Seinfeld, Komediye Farklı Bir Gözle Bakan Sitcom Efsanesi

Seinfeld!

Bazıları ismi okuduğunda hafızasını biraz zorladıktan sonra hafifçe gülümsedi, bazıları da hiçbir şey anlamadı. Şöyle söyleyince daha iyi anlaşılır sanırım:"Friends" ve "How I Met Your Mother" dan önce dünyaya sitcomu duyuran ve bu dizilere ilham kaynağı olmuş yapıt.

Komediye Farklı Bir Gözle Bakan Sitcom Efsanesi

Ama bu diziyi diğerlerinden ayıran birçok şey var. Bunların en önemlisi de dizinin herhangi bir konusunun olmaması. Diğer diziler bir konu etrafında gelişir ve bir olay örgüsüyle şekillenir. Dizi ortaya çıkış şeklini 4. sezonda işlemiş ve "hiçbir şey hakkında komedi" olarak kendini anlatmıştır.

Bunu ilk duyduğunuzda dizinin sanatsal ve sıkıcı bir saçmalık olduğunu düşünebilirsiniz.Tam tersine. Seinfeld, aşırı gerçekçi bir dizidir.İzlerken sürekli "Aaa evet!" diyecek, o olaya benzer bir anınızı hatırlayacaksınız ve tabi ki güleceksiniz. Çünkü herkesin her gün yaşayabileceği veya yaşadığı durumlar dizide ele alınmıştır. Arızalanan metroda Elaine'nin zor anları, mastürbasyon yaparken annesine yakalanan George'un sürekli kaybedişi, Jerry'nin benzersiz tespitleri, Kramer(dizinin önüne geçen karakter)' ın anormal hayat tarzı...

İzlediğiniz nerdeyse bütün dizilerde veya filmlerde karakterler sadece insanlarla sorun yaşar ve bir robot gibi davranırlar. Yemek yemezler, tuvalete gitmezler, uyumazlar, traş olmazlar ...Hiç arabaları veya telefonları arızalamaz, hiçbir zaman diş kontrolüne gitmezler, hiçbir zaman yemekten sonra dişlerinde maydanoz kalmaz.

Seinfeld'de ise yerdeki karpuz çekirdeğini almanın zorluğundan tutun, otoparkta arabayı park ettiği yeri bulmak için harcanan çabaya, restoranda yer bulamamanın çilesine kadar kendi hayatınızdan sayısız anlar görebilirsiniz.

Peki ya başarısı?

1989-1998 yılları arasında tam 9 sezon yayınlanmış, sayısız repliği diğer dizilere(Friends dahil) kopyalanmış, Emmy ödülünü birçok kez almış ve TV Guide dergisi tarafından 2002'de ABD'nin gelmiş geçmiş en iyi TV şovu seçilmiştir.

Esprileri mutlaka güldürür ama yerlere yatırmaz. Çünkü o esprilerde mükemmel akıl oyunları vardır.

İşte size Jerry'nin dizinin başlarındaki stand-uplarından bir örnek:

"Ben kücükken bir papaganimiz vardi. Sırf kuşun kaldıgı oda daha geniş görünsün diye odanın duvarlarini aynayla kaplamıştık. Böylece kuş duvara baktığında "aa orda da bir oda varmis, orda da bir kuş varmış hatta" diye düşünüp meraklanıyordu, sıkılıp bunalmıyordu. Fakat papağanı ne zaman kafesten çıkarsak uçarken küt diye aynalara çarpıyordu. Tamam anlıyorum, aynada gördüğü odaya gecebileceğini sanıp oraya uçmak istiyor. Ama şunu sormak istiyorum: Bu kuş en azından "bari karşıdan gelen papağana carpmıyım" da mı demiyordu?"


0|1
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

  • Çok güzel paylaşım

    0|0
    0|0
  • Bu değerli paylaşımın için teşekkürler :)

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...