Doğru Sütyen Kullandığınızdan Emin Misiniz?

OnlinePsikologg
Doğru Sütyen Kullandığınızdan Emin Misiniz?

Sütyenler Antik Mısır'dan bu yana kullanılmaktadır. Günümüzde de kadınların olmazsa olmaz çamaşırlarından biridir.Tarih boyunca pek çok şekil değişikliğine uğrayan sütyenler günümüzde onlarca çeşite ulaşmıştır.

Doğru Sütyen Kullandığınızdan Emin Misiniz?

Peki siz doğru sutyeni kullandığınızdan emin misiniz?

Doğru Sütyen Kullandığınızdan Emin Misiniz?

Bir davette ya da sporda ya da özel bir gecede kullandığınız sütyen değişim gösterecektir elbette. Ancak günlük kullanımda tercih ettiğiniz sütyenin doğru olduğundan ne kadar eminsiniz bu soruyu kendinize sormanızda fayda var.

Doğru sutyeni kullanmazsanız ne olur?

Doğru Sütyen Kullandığınızdan Emin Misiniz?

Yapılan araştırmalara göre sütyen kullanımı zaten meme sağlığını olumsuz etkiliyor. Örneğin yer çekiminden kaynaklı olarak (özellikle belli büyüklükteki) memelerde yaş ilerledikçe sarkma oluyor. Sütyen kullanımı ise sanılanın aksine meme sarkmasını hızlandırıyor. Bu nedenle ilk yapmanız gereken mümkün olan her anda memelerinizi özgür bırakmak olacaktır. İnternette araştırırsanız memelere özgürlük hareketlerinin olduğunu göreceksiniz. Sütyen takmak zorunda olduğunuz (ki bu zorunlulukta üzücü aslında çünkü kadın sütyen takmıyorsa aranıyordur, davetkârdır gibi bir yaklaşım var) zamanlarda ise en doğru sütyeni tercih etmeniz gerekiyor. Zira yanlış sütyen tercihi, sütyenin zaten hızlandırdığı sarkmayı daha da hızlandırabilir, kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir, kist oluşumuna neden olabilir ve maalesef bu liste uzuyor gidiyor.

Sutyen seçerken neye dikkat etmeliyim?

Doğru Sütyen Kullandığınızdan Emin Misiniz?

Öncelikle yapmanız gereken sağlıklı bir ölçüme ulaşmak. Bunun için ilk önce göğüs ve meme ayrımını anlamak gerekir Göğüs, bütün göğüs kafesine verdiğimiz isimdir. Meme ise yuvarlak çıkıntılı olan bölümdür. İlk önce memenin tam altından bütün göğüs kafesinizi ölçmeniz gerekiyor. Daha sonrasında da yine bütün göğüs kafesinizi çevreleyecek şekilde ancak bu sefer meme altından değil meme ucundan ya da memelerinizde meme ucunun aşağı bakmasına neden olacak düzeyde bir sarkma sarkma varsa memenizin en uca gelen bölümünden ölçmeniz gerekiyor. İlk ölçtüğünüz 70'le başlayan gördüğünüz sayılardır. Meme ucundan ölçtüğünüz ise Cup olarak ifade ettiğimiz meme ucundan ölçtüğünüz ve meme boyutunu gösteren bölümdür. Ölçme işini bitirdiyseniz işin büyük bölümünü bitirdiniz aslında. Sonrasında kıyafetinize uygun sütyeni seçebilirsiniz. Ancak dolgulu sütyenler ciddi risk oluşturur. Destekli sütyenlerin de günlük kullanımı çok tavsiye edilmez.

Memelerimin boyutundan memnun değilim ne yapmalıyım?

Bu durum maalesef çok sık görülüyor. Bunun nedeni erkekler için memenin etkileyici rolü. Bu rolünde nedeni kadınların "kadınlığının" en gözle görülen sembolüdür aslında meme. Kadın ve erkek vücudunda "göze batan" en büyük faktır. Bu nedenle kadınlar memelerinden memnun olmayabiliyorlar. Siz de eğer memenizin büyük olduğunu düşünüyorsanız bunun için izleyebileceğiniz yollar, kilo vermek ve spor yapmak olabilir. Ancak genetiğinizle barışık olmayı unutmamalısınız. Eğer memenizin küçük olduğundan yakınıyor, daha büyük ve etkileyici olmasını istiyorsanız bunun için yapay yollara başvurmak yerine etkileyici olmanın kıyafet tercihi ya da beden dili gibi yollarını kullanabilirsiniz. Ayrıca meme yapısına bağlı olarak bazı egzersizlerle (mucizevi olmayacak oranlarda) büyümenin de söz konusu olduğu belirtmek gerekir. Tüm bunlarda önemlisi vücudunuzu sevmeniz ve kabullenmeniz gerekir. Eğer bu konuda bir problem yaşıyorsanız mutlaka bir psikolog desteği almanızı öneririm zira böyle bir durum sizi yanlış sütyen tercihinden çok daha büyük sorunlara sürükleyecektir.

Doğru Sütyen Kullandığınızdan Emin Misiniz?
9 Görüş