Türk Dizileri ve Yabancı Diziler

Merhaba !

Tekrar Merhaba, bugün sizlere Türk ve yabacı diziler arasında bulunan farklılıkları paylaşacağım.

Bilindiği üzere ülkemizde ortalama her kanalda yaklaşık 8-9 tane dizi oynamakta.Dizilerin yayınlanma tarihleri özenle seçilmekte, ortalama izleyici kitlesi,haftasonu,iş durumu, insanların çalışma saatleri,tatil süreci ve en önemlisi reyting kriteri düşünülerek hareket edilmektedir.

Buraya kadar herşeyin normal olduğu aşikar. Fakat gel gör ki ülkemizde yayınlanan dizilerin, yapılan çalışmaların uluslararası kıstaslarda gerçekten son derece vasat olduğunu gelin biraz tartışalım.

Komşunun tavuğu gözümüze kaz mı görünüyor ?

Neredeyse her dizide bulunan, izlenildiğinde rahatsızlık uyandıran abartı karakterler.

Dizide Hatçe vardır mesela Hatice değil Hatçe, herşey Hatçe üzerine kuruludur. Filmin omurgası Hatçedir ve o Hatçe ki bütün abartılı özellikler onda mevcuttur.

Değiş - Tokuş / takas yöntemi ile sevgili kapmaca

Mutlak süreçte şaşmayan bir kavram vardır, dizinin kitlendiğini gösteren bir bölümde tüm bildiklerinizi yıkacak adeta tükürdüklerini yalatacak bir değişim. Dizide her karakter birbiri ile bir şekilde çıkar, hoşlanır,yasak aşk yaşar vb..

5 Dakika arayla reklam

Hangi mantığa sığıyor ben anlamakta güçlük çekiyorum, insan resmen diziyi unutuyor. Ne nerdeydi kim ne oldu demeden hop şu deterjan bu kadar şu selpak bu kadar emiyor.!

Çok kısa sürebilecek bir sahnenin 10 dakika uzatılması

Biliyorsunuz dizilerimizde ki kurgunun haddi hesabı yok, bu yönde kendimizi o kadar geliştirdik ki kısır döngümüzü bir de diyaloglarla süsleriz. Ha bir de unutmadan süremiz uzasın diye oyunculuktan nasibini almamış kişilerin klişeleri vardır.

Birbirleriyle aynı ya da ayı b.kun laciverti denecek konular

Konularımız standarttır, izleyici zaten alışmıştır o yüzden kaptır gitsin mantığı işler. Mesela : Abartı polisler,aşiret ağaları,imkansız aşklar, nereden belli olduğu anlaşılmayan pat diye gelenler, holdingler,fakirler,zenginler...

Gereksiz sansürler

Sigara, içki, ne varsa, marka mozaik. Mozaikleşen markanın ne olduğunu çözmek isteyenler çok büyük sıkıntıda.

Kutsal şehir İstanbul..

Dizimiz nerede başlarsa başlasın İstanbul olmadan o dizi yü rü mez, yürümez kardeşim.

Kurgucuların ve efektlerin basitliği.

Şimdi buraya kadar yazılan herşeyi unutun, sadece kurgu ve efektlerimizden 1 dakikalık bir şerit dahi kalitemizi belli ediyor. Bu zamana kadar bir kere gerçek bir silah sesi, yangın görmedim. Tamam sanal ortamda ver efektide arkadaşım düzgün ver be... Aracı baştan aşağıya tararsın yerde bir kovan yok, arabada bir çizik yok.

Lise filmlerinde oynayan, başından en az 3-4 evlilik geçmiş insanlar.

Öyle bir lanse ediliyor, öyle bir oyuncu planlaması yapılıyor ki takdir etmemek mümkün değil. Gerçek hayatta herif 2 kez evlenmiş,boşanmış ama dizimizde elinde defter liseye gider, gitmeli o herif o liseye gidecek arkadaş!

Çekim tekniklerimiz ve 21 yy bitti derken, 1970'lerde kalmamız.

Çekim tekniklerimiz, hala konuşan kişinin burun kıllarına kadar çekilmesi tıpkı 1970'lerde ki çekim tekniklerinin yavanlığını yansıtıyor. Kompozisyon yok, kadraj yok üstüne üstük bir de olunca....

21.YY Ha bitti, ha bitecek biz hala tek kanal seslendirme devam, bütün dünya MULTİ CHANNEL çok kanallı ses tekniğini bitirmek üzere biz hala tek kanal seslendirmeye yine devam.

Türk Dizileri ve Yabancı Diziler

Her şey bir yana tamam yerden yere vurduk,hakkını verecek diziler yok mu var. Var ama gerçekten bunların sayısı ya bir ya iki.

Bizde istemez miyiz bir Breaking Bad'deki konu özgünlüğünü, bir Hannibal'daki kurguyu, bir Game of Thrones' da ki oyunculuğu, Wikings'teki kaliteyi..


1|1
01

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

  • çok güzel bir bence olmuş. yabancı dizi hastası biri olarak çok beğendim

    0|0
    0|0
Yükleniyor...