Adet dönemi kadını kalp krizinden koruyor! Bizi koruyan bu dönem neden “hastalık” olarak anılıyor?

Bir doktordan böyle bir şey öğrendim geçen gün. Altında bir kalp hastalığı yoksa, adet dönemi kadını kalp krizinden koruyormuş. Hatta doktor riskin 0 olduğunu söyledi ama onun bilgisini net olarak bulamadığım için ben 0 demeyeyim :) Peki buna rağmen neden bazı kadınlar da dahil buna “hastalık” diyor?

2|3
4947

En İyi Erkek Görüşü

• Halk tabiri diyelim. Kadınlar arası şifre gibi. Öyle sanıyorum ki buradaki "hastalık" kelimesi sadece bu özel durumun bir ifadesi için bir atıf.
    Erkek açısından da bir ifade, şöyle ki "bak ben özel dönemimdeyim, yaklaşma!"
    Sadece bunu ifadenin halkçası.
    Ben böyle düşünüyorum.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• ben hiç hastalık denildiğini duymadım

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 46

• Senin de başlıkta belirttiğin gibi hastalık değil, dönemdir. Adet döneminde kadın kendini, bir çok hücresini ve yumurtalarını günceller. Bu dönemde belki halsiz ve mutsuz olup, agresif davranabilirler. Kendilerini özel hissettirmek gerekir. İlla ki hayatınızda eş vs olmaları gerekmez. Herhangi bir adetli arkadaşa da özel davranmak, inceliktir. En önemlisi de bu dönemi ötekileştirmemek ve konuşurken ayıpmış gibi üstünü örtmemek gerekir. Çok doğal bir dönemdir.

1|0
    0|0
  • Adet döneminin yan etkilerinden dolayı hastalık diye tabir edilir. Normalde bir hastalık değildir.
    Yani yetişkin herkes bilir ki adet önemi bir kadının doğuma hazır olduğunu gösterir. Gebelik olmazsa doğum için hazırlanan dokular kan yoluyla atılır.

0|0
    0|0
  • Aslında adet diyoruz hastalık falan değil normal adetten der gibi ama kadınları nelerin hasta ettiği muamması karşısında da bişey diyemiyoruz ama bu düşünceyi destekleyen şeylerden biri de kadınlar menopoza girdikten sonra artan kalp rahatsızlıkları sanırım

0|0
    0|0
  • Ben hiç bir zaman hastalık olarak görmedim Daha doğrusu rengli dönemleri kadınların trip atma evreleridir hastayım diye triplere kılıf yapılan bir evre hepsi bu😊hem kirli kanın atılması değil mi ki bu bir nevi temizlik neden biraz ağrılı oluyor diye hastalık olarak algılanır

0|0
    0|0
  • O doktor acaba mantik dagilirken nerdeymisti? Bu kadar sacma, geri zeka bir bilgi kirliligini hangi dersine iyi calismayan bir doktor yaymis acaba?

0|0
    0|1
  • Artık hastalık demiyoruz tamam, rahatladın mı

0|0
    0|0
  • Regl kadınlar için ergenlikten, menopoza kadar süren sancılı bir dönem. bu halde iken Allah, kadınlara namaz kılmamalarını, oruç tutmamalarını, evli erkeklere hanımlarına yaklaşmamalarını ve bittikten sonrada gusül abdesti almalarını emrediyor. sağlıklı olduğu doğru ama o halde iken vücudun direnci de ister istemez düşüyor.

0|0
    0|0
  • döngüsel bir olaya hastalık demek gerçekten mantıksız..
    bazı kadınlar gününe saatine kadar biliyor..
    hiç gününe kadar bilinen birşeye hastalık denir mi :)

1|0
    0|0
  • Çunku acidan bayiliyorlar da ondan felaket bir gun oluyor

1|0
    0|0
  • Adet doneminde kadinlarda risk 0`a iniyor dogrudur ama eslerinin riski %95 e kadar cikiyor. Bunu da soyledi mi doktor?

0|0
    0|0
  • En berbat döneminiz.

1|0
    0|0
  • demekki erkeklerin ölümü ondan fazla kalp krizinden vay vay vay

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • Fotografi yanlis soruya eklemisim pardon. :))) Cevabi da vereyim bari ayip olmasin. :)))

Hastalik adet doneminin kibarlastirilmis hali. Adetliyim demeyi utanc verici olarak goren bir toplumsal kulturde insanlar bu tur kibarlastirici kelimeler icat ediyor.

• Bu tamamen östrojene alakalı sürekli koruyor ki damarları genişletiyor sürekli ondan dolayı saçlarda dökülmüyor.

0|0
    0|0
  • Şöyle bir düşündüğümde çevremden kalp krizi geçirerek ölenler hep erkek 😲

Kadınlardan aklıma gelen yok..

0|0
    0|0
  • Bence de bir hastalık değil bu hormonal bir durum. Olması gerektiği için oluyor. Olmaması hastalık olarak değerlendirilmeli.

0|0
    0|0
  • Milletin ağzı torba değil ki bağlayasın...

0|0
    0|0
  • Hastalık değil ki

0|0
    0|0
  • Ağrılı bir dönem olduğu için olabilir

0|0
    0|0
  • Ne bileyim ben ilk defa burada duydum hastalik dendigini zaten

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    26

Kızlar Ne Diyor 48

• Hastalık diyorlar çünkü kadından iğreniyolar bu doğal durumu kötü ve utanılacak bir şeymiş gibi gösteriyorlar
    Utanılacak bir şey yok. Bu çok doğal bir şey. Regl olunca hastalandım rahatsızlandım demem. Bu bir hastalık, ayıp veya kötü bir şey değil. Direk regl oldum derim.

2|0
    0|0
  • Allaha sükür benim o dönemim sanki normal bir dönemmiş gibi geçiyor ama bazı arkadaşlarımın ki çok kötü kalp krizi geçirsek ö olsek daha iyi dedirtecek tarzdan sancı cekiyorlar.

Yani bu sancıya hastalık deniliyor bence zira ben sadece adet oluyorum. Asfgh

0|0
    0|0
  • Aslında tabi ki bir hastalık değil, aksine olmaması hastalık olurdu. Ama kadınlara özgü şeyleri ulu orta konuşmak pek "adet"ten olmadığı için yerine hastalık kelimesi kullanılıyor zannımca. Ve bir de regl olmanın kendisi her ne kadar bir hastalık olmasa da o dönemde bazı rahatsızlıklar yaşandığı için ağrı gibi, stres gibi, huzursuzluk gibi böyle durumlar da yaşanırken "hastayım" demek insanın kolayına geliyor ve yalan da sayılmaz. :)

0|0
    0|0
  • Amerikalarda kadınlara adet oldukları zaman iş yerlerinde kırmızı kurdela takılıyor bizim ülkede hâlâ adet yerine "Hastalık" deniliyor bu doğal sürece.
    Düşünüyorum da ne kadar utangaç bir milletmişiz be.😶

1|0
    1|0
  • agız alışkanlığı. bende diyorum ama denebilir kan kaybı var çunku. bende şeyi anlamıyorum. pis kan diyolar. vucuttan atıp yenileniyoz diyolar. benim yumurtam , olamamış cocugum neden pis kan ki? :D

0|0
    0|0
  • Adetken zaten hasta gibiyiz. Bir çoğumuzun ruhsal dengesi sallantida oluyor. Bunun yaninda bel ve karın ağrısı, migreni olanın baş ağrıları ve halsizlik. Herkeste farklı olsa da genel itibarıyla kadınları en az biri vuruyor:))
    Ben hastalıktan ziyade kirlendim lafına sinir oluyorum bu arada:))

0|0
    0|0
  • Sadece o dönem değil. Biz menapoza girene kadar ostrojen hormonu salgiliyoruz sık sık. Ostrojen hormonu da kardiyovaskuler hastaliklar icin koruyucu bir faktor. Bu yani

2|0
    0|0
  • Doğru bunun sebebi zaten östrojenin kalbi koruması, kadınlarda erkeklere oranla kalp hastalıkları/krizi bu yüzden az oluyor. Hastalık lafına ben de anlam veremiyorum, 9yıldır falan regl olurum hiç hastalık demedim şimdiye dek :D

0|0
    0|0
  • çünkü ağrısı bitiriyor

0|0
    0|0
  • Ben de sinir oluyorum karın sancısı çekince hasta mısın diyenlere hayır adet oldum diyorum e tamam ben de onu kastetmistim diyolar kastetmeyin diyorum ki seferde hasta olmuşsun sinirlerinin gergin olması normal dinlen biraz diyolar. Gel de vurma

0|0
    0|0
  • Ben hastalık lafına da ayar oluyorum adet lafınada. Kendimi ezik hissettiriyo. Regl gayet iyi bir kelime.

0|0
    0|0
  • Evet hastalandim diyen var. Yanlis bence kadinlara özgü dogal birsey hastalik olarak nitelendirmem hic

0|0
    0|0
  • Şiddetli sancı yüzünden

1|0
    0|0
  • Çok faydalı bir fizyolojik süreç esasında

0|1
    0|0
  • İğrenç bir donemm ondan agri agri agri sıkıntı baska bisey y o k 10 gunluk cile resmen

0|0
    0|0
  • ağrısı öldürüyor beni şahsen ne diyeyim başka?

0|0
    0|0
  • Bende anlamış değilim.

0|0
    0|0
  • Bil adamları bunu da dusunsum

0|0
    0|0
  • Yüksek tansiyonu giden kanşar syesinde düşürdüğü için olabilir kn vermekle aynı şey.

0|0
    0|0
  • Hastalık değil, doğal bir süreç...

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    28
Yükleniyor... ;