90'lı Yıllardan Hafızalarda Kalan 5 Reklam Filmi

İnsanın geçmişe olan özlemi belki de gelecekten umudu olmadığı içindir. Bu pencereden bakıldığında 90'lı yıllarda çocuk olan jenerasyonun aklında 90'lı yıllar hep Efsane olarak kalmıştır. Mahalle arasında oyunlar, bilya-misket oyunu, 9 aylık, saklambaç... Belki de bilgisayar neslinin anlamayacağı bir çok terim. Bu Bence'mde 90'lı yıllarda benim en çok hafızama kazınan 5 reklam filmini ele alacağım.

5. Eti Cici Bebe

90'lı yıllar reklamlarından belki de en çok aklımızda kalan bir reklam: Eti Cici Bebe reklamı...

Tabi Cici Bebe deyince hepimizin aklına o sarı saçlı, mavi gözlü minnoş bebek geliyor. Bu küçük lezzetli bisküvileri büyünce kimler annesinde gizli gizli yemedi ki?

4. Mintax

90'lı yıllardan söz etmişken Mintax markasından söz etmemek olmazdı...

O zamanın efsane çamaşır deterjanı ve bulaşık deterjanı.

Tabi alım gücü düşük ve ekonomik krizlerle boğuşan kesim bu deterjanı zamanında o kadar benimsemiş ki şimdi bile Orta Anadolu'nun bazı köylerine giderseniz orada, Fairy marka ya da Pril ya da Bingo hiç fark etmez, bütün bulaşık deterjanlarının adı Mintak'dır.

Reklam 1988'de çekilmiş bu Bence'yi paylaştığımda bazı arkadaşlar muhtemel ''90'lı yıllar diyorsun 80'li yıllar reklamı paylaşıyorsun'' diyecektir ancak Mintax marka olarak 90'lı yıllara damga vurduğu için bu reklam filmini de alma gereği duydum.

3. Yapı Kredi (This is a Bank)

Hatırladığım ilginç bir o kadar da ironi dolu bir reklam. İngilizce öğretmeye çalışan klasik bir Türk İngilizce hocası bir özel kursta kursiyerlere İngilizce öğretmeye çalışıyor da ne çalışma... Türkiye'de neden İngilizce öğretilemiyor? sorusunun en net cevabı belki de bu reklam. İngilizce What is This'den ibaret değildir!


2. Derby

İlk iki sırayı benim gözümde en efsane iki reklam filmi yer alıyor... Bunların ikisi de Yıldırım Memişoğlu'nun Ali Desidero tiplemesiyle oynadığı reklamlar. Derby'in reklamında kendine has stili ile çıktı ekran karşısına Desidero.

Haydi hayırlı traşlar...

1.Tokai Çakmak

Reklam teması Derby reklamı ile benzer, mahalle abisi ya da dayısı olan Ali Desidero'ya bir reklam teklifi geliyor ve tam o reklam teklifi esnasında reklamın kendisi ortaya çıkıyor.

Reklamda yine Yıldırım Memişoğlu, Ali Desidero kostümünde...

Çakar çakmaz, çakan çakmak...

Böylelikle geçmişe olan özlemimizi dindirmiş olduk. :) Okuduğunuz için teşekkürler...


0|0
22
TürkHakem KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • ınsan gecmıse gıdıyor cıdden
  elıne saglık

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Guzel olmus :D

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;