25 gü

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!

mutlusonzuluk

Kısaca hayatına göz atalım

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!

Günüm futbolcularına baktığımızda sakatlanma korkusuyla idmanlara düzenli gitmeyen maç esnasında aman sakatlanırım korkusuyla ikili mücadelelere girmekten kaçınan futbolcuları görmek kaçınılmaz. Taraftar böyle korkak ve pısırık futbolcuyu sevmez bağrına basmaz. Onların istediği takımı uğruna savaşan, formasının hakkını veren, 90 dakika boyunca o formayı hakkıyla taşıyan futbolculardır. İşte Mehmetçik Basri de böyle bir futbolcuydu. Mehmetçik lakabı ona öyle bedavadan verilmedi. O lakabı hak etti ve aldı. Bugün Mehmetçik Basri Dirimlili'nin hayat öyküsünü dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Okuduktan sonra Mehmetçik lakabını hak edip etmediğine siz karar verin

Hayatı:

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!

Basri Dirimlili göçmen bir ailenin oğluydu. Kendisi 1929 yılında Bulgaristan'da doğup 1940 yılında daha 11 yaşındayken Eskişehir'e göç etmişti. Onun kalbinde futbol sevgisi vardır ve yabana atılmayacak derecede yetenekliydi. Hal böyleyken daha 17 yaşında Eskişehir'in İstiklal Kulübü'nde futbol oynamaya başladı. Genellikle sol mevkide görev alan Dirimlili Eskişehir Demirspor ve Ankara Havagücü takımlarında oynadı. Onun performansını izleyen kulüpler Mehmetçik Basri'nin kapısına dayanmaya başlamıştı. Böyle bir sporcuyu hiçbir kulüp kaçırmak istemezdi. Ünü Anadolu takımlarını aştı ve 3 Büyük kulüplere kadar geldi.

Fenerbahçeli Yıllar

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!

Mehmetçik Basri'yi isteyen kulüpler arasında Fenerbahçe de vardı. Fenerbahçe'de oynamak her çocuk gibi Basri Dirimlili 'nin de hayaliydi. Dediğim gibi tek teklif Fenerbahçe'den gelmedi hatta Fenerbahçe'den daha yüksek transfer ücreti öneren takımlar da oldu ama Mehmetçiğin kalbinde Fenerbahçe vardı. Yüksek transfer ücreti öneren takımları elinin tersiyle iterek hayali olan takıma gitmişti yani Fenerbahçe'ye.

1953 yılında Basri resmen Fenerbahçe oyuncusuydu. İyisiyle, kötüsüyle, galibiyetiyle, mağlubiyetiyle, kanıyla, canıyla kulüpte tam 10 yıl top koşturacaktı. Burada devleşecekti, burada efsaneleşecekti, burada Mehmetçik lakabını alacaktı.

Fenerbahçeli ve milli maçlı yıllar

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!

Mehmetçik Basri Fenerbahçe formasını ilk kez Fenerbahçe -Vefa maçında sırtına geçirdi ve 10 yıl boyunca da hiç bırakmadı. Fenerbahçe formasıyla 376 maçta 28 gol attı. İşin garibi şu ki; Fenerbahçe formasıyla ilk golünü onu yetiştiren Eskişehir Demirspora atmıştır. Fenerbahçe formasıyla 2 İstanbul ligi, 2 Türkiye Ligi Şampiyonu olmuştur.

Fenerbahçe formasıyla ilk kez milli olması 1952'de İsviçre'ye karşı oynanan maçla gerçekleşmiştir. A Milli Takımımız 1954 yılında Dünya Kupasına gidince Mehmetçik Basri Dünya Kupası elemelerinde oynama onuruna erişmiştir. Dünya Kupası maşlarında gösterdiği destansı mücadeleyle hem yerli hem de yabancı basında ilgi odağı olmuştur.

Mehmetçik Basri 27 kere A milli takım formasını sırtına geçirmişti.

Neden Mehmehçik lakabı verildi?

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!

15 Mayıs 1955 yılında Fenerbahçe ile Galatasaray, Atatürk Kupası’nda karşı karşıya geydi. İki kulüp için de bu maç son derece önemliydi. Sonuç olarak hiçbir Fenerbahçe-Galatasaray maçı sıradan olamazdı. Bir hava topu mücadelesinde Basri Dirimlili kafasına ciddi bir tekme darbesi aldı. Pozisyonun ardından kaşının üzerinde bir delik açılan Dirimlili’nin başından kanlar oluk oluk akmaya başladı. “Bu halde oynayamazsın” sözlerine kulak asmayan Dirimlili, “Takımın bana ihtiyacı var” diyerek sahaya geri döndü. Dirimlili’nin hali çok kötüydü. Takım arkadaşları ve rakip oyuncular onu oyundan çıkması için uyarıyordu. Çünkü ciddi bir kan kaybı yaşıyordu. O koştukça alnından kanlar zemine damlıyordu. Dirimlili’nin inadını kırmak isteyen takım arkadaşları ona pas atmamaya başladı. Ama o yılmadı. Kanının son damlasına kadar mücadele etmekti niyeti…

Fenerbahçe’nin kazandığı köşe vuruşu sırasında ceza sahasına giren Basri Dirimlili, kafasındaki kanlara rağmen topa yükseldi ve şık bir gol attı. Basri Dirimlili, golün ardından kanlar içinde yere yığıldı.Kazanma tutkusuyla taraftarların gönlünü kazanan Basri Dirimlili o günden sonra Türk futbolunun “Mehmetçik Basri”si olup çıktı. Maçı ise Galatasaray 3-2 kazandı. Fenerbahçe’nin deplasmanda oynadığı bir Adana Demirspor maçı sırasında da Basri Dirimlili’nin çenesi yerinden çıktı. Ancak sarı-lacivertli renklere aşık olan futbolcu o halde son düdüğe kadar yeşil sahada kalmayı tercih etti.

Mehmetçiğin jubilesi

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!

3 Temmuz 1965 yılında Şöhretler Karmasıyla jübilesine veda etmiştir. 10 yıl boyunca sırtında taşıdığı formaya artık veda etmenin zamanıydı. Görkemli bir kadroyla İnönü Stadında 1-0 kazanarak sahalara veda etti

Futbol defteri kapanmadı

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!

Futbolculuk kariyerine veda ederken antrenörlük kariyeri başlamıştır. İlk başlarda Vefa ve Feriköy gibi takımların antrenörlüğünü yaparken 1967 yılında Fenerbahçe ile yolları kesişmiştir. O dönem Molnar ın yardımcı antrenörlük görevini üstlenmiştir. Bu sezon Fenerbahçe 5 kupa birden almış ve bunda Basri Dirimlili'nin büyük faydası olmuştur. Molnar'ın yanında Didi ve Stankovic’in yardımcılığını yapmıştır.

Mehmetçiğin vedası

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!

14Eylül 1997 yılında Rıfat Ilgaz Tesislerinde geçirdiği kalp krizi sonucunda 67 yaşında hayata gözlerini yumdu. Aramızdan ayrılalı 22 yıl olsa da ismi hala yaşamakta. Forma uğruna mücadele verenler asla unutulmaz.

Mehmetçik Basri gibi futbolcuların pek kalmadığı günümüzde aynı ruha sahip futbolcuların yetişmesi tek temennimiz. Buradan Can Bartu'nun kızının söylediği kelimeleri tekrar etmekte fayda var günümüz futbolcuları için ''Mehmetçik Basri, Lefter, Can gibi layık olan bu taraftara ''

Fenerbahçe tarihine baktığımızda gelmiş geçmiş en iyi sol bek sorulduğunda kuşkusuz akıllara onun ismi gelir. Tekrardan Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun.

Not: Profilimde ayrıca Can Bartu. Lefter ve Metin Oktay'ın da bencesi bulunmakta dilerseniz bakabilirsiniz.

Fenerbahçe Uğruna Kanını Akıtmaktan Çekinmeyen Mehmetçik: Basri Dirimlili!
24
2
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • ŞuTigin1
  Burada okuduğum en iyi bence bir Fenerbahçeli olarak bu efsanelerin hikayeleri ile büyüdük ne mutlu ki bize böyle bir takima gönül vermişiz ama maalesef 1959 önce ki 2 şampiyonluğu sayılmıyor bu efsanenin senden bir ricam Fenerbahçe nin en büyük efsanelerinden Zeki Rıza sporel i de insanlara tanitman o da büyük bir Fenerbahçe efsanesi
  Görüş hala geçerli mi?
  • mutlusonzuluk

   tabii ki Zeki Rıza Sporeli tanıtmaktan şeref duyarım. Can Bartu , Lefter , Metin Oktan gibi efsanelerin hayat öyküsünü de yayınladım. Böyle efsanelerin yaşamını anlatmak benim için şeref :)

  • mutlusonzuluk

   klavye hatası oktan değil oktay. Çok özür dilerim

  • ŞuTigin1

   Bir de Beşiktaşlı baba hakkı yı yazar mısın diğer bencelerini de okudum şahane gerçekten bu efsaneleri insanlara tanitmanın dışında bir kadının bunu yapıyor olması çok değerli umarım böyle ahlaklı ve ruhlu futbolcular yetişir gene bu ülke de

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

123
 • Mr_Hyper
  Her zaman kaliteli içerik paylaşıyorsun takdir ediyorum 🤝
 • Nur içinde yatsin Mehmetçik Basri Dirimli.
  Işte o yüzden her zaman endustriyel futbola hayır diyorum. Kulüp sevgisi ve amatör ruhu olan bir ekip olmadıkça taraftari olduğum Fenerbahçe kulübünün maçlarına gitmiyorum.
 • FB19o7
  güzel bir bence, güzel bir anlatım. Fenerbahçeli bir hayat. ☺
 • Onemortime
  endüstrüyel futbol artık böyle şeyleri bırakmadı..
  artık herkes profosyonel :)
 • Mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin. Teşekkürler bence için emeklerine sağlık.
 • Büyük bir feberbahçeliydi. Türk futbolunun efendilik abidelerinden biriydi.
 • Harika bir yazı olmuş eline sağlık. Bu hikayeyi bilmiyordum.
 • Güzel anlatmıssın✂️
 • SailorSai
  Vay be efsane
 • Çok güzel anlatım 🕵️
 • Batuhannn3534
  eskiden futbolda guzelmis
 • biradetmehmet
  Sariiiiii
  Laciiiiiveeeeert
 • dragan74
  Günümüzde futbolcular paraya oynuyor mücadele yok
 • Erhanyucesoy
  Helal olsun sana
 • eline sağlık güzel olmuş
 • CAPTAINFREY
  Yeni tanıyorum vay be...
 • Seref_xan
  guzel insanlardi eskiler
 • Devilcarefty0005
  Harika adamdı
 • Cahitttksjdjs
  Elinize sıhhhâtler ola, efendim! 🌹 😊 🌹.
 • evrendrmaz
  nerden geliyor bu fb askı
 • Evet duymuştum bunu
 • İyiymiş.
 • Gizli Üye
  Muhtesem fenerbahce
 • Gizli Üye
  Geçmişin mustafa pektemeği. Tekmeye kafa atan basri.
  • mutlusonzuluk

   sizce mustafa pektemeği Mehmetçik Basri ile aynı kefeye koymak ne kadar doğru

  • Gizli Üye

   Gerçek mehmetçikler çanakkale'de sarıkamış'ta sakarya'da kore'de osmaniye'de izmir'de yemen'de hakkari'de afrin'de şehit olurken kan dökerken. Sıradan bir futbolcuya mehmetçik demek ne kadar doğru ise bu da o kadar doğru.

  • mutlusonzuluk

   Bu Mehmetçik kıbrısta da bulundu teknik direktör olarak. O yılllarda Türklere karşı yapılan zulme karşı çıkmış bu uğruda mücadele vermiş Kıbrıs halkı ona Mücahit demişlerdir. Lütfen önce bir araştır sonra yaz.

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...