2023 Yalanı Hakkında Gerçekler

SafTürk

Gerek Ks'de gerek kendi çevremde inanılan bir Lozan Antlaşması var. Peki nedir bu Lozan? Bu gün bunların cevaplarını sizin için inceleyip, kısaca size anlatmaya çalışacağım.

2023 Yalanı Hakkında Gerçekler

Lozan Antlaşması(Lozan Sulh Muahedenamesi) 24 Temmuz 1923

Yer: Lozan-İsviçre

İmza Sahibi Devletler: İnigltere, Fransai İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Yugoslavya.

Metinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kimi çevrelerin ''yüz yıllık bir yeraltı kaynakları antlaşması'' olduğunu söylemelerini, sadece kitap vb gereçleri okumamalarına ve kahvehane tarzı tarihi söyleşilerde çok bulunduklarına kannat getirmeme sebep oluyor. Neyse biz şu Lozan, hezimet mi zafer mi ona bakalım...


Çoğu zaman büyük bir zevk ile dinlediğim, tanışma fırsatı bulduğum, İlber hocamız durumu kısa ve etkili bir dil ile anlatmış. Başka söze gerek duymuyorum.

Üstelik ''Gizli Antlaşmalar'' dediklerini gerçekten merak ediyorum. Madem bu antlaşmalar gizliyse siz nerden biliyorsunuz? Böyle şehir efsanelerini bırakıp da ne zaman münevver bir kesim olacağız, merak konusu. Nitekim böyle gidersek, hem milli benliğimizden hem de tarihi bağlarımızdan kopmuş olacağız.

Bir millete, geçmişini unutturmak, onu yok etmenin ilk şartıdır.

Hüseyin Nihal Atsız'ın bu sözleri durumu açıklıyor. Neyse konu çok fazla dağılmadan Lozan'a devam edelim...

Evet, Lozan Antlaşması tamamen sınırları belirleyici bir antlaşma hükmü taşımaktadır. Yani ne bir ekonomi, içtimai, sanayisel bir antlaşma değeri taşımamakta. Kim uyduruyor bunları? Kim uyduruyor bu yeraltı kaynakları meselesini? İhtilaf Devletleri'nin, Misak-ı Milli sınırlarına karşılık yapmasını planladığı ve uyguladığı bir anlaşmadır kısaca.

İki oturumda yapılan bu görüşmelereden çıkan bazı kararları aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum..

- Türkiye-Suriye Sınırı: Fransızlarla imzalanan Ankara Anlaşması'nda çizilen sınırlar kabul edilmiştir.
- Irak Sınırı: Musul üzerinde antlaşma sağlanamadığı için, bu konuda İngiltere ve Türkiye Hükûmeti kendi aralarında görüşüp anlaşacaklardı.
- Türk-Yunan Sınırı: Mudanya Ateşkes Antlaşması'nda belirlenen şekliyle kabul edildi. Meriç Nehri'nin batısındaki Karaağaç istasyonu ve Bosnaköy, ve Yunanistan'ın Batı Anadolu'da yaptığı tahribata karşılık, savaş tazminatı olarak Türkiye'ye verildi.
- Adalar: Gökçeada ile Bozcaada özerk bir yönetime tabi tutulmak şartıyla (Türkiye antlaşmanın bu maddesini uygulamadı) Türkiye'de, diğer Ege Adaları İtalya'ya kaldı. İtalya'nın Türk sınırına yakın adaları silahsızlandırması kararlaştırıldı. Sevr Antlaşmasıyla Oniki Ada İtalya'ya diğer adalar Yunanistan'a bırakılmıştı. Oniki Ada ve Rodos 1945 yılında müttefiklerin eline geçti ve Nisan 1947'de resmen Yunanistan'a teslim edildi.
-Türkiye-İran Sınırı: Osmanlı İmparatorluğu ile Safevî Devleti arasında 17 Mayıs 1639'da imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması'na göre belirlenmiştir.
- Kapitülasyonlar: Tamamı kaldırıldı.
- Azınlıklar: Lozan Barış Antlaşması'nda azınlık, Müslüman olmayanlar olarak belirlenmiştir. Tüm azınlıklar Türk uyruklu kabul edildi ve hiçbir şekilde ayrıcalık tanınmayacağı belirtildi. Antlaşmanın 40. maddesinde şu hüküm yer almıştır: "Müslüman olmayan azınlıklara mensup Türk uyrukları, hem hukuk bakımından hem de uygulamada, öteki Türk uyruklarıyla aynı işlemlerden ve aynı güvencelerden yararlanacaklardır. Özellikle, giderlerini kendileri ödemek üzere, her türlü hayır kurumlarıyla, dinsel ve sosyal kurumlar, her türlü okullar ve buna benzer öğretim ve eğitim kurumları kurmak, yönetmek ve denetlemek ve buralarda kendi dillerini serbestçe kullanmak ve dinsel ayinlerini serbestçe yapma konularında eşit hakka sahip olacaklardır. "Batı Trakya'daki Türklerle, İstanbul'daki Rumlar dışında, Anadolu ve Doğu Trakya'daki Rumlar ile Yunanistan'daki Türkler'in mübadele edilmeleri kararlaştırıldı.
- Savaş tazminatları: İtilaf Devletleri, I. Dünya Savaşı nedeniyle istedikleri savaş tazminatlarından vazgeçtiler. Sadece Yunanistan savaş tazminatı olarak Karaağaç bölgesini verdi.
- Osmanlı'nın borçları: Osmanlı borçları, Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılan devletler arasında paylaştırıldı. Türkiye'ye düşen bölümün taksitlendirme ile Fransız frangı olarak ödenmesine karar verildi. Düyun-u Umumiye idare heyetinde bulunan yenik Alman İmparatorluğu ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu devletlerinin temsilcileri idare kurulundan çıkartılmış ve kurumun faaliyeti devam ettirilerek antlaşmayla birlikte yeni görevler verilmiştir. (Lozan Barış Antlaşması madde 45,46,47...55, 56).
- Boğazlar: Boğazlar, görüşmeler boyunca üzerinde en çok tartışılan konudur. Sonunda geçici bir çözüm getirilmiştir. Buna göre askeri olmayan gemi ve uçaklar barış zamanında boğazlardan geçebilecekti. Boğazların her iki yakası askersizleştirilip, geçişi sağlamak amacıyla başkanı Türk olan uluslararası bir kurul oluşturuldu ve bu düzenlemelerin Milletler Cemiyeti'nin güvencesi altında sürdürülmesine karar verildi. Böylece Boğazlar bölgesine Türk askerlerinin girişi yasaklandı. Bu hüküm, 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile değiştirilmiştir.
- Yabancı okullar: Eğitimlerine Türkiye'nin koyacağı kanunlar doğrultusunda devam etmesi kararlaştırıldı.
- Patrikhaneler: Dünya Ortodokslarının dini lideri durumundaki patrikhanenin siyasi yetkilerinden arındırılarak İstanbul'da kalmasına izin verildi.

2023 Yalanı Hakkında Gerçekler

Daha uzun yazıp sizi sıkmak istemedim. Amacım asıl Lozan Antlaşması'nın amacı neydi, onu anlatmaktı. Bazı tarihi siteler(belgelerlegerçektarih,vb) Atatürk, İnönü gibi şahsiyetleri kötü göstermek ile yetinmeyip onları aşağılayıcı faaliyetlerde bulunuyorlar. Bunlar yanlıştır. Bu vatan yanlışıyla, doğrusuyla bizimdir ve ilelebet bizim kalacaktır.

Hiç bir siyasi amaç güdülmemiştir.

Dipçe: Yazımı okuma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkürler. Birini gocundurduysak, sürç-ü lisan ettiysek affola...

#MilliyetçiGrup

BilgeLiderMustafaKemalAtatürk

#SafTürk

2023 Yalanı Hakkında Gerçekler
6
5
Görüşünü yaz
6Kız Görüşü
5Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Husky
  Kadir Mısıroğlu gibi aklı evvel tarihçi geçinenlerin uydurduğu 2023 efsanesini İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı gibi tarihçiler defalarca yalanmasına rağmen hala inananlar var.

  Neymiş efendim gizli maddeler varmış. Kaç tane devletin altına imza attığı bir belge bu zamana kadar nasıl gizli kalmış. Eğer bu anlaşmadan zararı olan bir ülke olsaydı neden bu zamana kadar gizlesin ki, çoktan açıklardı. Kimse açıklamasa RTE açıklar, bunu defalarca koz olarak kullanırdı.

  Güzel bir konuya değinmişsin, emeğine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Sayenizde tarihe dair birçok şey öğrendim emeginize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

54
 • exorcistt
  yemin ediyorum daha bugün düşünmüştüm bu konu hakkında bir bence yazmayı
  ama ben lozan da olmayan maddeler diye bir bence düşünmüştüm
  ilk yazacağım cümle de "lozan 2023 te sona ermiyor lozan süresiz bir antlaşmadır" olacaktı
  sen çok açık bir şekilde anlatmışsın her şeyi ellerine sağlık umarım insanlar okur da biraz olsun tarihe bakış açıları değişir
  Sevdim 1 Kişi
  • SafTürk

   Teşekkürler kandaş. :) Bir anda esti öylesine yazdım. :D

 • rooster
  ben 2 tane lozan var diye biliyorum bir osmanlı zamanında yapılan antlaşma birde cumhuriyet döneminde yapılan antlaşma aslında akp nin idda ettiği o 12 ada osmanlı döneminde verildi ama bunu siyasi rant olarak çarpıtıyorlar bizimkilerde yiyor
  Sevdim 1 Kişi
  • SafTürk

   Lozan bir tane kardeşim. Başka bir anlaşma varsa onu bilemem.

  • rooster

   evet var tam tarihini bilemiyorum ama şöyleydi osmanlı italya ile savaş halindeyken zannederim balkanlarda isyan başladı vesavaş başladı bu nedenle osmanlının isteğiyle italya ile lozanda bir antlaşma yapıldı buna göre bugünkü libya olan topraklar ile bu sözü edilen 12 adalar italyaya bırakıldı ama adalar daha sonra osmanlıya iade edilecekti ama hiçbir zaman edilmedi 1. dünya savaşından sonra ikinci lozan antlaşmasıyla adalar yunanistana bırakıldı

  • SafTürk

   Balkan isyanları ile italya'nın bir tarihi bağlantısı yok. Lütfen daha doğru, mesnetli şeyler söyleyiniz.

  • Hepsini Göster
 • Tarlaperisi
  1.5yildir ara ara bu sitede profil acarim daha bu kadar lüzumlu bir bence okumadim. Emegine saglik
  Sevdim 1 Kişi
 • psikolojiyemigiriş
  Biliyordum zaten ama bilmediklerimde vardı bencende eline sağlık 😊
  Sevdim 1 Kişi
 • agnostikharunn
  evet toryum ve bor madenlerini neden çıkarmıyoruz neden kendimiz işletmiyoruz suçlu ak partidir
  Katılmıyorum 1 Kişi
  • SafTürk

   Ben burada siyasi bir bence yazmadım. Teşekkür ederim

  • elif_2

   suçlu ak parti medem de chp neden çıkarmadı bor madenlerini yakıtları ecevit kaç sene cumhurbaşkanlığı yaptı.

 • Lukapum
  Bunlar harika olmuş :))
  Elinize sağlık guzel paylaşım için
  Sevdim 1 Kişi
 • yırtık-konvers
  Çok değerli benceler yazıyorsun, eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Elinize sağlık guzel paylaşım
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Gizli antlaşmalar sonradan başka bir devletin açıklamasıyla açığa çıkıyor. Bu bir şehir efsanesi değildir.
  Genel itibariyle faydalı bence olmuş, emeğine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  • SafTürk

   Teşekkür ederim😊

  • rooster

   hangi bir başka devletmiş o ve ne açıkladı neymiş yani gizli olupta açığa çıkan söylede bizde öğrenelim

YÜKLENİYOR...