Kalbin Anatomisi, Kalbin Çalışması

Bu gün vücudumuzun en önemli organı olan kalpten dem vuracağız. Okuduğunuzda hakikaten vücudumuzun neden en önemli organı olduğunu anlayacaksınız. Öyleyse başlıyoruz.

Kalp, kanı pomapalamaktan bir an bile yorulmayan hayati bir organdır.

Kalp, vücudumuzun en önemli organıdır.
Kalp, vücudumuzun en önemli organıdır.

Yetişkin ve sağlıklı insanlarda kalp atış hızı dakikada 60-100 aralığında olması normaldir. Uzun zamandır sporla ilgilenen kişilerde nabız 45-60 seviyelerine kadar düşer.

Kalbin Anatomisi

Kalbin Anatomisi, Kalbin Çalışması

Kalbin yapısı karışık gibi görünse de çalışma mantığını bilmek kolaydır.

Öncelikle kalbi bir inceleyelim. Damarlardan başlayalım. Görselde gördüğünüz mavi renkli damarlar kalpte kirli kanı taşır. Biz bunlara adı üstünde atar damar diyoruz. Yani kirli kanı bu damarlar aracılığı ile atıyoruz. Kırmızı renkli damarlar da temiz kanı taşır ve buna da toplardamar diyoruz. Diğer bir anlamı temiz kanı bu damarlar aracılığı ile yine adı üstünde topluyoruz. Aort ise temiz kanı tüm vücuda yayan önemli bir damardır.

Gelelim kalbin bölümlerine... Kalp, Sağ Kulakçık- Sağ Karıncık ve Sol Kulakçık-Sol Karıncık olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Sağ Kulakçık ve Sağ Karıncığı birbirinden ayıran bir de Kapakçıklar vardır. Biz buna Sağ Kapakçık diyoruz. Aynı şekilde Sol Kulakçık ile Sol Karıncığı ayıran bir de Sol Kapakçık vardır. Bu kapakçıklar her kasılmada kalbin tek yönlü kan akışını sağlar. Tek yönlü diyoruz çünkü iki yönlü akış olursa temiz kan ile kirli kan birbirine karışır. Görselimizde çok ayrıntılı olmasa da biz yine de yazalım. Zira bir sonraki görselde gerçek bir kulakçık nasıl olur göstereceğiz ayrıntılarıyla.. Konumuza dönelim, ne diyorduk? Anatomi.. Sağ Karıncık ile Sol Karıncığı birbirinden ayıran bir de his demeti vardır. Bu his demeti o kadar güçlüdür ki kalbin her pompaladığında ve ortaya çıkan kasılmalarda asla yırtılmazlar. İlerleyen görsellerde bunu açıklayacağız.

İnsan kalbi günde yaklaşık 100 bin, yılda 35 milyon kez atar.

Kalbin İç Yapısı

Kapakçıkların ne derece önemli olduğunu asla unutmayın.
Kapakçıkların ne derece önemli olduğunu asla unutmayın.

Şimdi gelelim kalbin içsel yapısını incelemeye. Esasen görsele bakınca bu bölümde çok fazla derine inmeye gerek yok. Çünkü görselde fazla detay yok. Maksat kalbi bir de bu şekilde görebilmek. Çünkü bir önceki görselde mesela kapakçık temsili olarak 1 ya da 2 tane gösterilmiş. Halbuki kapakçıklar 3 veya daha fazlası olabiliyor. Görsele baktığımızda Sağ Kulakçık ile Sağ Karıncık ve Sol Kulakçık ile Sol Karıncık arasındaki beyaz olan bölüm bahsettiğimiz kapakçıklardır ve bunlar kalbin her kasıldığında kanın karıncığa doğru tek yönlü akışını sağlar. Hani şu kanı karıncığa püskürten sağ ve sol kapakçıklar. Tek yönlü akış var diyoruz çünkü önceki görselde de ifade ettiğimiz gibi tek yönlü akış olmazsa Sağ Kulakçık ile Sağ Karıncıık'ta biriken kirli kan, Sol Kulakçık ile Sol Karıncık'ta biriken temiz kanla karışır. Kapakçıklara bakınca bunun yaratılış açısından pek mümkün olamadığını görüyor ve anlayabiliyoruz. Ancak kapakçıklarda bir yırtılma söz konusu olursa belki bu mümkün olabilir. Zira kapakçıklar hayati önem taşıyor. Bunu ivedilikle üzerine basa basa ifade etmek isteriz.

Kalbin büyüklüğü sadece iki yumruğunuz kadardır. ...

Kalp ve Damarlar

Damar ve damar yolu hastalıklarının nelere mal olacağını bir düşünün.
Damar ve damar yolu hastalıklarının nelere mal olacağını bir düşünün.

Şimdi gelelim kalpteki damarların kan akışının yönüne.. Organlardan gelen kirli kan, görselde ifade edildiği gibi öncelikle mavi çizgili atardamara girer. Bu damarlardan gelen kirli kan ilk önce Sağ Kulakçığa iletilir. Kirli kan diyoruz çünkü bu kanda oksijen yoktur ve bolca dioksit içerir. Sağ kulakçıktan çıkan kan, Sağ kulakçık ile sağ karıncığı birbirinden ayıran (Trisküspit kapak) kapakçığa, oradan da sağ karıncığa dolar ve kirli kan Pulmoner Arter dediğimiz atardamarlar aracılığı ile akciğere gider. Akciğerlere gelen kirli ve oksitli kan, bolca oksijenle zenginleştirilip tekrar toplardamar (Pulmoner Venler) aracılığı ile kalbe döner. Kalbe akciğerlerden gelen temiz kan, akciğer toplardamardan girerek önce sol kulakçığa gelir ve oradan sol karıncığa Mitral kapak ile püskürtülerek karıncığı doldurur. Sol karıncıkta biriktikten sonra en nihayetinde hayati damarlarımız olan Aort'a iletilir. Aort aracılığı ile de temiz kan tüm organlarımıza ulaşarak büyük dolaşımı sağlar. Büyük dolaşımın son aşaması olan sol karıncık da bu açıdan çok ama çok önemli bir odacıktır. Bu sirkülasyon günün her saniyesinde kalbimizde gelişen bir olaydır ve bu muhteşem organ sizin de anladığınız üzere bir Valf ya da kaba tabirle pompa görevini üstlenir.

Kalbimiz her gün, bir kamyonu 23 kilometre ilerletecek kadar enerji üretir.

Damarların Kabataslak Akış Yönü

Tamamen kusursuz bir düzenle işleyen yapı.
Tamamen kusursuz bir düzenle işleyen yapı.

Kalbin 4 odacıktan oluştuğunu zaten biliyorduk. Yani sağ kulakçığa (Right Atrium) gelen kan Sağ kapakçık (Triküspit kapak) aracılığı ile sağ karıncığa (Right Ventricle) dolar. Oradan giden kan akciğer atardamarlara ulaşarak akciğere taşınır ve kirli kan akciğerlerde temizlenir. Akciğerlerde temizlenen kan tekrar kalbe akciğer toplardamar ile dönerek sol kulakçığa (left atrium) dolar ve mitral kapakçıklardan tek yönlü olarak püskürtülen temiz kan sol karıncığa (left ventricle) dolar ve oradan aorta giderek tüm vücuda temiz kan pompalanır.

Kalp vücuttan sökülse bile bir süre daha atmaya devam eder. Çünkü kalp kendi elektriksel iletimine sahiptir.

Kalp kasılırken neler oluyor?

Bir valften bile daha etkili değil mi?
Bir valften bile daha etkili değil mi?

Bu bölüm aslında gereksizdi ancak kirli kanın geliş ve temiz kanın gidiş yönünü iyi kavrayamayanlar için önemli bence. Kısaca daha iyi anlaşılması açısından da değinmekte fayda var. Mesela sağ kulakçıktan kapaklar aracılığıyla sağ karıncığa dolup giden kirli kanın direkt sol karıncığa geçmediğini, akciğer atardamarı ile akciğerlere dolup dioksitli kanın temizlendikten sonra akciğer toplardamara geçerek sol kulakçığa, oradan da kapakçıklar aracılığıyla sol karıncığa dolarak aorta gittiğini ve en nihayetinde temiz kanın tüm vücuda yayılarak büyük dolaşımı gerçekleştirdiğini artık biliyoruz ve amaç da zaten bu pekiştirmekti.

Kalp sağlığı için illa spor salonlarına gitmeye ya da yürümek için yürüyüş bantları kullanmaya gerek yoktur. Özellikle 40 yaş üstü kişilerde yürüme bantları ortopedik travmaya sebep olabilir. Oysa sokakta yapılacak bir yürüyüş sadece kalp değil ruh sağlığı için de faydalıdır.

Kalpten gelen ses dalgaları ve kalbin anlık hareketleri

Bir kalbin yapabileceği faydaya bile erişemeyecek insanları düşünün bir de...
Bir kalbin yapabileceği faydaya bile erişemeyecek insanları düşünün bir de...

Bencemizin son anektoduna yaklaşırken en önemli bilgiyi de sona sakladık. Baktığımızda kalbin anlık hareketlerini çeşitli ses dalgalarıyla gözlemlediğimizde olması gereken görseldeki gibidir. Eğer sarı bölgelerin ses dalgaları düşük olursa neler olabileceğini kestirebilmek de zor değildir. Bazen anneniz ya da babanız veya sizler Kardiyoloji'ye gittiğinde bu tesletlere maruz kalırsınız ve elinize bununla ilgili küçük bir de kağıt tutuştururlar. İşte bu kağıtta bu ses dalgalarının çizimleri vardır ve çoğunuz bunu anlayamazsınız. Artık bu benceyle de anlamış oldunuz.

Daha önce de dediğimiz gibi, mutluluk gerçekten de kalp sağlığına yardım eder. Gülümsemek de öyle. Gülümsemek vücudunuzda %20 daha çok kan akışı sağlar ve damar duvarınızı rahatlatır.

Herkese sağlıklı günler.
Herkese sağlıklı günler.

Umarım sağlıklı nice mutlu günlerde esen kalırsınız. Bilal'e anlatır gibi anlattıysak da affola.. Bir bencemizin de böylece sonuna gelmiş bulunmaktayız. Beğeni ve görüşlerinizi mutlaka bekliyoruz. Unutmayın; Yorumlarınız, unuttuklarımızı tamamlar.

Sevgiler.

Kalbin Anatomisi, Kalbin Çalışması
23
24
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • biradetmehmet
  kalp tam bir dizel motor gibi ama ilahi bir mucize kendi enerjisini üreten sonsuz döngüde çalışan bir makina Allah kalbimize sağlık versin
  söylese bir katkı yapalım
  Kalp Krizi Nedir, Nasıl Oluşur?
  Görüş hala geçerli mi?
  • Kabataslak göz gezdirdim. Tamamen okuduğumda bencene yorum yazacağım. 👍

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2323
 • Bazen çok üzüldüğüm ve stres, endise yaşadigim zamanlar oluyor. Böyle günlerde kalbimde bir agri hissediyorum. Kas agrilari oldugununu dusunuyorum.
  Yani böyle 4 kapakcikli mucizevi bir et parcasi nerdeyse vücudumuzun tüm kahrını çekiyor. Ve bence onu gereğinden fazla yoruyoruz. Biraz relax biraz huzur. Ah canım kalbim..

  Faydalı paylasiminiz icin teşekkür ederiz. 🌸
  • Değerli yorumlarınız için ben teşekkür ederim. Sevgiler. 🌹

 • serHAN4554
  Kalbi cumhuriyet için atan tüm insanlara saygılarımı sunarım.
 • beyefendiks
  Burada bu yazıyı okuyacak 3 4 kişi var. Başka kimse okumaz.
  • Bana da senin gibi kültürlü insanlar lazım zaten.

 • Kalp sağlığını korumak isteyen düzenli hareket eder koşu yapar katı yağ tuketmez hicbir sekilde kurabiyede kekte borekte bile olsa hakiki tereyağ sağlıklıdır
 • Hayalcrazy34
  Harikasınız supper ötesi bi bence olmus annemde kalp rahatsızlığı var bu kalbin yapısını bilmek iyi oldu benim icin
 • Kalbimizi yormayalım kalbimizi güzel şey için çalıştıralım
 • KaneGalba
  çok ilginç ve teknik bir konu doktorlar nası aklında tutuyor yav
 • Tosurdak
  Ama işte olayın içine aşk girdi mi anatomi falan kalmıyor... 😭😭
 • fafur
  Eline sağlık. Ne kadar doğru bilmiyorum, hafıza özelliği olduğunu da duymuştum.
 • Allah sağlıklığımızı eksik etmesin, her şey olabiliyor.
 • ElcinQulusoy
  Okuldayken iyi okumuştum kalp dersini. Güzel paylaşım
 • Hocahanım
  Annem üst üste 2 kez kalp krizi geçirdi:(
 • dLevi
  Tıp mezunu gibi oldum
 • Dkflgjdsk
  Muhteşem şekilde yaratılıp dizayn edilmiş ya
 • kediliçek
  Çok güzel bir bence olmuş ellerine sağlık 🌺
 • Alarasmin
  Guzel bir bence
 • _kasım23
  Ellerinize sağlık güzel yazı olmuş
 • Geralgine
  Güzel anlatım teşekkürler :)
 • Overlordhan
  güzel makale olmuş
 • AdilOlmayanYıldırım
  kalp krizi en tırstığım şeylerden
 • Barış_LonelyForever
  Teşekkürler güzel bilgiler.
 • beyazcikileta25
  emeğine sağlık kalp işte sever atar kırılır durur
 • cenk06cenk
  Ellerinize saglik
 • senaozer
  Bilgilendirici bir yazı olmuş : )
 • Elaraheng
  Benim nabzim 125 falan genelde
 • El_miram04
  Çok güzel bir paylaşım olmuş
 • Guzel bir yazı, teşekkürler.
 • lastcomert
  Güzel Bence olmuş tebrikler
 • aShameless
  eline sağlık
 • v0lkn
  Çok uzun ama faydalı olmuş eline sağlık
 • kibaradam8
  Gayet bilgilendirici olmuş
 • MagRipOgLu
  Baya bilgilendirici paylaşım
 • Cemyigit5234
  Çok güzel bilgi olmuş
 • Eziremsem
  Guzel bir bence
 • Çaykovskiiii
  Fen dersinde gibi hissettim.
  Eline sağlık
 • doganayxdg
  Kalbim yaralı gönlüm yaralı
 • Sertirivurucu
  Allah nasıl yarattıysa kurban olduğum
 • isimsizkral00
  Sübhanallah
 • Gizli Üye
  Okuyamadım. Ama güzel bi bencede benziyor elinize saglik
 • Gizli Üye
  Ellerine sağlık güzel bir yazı olmuş.
 • Gizli Üye
  Güzel olmuş
 • Gizli Üye
  Bu benceyi yazan kesin sağlıkçı.
 • Gizli Üye
  Kalp krizincok tısıyorum
 • Gizli Üye
  Başka organları da bekleriz. Emeğine sağlık.
 • Gizli Üye
  Ellerine sağlık güzel bir yazı olmuş.
 • Gizli Üye
  Kalbin işe yaradığını bi onu severken gördüm ben
YÜKLENİYOR...