#KIZGİBİ

Orkid

Doğum Sonrası Adet Görmenin Gizemli Patronu Hipofiz Bezi!

pembepijamam

Sağlıklı her kadın adet döngüsüne kapılarak gebelik, doğum ve emzirme dönemlerinde ''Acaba adet olacak mıyım?'' endişesini yaşar. Bozuk düzene karşı gelebilirsin; fakat adet düzensizliğine karşı tek başına mücadele veremezsin. Tabii bunun için doktora görünmen gerekir ki ileride tekrar çocuk sahibi olma ihtimalin olumsuz etkilenmesin.

Doğum Sonrası Adet Görmenin Gizemli Patronu Hipofiz Bezi!

Özen gösterdiğin vücudun, doğurganlık şansına sahip olduğunu üşenmeden her ay hatırlatır ve kazanan tarafın kim olduğu bazen değişebilir. Doğumdan sonra adet düzensizlikleri can sıkıcı olsa da bu durumun düzeleceğini düşünmelisin. Gebelik ve emzirme dönemlerinde adet döngüsünü süresiz izine çıkaran kim, biliyor musun? Haydi, o zaman yazımı okumaya devam et!

İlle de adet olsun!

Doğum Sonrası Adet Görmenin Gizemli Patronu Hipofiz Bezi!

Beyin, doğumdan sonra adet görmenin kararını veriyor. Adet olmanın beyin ile ne ilgisi var diye sorduğunu duydum; çünkü ilk öğrendiğimde ben de çok şaşırmıştım. Beynin alt tarafındaki hipofiz bezi, farklı hormon türleri salgılayan serbest çalışan bir beyaz yakalıdır. Oh, ne güzel; sana danışmadan salgıladığı hormonlarla yumurtalarını gebelik için dürtüyor! Döllenme gerçekleşmediği zaman da intikam almak için adet kanamasını gerçekleştiriyor. Şimdi bu önemli bilgileri kaptığına göre, yaklaşık 28 günde bir yaşadığın adet kanamasının, gebelik için önemli olduğunu anladın, değil mi? Kontrol kimdeymiş belli oldu!

Çok naz aşık usandırır!

Doğum Sonrası Adet Görmenin Gizemli Patronu Hipofiz Bezi!

Gebelik boyunca ve mis kokulu bebeğini kucağına alıp emzirmeye devam ettiğin sürece adet ortalıktan kaybolur. Zaten yıllardır sabırla bu anı bekliyordu. Her şey yolunda giderken, gebelikten sonra emzirme dönemi bittiğinde de onu heyecanla ararsın; çünkü bedeninin sağlıklı olması için adet olmak şart! Unutkanlığı artıp da bir türlü geri dönmeyen kayıp şahıs için doktorunla görüşmen daha doğrudur. Yaklaşık 6 hafta süren doğumdan sonraki kanamanın seni kandırmasına da izin verme; çünkü ikisi de yakın akraba! Adı da ''löşi'' hanımdır. Emzirme devam ettiği sırada salgılanan hormonlar adet görmeni geciktirir. Bu yüzden, doğum sonrası adet ne zaman başlar diye merak içinde olman gayet normaldir. Seni rahatlatayım; emzirme devam ettiği sürece ilk 6 ay ile 18 ay arasında adet gerçekleşmeyebilir. Tabii her kadında bu durum farklı olduğu için normal şartlarda 8-16 hafta arasında adet kanaması başlar.

Karmakarışık bir dönem

Doğum Sonrası Adet Görmenin Gizemli Patronu Hipofiz Bezi!

Doğumdan sonra adet düzensizliği emzirmeyle duygusal bir bağ yaşıyor olsa gerek; bir ayrılıp bir barışmalar görülür. Bazı sebeplerden dolayı bebeğini emziremediysen adet kanaması daha kısa sürede yani doğum sonrası kanaman bittikten sonra yavaş yavaş başlar. Bu süre yaklaşık 2 ayı bulabilir. Kısacası dünya üzerinde doğum yapmış kaç kadın varsa, o kadar farklı adet dönemi yaşanır ve düzensizlikler görülür. Bebeğine anne sütünü vermeyi bıraktığın zaman adet dönemi ortalığa çıkmaya başlayacaktır. Bu yüzden güzelim gençliğini stres ile doldurma! Adet olduğunda ise benim gibi Orkid Platinum kullanabilirsin.

Sistem temizliği başlasın!

Doğum Sonrası Adet Görmenin Gizemli Patronu Hipofiz Bezi!

Uykulu haldeyken ne yaptığını bilmediğin zamanlara benzeyen düzensiz adet dönemi, yaklaşık 6 ay sonra mutlaka yola girecektir. Tabii büyük bir sağlık sorunu yaşanmıyorsa! Doğum sonrası adet olmak için ne yapmalı diye düşüncelere daldıysan cevap burada!

- Besin değeri yüksek gıdalar tüketmen vücut sistemini pırıl pırıl yapar. Uygulamaktan kaçmayacağın bir plan düşünmelisin.
- Sağlığın için mutlaka spor aktiviteleri yapmalısın! Başlangıç menüsüne hafif egzersizleri ekleyebilirsin.
- Bol bol su iç diye tekrar hatırlatmakta fayda var. Kendine sıvı ödülü olarak meyve suyu ikram edebilirsin.
- Bebeğinle ilgilenmek en çok seni yorar; fırsat buldukça dinlenmek, enerjini tekrar kazanmanı sağlar.
- Aaa sakın aklından alkolü geçirme; bir yudummuş falan, olmaz öyle şey!
- Sigaradan da uzak durmanı şiddetle öneriyorum.
- Çoluk çocuğa karıştığın halde aklın abur cuburda kaldıysa bu davranışını veto ediyorum!
- Canına can katacak olan stressiz yaşamı, hayat felsefesi olarak benimsemeye başlamalısın; bebeğin büyüdükçe bu felsefeye çok ihtiyacın olacak.
Tek tek açıkladığım ve adet olmana yardım edecek olan bu davranışları benimsediğin sürece her şey yoluna girecektir.

Annelikte tecrübe kazanma dönemi: Lohusalık

Doğum Sonrası Adet Görmenin Gizemli Patronu Hipofiz Bezi!

Lohusalık, doğumdan sonra vücudunun toparlanmaya başladığı bir dönemdir. Sen bitkin halde bebeğinle uğraşırken lohusa şerbetleri ve ikramlıklar havada uçuşur; sıklaşan ziyaretler de doruktadır. Keşke, lohusalık döneminde sakinliğe ve dinlenmeye ihtiyacının olduğunu anlasalar, değil mi? En iyisi derin bir nefes alarak bebeğine yoğunlaşmak. Sen, o minicik ayakları öperken etrafındakileri bir an görevli kişiler olarak hayal etmek seni neşelendirebilir. Lohusalık ne zaman biter hemen söyleyeyim; 6 hafta sürer ve sen de kendini artık toparlamaya başlarsın.

Şimdi söyle bakalım, doğumdan sonra adet dönemin nasıl gelişti? Emzirme ve lohusa maceralarından da bahseder misin?

Doğum Sonrası Adet Görmenin Gizemli Patronu Hipofiz Bezi!
7
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (7)

 • Anne adaylarına çok güzel bir bilgi paylaşımı olmuş emeğine sağlık👏
 • KaraAyna
  Haha dogru
 • ʞnpnɟod
  Sanırım hamile iken de adet olabiliyorsun
 • Henüz bekarım
 • Gizli Üye
  Zor ama güzel tecrübeler olduğunu düşünüyorum. Stres yapmamak lazım sadece.
 • Gizli Üye
  ben dogumdan 4 ay sonra adet gördüm
 • Gizli Üye
  Değişik bir dönem oluyor
YÜKLENİYOR...