SAÇ BAKIM

Saç Dökülmesini Engelleme Yolları ile Genlerinize Savaş Açın!

Lastiktokalı

En çok yaz aylarında dillendirsek de saç dökülmesi şikayeti aslında 4 mevsim ve kadın-erkek hepimizin başında. Bir yere kadar normal kabul edilen saç dökülmesi, işte o yerden sonra vücudumuzda bir şeylerin eksik olduğu ya da yeterli çalışmadığı anlamına gelebilir. Ama gelmeyebilir de. Hiç sebepsiz, sırf genlerimiz o yana meyilli olduğu için de dökülüyor olabilir saçlarımız. Uzman doktorlara göre günde 100-150 tele kadar saç dökülmesi normal. Gür ve sağlıklı saçları olanlar için günde 100 telin lafı bile olmaz belki ama benimki gibi ince telli ve cansız saçlar için 1 tel bile çok kıymetli.

Saç dökülmemizi tanımlayalım, öncelikle dış faktörler etkili

Saç Dökülmesini Engelleme Yolları ile Genlerinize Savaş Açın!

Saç sorunları kişiye özeldir. Nasıl ki doktorlar herhangi bir hastalığımızı yaşımıza ve cinsiyetimize göre ele alıp tedavi planlıyorsa, saç dökülmesinin psikolojik veya fizyolojik sebepleri de kişisel olarak değerlendirilmelidir. Bu durumda cevap aramamız gereken ilk soru "Saç dökülmesine ne iyi gelir?" değil, "Benim saçlarım neden dökülüyor?" olmalı.

Saçlarımız, tıpkı cildimiz gibi dış etkenlerden direkt olarak ve fazlasıyla etkileniyor. Mevsim geçişlerinde saçlardaki dökülmenin arttığı doğru. Ülkemiz şartlarında 3'er aylık 4 periyottan bahsediyoruz. Bu kadarı gerçekten fazla ama bunu bir yenilenme hareketi olarak düşünün. Hatta kapsamlı bir saç bakımı için en uygun zaman olarak değerlendirebilirsiniz. Özellikle güneş ve deniz suyunun etkisiyle yıpranan saçların bakımı için Eylül ve Ekim ayları en uygun zamanlardır.

Bazıları kafadan şanslı doğuyor!

Saç Dökülmesini Engelleme Yolları ile Genlerinize Savaş Açın!

Kellik olarak tabir edilen kalıcı saç dökülmesi erkeklerde daha yaygın görülüyor ve sebebi de çok yüksek ihtimalle genler. Babası kel olan bir erkek hayatının bir döneminde mutlaka kel olacaktır diyebiliriz yani. Genetik yatkınlık bir tür "kaçınılmaz son" olsa da bazı önlemler ve yaşam tarzı değişiklikleriyle bu acı sonu geciktirmek mümkün.

Hormonlar dökülmeyi hızlandırabilir, peki saç dökülmesi nasıl önlenir?

Kadınlarda ise hormonların borusunun öttüğü gebelik, lohusalık ve menopoz dönemlerinde saç dökülmesi şikayetlerine daha sık rastlanıyor. Bunların neredeyse tamamı, hormonlar düzene girdiğinde kendiliğinden düzeliyor.

Eğer saçlarınızın her zamankinden çok döküldüğünü düşünüyorsanız ve kafa derinizde saçsız alanlar ortaya çıktığını fark ettiyseniz önce bir dermatoloji uzmanıyla görüşmelisiniz. Çok basit tıbbi tedavilerle kısa zamanda sonuç alabileceğiniz bu sorunu, kulaktan dolma kozmetik uygulamalarla içinden çıkılmaz bir hale getirebilirsiniz. Benim saç dökülmesi için şampuan tercihim, sizin saçlarınız için uygun olmayabilir.

Saçlarınızı hırpalamayın

Saç Dökülmesini Engelleme Yolları ile Genlerinize Savaş Açın!

Saçlarınızı her gün yıkarsanız, üstelik çok sıcak suyla yıkarsanız, bir de her defasında kurutma makinesi kullanırsanız, saçlarınızın hızla kurumasına ve tellerin esnekliğini kaybetmesine sebep olursunuz. Ve esnekliğini kaybeden saç telleri daha kolay kopar. Dayanabildiğiniz kadar soğuk suyla yıkamanız en ideali. Soğuk su kan dolaşımını hızlandırır. Bir de yumuşak hareketlerle, masaj yaparak yıkarsanız çok daha faydalı bir iş yapmış olursunuz.

Doğru bilinen yanlış: Saç kremi saçları dökmez

Aksine, saçların kolay taranmasını sağlayarak kopmaları önler. Saç kremleri saç telleri üzerinde yumuşak bir tabaka oluşturarak suyu hapsederler. Böylece saçlar daha uzun süre nemini ve esnekliğini korur. Şampuan sonrası kullanılan saç kremlerinin saçlarınızı ağırlaştırdığını düşünüyorsanız, banyo sonrası nemli ya da kuru saça uygulanan kremleri tercih edebilirsiniz. Ben uzun süredir Elidor'un saç kremini tercih ediyorum, aynı markanın şampuanıyla birlikte kullandığımda gayet iyi verim aldığımı söyleyebilirim.

Saç sağlığı köklerden başlar

Pek çoğumuz saçlarımızın görünen kısmıyla ve sadece estetik olarak ilgileniriz. Saç dökülmesine karşı en iyi şampuan, saçları uzatan saç kremi, dolgunluk veren sprey gibi arayışlarımız hiç bitmez. Gerçek şu ki, harici ürünlerle ancak geçici ve kozmetik sonuçlar elde edebiliriz. Saç köklerine etki etmeyen bir saç bakım ürününden mucize beklemeyin.

Köklere nasıl ulaşacağız?

Saç Dökülmesini Engelleme Yolları ile Genlerinize Savaş Açın!

Diğer tüm organlarımız gibi saçlarımız da kan dolaşımı ile taşınan besin maddeleriyle beslenir. Demek oluyor ki sağlıklı beslenme sağlıklı saçlar için de gerekli. Bu da hem hayvansal hem de bitkisel gıdaların ölçülü ve düzenli olarak tüketilmesiyle mümkün. Saç dökülmesine bitkisel çözüm önerileri istiyorsanız uzmanlar havuç ve baklagiller ile badem, yer fıstığı, ceviz gibi mineral kaynağı kuru yemişleri tavsiye ediyor. Hayvansal gıdalardan da kalsiyum deposu süt ve süt ürünleri ile yumurta günlük beslenme programınızda mutlaka yer almalı. Balık özellikle hücre yapımında önemli rol oynayan Omega 3 bakımından en değerli besin kaynağı.

Sözün özü; bol su için ve mutlaka egzersiz yapın. İşlenmiş gıdalardan, sigaradan, zararlı kimyasallardan ve stresten uzak durun. Sağlık kontrollerinizi aksatmayın, hiç olmazsa 2-3 ayda bir kan tahlili yaptırın. Unutmayın, saçlarınız bedeninizin bir parçası ve beden sağlığınıza iyi gelen şeyler, saçlarınıza da iyi gelir.

Saç Dökülmesini Engelleme Yolları ile Genlerinize Savaş Açın!
15
25
Görüşünü yaz
15Kız Görüşü
25Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye

  Ful okudum ama saç bakım kremi kesinlikle saç diplerine diplerine değdirilmemeli. Erkeklerin için altın bir bilgide ben vereyim masturbasyon veya seks az yapın (sex onu normal haftada 2 defa falan imkanı olmayanlar hiç mast yapmayın 😂) cidden sperm kaybı çok etkiliyor açıklıyayım biraz vucut kaybettiginiz spermı yerine geri getirmek için. Saçlara kaslara gidecek çogu vitamini. giden spermi üretmek için geri kalandan kısıyor buda yorgunluk tırnaklarda keratin eksikliği saçlarda zayıflayarak incelerek dipten dökülme. Lere yol açar. Spermden çok fazla etkilenip saçınız dökülüyorsa ayar saç boyunuz hiç eşit olmaz hep aralarda küçük küçük saçlar olur ve saçlarda bütünlük ahenk göremessiniz bukadar daha fazlasına gerek yok

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
  • Gizli Üye

   Kadınlarada bir tavsiye sevgilinizin sevdiğinizin spermi sizin satın alabileceginiz en iyi yüz, cilt, saç, maskesi. Sperm yüksek oranda dogal tertemiz üretilmiş vitaminlerden oluşur. Saf yülsek oranda vitamin kaynagı yutmanızda bile sakıncası yoktur ama söylediklerim iğrenç gelebilir bende farkındayım. Ama şunu düşünün dünyadaki en iyi ve PAHALLI cilt maskesi boğa sperminden üretiliyor.

 • ByScarheart1994

  Saç dokulmesini bir türlü onleyemedjm. Saçımın dibindeki çamur gibi kepeği de geciremedim birturlu. Kepeği kecirsem rahatliyacak saç. Genç yaşta kel kalacaz ya. Yarısını döküldü yarışı duruyor. Yarısını bari koruyabilsem saç ektiririm idare eder beni.

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • AdanaLiii_ks

  Saç kremi saçları dökmez.. Kime göre aslında döküyor bu konu herkes için aynı olmasa da şahsen saç kremi kullanma taraftarı değilim kaç kere kullandıysam saçlarımı döktü daha da kullanmam. Ha birde suyun bir çok faydası var deniliyor ne hikmetse ben faydasını göremiyorum içtiğim o kadar su nereye gidiyorsa😏

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye

  Çok sorulan bir soruydu. Güzel bir cevap olmuş. Emeğine sağlık 🌺

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1323
 • jolemolejole

  Bence saç çok önemli ya teşekkürler ✌🏻 ✌🏻

  Yorumla
 • EemeraldD

  Emegine saglik guzel olmuş gerçekten

  Yorumla
 • Tesettürlübirkız

  Teşekkürler bilgi için. Saçı dökülmeye yoktur heralde.

  Yorumla
 • darkleyl96

  Güzel faydalı bilgiler olmuş teşekkürler

  Yorumla
 • Deliakil

  Bol bol su tüketin

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Miss_Green

  Ellerine sağlık çok bilgilendirici bir bence olmuş😊

  Yorumla
 • portakalliiördekk

  Saçlarım çok dökülüyor, bu bana iyi gelicek ✌🏻 Ellerine sağllııkk🌺

  Yorumla
 • Afiliaskaskaskask

  Teşekkürler

  Yorumla
 • Derdumend

  Elinize saglık

  Yorumla
 • derinsuux

  Iyiki saçlarım dökülmüyor

  Yorumla
 • gokcemdere33

  Teşekkürler

  Yorumla
 • Because_Me

  Elimden geldiğince gerekeni yapıyorum

  Yorumla
 • ogayeo

  Müsait olunca okuyacağım 🙏

  Yorumla
 • sshameless

  @AdanaLiii_ks suyu plastik şişeden içiyorsanız bir faydasını göremezsiniz. Plastik şişe suda ki mineralleri kendine çeker ve su yarardan çok zararı olur. O yüzden cam şişede veyahut evinizde sürahi varsa kullanın ama plastikten kesinlikle sakının. Son olarakta suyu ayakta değil oturarak için doktorların tavsiyesi...

  Yorumla
 • muhammet2301

  Saç kremi işe yaramadı ki.. Bende loreal var ama iş yapmıyo

  Yorumla
 • Kaanrêve

  benim de son zamanlarda dökülmeye başladı

  Yorumla
 • Yusuf_demir

  Dmden kfkdjf

  Yorumla
 • biradetmehmet

  Sac taramayı bırak alı dokulmuyorlar

  Yorumla
 • Retair

  Boş bir içerik olmuş. Erkeklerdeki ve kadınlardaki saç dökülmeleri tamamen farklı şeyler. Erkekler için yapacak hiçbir sey yok.

  Yorumla
 • ƘíηgAятнυя

  ilk gifteki gibi verelim makineye gitsin

  Yorumla
 • Daha Fazla (16)
YÜKLENİYOR...