SAÇ BAKIM

Elidor
8 gü

Saç Yağlanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Uzun süre yağlı saçlarla mücadele etmiş biri olarak, saçlarının hızlı yağlanmasının canını ne kadar sıktığını çok iyi anlıyorum. Hele saçlarının, onları yıkadıktan yalnızca birkaç saat sonra ağırlaşması ve solması seni çok yoruyor olabilir. Ama ben saç yağlanmasına çözüm olabilecek birkaç ipucu biliyorum. Sana da yardımcı olabileceklerine eminim. Yağlı saçlar artık ikimiz için de problem olmayacak!

Saç Yağlanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Saç yağlanması neden oluyor?

Aslında saçlarımızın belli oranda yağ üretmesi saç tellerimiz için çok faydalı. Çünkü saç tellerimizin yumuşaklığı ve esnekliği, kıl köklerinden gelen yağ sayesinde oluyor. Ama belli ki bizim yağ bezelerimiz biraz fazla çalışıyor. Onları biraz yavaşlatmak da sandığından çok daha kolay :)

Saç yağlanmasına ne iyi gelir?

Saç Yağlanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Saç yağlanması ile mücadele etmenin ilk yolu, yaşam kalitemizi artırmak. Örneğin, bol su içmenin saçlarıma etkisi olacağına deneyip görene kadar ben de inanmıyordum. Gün içinde içtiğim su miktarını artırmanın yanı sıra hava kirliliğinden ve sigara içilen kapalı alanlardan mümkün olduğunca uzak durdum. Saçlarım kısa sürede daha sağlıklı görünmeye başladı. Daha sonra yağlı saçlar için en iyi şampuan ve saç kremini aramaya başladım. Çünkü bana uygun olmayan saç ürünlerini kullanmanın da saçlarıma zarar verdiğini tahmin ediyordum.

Saç yağlanması nasıl önlenir?

Saç Yağlanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Piyasadaki sayısız şampuan, saç kremi, saç maskesi, bakım yağı ve benzeri ürünler içinden en doğru olanı seçmek bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Aslında saç bakım ürünlerini satın alırken dikkat etmemiz gereken ilk şey, ürün ambalajındaki ibareler. Genellikle hepsinde hangi tip saçlar için üretildiği ve kullanım talimatları yazıyor. Bizim tercihimiz elbette yağlı saçlar için şampuan ve saç kreminden yana olmalı. Ayrıca sen de benim eskiden yaptığım gibi saçlarını her gün yıkıyorsan, kendine bir dur demelisin :) Saçları her gün yıkamak da yağ bezelerinin daha çok yağ üretmesine sebep oluyor. Saç yıkama rutinini iki günde bire düşürürsen, saçının doğal yağ dengesini koruman daha da kolay olur. Haftada bir de yağlı saçlara uygun saç maskelerinden kullanırsan oldu bu iş!

Saç yağlanmasının başka bir sebebi daha var

Saç Yağlanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bazen zaman kısıtlılığından ya da başka sebeplerden saçlarını yeterince durulamıyor olabilir misin? Çünkü bu da saç yağlanmasına sebep olabilecek bir hata! :O Uzmanlar, saçlarımızı durulamak için en az yarım dakikamızı ayırmamız gerektiğini söylüyor. Ben de bu bilgiyi öğrendikten sonra dikkat etmeye başladım ve aslında yarım dakikanın ne kadar uzun olduğunu fark ettim. Sanırım geçmişte saçımı yıkarken biraz hızlı davranmış olabilirim :( Sen de saçını bir sonraki yıkayışında durulama sürene dikkat etmeye ne dersin? Sonra bizimle fikirlerini de paylaşırsan çok sevinirim.

Yağlı yemekler saçlarımızı nasıl etkiliyor?

Saç Yağlanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sana yağlı yemekleri sevmediğime dair yalan söylemeyeceğim. Neticede burada biz bizeyiz. Sana öyle sinir bozucu diyet tavsiyeleri de vermeyeceğim, sakın endişelenme! Ama yağlı yemeklerin de saç yağlanması sorununa yol açtığını itiraf etmeliyim. Özellikle kızartma ve benzeri yemekleri çok fazla tüketiyorsan, biraz azaltmayı deneyebilirsin. Hem böylece yalnızca saçların değil, cildin de daha güzelleşecek. Tabii ki arada yapılan kaçamaklar sayılmaz, o kadar da oluversin! :)

Saç yağlanması ile mücadelede saçlarımızı rahat bırakıyoruz

Saçlarımızı yıkadıktan sonra kafamıza havluyu sarıp saatlerce oturduğumuz oluyor ya, işte o da pek doğru bir şey değilmiş. Ben de ilk öğrendiğimde "Yok artık!" demiştim. Ama ıslak havluyu uzun süre saçımızda beklettiğimizde, saçlarımız doğal hacmini kaybedebiliyormuş. O zaman ne yapıyoruz? Saçlarımızı rahat bırakıyoruz! Onları uzun süre nemli ve havasız şekilde bırakmıyoruz, sonra da hacimli saçlarımızın keyfini çıkarıyoruz. Ne dersin? Sen bunların ne kadarını uyguluyorsun ya da uygulamayı düşünüyorsun? Tüm fikirlerini bizimle paylaşmalısın, seni bekliyor olacağım :)

Saç Yağlanması Neden Olur, Nasıl Geçer?
5
14
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • AdanaLiii_ks

  Tam benlik bir bence olmuş yağlı saç tipinden muzdaripim yalnız bir sorum var saçlarımı boyuyorum birde yağlanma var ikisini kontrol altına tutacak şampuan yok mudur? Saçları boyadığım için boyalı saçlar için şampuanı almamı söylemişti kuaförüm ama benim saçım hem ince telli hemde çabuk yağlanan türden tek onun faydası olmuyor ne yapacağım bilemiyorum fikriniz var mı?

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • PervasizDusunce

  Vay be demek bundan yağlanıyormuş saçlarım hep. Bilgili paylaşım için çok teşekkürler :)

  Görüş hala geçerli mi?
 • Umut1299

  Uzun süre yıkamazsan terleme gibi durumlarda meydana gelir

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

412
 • Her gün yıkadığım için benim de yağlanıyor 😔

 • saç yağlanması herkeste var malesef ellerinee parmaklarına kalemine sağlık :)

 • Şehr-i-Hüzün

  Yağlı yemekler, sağlıksız beslenme, düzensiz uyku hem çok kırık oluyor hem de kısa sürede yağlanıyor mağlesef.

 • Pembelaleler

  Paylaşım çok iyi

 • _Lightning_

  benim en cok zorluk cektigim sey

 • yarım dakikalık saç kurutma makinayla mı yoksa havluyla mı

 • devilish_humanity

  uzun sure yıkamassan yaglanır :)

 • Ezhel35

  Güzel bir yazı olmuş 👏🏻

 • saçlı yag kabus bence bir yere gidemezsin

 • Gizli Üye

  Eline sağlık.

 • KAHVEİCER

  her insanda olur

 • Eline sağlık öyle sorunum yok şükür.

 • jezey

  2 günde bir yıkamak gerek

 • halil_ozalp

  Bende de var geçmiyor :)

 • Benim bildiğim saçların yağlanması kötü bir şey değil

 • Harika tespitler

YÜKLENİYOR...