2024 Ekonomisindeki Olumsuzluklar!

Ksproff

Döviz arayışının devamı

Yeni yıl ile beraber ülkemiz döviz arayışına devam edecektir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yatırım beklentilerimiz hız kesmeden 2024 yılında da devam edecek. İhracat gelirleri ve turizm gelirlerindeki artış ne derece etki eder bilinmez ama bakanlığın bu husustaki kararlılığı önümüzdeki senede sürecek.

2024 Ekonomisindeki Olumsuzluklar!

Büyüyüp giden işsizlik

İşsizlik rakamlarının artacağı düşüncesindeyim. Çünkü faiz oranlarında ki hızlı ve yüksek artış birçok firmanın yüksek oranlardan borçlanmasını sağlıyor. Bu durumda orta ölçekli firmalar küçülmelere gidebilir. Maalesef ki 2024 yılında birçok kapatan veya batan şirketler görebiliriz.

2024 Ekonomisindeki Olumsuzluklar!

Bir salgın hastalık!

'Enflasyon'

Bir salgın hastalık! 'Öğrenilmiş Çaresizlik'

Zam haberlerini artık kaçımız dikkate alıyor? Ürünlerde ki fiyat artışı o kadar sık ve yüksek ki artık bu durumun sıradanlaşması korku verici. Psikoloji derslerinde öğrenilmiş çaresizlik durumu vardı. İşte çevremizde bu hastalığa yakalanan birçok kişi var. Zam haberlerine karşı bu durumda oluşumuz gerçekten üzücü ve umarım yeni senede bir tepki uyanışı olur ve bu durum devam etmez. Enflasyon hakkında daha söylenecek çok şey var ama ben sadece 1 cümle ile bitireyim. Üretemezsen tükenirsin.

2024 Ekonomisindeki Olumsuzluklar!

Faiz Oranlarındaki Artış

Yabancı bir ülkenin vatandaşı olduğunuzu düşünün. Ülkemize dolar getirip onu TL'ye çevirip çevirdiğiniz parayı da faize koyup 1 ay sonra yüzde 40 daha aldınız diyelim. Kulağa hoş geliyor değil mi? Tatil, pahalı kıyafetler.. öyleyse şimdi acı gerçeklerle karşılaşın. Türk lirası değer kaybediyor ya da borsa yansımasına da değineyim. Faiz ile beraber gelen yabancı yatırımcı köklü firmaların hisse senetlerini aldı diyelim. Böylece yeni sene itibariyle yükselen bir endeks görebiliriz. Ama bu para girişinin bir de kâr çıkışı olacağından büyük olasılıkla küçük yatırımcının ezilmesi senaryosuna yeniden film çekilebilir.

Pekte iç açıcı bir yazı olmadığının farkındayım. Sürçü lisan ettiysem affola diyeyim okuduğunuz için teşekkür edeyim 😊

2024 Ekonomisindeki Olumsuzluklar!
15 Cevap