Meme Kanseri Belirtileri ve Evreleri

Meme kanseri kadınlarda karşılaşılan kanserler arasında birinci sırada yer alır ve hemen her yaş grubundan kadını etkileyebilen son derece önemli hastalıklardan biridir. Aslında erkekler kadınlardan daha az risk altında olsa da meme kanserine de yakalanabildiklerini biliyor musunuz? Ailenizde meme kanseri olan varsa ve göğsünüzde değişiklik gözlemliyorsanız bir muane yaptırmanız önemlidir. Hızlı teşhis ve başarılı tedavi hayatta kalma şansını artırır. Umarım bu bence sizin işinize ya da yakınınızda ki birine yardımcı olabilir KScanlar 🌸

1. Meme kanserinde erken tanı için her ay ayna karşısında 5 dakika!

Meme Kanseri Belirtileri ve Evreleri

Bir ayna karşısında oturarak memelerin büyüklüğüne, simetrisine, derinin rengine, şekline, meme başlarına meme altı bölgelere, koltukaltlarını dikkatlice inceleyin.
Daha sonra parmaklarınızla bastırarak koltuk altından başlayarak, yukarı ve aşağı doğru giden hayali bir çizgi çizmeye başlayın. Ayda bir kere yapılsa yeterlidir. Burada amaç anormal bir kitle bulmak.

2. Risk grubu ve faktörleri hakkında bilgiler edinin!

Meme Kanseri Belirtileri ve Evreleri

Bazı kişilerde meme kanser riski daha yüksektir. Bu demek olmuyor ki bu kategorilerden birine girseniz bile meme kanserine yakalanacağınıza. Bu sadece göğüslerinize daha fazla dikkat etmeniz ve daha sık mamografi çektirmeniz gerektiği anlamına gelir.

  • Cinsiyetiniz: kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı erkeklerden daha fazladır.
  • Yaş: risk yaşla birlikte artar Meme kanserine yakalanan çoğu insan 45 yaşın üzerindedir.
  • Regl: 12 yaşında adet görmeye başladıysanız veya 55 yaşından sonra menopoza girdiyseniz, risk biraz daha yüksektir.
  • Hamilelik ve emzirme: Erken gebelik veya çoğul gebelikler, emzirme gibi kanser riskini azaltabilir. Çocuğunuz yoksa veya 30'lu yaşlardan sonra çocuk sahibi olduysanız meme kanserine yakalanma riskiniz daha yüksektir.
  • Yaşam tarzınız: Obezite, sigara ve alkol meme kanserine yakalanma olasılığınızı artırır.
  • Genetik geçişli meme kanseri: Aile yakınları arasında meme kanseri olan kadınlarda meme kanserine yakalanma riski artıyor.

3. Göğüslerinizin büyüklüğünü veya şeklindeki değişikliklere dikkat!

Meme Kanseri Belirtileri ve Evreleri

Bir tümör veya enfeksiyonun neden olduğu şişlik, meme dokusunun şeklini ve boyutunu değiştirebilir. Bu değişiklikler genellikle sadece bir memede meydana gelir, ancak her iki tarafta da ortaya çıkabilir.

4. Meme ucundan olağandışı akıntıya dikkat!

Meme Kanseri Belirtileri ve Evreleri

Emzirmiyorsanız, meme ucunuzdan herhangi bir salgı gelmemelidir. Özellikle meme ucuna veya meme dokusuna bastığınızda salgı gözlemlerseniz bir doktora görünün.

5. Meme başındaki değişiklikleri gözlemleyin!

Meme Kanseri Belirtileri ve Evreleri

Deri yüzeyinde veya meme ucunda ortaya çıkan tümörler, meme dokusunun şeklini değiştirebilir. Hatta bazı durumlarda meme ucu içe girebiliyor.

6. Cilt kalınlaşması, kızarıklık, kaşıntı veya ağrı kesinlikle normal değildir!

Meme Kanseri Belirtileri ve Evreleri

Göğüs dokusunda veya meme başı bölgesinde çabuk geçmeyen bir ağrı yaşarsanız, bir doktora görünmeniz gerekir. Göğüs dokusundaki ağrı normal değildir ve bir enfeksiyon, tümör olabileceğine işaret olabilir. Ancak göğüste ağrı olması mutlaka kanser olduğu anlamına gelmez. Örneğin hâlâ adet görüyorsanız veya hamileyseniz, meydana gelen hormonal değişikliklerden dolayı göğüslerinizde hassasiyet, rahatsızlık veya ağrı hissedebileceğinizi unutmayın.

Meme Kanseri Belirtileri ve Evreleri
Cevapla