Yeşil Elektrik ve Ekonomi

06romeo

21 Haziran 2021 Pazartesi günü, Yeşil Elektrik Günü olarak duyuruldu.

Bu nedenle bugünkü bencemde yeşil elektrik ve ekonomimize katkısına dikkat çekmek istedim.

🔴 Neden 21 Haziran 2021 tarihi Yeşil Elektrik Günü ilan edildi?

Yeşil Elektrik, Sağlıklı ve Ucuz Elektriktir.
Yeşil Elektrik, Sağlıklı ve Ucuz Elektriktir.

21 Haziran 2021 pazartesi günü Türkiye’nin en uzun gündüzü. Bu nedenle de akıllarda kalıcı olması için, daha ekonomik ve temiz bir enerji olan yeşil enerjiyi teşvik etmek için, 21 Haziran Yeşil Elektrik Günü ilan edildi.

🟢 Yeşil elektrik ne demek?

Jeotermal Enerji
Jeotermal Enerji

Üretim yöntemleri nedeni ile daha temiz ve doğaya zarar vermeden ve daha ekonomik şekilde üretilebilen elektriğe Yeşil Elektrik deniyor.

🟠 Yenilenebilir enerji ne demek?

Yeşil Elektrik aslında global manada Yenilenebilir Enerji denektir. Yenilenebilir enerji geleceğin enerjisidir. Ülkemiz elektrik üretimi konusunda son 20 yılda ciddi adımlar attı ve bugün yenilenebilir enerjiden elektrik üretimimiz yüzde 50 seviyesine yükseldi.

🟡 En ekonomik elektrik üretim çeşitleri nelerdir?

Rüzgarın Gücü Ucuz Elektrik Demektir.
Rüzgarın Gücü Ucuz Elektrik Demektir.

Geleneksel elektrik üretimi petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlardan elde edilmekte idi. Bu dışa bağımlı bir kaynak gerektirdiğinden ülkemize döviz kaybettirdiğinden ekonomimize olumsuz yansıması olmaktaydı. Yani bu, daha pahalı ve çevreye zararı daha büyük olan bir enerji elde etme yöntemiydi.

Bunun yerine ülkemizde de artık yerli ne milli olan güneş, rüzgâr, hidroelektrik, biyokütle, dalga, jeotermal gibi yenilenebilir kaynakları enerjiye dönüştürmeye başladık. Bu yeni nesil enerji üretimi için kullanılan aksamın önemli bir kısmı da yurt içinde üretiliyor. Böylece daha ucuz ve daha temiz enerji üretmeye başladık.

⚪️ Yeşil elektriğin ekonomiye katkısına somut bir örnek:

Hidro Elektrik Santral
Hidro Elektrik Santral

Yeşil elektrik üretimlerinden birisi de hidro elektrik santrallarıdır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Şubat 2021 de yaptığı bir açıklamada, “geçen yıl hidroelektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisiyle ülke ekonomisine 31,2 milyar lira katkı sağlanmıştır” dedi.

🔵 Elektrik üretiminde sera gazı salımı ve karbon ayak izi etkisi nedir?

Fosil yakıtların kullanıldığı elektrik üretiminde büyük miktarlarda sera gazı oluşmaktadır. Bu gazlar yani karbondioksit ve metan gazları küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine ciddi manada olumsuz etkiliyor, soluduğumuz havayı sağlığımız için zararlı hale getiriyor.

Dalga Enerjisi
Dalga Enerjisi

Oysa yenilenebilir enerjide bu olumsuz etkiler yok denecek kadar azdır. Böylece dünyamız daha yaşanılabilir halde kalabilecektir.

🟣 Biz tüketiciler ne yapmalı?

Hem ülke ekonomisine hem de doğaya katkı yapabilmek için biz tüketiciler de yenilenebilir elektrik kullanmalıyız. Bu tabi ki mümkün.

Artık “YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası” sayesinde biz son tüketicilerin yenilenebilir enerjiyi kullanarak sürdürülebilir karbonsuz bir geleceğe katkı sağlamamız mümkün.

Bu konuda bir zorunluluk yok, gönüllü olarak sosyal sorumluluk gereği bu piyasaya katılarak yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik tüketimi yapabileceğiz ve istediğimiz kaynağı tercih edebileceğiz.

🟤 Firmalarımız bu konuda hazırlar mı?

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Bu konuda bir çok elektrik dağıtım firması alt yapısını oluşturdu, sürdürülebilirlik belgeleri ile karbon ayak izlerini belgelemeye başladılar.

🟢 Yeşil Enerji Sertifikası nedir?

Yeşil enerji sertifikası, bir şirketin elektrik üretiminin ve veya kullanımının yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlayan belgedir. Yeşil Enerji Sertifikası, kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynaklardan olduğunu uluslararası geçerliliğe sahip, şeffaf ve takip edilebilir bir şekilde belgeler.

Yenilenebilir enerji, yeşil elektrik
Yenilenebilir enerji, yeşil elektrik

Yeşil elektriğin kaynağı yenilenebilir kaynaklardır. Bu husus Yeşil Enerji Sertifikasıyla belgelenir. Yeşil enerji sertifikalarının da farklı türleri vardır.

🔴 Firmalar yeşil elektriğe nasıl yaklaşıyor?

Bazı otomobil firmaları, bankalar, ATM'ler ve benzeri bir çok sektör şimdiden sürdürülebilir çevreci ve ekonomik politikalarını hayata geçirmek için 2021 yılında Sertifikalı Yeşil Enerji’yi tercih etme kararı alarak çalışmalarını başlattılar.

🟠 Türkiye'nin “Yeşil elektrik piyasası” işleme açıldı mı?

21 Haziranda yeşil elektrik piyasası açıldı.
21 Haziranda yeşil elektrik piyasası açıldı.

Evet. Dün 21 Haziran 2021 pazartesi günü açıldı.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde 1 Haziran'da devreye giren ve bugün itibarıyla yenilenebilir kaynak bazında işleme açılan YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası bugün törenle açıldı. Artık yenilenebilir enerji her aşamada kayıt altında olacak.

🟢 YEK-G sisteminde hangi teknoloji kullanılıyor?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, YEK-G sisteminin yüzde 100 yerli imkanlarla blok zincir teknolojisi kullanılarak oluşturulduğuna işaret ederek, "Üretilen her 1 megavat elektrik üretimine karşılık özel bir kod tanımlanacak. Bu da sistemin veri doğruluğunu ve takibini sağlayacak. 21 Haziran itibarıyla 100 piyasa katılımcısının 127 yenilenebilir enerji santrali sisteme kaydını yaptı. Bunların 53'ü üretim, 47'si tedarik lisansına sahip. 1 Haziran'da devreye aldığımız sistemimizde bugüne kadar 5,2 teravatsaatlik YEK-G belgesi ihraç edildi." ifadelerini kullandı.

Enerji piyasasında Yeşil Tarifeye geçiş.
Enerji piyasasında Yeşil Tarifeye geçiş.

Sayın bakanın ayrıntılı açıklamasını Türkiye’nin Yeşil Elektrik Piyasası İşleme Açıldı, Bakan Dönmez’in Açıklsması linkinden görebilirsiniz.

Konu ile ilgili bütün bakanlıklar birbiri ile koordineli çalışarak hem ekonomiye katkı, hem yerli ve milli enerji, hem doğaya saygılı üretim ve hem de iklim değişikliği ile mücadelede ortak hareket kararı alıp hızla uygulamaya başladılar. Örneğin artık belirli bir tarihten sonra Enerji Sertifikası olmayan konut ve işyerlerinin satışları Tapu Müdürlüklerince yapılamayacak. Bu arada EPDK'nın yeşil elektrik fiyatında yeni bir düzenleme ile bir nebze de olsa ucuzlatarak vatandaşı özendirmesi beklenmektedir. 😎🍀

Yeşil Elektrik ve Ekonomi
10
32
Görüşünü yaz
10Kız Görüşü
32Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • OneJoyfulNoises
  Ülkemizde bu denli projelerin geliştirilmesi son derece tutarlı. Ekonomiye katkısı da tartışmasız. Ama bu tarz projelerin rant olmaktan, kazancı olana ekstra kazanç olma eğiliminden ve hatta totalinde yüksek vergi dönüşümlerinde kasa millisi favorisi olarak değerlendirilmesi fikirlerinden çıkartılıp halk ekonomisine uyarlanması gerekir. Kısacası biraz da halka yansıtılmalı ve zorluk yaşayan insanlarımızda refaha erişmeli.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • superpsikolog
  Bu tip adımları gördükçe dünya adına umutlanıyorum ve sonrasında yakılan orman sahalarında, kapatılan derelerde yükselen binaları görünce umutlarım yok oluyor.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • 06romeo

   İşte bu noktada samimiyet diyorum…

  • Maalesef, en büyük kaybımız samimiyet.

  • Sen hangi ormana yapılan yüksek binada oturuyorsun.

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1030
 • UDixon
  Fatih Erbakanın bununla ilgili projeleri var isteyen okuyabilir https://yenidenrefahpartisi.org.tr/upload/Dokuman/opt-milli-kaynak-paketi-1-YUT52HXMCKQIQDO29EL1.pdf
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Her türlü öneri bu memleketin yükselmesine katkı sağlar. Değerlendirilmeli bence.

  • UDixon

   oylar refaha :D

  • 06romeo

   Hayırlısı olsun. Millet kazansın.

 • İndeepth
  Eline sağlık bence duyarlılık içeren bir konu olmuş. Ama bu dediklerinin ülkemizde olması gereken başımızdaki başın iktidarın düşünceleri olması lazım maalesef ki öyle bir düşünceye sahip iktidarlar oluşmadı memlekette 80 yıldır. oysa içerdiğin anlatımlar gerçekleşmemesi için ülkemizde eksik olan tek şey kafa yapısı. İçkiyi sigarayı yasaklamak düşüncesini oluşturup uyuşturucu ticaretinde dünya liderliğine oynayan bir ülke durumuna geldik.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Yapılamayacak şeyler değil. Hepimizin yararına. Sadece samimiyetle istemek yeter.

 • pastacı_meryem
  Çok israf yapılıyor bu ülkede. Bence israfçılar paylaşsa fakir kalmaz.
  Sevdim 2 Kişi
  • 06romeo

   Çoook haklısın Meyem’cim. Hem gida hem de giyim sektöründe aşırı derecede israf var. En yakınlarımızdan bunu görebiliyoruz değilmi. Hepimiz şimdi elbise dolsbımızı açıp bakalım, alıp da hiç gitmediğimiz giysilerimiz var. Yok mu, ha peki en az giydiğimizde bir bakalım önünden birbyıl içinde kaç kez giydik dersiniz?
   Gıda da da aynı şey. Geçen mahallenin çöpünde full Suriye ekmeği atılmış yazık. Migros un arka kapısındaki çöp yine yarısı sağlam seçilebilir meyve sebze doluydu.
   Ondan bereketimiz yok.
   Evlerimizde üçer beşer lamba Çar avizelerimizde hatta sabahlara kadar yanıyor, yazık.
   Seni bu duyarlılığın için tebrik ediyorum sevgili arkadaşım. 🙏🌸😎

  • Teşekkür ederim güzel insan 👍🌹🌹🌹

  • 06romeo

   Rica ederim. 😌

  • Hepsini Göster
 • ŞheqerÇocuk
  Böyle şeyler daha fazla olmalı yani çok fazla israf ediyoruz, gereksiz fazla kullanılıyor.
  Sevdim 1 Kişi
 • SwordOfDemocles
  Harika bir bence. Çevrecilik bilincinin gelişmesi gerek.
  Sevdim 1 Kişi
 • coffeyyJohn
  Dünya yeşil enerjiye dönsün artık, dünyamız yorgun düştü.
  Sevdim 1 Kişi
 • vampirkayla
  Abi bunlari nasil hazirliyorsun hayret ediyorum cidden. MasaAllah 😃
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Epeyce ter döküyorum gerçekten. 🌸🌺

 • RubbieRolePlayy
  Bu kadar sorunsuz elektrik üretim çeşidi varken hala neden zararlı elektrik üretiriz anlamış değilim. Güneş enerjisi ve rüzgar gülleri neyimize yetmiyor ki.
  Sevdim 1 Kişi
  • Çünkü bunlardan fazla elektrik üretemiyorsun. Kurulum maliyetini çok uzun sürede çıkarıyor.

  • @tecrubebılgı yeteri kadar yatırım yaparsan çıkarabilirsin. 100 yıl sonra doğayı tamamen kaybedip hiçbir şey üretememektense yatırım maliyetini geç çıkarmak daha mantıklı değil mi? Kapitalist sistemin köpeği olmuş tüccarlar yüzünden doğayı katlediyoruz.

  • Olmuyor olsa yaparlar.

  • Hepsini Göster
 • VincentM_
  Yeşil Elektrik ve Ekonomi
  Sevdim 1 Kişi
 • maksimumlar
  emeğinize sağlık, doğaya yeteri kadar önem vermemiz lazım
  Sevdim 1 Kişi
 • Haunters
  Daha fazla yaygınlaşması gerekiyor temiz bir gelecek için
  Sevdim 1 Kişi
 • bulutgece
  güzel bilgiler, çevre konusunda hassas olmak gerek teşekkürler :)
  Sevdim 1 Kişi
 • Mario45
  Emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • İzmirliPrenses00
  Bu konuda tez yazdım 😂
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Aaa ne güzel. Çok da önemli. Düşünsene her evin çatısı, boş duvarları güneşi kullanıp kendi elektriğini üretse, fazlasını şebekeye verip gelir de elde etse…

  • Fazlası çatılardan çıkmazda boş bi araziye kursan bu iş tamam 😁

  • 06romeo

   Ekonomik getirisi olmayan boş arazilerimiz çok. Haklısın. 🌸♥️

 • cadıı19
  eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Toprak_-_Kokusu
  Güzel paylaşım teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
 • tecrubebılgı
  Çok güzel ve faydalı bilgiler.
  Sevdim 1 Kişi
 • 1AsilAşk
  Teşekkür ederim kardeşim bilgiler için
  Sevdim 1 Kişi
 • EmirAdakul
  Eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • wiosnna
  Umarım daha da yaygınlaşır. Emeğinize sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Teşekkür ederim görüşünüz için. 🌸

  • wiosnna

   Rica ederim

 • persordinary
  Eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Hissiz72
  Emeğine sağlık güzel bir paylaşım olmuş
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Çok teşekkür ederim 🌸

  • Hissiz72

   Ben okurken yoruldum sen nasıl yazdın bunları yahu 😄😄

 • Görüncekadamlar
  Çok güzel 👏👏👏👏
  Sevdim 1 Kişi
 • kalakartlar
  doğanın kıymetini bilmek gerek emeğinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • salvatorehan
  önemli bir konu, emeğinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • kaynaksuyu
  paylaşım için emeğinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Ticacederim. Görüş bildirmeniz büyük incelik. 🙏😎

 • monologlar
  teşekkürler bilgi paylaşımı için
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Rica ederim edendim. 👍

 • elifcknck
  Getekli bir konu
  Sevdim 1 Kişi
 • fabio35
  Lesinlikle doğanın gücünden faydalanmaliyiz
  Sevdim 1 Kişi
 • hadigelbiraz
  Güzel yazı
  Sevdim 1 Kişi
 • mikska
  yarisinı okudum güzele benziyor
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Değilmi. Çok da yoruldum gerçekten hazırlarken. 👍

 • BADLOWE1234
  Bu bilgileri öğrendiğim iyi oldu
  Sevdim 1 Kişi
 • memuradamdan
  önem vermek gereken bir konu teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
 • volkanpakt
  yaygınlaştırılması gerek doğa için teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Merakla okudum.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   İlginiz için teşekkür. 🤗

 • Gizli Üye
  Emegine saglik :)
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Güzel bence
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  tskler.
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Mükemmel bir yazı olmuş ellerine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...