Deniyor 2 ay

Futbolcu Değildik ama Biz de Menisküsü Yırttık: Menisküs Ameliyatı ve Sonrası

merdümgiriz

Duyan herkesin "halı sahaya mı gidiyorsun ki?" diye sorduğu, halbuki evde otururken yırttığım menisküsümün size selamı var dostlar 🥲

Dizim çok uzun yıllardır ara ara ağrırdı. "Yağmur geliyor yağmur" diyen anneme inanıp kas gevşetici sürüp ağrımı geçirebiliyordum. Bundan yaklaşık 2 hafta önce benzer bir ağrıyla uykumdan uyandım, ne kas gevşetici ne buz ne de ağrı kesiciler fayda etti. Devlet hastanesinden 2 hafta sonraya randevu bulabildim. Dedim nasılsa yarın geçer, ben de iptal ederim randevuyu. Tabii ki geçmedi... Uyurken, uyanıkken, çalışırken, otururken, dikilirken ağrı bir an bile geçmeyince mecbur kendimi özel hastane yollarında buldum.

Röntgen, MR derken 3. derece menisküs yırtığı çıktı.

Futbolcu Değildik ama Biz de Menisküsü Yırttık: Menisküs Ameliyatı ve Sonrası

Bakın 3. derece. Hani 1 veya 2 de değil, artık yırtık denebilecek kıvamda olan 3. dereceymiş. Doktora sorduğumda oturup kalkarken bile olabileceğini söyledi, meh. Ağrı kesici, kas gevşetici ve egzersiz verip uğurladı. Egzersizler beni daha kötü yaptı, yürüyebiliyorken yürüyememeye başladım, dizimde kitlenmeler başladı. Başka bir hastaneye daha gittim.

Gittiğim 2. hastane ameliyat önerdi.

İlk doktora çok güvenememiştim açıkçası. Verdiği egzersizler kireçlenme için olan egzersizlerdi ve daha kötü etmişti beni. Ağrı kesici zaten kulağıma "ağrı kesici" diye fısıldamış etkisi yapmıştı. İkinci doktorun açıklamaları daha samimi geldi. Çizdi, gösterdi derken güvenimi kazandı. Dedim kabul 🤓 Pat diye 2 gün sonraya ameliyat tarihi verdi. Her şeyi de açıkladı. Spinal anestezi olacak, artroskopik cerrahi ile yapılacak ameliyat (kapalı ameliyat) aynı gün yürüyecek ertesi gün taburcu olacaksın bilmem ne.

Annemin koca koca ameliyatlarında kapıda bekleyen biri olan ben, ameliyat olmaktan çok korkuyormuşum meğerse.

Futbolcu Değildik ama Biz de Menisküsü Yırttık: Menisküs Ameliyatı ve Sonrası

Kapalı ameliyat tamam, yarım saat sürecek tamam. Ama neticede hastane odasında değil ameliyathanede yapılacak bir işlem. Korkma yeaaa n'olcak, bak ben kaç kere ameliyat oldum diyen anneme "bananeee yaaaaaaa hüüüü" diyerek içli içli ağlamaya başladığım gecenin sonunda "ölecek değiliz ya" düşüncesini kafama yerleştirip uyudum. Sabah 6'da kalkıp mideme zorla simit sokuşlayarak saçlarımı falan fönledim, çirkin mi olaydım çünkü...

Ameliyat günü "biz gideriz hastaneye hey haaasstaaneee" nidaları eşliğinde evden çıktık.

Eşim ve annem gülüyor beni neşelendirmeye çalışıyor. Aman bu da ameliyat mı ya deyince benim stresim geçecek sanıyorlar. Ameliyat evet 🥲 Hastaneye yatışım yapıldı, EKG çekildi, damar yolu açıldı falan derken yanıma giren her sağlık çalışanına "sakinleştirici verceniz mi?" diye sorup durmaya başladım. Ameliyat spinal anestezi ile olacağı için kendimde olacaktım çünkü, aman yarabbim yok olamam ben diye diye herkese soruyordum.

Kıçı başı açık olan hastane önlüğünü giyinip hazırlığı tamamladık.

Futbolcu Değildik ama Biz de Menisküsü Yırttık: Menisküs Ameliyatı ve Sonrası

Düğüm atamayan eşim sağ olsun kıçım daha da açıkta kalmıştı, dedim kurban olayım çekil annem gelsin. Kapıda beni bekliyorlar ben bir dakika kıçım açık diyerek kendimi kapamaya çalışıyorum 🥲 Kapadık, sedyeyle ameliyathaneye doğru gidiyoruz. Ben el sallıyorum annemle eşime, konuşsam ağlarım çünkü 😅 Onları bırakıp ameliyathane katına geldik. Beni bir yandan viiyuuu diye çekiyorlar rallideyiz sanki, çekerken de gerçekten viyuuu diyorlar şaka değil. Yine gördüğüm herkese sakinleştirici soruyorum tabii. Hemşireye gerginim dediğimde çok normal dedi. İşte aradığım cevap 😍 Aman nolacak değil, kısacık ameliyat ya bundan mı korkuyorsun değil... Teşekkürler canım hemşirem 🧡 Gelen doktorlar, asistanlar da beni rahatlatmaya çalışıyorlar, espri yapıyorlar derken tabii ki rahatlamadım...

Ameliyathaneye yine viyuuu diye girdik. Filmlerde gördüğüm gibiymiş, korkunç :D Kendi doktorum da geldi halimi hatırımı sordu. Beni kambur tutup anestezimi yapmaya başladılar. Gevşe diyorlar gevşeğim diyorum, değilmişim 😪 Bir süre onunla uğraştılar, az daha yapamasalardı lokal anestezi yapacaklardı ama sonra gevşedim sanırım. Ayaklarım ufak ufak karıncalanmaya başladı. Bu kadarla kalacak sandım sonra baktım belden aşağımı asla oynatamıyorum. Dedim saaakiinleeeştiiiriicii?? Sonunda alabildim biraz. Başım döndü gibi oldu dedim vov. Bana adımı söyletip video çektiler, bazen sigorta inanmıyormuş ameliyat olduğumuza puh. Kollarımı iki yana açıp bağladılar, bir kolumda tansiyon aleti öbüründe serum derken bir kere daha sakinleştirici yaptılar. Ben diyorum a iyi sakinim ama uykum da yok.

5 dakika geçti diye düşünürken "ameliyat bitti" diyen doktorumun sesini duydum.

Saati de söyledi, 13:45 gibi girdiğim ameliyathaneden 15:05 gibi çıktım. Ne ara o kadar oldu bilmiyorum, kesik kesik bazı anılarım var ama sakinleştirici denen zımbırtı aynı zamanda uyutuyor da demek ki :D Odama çıkardılar, hemen eşimle anneme şey dedim, üzüldünüz mü :P Amber Heard psikopatlığından halliceyim herhalde.

Menisküsümdeki yırtık dikilebilecek gibi olmadığı için bir kısmı alınmış, aynı zamanda sertleşen plikalarım da dizimin üstünden temizlenmiş.

Doktorum ilk muayenede de sende ağrı yapan menisküs değil, plika bence demişti. Plikaları da almışlar, bu sebeple dizinin üstü de ağrıyabilir, şişebilir dedi. Aynı gün yürüteceğiz, yarın da taburcusun dedi. Ben hala aç tabii doktor gözüme hamburger gibi görünüyor.

Uyuşukluk 4 saatte geçer dediler, benim tamamen geçmesi 5 saati buldu. Yürütmek için hemşire geldi. Öncesinde birçok video izledim kadının biri maratona çıkmışçasına pata küte yürüyor, dedim herhalde öyle olacak. Ayağımı yere indirmekte bile zorlanırken basmamla haykırmam bir oldu. Delirmiş bu hemen yürüyenler :( Yürüteç ile birkaç adım atabildim ama asla devamı gelmedi. Doğum yapanlar daha doğrusunu söyleyebilir ama spinal anesteziden sonra kahve içmeniz daha iyi olurmuş. Doktorun söylediğini anlamadığım için içmedim, bende anestezi sonrası bel ve baş ağrısı çok yoğun oldu, siz için. ☕️

1 ağrı kesici hakkım olduğu için ağrı iyice vurana kadar bekledim. Uyumadan önce istedim, mışıl mışıl uyuttu. Sabah uyandığımda ise yürüteçsiz basabiliyordum yere. Yine mükemmel yürüyemedim ama daha iyiydi. Taburcu oldum, eve geldik. Şişler için buz kullanmaya devam ettim.

Futbolcu Değildik ama Biz de Menisküsü Yırttık: Menisküs Ameliyatı ve Sonrası

Şişlikten diz kapağım henüz görünmüyordu, ameliyat sonrası 2. gün bu. Ama dikişler sadece bu kadarcık.

Ameliyatın üstünden bugün tam 1 hafta geçti. Dikişlerim hala duruyor ama yürüyebiliyorum. Ağrım olsa da ameliyat öncesi ağrıdan çok çok daha az. Ayakta biraz fazla durursam da ağrı geliyor, o kadar. Sadece menisküs olsa daha erken yürüyebilirdim sanırım ama plikaların alındığı yerlerin ağrısı daha yoğun oldu bu 1 hafta içinde. Dizin artık sabıkalı, egzersizlerini aksatma dedi doktor. :(

Futbolcu Değildik ama Biz de Menisküsü Yırttık: Menisküs Ameliyatı ve Sonrası

Uuuupuzun bir Bence oldu, bize ne diyebilirsiniz. Ama ben canı tatlı bir insan olarak ameliyat öncesi saatlerce video izleyip oradan buradan ameliyat olanların yazdıklarını okumuştum. Sitede de bununla ilgili çok deneyim içeriği olmadığı için dedim belki ameliyat olacak olanlar vardır, bir dostlarından duysunlar süreci.

10 günlük bir rapor verdiler, ben evden çalıştığım için daha kısa ancak farklı bir iş yerinde çalışanlara raporu daha da uzun veriyorlar sanırım.

Futbolcu musun diye soranlara da bu cover'ı yapacaktım tabii ki.

Futbolcu Değildik ama Biz de Menisküsü Yırttık: Menisküs Ameliyatı ve Sonrası

Ben tamamlayıcı sağlık sigortası ile ücretsiz oldum ameliyatı. SGK ile 4000 lira denmişti eğer sigortam onay vermeseydi. Ankara 'da bir özel hastane. Fiyat konusunda da bu şekilde bilgi verebilirim.

Futbolcu Değildik ama Biz de Menisküsü Yırttık: Menisküs Ameliyatı ve Sonrası
29
15
Görüşünü yaz
15Kız Görüşü
29Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • GeceMuhafızı

  Öncelikli Çok geçmiş olsun Rabbim şifalar versin ve tekrar böyle bir şeyle karşı karşıya bırakmasın inşallah emeklerinden dolayı teşekkürler Çok güzel bir şekilde yazmışsın

  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1528
 • HardChoice

  Çok geçmiş olsun. Muhtemelen benimde vücudumda buna benzer bir kaç hasar var ve bazı işgüzar doktorlar sağolsun ağrı kesici verip gönderiyor. Ne mr çekiyorlar ne bir şey yapıyorlar. 2011'den ağrı çekiyorum. Alıştım herhalde :D

  Umarım siz daha iyi hissedersiniz. Sağlığınızın kıymetini bilin. <3

  Sevdim 2 Kişi
  • İlk gittiğim doktor önce ağrı kesici ve egzersiz verdi. Tekrar gittim geçmiyor diye, iğne yapalım dedi. İğneyi sigorta karşılamıyor 1 iğne 1.5 milyar civarı ve etki edeceği kesin değil çünkü genelde kireçlenme için kullanılıyormuş. Böyleleri de var :)) sana da çok geçmiş olsun :)

  • HardChoice

   Üzerinden yıllar geçmiş, herhalde tedavi edilmediği için yer etti benim ağrılarım 😊 yapacak bir şey yok çekeceğiz ama söve söve 😁

 • Benyakamoz

  Geçmiş olsun. Bende eklem faresi diye bir şey çıktı dizimde o yüzden aynı şekilde kapalı bir operasyon geçirdim. Geçwnlerde ters bir hareketle aynı dizden bağlarımı kopardım. Kilitlenmeler kıtırtılar ve ağrılar mevcut. Yine soğuk odalar beni bekliyor😄😄. Uzun bir süreç olacak. Gerçekten zor bir durum. Sağlığına kavuşmanı temenni ediyorum. her şey gönlünce olsun.

  Sevdim 1 Kişi
  • Eklem faresi mi, adı bile korkunç :)) size de çok geçmiş olsun

  • Benyakamoz

   😂😂 ilk duyduğumda doktorla ne güldükk. çok teşekkür ediyorum. Şu an nasılsın.

  • Birkaç gündür fazla ayakta kaldım, biraz ağrım var şu an. Perşembe dikişleri aldırmaya gidicez o zamana kadar dinleniyorum ki doktor ayağımı kafama kadar çektiğinde acıdan ölmeyeyim :))

  • Hepsini Göster
 • birazkülbirazduman

  Püff nefret ediyorum doktorlu hastaneli şeylerden. Sanırım menisküs yüzünden biraz canım sıkılacak benimde. Uyluktaki begin tümörle birlikte hallederiz dediler öyle duruyor sjs şimdilik merdiven çıkmak ve koşmak çok zor onun dışında aşırı bir acı çekmiyorum

  Sevdim 1 Kişi
  • Benim sanırım ağrıyı yapan şey plikalardı, menisküsle öyle ölümcül bi ağrı çekeni ben de görmedim. Çok çok geçmiş olsun şimdiden, tümör için ekstra bi tedavi verdiler mi yoksa ameliyatla alınmasını mı bekliyorlar

  • Tedavi değil de sinirlere baskı yaptığı için bi kaç defa iğneyle girişim oldu. Biyopsiden sonra takip edelim sen hazır hissedince alalım dediler. Tümörün oldugu yerde yüzlerce minimal çatlak var :)) açıkcası hiç bir doktora güvenmiyorum. Gittiği yere kadar gider, gitmez olunca yatarım masaya gibi.

  • Abu :( Doktora güvenmek çok önemli cidden grip ilacı değil çünkü bıçak altına yatıyor insan büyük ya da küçük fark etmez. Umarım çok sorun çıkarmadan halledebilirsin

  • Hepsini Göster
 • Curiosus

  Üşenmedim hepsini okudum. Çok akıcı ve eğlenceli bir dille yazmışsın çünkü. :D Evde sadece ayağa kalkarken bile menisküsün yırtılabileceğini duyduğuma cidden şaşırdım ve biraz tırstım. Geçmiş olsun canım ve seni merak ediyordum yüzün hariç kalanını görmüş olduk. :D

  Sevdim 1 Kişi
  • Okuyan zaten bi sen bi ben varız başka da olmaz sanmıyorum 😅 gözlerine sağlık, çok sağ ol 😍

  • Curiosus

   Rica ederim. :D

 • Trilogy588

  Geçmiş olsun bende voleybol oynarken menuskus ameliyati geçirmiştim ameliyat sonrası spor yapmalısınız kolojen hapları kullanmalısınız sonrası önemli. ameliyat kolay

  Sevdim 1 Kişi
  • Yok o bana da zordu ya :)) geçmiş olsun size de

  • Trilogy588

   DNZ GLUCOSAMİNE alın eczaneden iyileşince kalorifer borusuna lastik bağlayın ayak bileginize yana doğru açın kapayın ameliyatlı bacağı diğer ayak sabit olsun

 • zodyaklısamara_

  Geçmiş olsun 💐🤣🤣  Bence süper ya ilahi 🤣🤣🤣😊

  Sevdim 1 Kişi
 • pentin

  tam bir serseri bencesi olmuş :D :D :D

  ''Ağrı kesici zaten kulağıma "ağrı kesici" diye fısıldamış etkisi yapmıştı.'' ksdfldsfl çok güldüm. Çoookk geçmiş olsun, başıma bu da mı gelecekti dediğimiz her şeye tur bindiriyoruz maşallah sen de ilginç bir deneyim yaşamışsın. Umarım ağrıların azalarak biter.

  İnsanların ameliyat acıları beni mutlu eder diyenler için bu da benden bir ameliyat anısı: Bel Fıtığı Ameliyatı Olmayı Düşünenler İçin Anlatıyorum: Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Süreci Nasıldır?

  Sevdim 1 Kişi
  • Teşekkürler efem, ilk doktoruma gidip noldu noldu hani ağrı kesici ağrımı kescekti bak ameliyat oldum desem ayakta tedavi hakkımdan düşerler mi diye düşünüyorum şu an 🥲

   Mutlu etmez ama dert ortağı olmak için okucam tabii ki 🤕

 • seniseviyordumbe

  Gerçekten üşenmeden hepsini okudum ahhhhhh şu annler🤣🤣🤣benim annemde öyle 🤣🤣 çok geçmiş olsun canım yani çok faydalı bir yazı olmuş 😊♥️♥️ tekrardan geçmiş olsun ♥️✌️

  Sevdim 1 Kişi
 • NassıııYaa

  çok okuyamadım, anladım ama menüsküs ameliyatı olmuşsun işte, iyileşince psikolojin de atlatır. geçmiş olsun, en kısa zamanda iyileşsin. kendine çok cici bakmalısın.

  Sevdim 1 Kişi
 • Tazmanyacnvr

  Cok geçmiş olsun. Umarım biranonce eski sağlığına kavuşursun

  Sevdim 1 Kişi
 • Deli_Oğlan

  Çok geçmiş olsun. Bütün süreci bahsetmişsin faydalı bir konu. Nasıl yol izleyeceğimizi öğrettin sağol :)

  Sevdim 1 Kişi
 • varrohincco

  Çok geçmiş olsun merdiven çıkarken bile olabilecek bir şey başına gelmiş

  Sevdim 1 Kişi
 • KahveSacliHeRif

  Gecmis olsun , kisa surede toparlarsin umarim. Yazi cok uzun oldugu icin belli yerlerini okudum.

  Sevdim 1 Kişi
 • rmzbjk

  Geçmiş olsun biz doktora gitmiyoruz gitsek kimbilir neler çıkar 😅

  Sevdim 1 Kişi
 • Koççomoço

  Ah canım geçmiş olsun. Hayatın artık sağlıkla geçsin.

  Sevdim 1 Kişi
  • Yazın gayet akıcı ve başarılı. Kitap yazmayı denedin mi?

 • Libidinous

  Bende de var cesatet edemiyorum

  Sevdim 1 Kişi
  • Ben kadar gergin değilsen ameliyatta hiçbir şey yok. Sonrasında da 1 haftada yürüyebiliyorum onda da bi şey yok. Gerginsen üzücü :)

 • AsabiÖküz

  Geçmiş olsun poncik
  Umarım daha iyi olursun...

  Sevdim 1 Kişi
 • cevher67

  Bende aynı derten muzdaribim capraz baglarda kopuk

  Sevdim 1 Kişi
 • HissizProfil

  Dizin artık sabıkalı, geçmiş olsun.

  Sevdim 1 Kişi
 • Baranliveme

  Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Geçmiş olsun

  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (23)
YÜKLENİYOR...