1 ay

Şırnak'tan Barcelona'ya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

Futbol serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz, bu defa bir başarı hikayesini konu aldığım Bencem'de bu Şırnak'tan Barcelona'ya uzanan başarıya yer verdim. Hakkında pek fazla haberi yapılmayan ve çok az kişinin bahsetmiş olduğu hikayeyi bir de buradan görelim.

UYAFA Akademisini Tanıyalım

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

Futbolda altyapı dendiğinde aklınıza kim gelir? Altınordu, Bursaspor, Trabzonspor gibi kulüpler gelebilir. Aranızda çok az bir kesim belki bilebilir, UYAFA isminde bir futbol akademisi var. UYAFA'nın açılımı Uluslararası Yetenek Avcıları Futbol Akademisi, sloganı ise "Çocuklar, Sonuçlardan Önemlidir", 2008 yılında kurulan bu akademi, ilk olarak ismi Anadolu Spor Akademisiydi. Doğu ve güney doğu illerimizden genç sporcular yetiştirmektedir. 6-12 yaş arasındaki çocuklara yönelik faaliyetlerle her yıl bir çok başarı elde etmektedirler.

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

UYAFA 2008'de FIFA'nın da destek vermiş olduğu bir sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıktı. Bu projede "Birlik, Beraberlik, Kardeşlik için Taş Atma, Gol At" Sloganı altında "Altın Çocuklar" ismiyle ilk adımlar atıldı. Bu projeye göre terörün ve çatışmanın gölgesinde kalan çocuklar futbol oynama imkanı bulacaklardı. Başkan Özcan Şimşek ile doğu ve güneydoğu'da "Anadolu Spor Akademi" ismi ile başlayan bu proje, önce ağrı da faaliyet göstermeye başladı.

Anadolu Spor Akademisi'nin Katıldığı İlk Turnuva

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

2009 da ağrı valisi Mehmet Çetin'in desteği ile İşviçre'de düzenlenen Swissmasters isimli turnuvada U-11 kategorisinde, Porto, B. Dortmund ve Bayern Münih ile mücadele ettiler. FIFA başkanı bu projeye özel ilgi gösteriyordu, Özcan Şimşek için sadece bir sosyal sorumluluk projesi olan bu projenin içerisinde aslında dev kulüplerin çocuklara verdiği öneme şahit olmuştu. Çocuklar, yurt dışına çıktıklarında bile derslerinden geri kalmıyor, okullarına devam edebiliyordu. Psikologdan aşçıya kadar özel bir ekip bulunmaktadır. B. Dortmund'da A takıma yükselen bir futbolcu da bu turnuvada Ağrı'lı çocukların rakibi olmuştu.


Anadolu Spor Akademisi Değişikliğe Gitti

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

Çocuklar özenle seçiliyor, büyük takımların altyapılarıyla dostluk maçları yapılıyordu. Bazı oyuncular dikkat çekmeyi başardı ve büyük takımlara transfer olurken bazıları da yurtdışından teklif aldı. Genç takım, Avrupa'da çeşitli dereceler elde etmeye devam ederken, taleplerin artması ve oyuncuların ilgi görmesinden dolayı bu iş proje olmaktan çıktı, artık türk futboluna katkı sağlayacak bir çalışmaya dönüştü. 2018 yılında yapısal ve kurumsal değişikliğine giden Anadolu Spor Akademisi, ismini UYAFA olarak değiştirdi ve proje genişletirdi.

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

UYAFA şuanda Hakkari, Şırnak, Muş, Siirt, Van, Şanlıurfa, Ağrı, Diyarbakır ve diğer doğu ve güneydoğu illerinde faaliyet göstermeye devam etmekte ve özenle çalışıyorlar. Kurulan takımlar ise yurt dışındaki turnuvalarda ülkemizi temsil ediyor. Avrupa'da başarı elde etmek önemli fakat esas öncelik burada çocukların kazanılması. UYAFA'nın amacı çocukları futbolcu yapmak değil, sadece keşfediyorlar, yani aracı oluyorlar gerisini de Profesyonel futbol kulüpleri hallediyor.

Teknik Koordinatör: Can Vanlı

Can Vanlı
Can Vanlı

UYAFA'nın yönetiminde ve teknik ekibinde pek çok uzman isim bulunuyor. Faaliyet gösterilen her ilde teknik koordinatör bulunmaktadır, bunların arasında Can Vanlı bulunuyor. Peki bu Can Vanlı kimdir? Can Vanlı, 90'lı yıllarda antrenörlüğe Almanya'da başlamıştır. Hamburg ve Wolfsburg kadın takımlarını çalıştırdı. Almanya futbol federasyonunda ve Wolfsburg'da genç takımda görev aldı. Bir dönem milli takımın başında olan Şenol Güneş'in ekibinde görev aldı. Gençlerbirliği ve daha bir çok Türk takımında görev aldıktan sonra 2010 yılında Maldivlere gitti. Maldiv liginde kazanılabilecek tüm başarıları kazandıktan sonra Lübnan ve Gana'da da başarılarını sürdürdü. Almanya'da bizzat kendisinin geliştirdiği bir eğitim programı var. Almanya futbol federasyonu bu eğitim programını çok başarılı buluyor, Can hocayı bir süre oyaladıktan sonra hocaya ait tüm programları kendilerine alıp uygulamaya ve sahiplenmeye başlıyorlar. Uzun bir süre sonra bu programın başarılı olduğu kabul ediliyor ancak Can hoca'nın ismi programda yer almıyor.

UYAFA Geleceğe Yönelik Pek Çok Proje Hazırlıyor

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

Milli eğitim bakanlığı, sağlık bakanlığı, gençlik ve spor bakanlığı ile tarım ve orman bakanlığının da içerisinde olduğu bu proje de "Sağlıklı Beslen, Hareketli Yaşa, Toprağını İşle ve Suyunu İsraf Etme" sloganına sahip. Buradaki amaç kırsaldaki çocukların sadece bedenen ve zihnen değil, yaşadıkları sosyal ekonomik açıdan bilinçlendirilmesini sağlamak.

Bir diğer projesi ise 250 kişilik yatılı okul projesi, bunun gerçekleşmesi ise devletten onay gerekli, en önemli destekçilerinden biri olan Ciner Holding'dir. UYAFA'lı çocuklar Kasımpaşa tesislerini gezip profesyonel oyuncularla tanışma fırsatı buldu. Daha önce dediğim gibi UYAFA'nın açılımı Uluslararası Yetenek Avcıları Futbol Akademisi, yani ülkemizin sınırlarını da aşan UYAFA'nın 6 kıtada temsilcilikleri var.

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

Bir başka projesi de hem UYAFA'nın tanıtımı hem de dokundukları çocukların başarılarını anlatacak bir belgesel hazırlıyor olmaları. Böylece çok daha fazla insana ulaşabilme imkanı bulacaklar. Oldukça önemli olan bir başka projede ise 2022 yılında ülkemizde düzenlenmesi planlanan UYAFA CUP için çalışmalar devam ediyor. 24 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek bu turnuvada hem ülkenin hem de turnuvanın gerçekleştiği ilin tanıtımı yapılacak. En güçlü aday Erzurum olarak gözüküyor.


UYAFA'nın Misyonu ve Vizyonu

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

Misyon: Modern Futbol Eğitimi

Çocukların ilerindeki hayatlarında dürüst, adil, başarılı, doğaya ve insanlara saygılı bir birey olmasını sağlamalarının yanı sıra bir de sportmen bireyler olmalarına yardımcı olmak, özenle seçilmiş yetenekli çocuklara “Modern Futbol Eğitimi” vererek onları üst düzey kalite ve kapasitede “Gerçek” profesyonel futbolcular olarak yetişmelerinin önünü açmak gibi bir misyonu var.

Vizyon: Dünyada Saygıyla Tanınmak

Mesele'nin futbolda günü kurtarmak değil yarını yeniden kurtarma olduğunu bahseden UYAFA kendi eğitim ve antrenman programı modelini kullanarak profesyonel futbolcu yetiştirebilen örnek bir proje olarak dünyada tanınmak.

Yaşadığı İlçenin Dışına Hiç Çıkmamış Çocuklar İstanbul ve Yurtdışını Görüyorlar

Camp Nou
Camp Nou

Hayatlarında yaşadıkları ilçenin hiç dışarısına çıkmamış çocuklar UYAFA sayesinde İstanbul gibi büyük şehirleri görüyor ve güçlü takımların gençleriyle futbol oynama fırsatına kavuşuyorlar. Milli takımımızın tesislerinde de kamp yapma fırsatı buluyorlar. Ayrıca yurtdışındaki turnuvalara katılıyor olmaları Barcelona'nın stadı Camp Nou'da gezme fırsatı bulmasını sağladı.

UYAFA'nın Yetiştirdiği Çocuklar

Ekrem Yarar
Ekrem Yarar

Bu kadar şey bahsetmişken bir de yetiştirilen çocuklardan bahsetmemek olmazdı. Şırnak'tan Renas Dalmış ve Ahmet İde BB. Erzurumspor'a, Şanlıurfa'dan Abdülkadir Çelik Başakşehir'e, Ekrem Yarar Trabzonspor'a, Bozan Uymaz Galatasaray'a..

Abdülkadir Çelik
Abdülkadir Çelik

Erzurum'dan Özgür Sert Yeni Malatyaspor'a, Ahmet Eren Akgüney Altınordu'ya ve Kadir Taşçınar önce Göztepe sonra Trabzonspor'a transfer oldu. Bu isimlerin bazıları aynı zamanda kendi yaş kategorilerinde milli takımda oynama başarısını göstermiştir.

UYAFA Şırnak Takımı Barcelona'da Şampiyon Oldu!

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!

2018 yılında UYAFA'nın Şırnak takımı Barcelona'daki Costa Brava turnuvasında tam 200 takımın arasından sıyrılarak finalde Danimarka ekibi karşısında penaltıların sonucunda şampiyonluğa ulaşmışlardır. Bir sonraki sene yine finale kadar çok iyi geldiler ancak bu defa ikinci oldular. UYAFA daha önce Şanlıurfa ve Hakkari'de kurulan takımlarla Avrupa'da şampiyonluk yaşamıştır. Bu büyük başarıyı bir de kendilerinden dinleyelim.

Büyük Takımların Yapamadığını UYAFA Kısıtlı İmkanlarla Nasıl Yapıyor?

Şırnaktan Barcelonaya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!


Burada 3 önemli faktör var. Sosyoloji bilimi, koordinasyon ile işbirliği ve özveridir. Sosyoloji biliminin önemi şöyledir, ülkemizde futbolu sadece teknik bilgiyle, en iyi imkanlarla geliştiremezsiniz. Çalışma yapılan alandaki yerel halkı, onların duygu ve düşünceleri iyi tanınması lazım ki UYAFA bu sosyolojik konulara dikkate alır. Bunu vali, belediye başkanı, Jandarma komutanlığı ve il müdürlükleri gibi yerel yöneticilerle koordine bir şekilde çalışarak yapmaktadır. Devlet, yerel yönetim, üniversite ve uzmanlar bir araya geliyor, kısacası çocuklar için herkes elini taşın altına koyuyor. Yerel halkla temas halindeler, proje o kadar çok kabul gördü ki "tekrar ne zaman Avrupa gidilecek?" sorusu sıklıkla sorulur. Bunların gerçekleşmesi için de özveriyle çalışan bir ekibin olması gerekiyordu. UYAFA başkanından koordinatörlere kadar herkes üstüne düşen görevi yerine getiriyor.

Bursaspor ve Altınordu gibi olamasalar da amaçları aynı yoldan ilerlemektedir. Futbolcudan ziyade insan yetiştirmek.

Bir futbol Bence'sinin daha sonuna geldik. UYAFA'da her şey iyi gidiyor, umarım ileride her şey onlar için çok daha iyi gidecektir ve UYAFA CUP turnuvası projesini gerçekleştirebilirler. Bu akademi hakkında düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarda belirtiniz. Ayrıca istek doğrultusunda bahsedeceğiniz bir takım hakkında paylaşım yapabilirim. Şimdilik bu kadar.

Şırnak'tan Barcelona'ya Uzanan Bir Başarı Hikayesi: UYAFA Akademisi!
5
3
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • mucotinho3
  Her ne kadar Uyafa'yı pek bilmesem de senin sayende tanınmış oldum. Pırıl pırıl gençlerimiz var. Hepsinin hayalleri de gerçek olacaktır inşallah, ellerine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Sidhe
  Ne kadar çok takım varmış ya. :) Daha bilmediğimiz kim bilir ne takımlar var :)
  Her gün bir takım öğreniyorum sayende. :)
  Görüş hala geçerli mi?
  • SkrErd37

   Bu aslında bir Futbol Akademesi, proje olarak başladı, büyük bir çalışmaya dönüştü, her ilden takımlar kurdu, bu takımlarla başarıya ulaştılar. Tek bir takımdan ibaret değil yani. 🙂

  • Sidhe

   Evet orada da anlattığın gibi ama benim Türkçem o kadar iyi değil ki. <3 <3

  • SkrErd37

   Evet doğru kusura bakma, anlayamadığın yerleri başka şekilde tarif edebilirim istersen.

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

42
 • Zaten bencende söylenmesi gereken herşeyi detayıyla anlatmışsın! Fazla ekleyecek birşey bulamıyorum ve uyafa'yı da senin sayende tanımış oldum... Eline sağlık güzel bir bence olmuş :)
 • Heellimm
  kürtler ülkeyi temsil ediyor ama ırkçılığa uğruyolar yazık
 • Enperatriz_Eztia
  Helal olsun gerçekten. Bu konu isteyince imkansız olan bir şeyin olmadığını hatırlatıyor.
 • Cisece
  Örnek alınası bir başarı hikayesi gerçekten etkileyici bir hikaye
 • merveakkin
  Her konuda çok yetenekli çocuklarımız, ellerinden tutulsun yeter ki. Tebrik ediyorum kendilerini.
 • biradetmehmet
  Harika 👏👏👏👏👏👏
YÜKLENİYOR...