Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

pentin a

Kısaca hayırlı olsunlarınızı almam gerekirse evet, ev aldım. Ama yabancı değilsiniz o nedenle kibarca ''evet ya bir yatırım yaptık hayırlısı bakalım'' deyip susmayacağım. İsilik dökecek kadar sıkıntıya girdiğim için her bir adımda karşılaştığım bu da mı gol değil hayıflanmalarımı paylaşmak isterim.

Emlakçının İyisi Nasıl Bulunur?

Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Bulunmaz. Emlakçının iyisi olmaz arkadaşlar. Her şeyin iyisi olur bakın, pancarın iyisi olur, domatesin iyisi olur, ayakkabının iyisi olur ama emlakçının olmaz. Ulan sandalyenin bile iyisi oluyor. Hayatta tanıdığım tek iyi emlakçı @KürkMantoluHayri ciğimin babasıdır; onu tenzih ederim. Hepimizin babasıdır, büyüğüdür, atasıdır.

Efendim emlakçı küçük esnaftır, hem patron hem çalışandır. Dolayısıyla elbette ki alacağına bakar ama emlakçının iyi bir banka memuru tanıması, tapuda eşinin dostunun olması, satıcı ile seni oturtup pazarlık ettirmesi, seni ikide bir eve götürüp getirmesi gibi faktörler önemli. Sonra alacağın eve karar verince kapora için mutlaka senet yapmalı, asla anam babam usulü ilerlememeli; mutlaka her şey yazıya dökülmelidir.

Konut kredisine nereden başvurayım?

Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Şimdi eğer kendi şehrinizde ev alacaksanız nereden başvurursanız vurun. Ama farklı şehirde bir konut alacaksanız, mutlaka ama mutlaka oturduğunuz yerdeki bir banka ile çalışın. Başta her şey çok kolay gibi görünüyor uzaktaki memur sizden kimlik fotoğrafı istiyor falan diyorsunuz ki nolacak ya emlakçı kimi önerdiyse işimi göreyim. Öyle yapmayın, öyle olmuyor.

Büyük bir miktar çekecekseniz mutlaka kefil istiyorlar. Anne baba ya da biri kefil oluyorsa eğer, buna hane geliri diyorlar ama asla kefil demiyorlar. Kefille kredi çektiğinizi bilmiyorsunuz yani. İmzasıydı bilmemnesiydi sürekli gel git yapmanız isteniyor. Başka şubeden imzamı vereyim deseniz bin ton olay çıkıyor; memurlar işinizi görmek istemiyor.

Zor bela imzanızı verirseniz yaşadığınız şehirde, o evrakların kargolanma süreci var. Kargoda kaybolma ihtimali var, var da var. Sinir krizi yaşarsınız. Mis gibi evinizin yanındaki bir şubeden başvurun.

Konut kredisi için hangi bankayı tercih etmeliyim?

Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Önemli bir soru. Devlet bankalarının faiz oranı daha düşük ama yedi ceddinizi araştırıyorlar. Özel bankalara selam versen kredi veriyor ama faizi yüksek. Mantıklı olan uğraşıp düşük faizli kredi almak ama orada da şu var.

Devlet bankası kredi verirken, gelirine bakıyor ve mutlaka geçim payı ayırıyor sana. Yani hane geliyim 10X, benim param 5X o nedenle 5x ile kredi çekeyim kalanıyla evimiz geçiniyor diyemiyorsun. Senin o maaşından geçim payı mutlaka ayırmanı istiyor; bu da istediğinden daha uzun vadeli kredi çekmen demek.

Özel bankada bu yok, onlar geçinmeni umursamıyor. Maaşın yetsin krediye de, istersen duvarları ye kime ne?

Kefil gerekecekse hangi bankayı tercih etmelisiniz?

Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Hem kefilin hem de sizin maaşınızı aldığınız bankaya başvurun. Çünkü maaş hesabı hangi bankada ise iş kolaylaşıyor. Senin bütün gelir giderini gördükleri için çok evrak istemiyorlar. Başka bankadan başvuracaksan eğer de çok zor değil. Maaş bordrosu, imza sirküsü falan istiyorlar ıslak imzalı.

Kredi başvuru yaptın, sonra ne oluyor?

Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Kredinin çıkması için, başvurduğun bankadan senin adına açılan hesaba elindeki nakit paranı yatırman lazım. Hani bak benim param var, senden de kredi alıp bir ev alayım diyorsun kısaca. Sıfırım demiyorsun. Krediyi alana kadar ortalama 3 binlira masrafın oluyor. Her yerini sigortalıyorlar. Ekspertiz ücreti, evrak ücreti, bilmemne ücreti, sigorta parası, bireysel emeklilik, dask... Her selam verdiğine para dağıtmaya başlıyorsun. Eğer hesabında para yoksa, parayı çektiğin krediden karşılıyorlar. Eğer varsa, bazısı oradan bazısı krediden kesiliyor. Ona bir dahiliniz yok ama paso alıyorlar siz de bakıyorsunuz öyle hesaba.

Tapu işleri nasıl olur, tapu masrafı ne kadar çıkar, tapu masrafını kim öder?

Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Tapuyu tek başlıkta anlatayım dedim. Eğer kredi ile ev alacaksanız, tapuya sizin adınıza banka başvuruyor. Neden? Çünkü banka sizin evinizi ipotekliyor; bir nevi ortağınız oluyor. Bütün imza işleriniz tamamsa, banka memuru tapudan randevu alıyor. Yazarken ellerim teteliyor çünkü o imza kürek işleri beni hasta etti. Siz siz olun eğer kefil lazımsa sadece 1 kişi kefil yaptırın; asla 2 değil. Neden? 2 kat zorluk oluyor da ondan :(

Tapu yoğunluğa göre size mesaj atarak randevu saatinizi oluşturuyor. O saatte satıcı, siz ve emlakçı tapuya gidiyorsunuz ve tekrar açıyorsunuz kesenin ağzını... Tapu masrafı %4. Evet her yüz liranızın 4 lirası devletin. Neden? Nedeni yok. Tamamını da alıcı olarak derdiniz yokmuş gibi size ödetiyorlar. Aslında %2 %2 diyor devlet ama öyle olmuyor; alıcı hepsini çatır çatır ödüyor. Daha onun amacını tam anlamadan, bu sefer sana tapu döner sermayesi için 900 lira kadar bi para kitliyorlar. Bana ne döner sermayeden diyemiyorsun, onu da alıyorlar. Sonrası çorap söküğü gibi geliyor çünkü sonrası yok zaten. Çok az kaldı ev sahibi olmanıza.

Satıcı ve siz alıcı olarak memurun önünde dikiliyorsunuz, diyor ki satıcıya ''aldınız mı paranızı'' aldım diyor. Size soruyor ''verdin mi paranı'' verdim diyorsun. İmzalayın diyor, imzalıyorsun ve tapunu eline veriyorlar 10 dakika sonra.

Para alışverişi nasıl oluyor?

Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Diyelim 200 bine ev alacaksınız; 100 bini peşin 100 bini kredi. O peşin olan 100 bini satıcının banka hesabına tapudan önce gönderiyorsunuz. Sonra değil, önce. Neden? Çünkü memur soruyor aldın mı paranı? Önce paranı vereceksin. O da alıcı için stres yaratıyor. Ulan diyorsun alsa gitse ne yaparım ama gitmiyorlar, giden varsa bana denk gelmedi. Gitmediği için de teşekkür ederim bu arada.

Sonra tapunu alıyorsun mevzu bitiyor, bankaya geri gidiyorsunuz hep birlikte. Çektiğin kredi var ya, onu memur hop satıcının hesabına gönderiyor. Sen hiç görmüyorsun o öyle kuş olup kanatlanıyor. Tabi bu arada eft havale gibi paraların hepsi de sana giriyor. Neyse diyorsun olur öyle, son anda hepsini de ödeyip helalleşip ayrılıyorsun.

Emlakçı ne kadar alıyor?

Emlakçı komisyonu %2 senden %2 satıcıdan şeklinde işliyor. Pazarlık payı var, 5 lira derse yok 4 vereceğim diyebilirsin. O kadar şey değil yani konuşun mutlaka.

Umarım ev alacaklara yardımcı olabilmişimdir.

Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler
39
22
Görüşünü yaz
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • MontanaMax
  Güzel yazı yalnız eski bir bankacı olarak yüzlerce konut kredisi verdim. O yuzden bazı noktalarda yazdıklarına eleştirim var. Özel bankalarda o yok deyip umursamıyorlar gecinip gecinmediğini demişsin. Kesinlikle hayır, sadece konut kredisi için değil her kredi için senin gelirinle gecinip gecinemeyeceğine bakılır. Mantıklı olanı da budur. Kredi borc paradır ve banka o borcu ödeyip ödeyemeyeceğini hesaplar. Basit hesap. Gelir eksi gider. Kalan yaşamını devam ettirmen için sana yetiyor mu? Buna bakar. Ayrıca her konut kredisinde kefil istenmez. Muhtemelen senin KKB puanın yeterli değildi ve bu yüzden kefil istediler. çektiğin kredi meblağı yüksekse evet yine kefil isterler. Ve evet hane halkının gelirine bakar. Çünkü konut kredileri normal kredilerden daha yüksek ödenme oranına sahiptir. Ev halkı o evin ellerinden gitmesini istemez dolayısıyla evin içindeki herkesin gelirine bakar. Sonra alınan ücretlere kızmışsın ama onlarda olması gerekenler. Mesela ekspertiz ücreti. Ekspertiz firmaları banka adına gidip belediyeden, tapudan araştırır, eve gider bakar. Dolayısıyla bununla ilgili tabiki ödemesini alır. Belediyeden evrak bakmak bile bedava olmuyor maalesef. Sigortalar ve tapu masrafları da mecburidir. Onun dışında söylediklerinizim çoğunda haklısınız. Hayırlı olsun eviniz
  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   teşekkürler güzel anlatmışsın.

   Tabii ekspertiz vs. gerekli ama bence ücretler çok yüksek. Örneğin tapu dairesinde döner sermayeye neden 900 lira veriyoruz? Bunun mantığı yok. Zorunlu bireysel emeklilik? Parayı geri alacağım ok ama mantığı yok. Ben zaten kredi ödeyeceğim bir de bireysel emekliliğe belki bütçem yok?

   Tabii özel banka bakmıyor dediysem, daha rahat kredi veriyor demek istedim aslında. O da gelirinden yüksek vermez ama bana gelirimin 300 lira eksiğini veriyordu; ben sonra devlet bankasından aldım kredi oranı düşük diye.

  • MontanaMax

   Bireysel emeklilik zorunlu yapamaz. Yaptılarsa itiraz edip kapattır paranı al. Öyle bir zorunluluk tutamaz sana. Onun dışında evet ücretler yüksek ona da lafım yok. Özellikle tapu tamamen para emici bir yer.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Bravhearts
  Güzel ama yukarıda bir kaç eksik gördüm ya da yanlış aktarmış olabilirsin bilgiyi, bankaya ne kadar gelir gösterirsen onun yaklaşık olarak %75 i kadar ödeme yapacak şekilde taksitleri ayarlayabilirsin yukarda 10x hane geliri var 5 x ödeme yapalım hesabı kabaca bir hesaptır herhalde.
  Bu kredi olaylarında küçük püf noktalar var bir çok kişi bu noktaları atladığı için daha fazla faiz ödüyor. Bankaya buluşmak kötüdür çok iyi bilirim ama doğru hamleler yapılırsa avantajları da çok fazla..
  hayırlı olsun güle güle oturun. Ya da kiraya verin ☺️
  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   Hayır %75 çekemiyorsun. Özel sektör çalışanı isen işin garanti değil gözüyle baktıkları için maaşının %45'i kadar kredi çıkartıyorlar. Ailemin de geliri var hanemize para giriyor dediğinde, aa öyle mi onları da kefil yapalım o zaman diyorlar. :) Komik bir durum ama maalesef böyle.

  • Bravhearts

   Bu işte bir yanlışlık olabilir mi kefil değil ama aynı hane halkının geliri üzerinden kredi kullanan bir çok arkadaşım var ama kamu ve özel çalışma demek ki biraz daha farklı işliyo %45 çok az çünkü kredi ödemesi için

  • Bravhearts

   6 bin maaşta bile 2700 gibi bir rakam tutar ki bu ödeme koşulu bile faizin çok fazla olması demek.

 • coffeyyJohn
  Türkiye' de 2325 TL Asgari Ücret (2325 TL), 3000 TL Ortalama Maaşla (Average Salary) ev almak 120 - 180 ayı bulabiliyor. Bu da Dünya ortalamasının çok üstünde. Bence 1000 TL - 1500 TL' ye kiralık ev bulunabiliyorsa 1 ev bankaya, 1 ev ev sahibine almak mantıklı değil. Altın, Gümüş, Dolar, Hisse Senedi olarak biriktirip faizsize girmeden ileride ev alınabilir. Türk Lirası bir yıllık zaman dilimi içinde 193 ülke para birimi arasında 186' sına karşı değer kaybetti. Durum böyle iken uzun dönemli finansal kararlar almak zor.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Pullman
  Öncelikle hayırlı olsun, darısı bana 😉☺
  Bir şeye takıldım, tapu masrafı %4 çok büyük rakam ya..
  Emlakçı Komisyonu, sigorta, bilmem ne anlattığınıza göre kuşa çeviriyorlar..

  400 binlik bir ev alınacak olsa tahminimce 25-30.000 tl para havaya gidiyor 😯😯
  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   400 binlik ev alacaksan eğer

   16 bin tapu
   8 bin emlak
   vergisi püsürü 30 bin çok çok rahat gider evet.

  • pentin

   teşekkür ederim bu arada, iyileri senin olsun :)

  • Pullman

   Havaya giden masraf kalemi oldukça fazla..😯😔😔
   Teşekkür ederim, amin, inşallah ☺☺

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2235
 • fangoria
  hayırlı olsun eviniz güle güle oturun
  güzel ve açıklayıcı bir rehber olmuş
 • RuuDy_RuuD
  Öncelikle hayırlı olsun, güle güle otur :)

  1 ay önce de konut kredisi nasıl çekilir diye sorarken şimdi bir tecrübeli olarak bu engin bilgileri bize aktarman güzel olmuş :)
  Çok stresli ve gereksiz anlamsız prosedürler ile dolu işlemler sürüsü hep, Türkçesi de insanı yolmanın yasal teknikleri. Hayat sigortasına ayrı bi parantez de şart, çok temiz atlıyorlar ordan vallahi :)

  Herkese almak nasip olsun da bu stresi yaşasın diyelim...
  • pentin

   teşekkür ederim.

   dediğin gibi bir ay önce kredi araştırıyordum ama birçok siteden de baktım KS'den de... İnsanların deneyimlerini anlatması lazım birgün herkese lazım oluyor çünkü.

 • aimPediatrician
  Ev almak gibi bir derdim yok ama bu güzel tecrübenden faydalanmış oldum. Ayrıca emlakçı olan @KürkMantoluHayri nin babasına senin adına bir kez de ben teşekkür ederim...
  • pentin

   öyle dertlerin olunca çok ihtiyacın olacak emin ol ben sürekli araştırdım çünkü :)

  • Allah başka dert vermesin diyim bari umarım her şey istediğin gibi olmuştur. 😇 Hayırlı uğurlu olsun

  • pentin

   çok teşekkür ederim efem

  • Hepsini Göster
 • Şu an gayrımenkul almak için doğru zaman değil. Çok değil 10 yıl öncesine kadar bir malın satış fiyatı 180 aylık kira bedeli plarak hesap edilirdi. Bugün 360 hatta 400 aylık kiraya karşılık gelen bedeller sözkknusu. Bu fiyatlara gayrımenkul almak yerine kirada oturmak daha akıllıca olur bence
  • pentin

   kira hiçbir zaman karlı olmaz. yatırım için bilemem ama oturmak için alıyorsan eğer mutlaka ev iyidir diye düşünüyorum. Çünkü ev sahibinin hem evi var hem de kira alıyor öyle düşün.

 • pablo06
  bu zamanda ev almak yerine ev kredisini başka koşullarda kullanıp güzel bir para kazanılabilir. Yatırım yaptığın neyse sana 5 senede kar bırakmalı ki bi anlamı olsun. Maalesef günümüz Türkiyesinde ev alıp kredi çekince bir ev parası da faize ödüyorsun. 300 bine aldığın ev sana masrafıyla faiziyle 550 bini, buluyor. bu zamanda ev almak çok saçma.
  • pentin

   Bence yatırım için e uygun olmasa da, yaşamak için almak gerekiyor. İleride gelirin düşerse ya da zor zamanda evsiz kalma korkusu insanı kötü eder diye düşünüyorum.

  • pablo06

   anlatmak istediğim bir ev parasını kullanarak yani borsa vb şeylere yatırım yaparak iki ev parası çıkarılabilir.

 • "Emlakçının iyisi olmaz arkadaşlar. Her şeyin iyisi olur bakın, pancarın iyisi olur, domatesin iyisi olur, ayakkabının iyisi olur ama emlakçının olmaz."Konut Kredisi Alırken Ömrünüzden Ömür Gitmesin: Ev Almaya Karar Verenler İçin Altın Değerinde TavsiyelerHaha!😄Katılıyorum.
  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş
  teşekkür ederiz🌺
 • gülaltayy
  Rabbim bir gün ev almayı nasip etsin hepimize bir şekilde
 • OzgurGüneş
  Bence çok güzel özetlemişsiniz aynen anlattığınız gibi oluyor işlemler bu arada gülegüle oturun. Bizde 2 ay önce Muğla dan aldık yeni evimizi şimdi taşınma sürecindeyiz iyi bir emlakçı ve iyi bir inşaat firması ise sıkı bir pazarlıkla tapu hatta emlakçı komisyonunu bile firmaya yükleyebiliyorsunuz yeterki peşin paradan haber verin ama banka kredisi ile iğne ile kuyu kazmak misali ev sahibi olmak çok zor...
 • ToxiCs
  Ev almak oldum olası mantıklı gelmemiştir, o paraya ticaret yaparım ve dörde katlarım.


  Elinize sağlık.
 • omzumda_iz_bırakma
  Üç kez ev kredisiyle kenet oldum çok şükür alnımızın akıyla çıktık hepsinden
  Allah ödeme kolaylığı versin
 • Deliyimbendeliyim
  Karı koca çalışıyorlarla tek maaşı krediye bağlar alırsın ya da kardeşin varsa önce ona ev alır ödersiniz sonra kendine alırsınız! Baika türlü fas fiso sil konuyu geç haydi
 • birucanbirdekacan
  Geçen yıl alayım dedim, anlattılar vazgeçtim. Kefil istememişlerdi ama gelir belgeleme ve gelirden geçinme payını değerlendirme kısımları can sıkıcı. Zaten kredi süresince ev bankanın. Evin hayırlı olsun.
 • En guzeli kredisiz ve emlakcisiz ev almak onu bilir onu. soylerim
 • KürkMantoluHayri
  Yazın evinden çıkmayacağım için babişim bi zahmet yardım etsin gülom 😂 Hayırlı olsun tekrardan ❤️
 • Sedaaaaq
  Bu devirde evler çok pahali be. Zamanında ev alsaydın su an 100 bin kar yapmış olurdum snairim.
 • restinerest
  Faizler anasinin nikasi olmus tavsiyeler ne ise yarayacak
 • SaNa_Ne__KiMe_Ne
  Ev almak zorlaştı artık ama güzel yazı olmuş eline sağlık.
 • eline sağlık. güzel bir paylaşım. evin hayırlı olsun.
 • Güzel bir anlatım olmuş
  Ben kredi çekmeden alacağım planım o yönde bakalım
 • Denizzgezmiş
  2300 lira maaş ile çalışıp kira öde 1100 lira faturalar 400 lirayı buluyor kış geldi doğal gaz faturası tavan yapar bizde hayal kuralım iyi kötü bi başımızı sokacak evimiz olsun diye
 • Leading_Leader
  Harikasın. Bu bilgiler eşiğinde herkes canlı tecrübelerinden istifade edecsk.
 • Kralex09
  Eninde sonunda herkesin ebedi konutu olacak fazlq şeetmemek lazım. 😂
 • nilüfer34
  fazilet almış başını gitmiş ekonomimiz gerçekten çok kötü ama kimse bir dur demiyorum gerçekten yazık ülkeye.
 • turuncupaten
  Ev almak günümüzde pek önemini yitirdi diye düşünüyorum 🤔
 • Halalalay
  Ev alıyosun borç ödemek için evde sadece uyumaya gidiyosun
 • m_ayaz
  Bu krediler insanların baş belası
 • sadistÜye
  Teşekkür ederim, iyi kötü bilgi sahibi oldum.
 • Sams7v
  Bu ülkede ev almak basit değil.
 • Filozof1994
  Faydalı bilgiler
 • suunmxv
  Teşekkürler güzel bilgilerin için
 • LaStCaCa
  Eline sağlık ev almak zor iş
 • Kendi evim var, teşekkür ederim.
 • Jokerr_21
  çok ödedim bende çekenlerdenim
 • hayata dair yararlı bilgiler
 • harrylinka
  Igrenc bir anlatim👎🏻
 • Birgaripzenginpala
  Çok yararlı bilgiler
 • RobiniaEffect
  Bu yazıyı hala kirada oturan biri yazmış sanırım
 • Labelldaa
  Ev mi hayal demek herhalde
  • pentin

   Calismaya baslayinca ulasilir olur merak etme 20li yaslarda oyle geliyor

 • Onemortime
  ben var olanları sattım kafam çok rahat:))
 • skazmsmss
  Eline sağlık
 • lastcomert
  Şuanda benim için imkansız görünüyor
 • Dilers
  Dikkat edin..
 • Hureduho
  Kredi cekenlerin Allah yardımcıları olsun
 • enfectiondesease
  Tesekkurler bu bilgiler icin cok guzel
 • starpopcorn
  yatırım yapan kazanır her zaman borca giren değil
 • Damlanur1222
  Hayirli olsun :)
 • Sadiaksoy
  iyi bir rehberlik
 • Kamilerr
  sıkıntılı bir durum kredi
 • Gençveçiftsever
  Bu yastan sonra krediyle ugrasamm
 • recepkorkmaz
  ev almak zor zanaat :)
 • Gizli Üye
  Ellerine sağlık güzel yazıı❤️👍🏻
 • Gizli Üye
  Zor ve stresli bir şey allah kolaylık versin.
 • Gizli Üye
  Öncelikle hayırlı olsun. Umarım yeni evin mutlulukla dolu günlere vesile olur.

  Kredi süreçleri gerçekten zorlu oluyor ama ödeme süreci ondan daha zor sanırım :)
  Ben de 2014 de kredi ile ev almıştım. 5 yıl boyunca ödediğim kredi yüzünden aç gezdim desem yeridir.

  Maaşlı çalışanlar için biriktirerek ev almak hayal olduğu için mecburen bunlara göğüs germek gerekiyor.
  • pentin

   Cok tesekkurler haklisin maasli insan icin cok zor birikmez ev parasi.

 • Gizli Üye
  Ev alacak durumum yok
 • Gizli Üye
  Hiçbir şey engel olmadı 7 yıl önce 🏠 alacakken, sağolsun tek engel şerrefli patroncuğum oldu 😡😡 adeta kredi alırken binbir türlü engel koydu önüme ve alamadım 🤤😢
  • pentin

   patron ne karışır ki ne yaptı

  • Gizli Üye

   Kredi alırken bankaya muhasebeciyle gittim, imza sirküleri falan sorunlar çıktı işte yok oğlum ilgileniyor yok şöyle böyle vs vs, sonra banka dan arıyorlar adam burda öyle biri çalışmıyor demiş bir kaç kez, daha bir sürü şey işte

  • pentin

   çok kötü olmuş neden öyle yaptı acaba ya muhasebeci evrak çıkartıyor patron da imzalıyor olan biten bu. ayıp olmuş sana.

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Yani yatırım amacıyla ev alacağıma altın alırım
  • pentin

   konutlar altın kadar değerleniyor kaybedecek bir şey değil bence ama altın da iyi tabii.

  • Gizli Üye

   Ama kredi ile yatırım ne derece doğru olurdu

  • pentin

   konut kredisi öyle bir şey değil ama. zaten kira ödeyeceğini düşün, onun yerine evini ödüyorsun. ev çünkü lüks değil ve senin biriktirdiğin kadar her şeye zam geliyor. tabii mümkünse peşin alalım da maaşla geçinen insanlar için mecbur biraz.

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Ev almak güzel ama krediye bulaşmadan para biriktirip alınmalı yavaş yavaş ödenmeli
  • pentin

   Sen biriktirdikçe evlerin de fiyatları artıyor, bir yerden başlamak lazım.

  • Gizli Üye

   Birikim varsa olabilir

YÜKLENİYOR...