Eşimin ailesi, eşimden para istiyor sürekli. Bu duruma nasıl son verebilirim?

Anonimbiri50
Bu mesaji avrupadan yaziyorum buraya hatam olursa affola.
Ben erkegim ve 1 bucuk senedir evliyim esimle.
Cok sukur hic bi problemimiz yok onunla el hamdullilah.
Benim problemimi size anlatayim.
Esim cok iyi niyetli bi kiz. Hani derler ya kafasina tokmakla vur ekmegini al diye oyle biri iyi niyetli.
Babasi cok cimri biri, anneside imkanlari olmamasina ragmen cok lukscu biri yani bilmem tabak, kasik, elbise gibi seylere cok duskun.
Esim evlenmeden önce ailesinin diregiydi yani baba yok diyince hep hersey esime bakardi.
Annesi kardesleri hep esimin kazanciyla biseyler alirlardi.
Esim oyle alistirdi onlari bu duruma 25 yasina kadar.
Kaynanam hic calismiyordu kizindan aliyordu.
Neyse ben baba evinde olan seye karisamam tabiki.
Ama artik evliyiz, halen annesi esimden hediye, harclik dogum gunleri surprizleri bekliyor.
Bu durumu cok tuhaf ve uzucu buluyorum cunku benim ailem hep bana destek cikti ve halen cikiyor.
Annem babam 1 lirami almazdi gelecegin guzel olsun diye.
Durumum rahatsa hep annem babamin sayesinde Allah onlardan razi olsun.
Ama esimin annesi kardesleri ve babasi surekli istek ve beklenti icerisindeler.
Benim icin gercek bi anne baba evladina yapandir ama evladindan alan degil.
Benim icin bi hediye verilir ama bir hediye istenmez.
Cok absurd ve cok garip aileye dustum.
Esim kendi calisiyor ve kendi kazaniyor ondan hic firsat etmedim ki kiyamam emegine, hakkina
Ben esimin gelecegini, alin terini, hakkini ve rizkini koruyorum.
Ailesi, esim naif oldugu icin hep oklar onun ustunde oluyor maddi problemlerinde.
Ben baba evinde karismadiysam onlarda bir es evinde karismamasi lazim degil mi?
Esimle her sozlu atismalar, kayin validem bisey istedikten sonra oluyor anormal degil mi?
Bi anne baba nasil evladinin parasini malini emegini gelecegini alir ki?
Ben cok adaletli ve hak yemeyen biriyim, biri bana 1 yapsa bende 1 yaparim altta kalmam yani ne hak yerim nede kendime enayi dedirtiririm
Ama esimin ailesi hem yapmiyor hemde istiyor.
Oysaki ben evli oldugum halde ailem benden bizden almiyor aksine hala erzak gibi seylerde yardimci oluyorlar.
Mesele burada kayinvalidemi defalarca uyardim saygi cercevesinde ama kadin nuh diyor peygamber demiyor kizindan hep biseyler istiyor bu durumda beni yoruyor ve iliskimiz sarsiliyor.
Evet benden istemiyor ama benim param esimin ve esimin parasi benimse ve kararlari beraber almamiz gerekmezmi?
Esim bana hak veriyor, anneside onu degistirdiyimi dusunup yangina korukle gidiyor.
Siz olsaniz napardiniz.
burada annesi kardesleri babasi esimin hakkini yiyor o kendini savunamiyor ama ben onun parasini savunuyorum burada.
Dedigim gibi ben bu durumda cikarci degilim yani esimden bisey istemiyorum veya beklemiyorum ama cok garip be insan utanir vermiyorsan yapmiyorsan bari isteme.
Esim evimi ve kinasini hep kendi yapti duzdu.
Ve bide bunun ustune evlendigimizde sorun cikti bizim altinlari bozdurmuslar durumlari olmadigindan ve geri kizlarina takmislar degistirerek.
Neyse cok konustum
Dusuncelerinizi bekliyorum
Güncellemeler:
4 ay
Arkadaslar cevaplariniz icin tesekkurler.
Burdaki mesele dar zamanlarda istemiyorlar.
Rutin gunde bile istiyorlar.
Burdaki durum onlar bize hic bisey yapmiyor ne bana ne kizlarina.
Biz bisey beklemiyoruz.
Sadece desinler : oglum kizim siz mutlu olun sizden bisey beklemiyoruz. Bence annelik babalik budur.
Evladinin gelecegini dusunur, evladinin huzurunu dusunur, evladinin parasini yemez istemez.
burada ben yanlis anlasilmak istemem, yapan veren aile olsa versin helal olsun derim.
Eşimin ailesi, eşimden para istiyor sürekli. Bu duruma nasıl son verebilirim?
22
13
Görüşünü yaz