Çanakkale Türküsü'nün Hikayesi✨🎶

Şehitlik Abidesi / ÇANAKKALE
Şehitlik Abidesi / ÇANAKKALE

Çanakkale Savaşı... Vatanın dört bir yanından gelen yiğitlerin, canlarını siper ederek vatanı savunduğu destansı bir mücadele... Bu mücadelede birçok kahramanlık hikayesi yazıldı, birçok yiğit toprağa düştü.

Çanakkale Türküsünün Hikayesi✨🎶

Bu kahramanlardan biri de Seyfullah Nutku'ydu. Daha 11 yaşındayken, vatan sevgisiyle yanıp tutuşan Seyfullah, Çanakkale'ye savaşmaya gitti. Annesine yazdığı mektupta, savaşa gitmek için duyduğu heyecanı ve vatan sevgisini dile getirdi.

Çanakkale Türküsünün Hikayesi✨🎶

Seyfullah, Çanakkale'de kahramanca savaştı ve şehit düştü. Annesi, Seyfullah'ın mektubunu okuduktan sonra çok üzüldü. Fakat mektubun verdiği güçle oğluyla gurur duyarak vatan sevgisini daha da yoğun hissediyordu.

Seyfullah'ın mektubundaki bazı sözler, Çanakkale Türküsü'ne ilham kaynağı oldu. "Çanakkale içinde aynalı çarşı" mısralarıyla başlayan türkü, Çanakkale Savaşı'nın ve vatan sevgisinin en güzel türkülerinden biri haline geldi.

Çanakkale Türküsü, her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde ve diğer vatanı anma törenlerinde okunuyor. Bu türkü, Türk milletinin vatan sevgisini ve kahramanlık ruhunu yaşatmaya devam ediyor.

Sevgilerle ✨💙

#18Mart

#ÇanakkaleGeçilmez!

#Vatansağolsun

Çanakkale Türküsünün Hikayesi✨🎶
Çanakkale Türküsü'nün Hikayesi✨🎶
Cevapla