Unutulmaz ve Fark Yaratan Reklam Filmleri

Reklamlar, günümüzde televizyon izlerken kumandaya sarılarak zapping yapmamızın başlıca nedenlerinden biri haline geldi.

Bana göre şuanki reklamlar can sıkıcı, toplum üzerinde etkisiz ve yaratıcılıktan uzak.

Oysa ki, eskiden toplum üzerinde etkisi vardı, küçük skeçler halindeydi, tebessüm ettiririrdi, kullanılan replikler dilimize pelesenk olurdu.

Geçmişte kalan raklamlardan buna örnek olabilecek, akılda kalan ve fark yaratanları sizler için sıraladım.

1) Her bacakta bir başka güzel

Parizyen Müjde Çorapları, süper ince çeşidiyle.


Bir zamanların ünlü çorap markasının reklam filmi. 80'li yıllarda herkesin ezbere bildiği bir reklam repliği idi. Hatta gittiğim bir maçta Beşiktaş taraftarları sözlerini Fenerbahçeye uyarlayarak bizi gıcık etmişlerdi.

Müjde müjde size,
Madida'dan müjde size,
Zarif, esnek, rahat koyar,
Sağlam koyar, sizeeee.

2) Bir bilmecem var çocuklar

ETİ markası denilince ilk aklımıza gelen ve hâlâ kulaklarımızda çınlayan sözleri olan reklam filmi.

3) On yüz baloncuk yuttum

Reklamdaki kız çocuğunun tatlılığı herkesi gülümsetmiş ve sevdirmişti. On yüz baloncuk yuttum sözü yine dilimize pelesenk olacaktı

4) Ali Desidero

Kalite kallavi, fiyat cüzi, sapına kadar derby.

Bir zamanların reklam yıldızı Yıldırım Memişoğlu, Ali Desidero tiplemesi ile bu reklam sayesinde fenomen olmuş, uzun süre ortadan kaybolduktan sonra Kurtlar Vadisinde Poyraz rolüyle tekrar ortaya çıkmış ve bizleri "irrite" etmişti. Aslında sempatik ve esprili biri olduğunu katıldığı programdan anlıyoruz.

5) Aganigi naganigi

Sansürden kurtulmak için kuş diliyle yeni kelimeler üretmişlerdi.

Cinsellikten, seksten ve sevişmekten bahsetmenin ayıp sayıldığı toplumumuzda fındığın cinsel performansa etkisinin kuş diliyle anlatılmaya çalışıldığı reklam.

6) Telsim Yılmaz Erdoğan reklamı

O dönemlerde piyasaya tutunmak isteyen Telsim, Cem Yılmaz ve Fatih Terim'li ilginç ve komik reklamlara imzasını atıyordu. Bunların içinden bizleri gülümseten reklamlardan biriydi.

7) Şapkasız çıkmam abi

MFÖ grubunun hep şapkalı olarak görmeye alıştığımız üyesi Mazhar Alanson'u ilk kez şapkasız gördüğümüz reklamdı. "Şapkasız çıkmam abi" sözü gerçek hayatta da dilimize dolanmıştı.

8 ) Tık tık eyi günler

Skeç tadında bir reklamdı. Zapping yapmak yerine, çıksa da izlesek diye özellikle beklerdik. Reklamda kullanılan replik espri malzemesi olarak kullanılmıştı.

9) Hep Seninleyiz Türkiye

Ülker Milli Takım Marşı

Reklamlarında Türkiye teması işleyen Ülker'in, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasında milli takıma sponsor olduğu reklam filmi.

Şampiyonada 3. olan Türk Milli Takımının gösterdiği başarıyla birlikte, reklam filmi olmaktan öte milli marş kadar itibar ve ilgi görmüştü.

10) Cola Turka'nın ilk reklam filmi

Bana göre bir reklam filminin ürün satışına etkisi bakımdan çekilen en iyi reklam filmiydi.

Ülker, Cola Turka markasıyla Coca ve Pepsi'nin tekel oluşturduğu piyasaya yerli kola üreticisi olarak iddialı bir giriş yapmıştı. Ürün bütün televizyonlarda aynı saatte yayınlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı.

Reklamın yayınlandığının ertesi günü vatandaşlar marketlere hücum etmiş ve ürün yok satmıştı. Bu ilgi karşısında satış rekorları kırarak kola pazarında Pepsi'yi sollayarak 2. sıraya yükselmişti.

Reklamların dönmeye başladığı günlerde Amerika ile tezkerenin veto edilmesi ve Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi krizi yaşanıyordu. Milliyetçilik duygularının kabardığı bu günlerde reklamda bile olsa Amerikan rüyası çökertilmişti. Reklamda oynayan ünlü komedyen Chevy Chase hakkında karalama kampanyası başlatılmıştı.

Bu yabancı reklam da bonus olsun.

Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda yazabilirsiniz.

Okuduğunuz ve izlediğiniz için teşekkür ederim.


0|1
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • hahhah izlerken güldüm baya teşekkürlerr

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • İlk 4 reklamı bilmiyorum ama geri kalan hepsini hatırlıyorum hele o aganigi reklamı baya etki etmişti o dönemler o günleri anımsadım tebessümle teşekkürler :)
  Emeğine sağlık. güzel demek az kalır :)

  0|1
  0|0
  • Demek fındığı oldum olası çok seviyordun :)
   Güzel güzel, sağlığa faydalı diyor zaten :P

  • :D :D sağlığa çok faydalı evet :)

 • Eti dışında duymamıştım diğer reklamları..
  Emeğine sağlık 😊

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;