Yabancı Diziler ve Türk Dizilerinin Karşılaştırma ve Kıyaslamaları

Öncelikle Merhaba arkadaşlar,

Eğlenceli olmasını umduğum bir karşılaştırma ile dizi sektörümüzü yabancı dizi sektöründe ki karşılıklarını sizlere sunmak istedim. Bu arada dizileri de küçük küçük tanıtıp izlemenize vesile olabilirim belki. Umarım eğlenirsiniz ya da sıkılmazsınız diyeyim.. :)

1- Tabi ki de yılların eskitemediği Doktorlar dizisini benceye dahil etmeden yapamazdım. Yazların vazgeçilmezi.

Yabancı dizi sektöründe karşılığı ise House M.D. gibi efsane bir dizidir. Sadece bir kaç bölümünü izlememe rağmen oldukça beğenmiştim tavsiye ederim.
Türk & Yabancı dizi karşılaştırma ve kıyaslamaları.

2- Sırada ise hepimizin bildiği diğer bir dizi olan Kurtlar Vadisi var. İlk başlarda oldukça kaliteli bir yapım olduğunu söyleyebilsekte sonradan tamamen bozulmuş, ticari bir dizi haline gelmiştir. Polat'ın efsanevi bir DC karakterine dönüşmeye başladığını söylemek yanlış olmaz.

Yabancı olarak karşılığında ise The Sopranos'u görmek mümkün. Bu diziyle kıyaslamak ne kadar doğru bilmiyorum ama eğer mafya olaylarına meraklıysanız akla ilk bu dizi gelir..

3- Şimdi ise sırada Behzat Ç. var ki bana göre oldukça iyi bir diziydi. Replikleri ve baş rolü olsun. Bence biraz daha devam edebilirdi.

Karşılığı ise True Detective'dir. Bu dizinin henüz 2. sezonu yeni bitti ancak izlediğim en kaliteli polisiye, gerilim dizisi olduğunu söyeyebilirim. Matthew McConaughey gibi muhteşem bir oyuncuda 1. sezon için dizi içerisinde bulunmakta ki dizi de ki oyunculuğu nedeniyle ödül almıştır.

NOT: Matthew McConaughey (Rust Cohle) adamın ses tonu ve sigara içişi bağımlılık yapabilir dikkat!!

4- Şimdi ki dizimiz ise Muhteşem Yüzyıl. İlk çıktığı dönemlerde izlemişliğim vardı harem ve entrika olayları o kadar yüksek düzeyde yoktu, daha bir gerçekçiydi sanki. Karşısında ise aslında iki dizi arasında kaldım ancak biri biraz daha tarihi gerçekliğe dayandığı için onu alıyorum.

Evet bu dizi Tudors. Jonathan Rhys Meyers'in baş rolde olduğu hemen hemen aynı dönemlerde geçen bir tarihi dizidir. Oyunculuğunu ilk kez burada gördüm ve daha sonra Dracula adlı dizisini de sırf oyunculuğu nedeniyle izledim..

5- Son olarak Suskunlar'ı almak istedim. Bu dizi belki de izlemiş olduğum gelmiş geçmiş en sağlam Türk dizisiydi. Hemen her anlamda hemde. Fakat bu diziye benzeyen herhangi bir dizi izlemedim veya bildiğim kadarıyla yok ancak dizinin oynadığı dönemlerde sosyal medyada ve gazetelerde Sleepers filminden alıntı olduğu haberleri çıkmıştı ki sonradan bende izledim konusu oldukça benzer ve film 1996 yapımı baş rollerde Brad Pitt, Rober De Niro gibi çok sağlam oyuncular mevcut filmi de eğer izlemediyseniz tavsiye ederim.

Dizi sektörü açısından gerçekten içler acısı bir haldeyiz. Yabancı dizilerin 1 bölümü bile bize film tadında gelmesine karşın böyle bir Türk dizisi sayısı bir elin parmağını geçmez. Umarım yakın bir zamanda daha kaliteli yapımlar göreceğiz...

Bu ikinci bencemdi umarım beğenmişsinizdir. Hatalarım varsada affola benzetmeleri en yakın olabilecek şekilde yaptım tabi bu bir "bence" size göre farklı da olabilir...

Okuduğunuz için teşekkürler.


0|0
50

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...