2 ay

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

Futbol dünyasının en garip haberleri ve bilgilerinin olduğu bence serisine hoş geldiniz, bugün ki konumuzda İspanya'ya gidiyoruz ve La Liga ekibi Athletic Bilbao'nun tarihine, yönetim şekline ve enteresan transfer kültürüne bakıyoruz.

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

Transfer Yapmayan Takım: Athletic Bilbao

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

Transfer yapmıyor derken tamamen transfere kapalı bir takım değil, elbette transfer yapıyorlar ama kendi kültürlerine göre yapıyorlar. Şöyle bir düşünün bir takım yabancı oyuncu transfer ettiği zaman büyük bir haber değeri taşıyor ve o takım gündem oluyor, yabancı transfer etmesinin bu kadar gündem olmasının sebebi de kulübun transfer kultürü. İşte Atletic Bilbao'nun transfer yapması için gereken şartlar şöyle;

 • Transfer edilecek oyuncunun sadece bask bölgesinden yetişmiş olması gerekiyor, ihtiyaç halinde bask bölgesinde oyuncu bulunamaması durumunda ise bask'a yakın çevresinde yetişen oyunculardan faydalanır.
 • Sadece İspanyol oyuncular alınır.
 • Takımın şu an ki kadrosunu Transfermark sitesinden bakacak olursanız ispanyol olmayan tek bir oyuncu bile göremezsiniz.
 • İspanyol olmadığı halde bu takımda oynayan oyuncular oldu fakat kökenin bir şekilde bask bölgesine dayanmış olması gerekiyor.
 • Kulüp tarihinde sadece 7 futbolcu ispanyol olmadığı halde takımda oynamıştır.

Yabancı Oyuncu İstinası

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!
 • Vicente Biurrun: ilk yabancı oyuncu, 1990 - 94 yılları arasında Bilbao forması giyen kaleci Birurrun Brezilya/Sao Paulo doğumlu ama babası Bask'lı öyle ya da böyle bask'a dayanmalıdır.
 • Bixente Lizarazu: 2 yıl sonra ikinci yabancı oyuncusunu bordeaux'dan fransız oyuncu Lizarazu'yu transfer ettiler. Fransa milli takımında oynamasına rağmen kökeni Bask'a dayandığından transfer edilmiştir.
 • Fernando Amorebieta: 2005 - 13 yılları arasında Bilbao forması giyen Fernando Venezuela pasaportun'a sahip ancak ispanyol vatandaşı oldu. Bask'lı olmadığı halde Bask'ın bir kasabasında büyüdüğü için takımda oynayabildi.
 • Aymeric Laporte: Fransız vatandaşı olan Laporte'un da kökeni Bask bölgesine dayanmakta, şu an 2018 yılında transfer olduğu Manchester City'de forma giymektedir.
 • Javier Iturriaga: Javier Meksika doğumludur, ABD'de okulunu bitirdikten sonra Bilbao'ya geldi ve kökeni Bask'a dayandığı için kısa zaman kalmış olsa da takımda yer almıştır.
 • Christian Ganea: Romanyalı oyuncu Ganea, 2018 yılında viitorul takımından transfer edildi, çoğunlukla kiralik olarak gönderilen Ganea sadece 5 ay kalabildi. Kökeni de Bask'a dayanıyor.
 • İnaki Williams: Takıma katılan son yabancı oyuncu ise Ailesi Libya'dan göçmen olan Bilbao doğumlu İnaki Williams, ayrıca kulübün gol atan ilk siyahi oyuncusu. Bilbao siyahi oyuncu oynatmadığı için bir dönem ırkçılık ile suçlanmıştı fakat kulübün açıklamasına göre Bask bölgesinin ispanya'nın diğer bölgelerine göre daha az göç aldığı söylenmektedir.

Bask Bölgesi Neresidir?

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

İspanya'nın kuzeyinde kalan özerk bir bölgedir. Yüz ölçümü 7.234 km² yani İstanbul 'dan biraz daha büyük İstanbul'un ise 5.461 km² Nüfusu kıyaslandığında ise İstanbul'un güncel nüfusu 15.462.452 Bask Bölgesinin ise 2.125.000 kişidir. Peki 2 milyon nüfüsa sahip olan bu bölgenin ekibi, nasıl oluyorda yıllardır ligde küme düşmeden kalabiliyor?

Altyapı ve Transfer Yönetimi

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

Athletic Bilbao'nun çok güçlü bir altyapısı var. Sadece kendi altyapıları değil, Bask bölgesine yakın her yerden oyuncu getirebilecek çok güçlü bir scout ekibi var. Yetiştirdikleri iyi oyuncuları ise kolay kolay satmazlar. Eğer o oyuncuyu çok isterseniz sizi bayağa kazıklayacaklardır.

kepa arrizabalaga
kepa arrizabalaga

Mesela Kepa, Chelsea istedi ama satmadılar, Kepa ayrılmak istedi yine satmadılar, sonunda ise Chelsea 80 milyon euro ödeyerek "Balon" veya "Kova" olarak diyeceğimiz Kepa'yı almayı başardı. İzlemeyi, getirmeyi, geliştirmeyi, oynatmayı, satmamayı ve özellikle kazıklamayı çok iyi biliyorlar. Ayrıca oyuncuları ellerinden bedavaya gitmesin diye uzun süreli kontratlar yapıyorlar. Takımın en parlak ismi İnaki Williams'ın sözleşmesi 2028'de sona eriyor. Oyuncuların sözleşme bitiş tarihlerini 30'lu yaşların sonlarına doğru koyuyorlar. Ellerindeki bir oyuncudan para kazanabilecekleri anladıkları anda uzun süreli kontratlar imzalatıyorlar. Kazıkladıkları gibi kazıklanma ihtimali de çok yüksek çünkü sadece Bask'lı oyuncuları almak zorunda kalan bir ekip, elinde Bask kökenli bir oyuncusu olan herhangi bir takım tarafından kolayca kazıklanabilir.

Iñigo Martínez
Iñigo Martínez

2018 yılında kökeni Bask'a dayandığı için Real Socidad'dan Iñigo Martínez'i 32 Milyon euro'ya transfer etti. Normalde Martinez'in seviyesindeki bir oyuncuyu 15-20 milyon euro karşılığında bulunabilirken, Bilbao sadece Bask'lı oyuncuyu alabildiği için ve karşı tarafta bunu bildiği için karşı taraf fazlasıyla kâr elde edebiliyor.

Yaşam Kalitesi

Bilbao
Bilbao

Bask bölgesi, İspanya'nın en zengin bölgelerinden biridir. Kişi başı yıllık 30 bin amerikan doları gelir elde edilebiliyor. Ülkenin zenginlerinin yaşadığı, refah'ın huzur'un yüksek olduğu, spora çok kolay vakit ayırabilen bir şehirdir. Ülkeniz böyle olursa futbolcu yetiştirmeniz kolay olur. Örneğin Hollanda'nın nüfusu 17, Belçika'nın nüfusu 11 milyon, bizden kat kat az bir nüfusa sahipler ama bizden çok daha iyi oyuncu yetiştiriyorlar.

🇹🇷 Cengiz Ünder & Çağlar Söyüncü 🇹🇷
🇹🇷 Cengiz Ünder & Çağlar Söyüncü 🇹🇷

Altyapı'ya fazla yönelemediğimiz için oynadığımız oyun sokak futbolundan öteye gidemiyor. Ayda yılda bir oyuncu yetiştirebiliyoruz, onu da hemen alıyorlar. Avrupa'da başarılı olunca da "Biz başardık" sanıyoruz. 80 Milyon insan 10-20 yılda bir dünya kupasına katıldık diye seviniyoruz. Bu "düzen" daha doğrusu düzensizlik devam ettiği sürece önümüzdeki 10-20 yıl sonra da bunun isyanı edilmeye devam edecek ama çözülemeyecek.

Bütünlük, Aidiyet

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

Bask bölgesinin halkı, oyuncuları birer evladı veya kardeşi gibi gördüğü için alınan sonuç her ne kadar kötü olursa olsun asla yuhalayıp alehine tezahürat etmezler, "yönetim istifa" demezler. Antremanlar ortalama 1000 kişi tarafından takip edilir, diğer takımlar yönetim kurulu ve başkan tarafından yönetilirken Atletic Bilbao adeta taraftarlar tarafından yönetilir. Teknik adam seçiminde taraftar oy kullanır, başkan ve yönetimin belirlediği anketlerle taraftarlar kimin takımın başına geçmesini ankete katılarak belirlerler. Taraftarı olduğunuz takımda da böyle bir anket sunuluyor olsaydı, hangi ismi takımın başına getirmek isterdiniz?

Transfer Politikası Değiştirilmek İstendi Mi?

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

Athletic Bilbao tarihinde bu politanın sorgulandığı veya değiştirilmesi istendiği bir dönem olmadı. Bir diğer Bask takımı Real Sociedad da 1989'a kadar benzer bir politikayla ilerliyordu, fakat rekabet edebilme amacıyla yabancı transfer etmeye başlayarak buna bir son verdiler. Bazı kesimler bu transfer anlayışının kulübe engel olduğunu ve büyük takım olmasını engellediğini düşünür ama bask halkı, mottosu haline gelen "Yerel yeteneğin ve yerel desteğin olduğu sürece ithalata ihtiyacın olmaz" sözüyle bildiklerinden şaşmıyorlar. Büyük bir futbolcu ağı kurarak yetenekli oyuncuları aramaya ayıracakları kaynak ve zamanı yerel bölgede yetenekli oyuncuları arayıp onları geliştirmeye harcıyorlar.

Ezeli Rakip Ebedi Vatan Haini: Real Sociedad

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

Bask bölgesinin bir diğer takımı Real Sociedad. Bask halkı, Bask şehrini bir ülke olarak düşünürler. Real Sociedad yabancı oyuncu oynattığı için Bilbao taraftarları tarafından "Vatan Haini" damgası yemişlerdir. Bu yüzden bu iki takımın birbirleriyle oynadıkları derbiler tansiyonu yüksek, oldukça gergin geçmektedir.

Athletic Bilbao'nun Başarıları

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

En son 83/84 sezonu olsa da 8 La Liga şampiyonluğu, 24 Copa Del Rey ve 3 İspanya süper kupasına sahiptir. En son 20/21 sezonunda yarı finalde Real Madrid'i geçerek Finalde Barcelona'yi mağlup ederek ispanya süper kupasını kazanmıştır. La Liga tarihinin tüm zamanının puan toplamında 5. sırasında bulunan Athletic Bilbao, Avrupa da iki UEFA kupası finali, Şampiyonlar Liginde de Çeyrek finali görmüşlerdir. Peki sizce Ligden hiç düşmemek kayda değer bir başarı mıdır?

Sponsorlukta Bile Bask Takıntısı

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!

Barcelona eskiden göğüs sponsoru almazdı, Athletic Bilbao da göğüs sponsoru almazdı, Katalanya için Barcelona neyse, Bask halkı için de Athletic Bilbao da o'dur. Bilbao ilk olarak 2008'de göğüs sponsoru almış oldu fakat Barcelona gibi yabancıların reklamlarını taşımak yerine Bask bölgesinden bir petrol şirketini tercih ettiler. şu an da yine Bask bölgesinden olmak üzere bir bankanın sponsorluğuna sahipler.

Rekor Satışları ve Alışları

Aymeric Laporte
Aymeric Laporte

Satışlar;

 • Kepa Arrizabalaga - 80 Milyon Euro - Chelsea - Güncel Değeri: 15 Milyon Euro
 • Aymeric Laporte - 65 Milyon Euro - M. City Güncel Değeri: 60 Milyon Euro
 • Javi Martínez - 40 Milyon Euro Bayern Münih - Güncel Değeri: 6.5 Milyon Euro
 • Ander Herrera - 36 Milyon Euro - M. United - Güncel Değeri: 15 Milyon Euro
 • Asier del Horno - 12 Milyon Euro - Chelsea - Emekli

Alışlar;

Raul Garcia
Raul Garcia
 • Iñigo Martínez - 32 Milyon Euro - Real Sociedad - Güncel Değeri: 25 Milyon Euro
 • Yuri Berchiche - 24 Milyon Euro - PSG - Güncel Değeri: 16 Milyon Euro
 • Roberto Ríos - 12 Milyon Euro - Real Betis - Emekli
 • Raúl García - 8 Milyon Euro - Atletico Madrid - Güncel Değeri: 3.5 Milyon Euro
 • Beñat Etxebarria - 8 Milyon Euro - Real Betis - Güncel Değeri: 2 Milyon Euro


Bask bölgesinin gülü Athletic Bilbao böyle bir takım işte, garip bir transfer anlayışı var. Günümüzde sırf taraftarın gazını almak için bile transfer yapılırken bir de transfere tamamen kapalı olup üstüne başarılı olmakta büyük bir iş. Peki siz böyle bir takımın taraftarı olmak ister miydiniz? Bulunduğunuz şehirin bir takımın yine bulunduğunuz şehrin dışında kimseyi takıma almadığını düşünün. Futbola renk katan bir başka takımı tanımış olduk. Avrupa'da favoriniz olan takım hakkında da paylaşım gelmesini isterseniz yorumlarda belirtiniz.

Almanya'nın Profesyonel Tek Türk Takımı: Türkgücü München!

Bask Bölgesinin Gülü: Athletic Bilbao!
1
7
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • Ispanya'nın athletic Bilbao takımının kültürünü yerinde görmüş biri olarak yorum yapacağım...Öncelikle gittiğim yer bilbao'ya yaklaşık 90 km uzaklıkta ki miranda de ebro diye küçük bir yerdi, ve oradayken bilbao'ya gitmişliğim defalarca oldu. Mesela 2012 yılında miranda'da onların beyaz giyinip boyunlarına kırmızı fular takıp düzenlediği san Juan denen 3-4 gün süren karnaval gibi geleneksel eğlencelerine katılmıştım ve o şehirde ki insanların neredeysi tamamı athletic bilbao taraftarıydı! Ve o sene bilbao avrupa liginde finale kaldığı için bükreş'te ki maça bilet alan taraftarlara bile denk geldim! Bu arada vitoria şehirindekilerin yine yaklaşık tamamı athletic bilbao taraftarıdır ve o bölgede mesela yolda tabelalarda ispanyolca ve bask'ça iki dilde yazı olur mesela vitoria-gasteiz gibi... Neyse o miranda şehirine 2015 yılında o karnaval için tekrar gittiğimde ispanya kupası final maçında athletic bilbao-barcelona final maçına denk gelmiştim ve o akşam barlar tıklım tıklım doluydu ve herkes bilbao'yu tutuyordu ama maçı barcelona kazanmıştı. Yani san mames stadını maça denk gelmediğim için dışarıdan görme fırsatım olmuştu, insanları olsun şehir kalitesi olsun gerçekten üst düzey bir yer ve dediğim gibi orada ki insanların yüzde 95'i athletic bilbao taraftarıdır :D Artı athletic bilbao kulübü sadece bask oyuncularla oynar veya transfer eder bizim zamanında trabzonspor'umuz gibi ve bu prensiplerinden hiç bir zaman taviz vermezler...
  Görüş hala geçerli mi?
  • SkrErd37

   Eline yorumuna sağlık hocam 😀
   Bir de bizim ülkemizdeki düzensiz futbol sistemine bir yorum yaptım, katılıyor musun?

  • Reykart2

   Katılıyorum yorumuna... Vallahi bizde şu anda türkiye'de alt yapıya en çok önem veren altınordu'dur galiba. Bizler ancak pili bitmiş 30-35'lik yabancı çöplerini transfer ederiz onun için bir haltta olmaz bizden... Bu arada benceni tebrik ederim, çok güzel olmuş :D

  • SkrErd37

   Sağolasın hocam, seni de geçmişe götürmüş oldum ha hemen anıların canlandı 😀

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • Sidhe
  Evet ya İspanyaya gittiğimde böyle bir şey duymuştum. Futbol dünyasına göre çok farklı kültürleri var ve kültürlerini çok iyi korumayı biliyorlar. <3 :)
  - Bu hikayeyi 15 yıl önce duymuştum. O zamanlarda aynı gelenekleri gösteriyorlarmış.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

06
 • Takım politikasını sevmemle birlikte aynı zamanda sempati duyduğum takım Bilbao. Athletic Bilbao denildiğinde aklıma eski kaptanları Yeste ve şu an takımın emektarı İker Munuain gelir.
 • mucotinho3
  Athletic Bilbao'yu da aynı Real Sociedad gibi görüyorum ama ondan ayrılan bir özelliği var İspanyol ve Bask'lı olması. Ülkesine ve yaşadığı bölgesine çok bağlı bir takım ve futbolcuların da en az kulüp kadar bağlanılması istenmiştir. Ben şimdi pek takip etmesem de yine geçmiş yıllarını iyi bilirim. Futbol eskiden çok güzeldi...
 • Athletic Bilbao denilince aklıma Kepa Arrızabalaga geliyor. Adam Bilbao'dan Chelsea'ye 80,00 € değerine transfer oldu. Şimdi 15,00 €. Emeğine sağlık.
  • SkrErd37

   Kazıklamayı iyi bilen bir takım.

  • Kepa bence iyi fiyata gitti Chelsea'ye. Chelsea'de iyi verim alamadığı için o kadar düştü. Süper ligden bir takım istese alır onu 😂😂

  • SkrErd37

   Pek sanmıyorum, bir kere kepa'yi kolay kolay bırakmazlar çünkü 80'in altında kepa'yı satmaları büyük zarara uğratacaktır.

  • Hepsini Göster
 • Sinanengin
  Guti hernandez dünya yıldızı beşiktaş'ımızda oynamıştı! Zaten beşiktaş'ta oynamak şereftir...
  • SkrErd37

   Ne alaka şimdi hocam 😀

  • Sinanengin

   Işte ispanyol olduğu için dedim :)

  • SkrErd37

   Hâlâ alakası yok hocam 😀 ispanyol takımını anlattım olayı beşiktaşa bağladın

 • kullanıcı01_
  Dünyanın hic bir yerinde yoktur yaşadığı şehrin takını tutmayıp başka şehrin takımını ölümüne tutmak.. bknz : İstanbul takımları
 • Futbolun ırkçıları desek çok da garip düşmez :)

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...