Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

KardanKadın

Renk körlüğü renklerin arasındaki farklıların ayırt edilememesine denir.

Renk körlüğü sıklıkla yeşil ve kırmızı renklerin birbirlerinden ayırt edilememesi ile ortaya çıkar. Az da olsa tüm renklerin kişi tarafından görülemediği ve grinin tonlarındaymış şeklinde görüldüğü tam renk körlüğü de mevcuttur. Renk körlüğü probleminin hastane ortamında yapılan renk körlüğü testi uygulamalarıyla tanısı koyulabilmektedir. Renk körlüğü erkeklerde kadınlara göre çeşitli genetik sebeplerden dolayı daha sık görülmektedir.

Renk Körlüğü Kimlerde Görülür?

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Renk körlüğü iki farklı durumda meydana gelebilir. Bunlardan ilki kalıtsal nedenlerle oluşan renk körlüğü, ikincisi ise sonradan oluşan yani edinilmiş renk körlüğüdür. Kalıtsal olan renk körlüğü türü sıklıkla x kromozomu aracılığıyla aktarılmaktadır. Erkeklerde bir, kadınlarda iki tane X kromozomu bulunmasından dolayı renk körlüğü kadınlarda daha az görülür. Sonradan oluşan renk körlüğü ise retina veya beynin görme bölümünde çeşitli çevresel sebeplerden dolayı sorun oluşması ya da hasar almasından dolayı olabilir.

Renk körü olan çocukların gelecekteki meslek seçimleri esnasında renk körlüğü probleminin kendilerine engel olmayacağı meslekleri seçmeleri gerekebilir. Örneğin renk körü olan birinin renklerin önemli olduğu pilotluk, mühendislik ve polislik gibi işlerde çalışması problem teşkil edecektir.

Renk Körlüğü Nedenleri Nelerdir?

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Renk körlüğü genellikle, ışığın dalga uzunluğunu algılayan koniler sayesinde olduğu için, retinalardaki koni fotoreseptörlerindeki sorunlarla alakalıdır. Gözün retina tabakasında, "çomak" ve "koni" dediğimiz fotoreseptörler bulunmaktadır. Gözümüzdeki koniler renkli bir şekilde görmemizi sağlar. Renk körlüğü olanlarda koniler eksik ya da olması gerektiğinden farklı çalışmaktadır.

Hastalığın kalıtsal olarak aktarılan ve en sık karşılaşılan çeşitleri deuteranomaliler ve protanomalilerdir. Her iki çeşidinde hasta yeşil ve mavi renkleri ayırt etmekte zorlanır. Renk körlüğü doğuştan olabileceği gibi sonradan da görülebilir. Retinada hasara sebep olabilecek hastalıklar ve bazı ilaçların yan etkileri de hastanın sonradan renk körü olmasına sebep olabilir.

Doğuştan renk körü olanlar bu durumu her insanda olduğunu düşünür. Eğer renk körü olduğunuzdan şüphe ediyorsanız herhangi bir göz hastanesinde basit bir renk körlüğü testi yapabilirsiniz.

Renk Körlüğü Belirtileri

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Renk körlüğü problemine sahip kişilerin tüm renkleri algılayamadığı ve dış dünyayı gri rengin tonlarında gördüğüne yönelik yaygın bir kanı vardır. Tam renk körlüğü çok düşük oranlarda görülmekte olup birçok hasta belirli renkleri algılayamamaktadır.

Renk körlüğü çoğunlukla fazla belirtisi olan bir hastalık değildir. Renk körlüğünün belirtileri genellikle kısmi ya da tam renk körlüğüne göre farklılık gösterebilmektedir. Kısmi olan renk körlüğüne sahip olan kişiler temelde mavi, kırmızı ve yeşil algılayamaz ve bu renklerin tonları arasındaki farkları ayırt edemezler.

Tam renk körlüğüne sahip olanlar ise renkleri grinin tonlarında algılamaktadır. Bu sebeplerle renk körlüğü belirtileri renk körlüğünün türüne göre farklılık göstermektedir. Renk körlüğü olan kişiler, genel olarak renkleri algılarlar ancak bazı renkleri soluk gördüklerin belirli tonları ve renkleri birbirlerine karıştırabilmektedirler.

Sıklıkla kırmızı, mavi ile yeşil renkler ayırt edilememektedir. Özellikle trafik levhaları ve
işaretleri genellikle bu renklerden oluştuğu için araç kullanırken bu durum ciddi problem yaşatmaktadır.

Tanı Yöntemleri

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Renk Körlüğü Tanısı Nasıl Koyulur?

Renk algısında problem olduğunu düşünen kişilerin bir göz doktoruna başvurmalarında fayda vardır. Göz doktoru genel göz muayenesi adımlarını takip ettikten sonra renk körlüğü tespitine yönelik çeşitli testler ile renk körü olup olmadığınızı tespit edebilir.

Renk körlüğü testi oldukça basit bir testtir. En sık uygulanan renk körlüğü testi İshihara testi olup. Bu testin içeriğinde bulunan çok sayıda dairesel şekilde iç içe geçmiş çeşitli renklere sahip rakamlar ve işaretler bulunmaktadır.

Bu testin içeriğinde bazı renklerin içine yerleştirilmiş farklı renklerdeki sayıları veya desenleri tespit edip belirtilmesi istenecektir. Yapılacak testin sonucuna göre göz doktorunuz renk körü olup olmadığının teşhisini koyabilir.

Tedavi Yöntemleri

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Renk Körlüğüne Özel Kontakt Lensler ve Gözlükler

Göz yapısı uygun kişiler için üretilmiş olan renkli kontakt lensler ve gözlükler bulunmaktadır.
Bu kontakt lens ve gözlükler aracılığıyla farklı renkler ve tonlarında çeşitli denemeler yaptırılır. Bu sayede hangi renk için kontakt lens ya da gözlükle renkleri daha iyi tespit edebildiğiniz öğrenilmektedir.

Renk körlüğü testi ile bu hangisinin renk körlüğü problemi yaşayan kişiler için uygun olup olmadığı tespit edilir. Daha sonra da bu renkteki kontakt lens ya da gözlükleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu tür kontakt lens ya da gözlükler her ne kadar tam bir görüş sağlamasa da özellikle gündüz vakti renklerin ayırt edilmesi ve günlük yaşamınızın kolaylaştırılması açısından fayda sağlayan bir yöntemdir. Renk körlüğünün özellikle genetik sebeplerle ortaya çıkan türü için kalıcı tedavi mümkün değildir.

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?
26 Görüş