#KIZGİBİ

Orkid

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

Bir regl oluyoruz hem rahatlıyoruz hem de dünyamız kararıyor! Sancılar, gerginlikler, duygusallıklar, kıskançlıklar, paranoyaklıklar derken ömür geçiyor. Vücudumuz şişiyor, göğüslerimiz ağrıyor, cildimiz bozuluyor, daha çok yemek istiyoruz, gece uyuyamıyoruz, sabah uyanamıyoruz.

Psikolojimize, hijyenimize, besinlerimize kısacası kendimize iyi bakmamız şart. Bu süreci en iyi şekilde atlatmaya çalışırken regl döneminde yapılmaması gerekenleri de unutmamak gerekiyor.

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

Peki adetliyken nelere dikkat etmeliyiz?

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

Biz kadınlar reglyken temiz olmayı sadece düzenli ped değiştirmekten ibaret zannediyor olabiliriz. Evet, pedimizi 4 saatte bir değiştirmemiz gerekiyor onu zaten biliyoruz. Fakat bunun yanında adet döneminde yapılmaması gerekenleri de öğrenmeliyiz.

Ped kullanımına dikkat!

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

Naylon oranı yüksek pedlerden kaçınmalıyız. Pamuksu ve yumuşak pedler tercih etmeliyiz. Aksi takdirde genital bölgemiz tahriş olabilir.

Lütfen mikroplu ellerle ped değişimi yapmayalım, öncesinde ellerimizi güzelce yıkamalıyız.

Adet döneminde tuvalet temizliğine normalden daha çok önem verilmelidir. Tuvalet kağıdını gelişi güzel kullanmamalı, bilinçli bir şekilde önden arkaya doğru silmeliyiz.

Banyo yaparken vajina içini yıkamamalıyız, küvete oturmamalıyız.

Genital bölge nemli bırakılmamalı, bakteri oluşumunu engellemek için bölgeyi kuru tutalım. Bu dönemde tüyler alınmamalıdır, enfeksiyona sebep olabilir.

Havuza ve denize önlem almadan girilmemeli. Hatta mümkünse havuz yerine denizi tercih etmeliyiz. Çünkü tuzlu su mikropları öldürür böylece mikrop kapma ihtimalimiz düşer. Genital bölgeyi korumak için tampon kullanmak gerekir. Enfeksiyon oluşmaması için tamponu düzenli olarak değiştirmeliyiz.

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

Yaktın bizi östrojen!

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

Regl olmadan bir süre önce hormonlar harekete geçiyor. Östrojen bedenimizi yönetmeye başlıyor ve sürekli bize yalan yanlış düşünceler ürettiriyor. İş yerinde yapılan küçük bir hata, iş arkadaşlarının davranışlarındaki art niyetler, patronun iğneleyici bir sözü, çaycının eleştirel bir bakışı derken ofis ortamı bir anda cehenneme dönüşüyor.

Sosyal hayata karışmak istediğimizde ise en yakın arkadaşlarımızın bile bizi anlamadığını, bizi dinlemediğini hatta umursamadıklarını düşünmeye başlayabiliyoruz.

Eğer halihazırda bir partnerimiz varsa o zaten ayvayı yemiş oluyor. Ondan tek beklentimiz anlayış, sevgi, şefkat, ilgi, ilgi ve ilgi haline geliyor. İstediğimiz ilgi verilmediğinde de kıyametler kopuyor.

Sendromu tetikleyecek durumlardan uzak duralım!

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik


Bütün bunlar adet dönemi öncesi sendromdur. Bu dönemde herkesin her yaptığı, söylediği batıyor ise sosyalleşmeyi bir süreliğine kesmek iyi gelebilir.

Kimseyi kendi düşüncelerimize göre yargılamamaya özen göstermeliyiz. Elde kanıt yok ise insanları suçlamak suçun ta kendisidir, unutmayın.

Bu sürecin en hafif şekilde atlatılması için egzersiz, meditasyon ve yürüyüş yapılmasını öneriyorum.

Tatlı yemeyelim mi?

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

Regl olmuş bir kadın günlerce aç bırakılmış bir aslana benzer. Öyle aklımıza her geleni, canımızın her istediğini yememeliyiz. İşlenmiş şekerden uzak durmalıyız. Çikolatanın uyku kaçırma özelliği vardır o nedenle bu dönemde az tüketmeliyiz. Meyve, kuruyemiş gibi doğal besinler ile şeker ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Tuz kullanımımızı adet olmadan 1 hafta önce azaltmalıyız. Zaten her yerimiz şişiyor bir de tuzun su tutma özelliğiyle başa çıkmayalım.

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

Çay, kahve içmemeye özen gösterelim daha gergin olmamıza sebep olabilir. Asitli içecekler ise kasılmaları, sancıları tetikleyebilir, tüketmesek daha iyi olur.

Süt ve süt ürünlerini pek tercih etmemeliyiz. Kırmızı et yerine beyaz ete yönelmemizde fayda var.

Yağlı besinlerden kaçınarak lifli, vitamini bol gıdalar her anlamda daha iyi hissetmemize yardımcı olacaktır.

Ve geldik cinsel ilişkiye!

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

“Adetliyken yapılmaması gerekenler arasında cinsel ilişkiye girmek var mı?” diye sorarsanız hayır yok fakat dikkat edilmeli derim.

Biz kadınlar regl öncesi ve regl döneminde hormonal değişiklikler nedeniyle cinsel ilişkiye daha istekli yaklaşabiliyoruz. Erkekler ise genelde bu konuya pek sıcak bakmıyor o nedenle genelde regl döneminde ilişkiye girilmiyor.

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik

Fakat bir de iki taraflı sorun etmeyen istekli çiftlerimiz var. Onlara şunu söyleyebilirim; adet döneminde kadının üreme sistemi enfeksiyonlara karşı daha korunmasızdır. Ve hastalık kapma riski daha yüksektir. Normal zamana göre daha dikkatli olunmalı ve prezervatif kullanılmadan yapılmamalıdır. Duşta yapılmasını öneriyorum.

Adet İken Yapılmaması Gerekenler ve Cinsellik
6
1
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • EemeraldD
  Yazdığınız bencenin her harfine katılıyorum güzelde olmuş lakin katılmadığım bir nokta var ki regl (adetliyken) cinsel birliktelik yapmak haramdır dinimizce uygun değildir.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Çok önemli noktalara değinmişsin. Emeğine sağlık 🌺
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • VeryWell
  duş benimde favorim. teşekkür. ederim bilgilendirme için
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

40
 • Because_Me
  Regl çok hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konu
 • gecenin_huznu
  Çok mühim konulara bunlar. Emeğine sağlık 💖
 • bu hafta olarım
 • Sadece uyumak istiyorum bu regl günlerin de

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...