Çiğ sütten ev yoğurdu mu, yoksa pastörize hazır yoğurt mu?

Çilekbitter

Çiğ sütten ev yoğurdu mu, yoksa pastörize hazır yoğurt mu?

Bu konu çok sıkıntılı
Çiğsüt'ten yapılan yoğurt daha çok gelenekçi zihniyet tarafından tercih ediliyor. Fakat çiğ süt kaynağı ne kadar güvenilir, yoğurt yaparken mayalanma sürelerindeki hatalarda üreyen yararlı ve zararlı bakterilerin miktarı, gebelik gibi özel durumlarda ki risk durumu kafaları karıştırıyor.

Hazır yoğurtlar pastörize olduğu için daha güvenilir ama onlarında raf ömrünü arttırmak için kullanılan kimyasallar sağlığa ne kadar zararlı?

Herkes kendi tercihini "ben şu kadar süredir kullanıyorum hiç bir şey olmadı bu iyidir" şeklinde söylüyor. Bu yaklaşım ne kadar doğru?

Okuduğum bir kaç makalede kendi yaptığı ev yoğurdunu laboratuvarda test edenlerin aldığı sonuçlar hiç iç açıcı değil. Zincir marketlerin çok ucuza sattıkları 1 ayda bozulmayan yoğurtların durumu zaten ortada. Organik sertifikası ile satılan kötü tadı olan aşırı pahalı yoğurtları bulmak ayrı bir dert.

Açıkçası kafalar karma karışık, konunun uzmanı varsa bir kaç yorum alalım.
Hazır pastörize yoğurt
Çiğ süt ev yoğurdu
Hazır pastörize organik yoğurt
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Çiğ sütten ev yoğurdu mu, yoksa pastörize hazır yoğurt mu?