Türk Dizileri Neden Yabancı Diziler Kadar Sevilmiyor?

Git git bitmiyor

Uzun metrajlı bir film yaklaşık 1.5 2 saat iken sadece birkaç olayın gerçekleştiği bizim dizilerimizin bölümü insanları üç saat ekran başına mahkum bırakıyor. Eeee hal böyle olunca hem izleyicinin devreler yanıyor, hemde oyuncu ne kadar yetenekli olursa olsun dizide iyi performansı olmuyor. Tükenmişlik sendromuna giren ünlülere şaşırmamak lazım.

Bölüm özeti sorunsalı

Türk Dizileri Ve Yabancı Diziler Arasındaki 10 FarkSözde saat 8.00 de başlayacak olan dizi saat 9.00 a kadar özet veriyor. Kanalın bitmek bilmeyen jenerikleri, dizinin başında akan en az dizi kadar bayıcı olan bir isim kuşağı derken bir saat boyunca olay ısıtılıp önümüze konuyor.

Yabancı dizilerin bölüm sürelerinden çok dizi özeti oluyor. Aslında dizinin sadece özetlerini izlemek sinir sistemi için daha sağlıklı, on beş dakika süren bakışmalar kısaltılıyor, en saçma espirilere verilen abartılı tepkiler kısaltılıyor, konu ile hiç ilgisi olmamasına rağmen bir sekilde oraya girip bölümü uzatan karakterler kısaltılıyor. Yani her sonraki bölümde sadece bir önceki bölümün özetini izleyip bırakan adam tüm diziyi izleyenden çok daha vakıf olmuş oluyor olaya çünkü asıl olay veriliyor.

Senaryoların duvara toslaması

Bilindiği üzere Türk dizilerinin çoğunluğu yabancı diziler satın alınarak yapılıyor. Ama abicim o dizinin bir bölümü kirk dakika sen gelip uç saatlik bolum yapıyorsun. Ne kadar araya gereksiz uzatma ekleri konsa bile bizim bir bölümde dizinin iki uç bölümü çıkmış oluyor. Bu sefer bizimkiler başlıyorlar kafalarını kaşımaya.

Sonuçta bir dizi başladıysa iyi olması için beş on yıl sürmesi lazım bizim standart ölçeğimizde. Bunun için konuda oynuyorda oynuyor mubarekler. Yüzde doksanı bunu basaramiyor ve tıkanıp kalıyor. Ama yo olmaz. Dizi tek sezon ve "kaliteli" olursa asla kaliteli degildir bizde. Onun için şanssız tayfada olanlar beşinci bölümde final bile olmayan bir şekilde bitiriliyor. Olan yine elinde mendilleri hazır bekleyen dizi meftunu teyzelere oluyor.

Olmayan diyaloglardan diyalog kurulmaya çalışılması

Her kelime arasına en az on saniye bırakılarak, 50 kelimeden oluşması farz olan cümleler. Bu standartlara uyduğu sürece o elli kelime birbirinden olabildiğince alakasız olsun sıkıntı hiç değil. Konuşmanın bir olaya bağlanmasınada gerek yok. Araya reklama sokana kadar uzuuuun bakışmalar olmazsa zaten alınıyor bizim millet.

Eee en az bir diyalogda her iki taraf en az yedişer cümle kurması lazım. Elin herifi bir "Winter is coming" diyor dünya duruyor, biz hala "Hemen oraya intikal ediyoruz Rıza Baba"da kaldık.Ya sen altın gününde o kadar konuşma bulamazsın bu ne uzatma. Sonra televizyon karşısında uyumayin radyasyon vırt zırt deniliyor. Sonra insan düşünüyor sinir hastalığı mi kanser mi?

Dizinin son karesindeki reklam

Bütün olay tam çözülecekken birden araya soğuk çay reklamı giriyor. Abartısız beş on dakika süren reklam kuşağından sonra o son kareden önceki üç dört dakika yeniden izletilip reklama girdiği karede bitiriliyor. Millet merak içinde kalıp diğer bölümü beklediklerinde ise aslında ortada bir olay olmadığı çok gereksiz olduğu belli oluyor merakla beklenilen bölümde.

Dizi müziği kalitesizliği

Bir şarkının diziyi çağrıştırmasi gerekirken bizde tam tersine dizi, şarkıyı çağrıştırıyor. Yabancı dizilerin müzikleri zil sesleri yapılırken, şu dizinin jenerik müziği diye yeri göğü inletirken bizim dizilerde, "Bu falanca grubundu. Güzelim şarkıyıda mundar etmişler" oluyor. Kişiliği olmuyor.

Bu kadar nedene rağmen sonra çıkıyorlar yok efendim neden yabanci dizi izliyorsunuz?

Türk dizilerinin suyu mu çıktı diyorlar. Evet suyu çıktı neden kabul edilmiyor. Hiç öyle olur mu? Ne güzel son 22 bölümdür küslük ile barışma arasındaki çizgide duruyorlar, nasıl güzel olmaz!


0|0
23

En İyi Erkek Görüşü

 • Artik yeni cikan tum turk dizileri sapitti hepsinde yasak ask, evliyken baskasini idare etme , cocuk peydahlama sacma sapan seneryolar konular cikariolar

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Dizi müziği kalitesiz olduğuna hiç katılmıyorum! Türk dizilerindeki müzik mükemmel, özellikle de Toygar Işıklı'nın olan.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Haklılık payınız var tabiki :)

  0|0
  0|0
 • sevmeyenlere sor

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;