KScanlar Her Gün Pürüzsüz Bir Cildin Sırrını Çözdü!
Kapat

Çağın Hastalığı Mitomani!

Selam millet🙋‍♀️

Bugün sizlere psikolojik bir rahatsızlık olan yalan söyleme hastalığı, yani mitomaniden bahsetmek istedim. Bu hastalığa yakalanan birini tanımıştım ve o olaydan sonra oldukça ilgimi çekmişti araştırmıştım, bir aralar. Yaklaşık 3-4 ay kadar diyebilirim. O kişiyle dostluğum bitse de, ben onun için bu hastalık hakkında birçok araştırma yapmıştım bile. Belki sizin çevrenizde de yakalanan insanlar vardır veya yatkın olan belki bu Bence sayesinde farkına varırsınız diye düşündüm. Faydam olursa ne mutlu bana. Ben çok geç fark ettim. Belki sizin için çok da geç değildir. O zaman başlayalım.

Mitomani nedir?

Mitomani Halk arasında yalan söyleme hastalığı olarak bilinir. Bu Hastalığa yakalanan kişilere Mitoman adı verilir. Bu kişiler, toplumda ilgi çekmek veya odak noktası haline gelmek için ufak yalanlar söylerler ilk aşamada. Bu bir olayı çarpıtıp anlatmak veya abartmak vs olabilir. Tabi bu ilk aşama, daha sonra kişi kontrolünü kaybeder ve söylediği yalana kendisi bile inanmaya başlar. Çok acayip değil mi? İlk duyduğumda ben de şok olmuştum😳

Kimler mitomani hastalığına yakalanır?

Çağın Hastalığı Mitomani!

Genelde gerçek dışı fikirlere daha yatkın insanlarda daha sık görülüyormuş. Mesela; uçmak veya insanların düşüncelerini okumak size saçma gelirken, onlara aşırı mantıklı gelebilir. Bazen olmayacak şeyleri düşünüp, olacağına sizi bile inandırabilirler.

Peki bu hastalık neden olur? Sonuçta bir anda mitomani olmuyor insanlar. Elbet bir nedeni var. Unutmayın; bu bir psikolojik rahatsızlık ve onlar da hasta olan insanlar. Yani bilinçsiz bir durum yaşıyorlar ve suçun tamamı onlarda değil. Mesela küçükken ailesi tarafından istismara uğramıştır. Arkadaşı ona babasının bir kere bile ona vurmadığından bahsederse, o da kendini acındırmak istemediğinden aynı şeylerden bahsedebilir. Veya ailesi ona önem vermemiştir, sözünü hep kesmişler ve onun fikirlerini önemsememişlerdir. Arkadaşları bu konulardan olumlu bir biçimde bahsedince, kendini mahcup edip küçük düşürmemek için yalanlar söyleyebilir. Bakın aslında olaya bu yönden bakınca tüm suçun hastada olmadığını fark ettik değil mi?

Hastalığın belirtileri

1. Asosyallik.

2. İçe kapanıklık.

3. Öz güven eksikliği.

4. Kendini sevmemek.

5. Toplum içinde fazla gülmek.

6. Ailesiyle devamlı öfkeli atışmalar. (Sinirini bir yerde atmalı ve genelde bu kişiler ilk aile olur.)

7. İnsanları devamlı eleştirmek.

8. Yalanlar.

Ben size biraz da yaşadığım olaydan bahsetmek istiyorum. Ben uzun yıllar dostum dediğim insanda bu hastalığın var olduğunu fark etmiştim. Peki ne gibi yalanlarını öğrendim? Zaten 1 yıla yakındır şüphelerim vardı ama konduramadım hiçbir zaman. Tabi bir süre sonra içimdeki şüphe tohumlarını eritmek adına araştırmalar yaptım ve bu bilgilere ulaştım. Mesela babasının mesleği yalandı, aldığını iddia ettiği yüksek notlar yalandı. Herkesin ondan hoşlandığını iddia ederdi. Sosyal ortamlara girmek istemezdi, hep kaçardı. Ailemle tanışmak istemedi mesela hiçbir zaman. Halbuki uzun yıllardır arkadaşımdı, ben onun ailesini tanırdım onlarda beni. Ama benim ailem onu sadece isim olarak bilirdi. Neden tanışmak istemediğini de sonradan anladım... Babasının mesleğini soracaktı ailem ve o korkuyordu, yalan söyleyip açığa çıkmasından..

Çağın Hastalığı Mitomani!

Her neyse, bir de yıllar sonra fark ettiğim bir detayı eklemek istedim; arkadaşım hep gözlerini bir tarafa çevirerek konuşurdu. Sağ veya sol hatırlamıyorum ama internette bir şey okudum. Yalan söyleyen insanlar sağa bakarlarmış, yani kafasında kurgularken yalanı. Sanırım bunu fazlaca yapıyordu aklımda kaldığına göre. Siz de dikkat edersiniz bu ayrıntıya🤫

Umarım bu Bence hoşunuza gider ve size yardımcı olur. Bugünlük benden bu kadar diğer Benceler'de görüşmek üzere.

#Birhayalimvargibi

Çağın Hastalığı Mitomani!
6
5
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • ozturk1034
  yalan bir hastalik vede garip olan insanin diline yapistimi soylemiycek olanda artik soyler oluyor
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Bu şey değil mi kemal kılıçdaroğlu :D
  Yalnız belirtiler yanlış olmuş
  Görüş hala geçerli mi?
  • Araştırmalardan elde ettiğim sonucları yazdım ve gördüklerimi 🤷‍♀️Hatalar olabilir.

  • Gizli Üye

   1-2-3-4 bende var ama mitomani değilim. Solcular mitomani ama 1-2-3-4'te yazan şeyler onlarda yok..

  • Olabilir bendede var birkaçı ama hepsinin bulunması gerekiyor:d

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

45
 • Güzel anlatmışsınız faydalı bir bilgi olmuş teşekkürler
 • deryacansin
  Kucukken kotu bir sey yaptiginda dogru soyleyip ailesi tarafından olumsuz bir tavirla karsilastiysa da olabilir
 • Zamansızzzayarsızz
  Faydalı ve guzel anlatmışsın teşekkürler
 • MagRipOgLu
  Ozaman tüm dünya şu an bu hastalıkta :)
  • Hayır bu belirtiler herkeste bulunabilir ama emin olun en büyük belirtisi yalan. O olmayınca hiçbir anlamı kalmıyorm

 • Eğitilme
  Şükür , sağlığım yerinde.
 • Atanamayanöğretmen
  Yalan yalan herşey yalan
 • SiyahGiyenBirAdam
  Değişikmiş yahu.
 • Fatal11
  Enteresannn
 • Kolombiyalı16
  Allah korusun
YÜKLENİYOR...