Türkiye'de Dizi Sektörü

Başlık fazla mı ciddi oldu ne :/ Kendimi TRT ye demeç veriyor gibi hissettim bir an. Neyse başlık bulamadım başka mantıklı gelen konumuza geçelim biz en iyisi. Türkiye'de dizi yapıyorsanız çok fazla düşünmenize gerek yok üst düzey plan ve kurguların dönmesine, önemli meblağların harcanmasına hiç gerek yok. En az iki saatlik olsun zaten yarım saatini müzik, ağır çekim ve bakışmayla götürebilirsiniz. Türkiye'de çekilmiş bir kaç diziyle ilgili kendi düşüncelerimi anlatacağım sadece isterdim ki tüm dizileri yorumlayayım ama muhabbet uzadıkça sıkmaya başlar.

Kurtlar Vadisi

Bu diziden başlama sebebim gerçekten ülkemizde daha bir çok sene konuşulacak tarihe geçecek bir dizi olması. Mafyatik dizilerin ülkemizde ne kadar tutulduğunu ve sevildiğini bize gösteren ilk dizidir. Başlarda her ne kadar kurgusu mafyadan olsa da bir zaman sonra bu kurgu yerini gündeme bırakır ve gündemde ki olaylardan da kendine pay çıkartan bir dizi olmuştur. Bir bölümünün neredeyse yarısı ciddi ciddi müzik ağır çekim ve atarlı bakışmalarla geçen ve hala ciddi anlamda izleyicisi olan bir dizi. Yayınlandığı süre zarfında neredeyse Bağcılar nüfusu kadar insanın öldüğü bir dizidir. Adam öldürmenin bu kadar ucuz ve kolay olduğunu ne de güzel anlatıyor.

Türkiye'de dizi sektörü

Suskunlar

Başlar da orjinal farklı bir konu olarak karşımıza çıksa da zamanla kendini yayında tutabilmek için konu arayışına geçerek işleri sarpasaran ve eninde sonunda mafyacılık işlerine yönelen bir dizimiz.

- Kafam da çok deli bir proje var. Küçük yaşta aslında masum bir suçtan hapse giren 4 arkadaşın hikayesi

+ İlginçmiş. Peki sonra?

- Bunlar cezaevinde işkence görüyor hem mahkumlardan hem gardiyanlardan. Hem böylelikle çocuk cezaevlerinde yaşanan istismarları göstereceğiz buna dikkat çekeceğiz hem de farklı bir proje olacak yapılmamış bir proje. Bu dört arkadaş dışarı çıkar birisi intikam almak için davranıp o yolda ölür ve onun sayesinde diğer kalan üç arkadaş bir araya gelip intikamlarını almak isterler ama silah yoluyla değil akıl yoluyla. Nasıl fikir?

+ Vaay güzel fikir tuttum bunu. Peki bu arkadaşlar intikamını aldıklarından sonra ne olacak?

- Sonra şey olacak.... ee şey... Sonra aslında intikam almamış da alıyormuş gibi yapmışlar şimdi de intikam aldıkları onlardan intikam almaya çalışıyor der ellerine silah verir uzatırız diziyi boş ver. (Uzamadı)

Kavak Yelleri

Dört genç arkadaşın hayatını anlatan dizi desem çok mu geniş almış olurum :/

- On numara bir projem var. Liseli üç arkadaş bir bir kız iki erkek çocukluk arkadaşları bunlar. Mahallelerine yeni bir kız taşınır ve bu kız bunların arkadaş grubuna girer. Bu üç arkadaştan kız olanın hoşlandığı ama kardeşim dediği çocuk yeni gelen kızdan hoşlanır ve sevgili olurlar fakat bizim esas kız bunların peşini bırakmaz. Bu döngüde gider her şey.

+ Gençlik dizisi güzele benziyor. Peki sonra?

-Sonra o esas oğlan çocukluk arkadaşı olan kızın duygularını anlar ve ona boş olmadığını anlayınca o kızı sever yeni gelen kızı bırakır.

+ Peki diğer çocuğa ne olacak?

- Ona da yeni gelen kız aşık olur esas oğlan onu bırakınca

+Eee bu kadar mı nereye kadar gidecek bu böyle?

- Elimizde dört kişi var. İki kız iki erkek sonradan bir kız bir erkek daha eklesek etti mi sana 6 kişi. Bunların kombinasyonunu alsan bu döngü de sevgili olsalar işte yaklaşık bir üç dört sene gider. Birbiriyle sevgili olmayan kalmayınca bitiririz diziyi artık.

Medcezir

Evet sıra geldi medcezire. Benim fikrim gereğinden fazla tutulan bir dizi bu kadar olacağını beklemiyordum oyunculardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum tabi yine de sevenler daha iyi bilir.

- Çılgın bir projem var. İstanbul'un sayılı zenginlerinden oluşan bir aile ve bu ailenin kaldığı bir site bir yaşam alanı var. Bu aileden uzak kötü semtlerde yaşayan fakir bir genç var bir de. O genç hırsızlık suçuyla karakola düşer ve bir avukat onu koruyup çıkarır o avukat o zengin ailenin aslında damatıdır. Ve çocuğu bu zengin yere götürür evine onlarda kalmasını sağlar tek oğlu vardır oğluna abilik yapmasını dost olmasını ister.

+ Ooo zengin ve fakir çatışması hep tutulmuştur bu.

- Evet bu zenginler çocuğu ezer hor görür aşağılar itin gözüne sokup çıkartırlar fakir çocuk evde damacana kaldırarak zor aç şartlarda sadece şınav çekerek yaptığı kaslı vücuduyla kendisine bulaşan kendisinden daha az kaslı zengin çocuklarıyla kavga edip döver onları. Zengin aile fakiri ezer fakir onlara yardım etmeye çalışır

+ Fakir melek zengin şeytan işte bu izlenir güzel fikir.

Sadece bu dizileri örnek verme sebebim şudur; genel olarak örgü ve konular aynıdır aslında fakat isimler oyuncular farklıdır. Zengin-fakir çatışması zengin fakiri ezerse izlenir. Mafya çatışmaları gerilim şiddet racon kesen sözler varsa izlenir. Karmaşık kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir aşk öyküsü varsa izlenir. Bakalım bu tarz şeyler daha ne kadar izlenmeye devam edecek...


3|0
47

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • kurtlar vadisini adam öldürmenin kolay ve basit olduğunu gösteren bir dizi olarak görmen beni üzdü. şiddet doğru var ama daha bir çok şey de var.

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 6

 • Leyla ile Mecnun geldi geçtide Türk dizi sektörü adam gibi farklı absürd sıradanliktan uzak kaliteli bir dizi gördü ^

  0|1
  0|0
 • Eline sağlık kanka.

  0|1
  0|0
 • Türk dizisi kadar saçma bir şey yok. Yaşasın yabancı diziler

  0|1
  0|0
 • Kurtlar vadisi 2003 Türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi dizisi net

  0|1
  0|0
 • Medcezirin yabancı bir diziden alıntı olduğunu biliyor muydunuz? Dizideki karakter isimleri bile birbirini çağrıştırıyor , bir bakın hak vericeksiniz mesela; ryan ( yaman), marissa ( mira), summer (eylül), seth ( mert)

  0|1
  0|0
 • Eksiğiz

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;