Doğum Kontrol Hapı Bıraktıktan Sonra Ne Zaman Adet Olunur? Aydınlanalım!

Komşu_Kızı

Çeşitli nedenlerden dolayı hamilelikten korunma amacıyla alınan önlemlerin tümü doğum kontrolü olarak geçiyor. Doğum kontrolünün birçok yöntemi var ve en uygununu seçmek çiftlerin tercihine kalmış durumda. Bu yöntemlerden biri de doğum kontrol hapı kullanmak ve en ideallerinden biri olduğunu söylersek yanlış olmaz çünkü büyük bir koruma etkisi gösteriyor. Ancak tabii ki bu hapa yönelik bilgi sahibi olmayı gerektiren detaylar söz konusu. Şimdi bu detayları kapsamlı bir şekilde ele alalım:

Doğum kontrol hapı nedir? Önce buradan başlayalım

Doğum Kontrol Hapı Bıraktıktan Sonra Ne Zaman Adet Olunur? Aydınlanalım!

Hormon içeren ve spermle yumurtanın bir araya gelerek döllenmesini önleyen hap doğum kontrol hapıdır. Tıp dilinde oral kontraseptif haplar (OKS) olarak da geçer ve bu kullanımını da sıklıkla duyabileceğin için bilmende fayda var. Doğru kullanımda %99 gibi yüksek bir koruma sağlayan doğum kontrol haplarını düzenli kullanmak ilk şart. Belirli birkaç koşula uyduğun takdirde hamile kalma oranın oldukça azalıyor. "Asla hamile kalmazsın" diyemiyorum çünkü bildiğin gibi beklenmedik durumlar söz konusu olabiliyor. Önlemi almak sana düşen kısım ve bunu yaptığında gerisi biraz da hayatın olağan akışına kalıyor.

Doğum kontrol hapını doğru kullanmayı ihmal etme

Doğum Kontrol Hapı Bıraktıktan Sonra Ne Zaman Adet Olunur? Aydınlanalım!

Doğum kontrol hapı kutuları içerisinde genellikle 21 tane hap bulunur fakat 28 tane içerenleri de var. Kutuya adet olunan ilk gün başlanmalı ama aksaklık gerçekleşirse ilk 2-3 gün içinde de başlanabilir. Diğer önemli kural; her gün aynı saatlerde almak gerekiyor. Kutudaki tüm haplar bitmeye yakın veya tamamen bittiğinde kanama başlar. Bu kanama hapın etkisiyle normale göre farklılık gösterebilir. Yani rengi değişebilir veya miktarı azalabilir. Ama zaman içinde bu durum da düzene oturacaktır. Kutu tamamen bittikten sonra hap almaya 7 gün ara verilir. Bu düzen bu şekilde devam ettirilmelidir. 28 adet hap içeren kutularda hap almaya ara verilmez, kutu bittiğinde yeni kutuya devam edilir. Bu şekilde de kanama kutu biterken olacaktır.

Doğum kontrol hapı yan etkileri ile tanış ve gardını al

Doğum Kontrol Hapı Bıraktıktan Sonra Ne Zaman Adet Olunur? Aydınlanalım!

Hormon içeren ve vücutta birçok şeyi değiştiren bir hap kullanırken her şeyin normal seyrinde ilerlemesini bekleyemezdik. Bu yüzden elbette doğum kontrol haplarının da yan etkileri var. Kendimden örnek verecek olursam; resmen hamile gibi olmuştum. Halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı gibi hamilelikte yaşanan belirtileri yaşamıştım.

Aile Sağlığı Merkezi'ndeki hemşirenin önerisi hapı gece yatmaya yakın almam ve böylelikle yan etkileri uyku esnasında yaşamam şeklinde olmuştu fakat o zaman da sabahları yataktan kalkamaz hale gelmiştim. Tabii bunlar herkeste aynı olacak diye bir şey yok. Ama değişen hormonların vücutta belli belirtiler vereceği kesin.

İlk birkaç ayı bir şekilde atlatmayı başarırsan vücudun buna da alışacak ve tepki vermeyi bırakacaktır. Bu bağlamda en zararsız doğum kontrol hapı gibi bir arayışa girmen normal ancak yapacağın en doğru şey bir jinekolog ile görüşüp sana özel önerdiği hapı kullanmak olacaktır. Son olarak ciddi bir uyarı ile dikkatini çekmiş olayım; doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz, sadece döllenmeyi kullandığınız süre boyunca önler o kadar!

Doğum kontrol hapını bırakınca iş kanamayı beklemekte

Doğum Kontrol Hapı Bıraktıktan Sonra Ne Zaman Adet Olunur? Aydınlanalım!

Doğum kontrol hapı adet döngüsünü tamamen düzene soktuğu için her ay aynı günlerde kanama yaşarsın ancak hapı kullanmayı bıraktığın an işler değişir. Çünkü hormonların tabiri caizse dengesi şaşar. Hapı bırakmanın akabinde çekilme kanaması olarak adlandırılan ve vücudun hapı bırakmana tepkisi olan kanamayı yaşarsın. Bu dönemde lekelenme de yaşayabilirsin, normalden daha fazla kanama ile de karşılaşabilirsin.

Burada Orkid Platinum en büyük destekçin olacaktır. Sonrasında adet tarihlerinin tekrar düzene girmesi ne kadar sürer bilinmez çünkü bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir. Hapı bıraktıktan sonra 3 ay boyunca kanama yaşamayanları düşünürsek telaş yapmaya gerek olmadığını anlarız. Yani akışına bırakıp vücudunun en doğru zamanı belirlemesini beklemen doğru olacaktır. Fakat yine de uzun zaman geçmesine rağmen hala regl olmadıysan mutlaka bir uzmana başvurmalısın.

Ekstra bilgi: Adet gecikmesi için ne yapılmalı?

Doğum Kontrol Hapı Bıraktıktan Sonra Ne Zaman Adet Olunur? Aydınlanalım!

Eğer regl dönemin tam da tatil planına veya düğün gibi önemli bir gününe denk gelecekse adet tarihini geciktirme gibi bir şansın var. Eczaneden alacağın geciktirici ilaç sayesinde bunu kolayca başarabilirsin. Regl gününden 2 gün önce ilacı kullanmaya başlaman yeterli ancak burada önemli bir dipnot var: Uzmanların verdiği bilgilere göre adetini geciktirme süren en fazla 10 gün olmalı. Çünkü 10 günden sonra vücudunda ödem, göğüslerde şişme gibi çeşitli yan etkiler baş göstermeye başlıyor. Bir de bu ilacı sık sık kullanman vücudunun doğal döngüsünü değiştireceğinden çeşitli rahatsızlıklar doğurabilir, bu detayı da es geçmeyelim.

Peki, senin doğum kontrol hapına dair verebileceğin faydalı bilgiler neler? Nasıl kullanıyorsun, kullanırken neler yaşadın?

Doğum Kontrol Hapı Bıraktıktan Sonra Ne Zaman Adet Olunur? Aydınlanalım!
6 Görüş