Sizce sanat niçin yapılır?

Görüşlerinizi bekliyorum.
Sizce Sanat Niçin Yapılır?

• Sanat, sanat içindir.
    35%(19)35%(44)Oy Ver35%(25)
  • Sanat, toplum içindir.
    31%(17)33%(42)Oy Ver35%(25)
  • Sanat, -maalesef- para için yapılır.
    34%(18)32%(40)Oy Ver30%(22)
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|2

En İyi Erkek Görüşü

• sanat sanat içindir dedim

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 42

• Sanat sanat içindir fakat sanatı icra etmek için para gereklidir.
    Bir fotoğrafçı olarak örnek veriyim, bir fotoğraf çekmek için tüm ekipmanlara sahip olsanız bile örneğin moda çekimlerinde kostüm temin etmeniz gerekir ve bu paradır, ya da bir manzara fotoğrafı için en iyi yer ücretle girebiliceğiniz bir tepedir belkide o yüzden sanat para olmadan olmaz

1|0
    0|0
  • "Sanat" diye bir şey yoktur aslında. Yalnızca sanatçılar vardır. Bir zamanlar bu adamlar renkli toprakta bir mağaranın duvarına kabaca bizon resimleri çiziktiriyordu; bugün de bazıları boya satın alıp duvar ya da tahta perdeleri resimliyor ve daha birçok başka şeyler üretiyorlar. Tüm bu etkinlikleri sanat diye tanımlamakta hiçbir sakınca yok, yeter ki bu sözcüğün yer ve zamana göre birbirinden değişik anlamlara gelebileceği unutulmasın ve günümüzde nerdeyse bir korkuluk veya tapınma aracı haline gelen ve büyük S ile başlayan Sanat? ın var olmadığının bilincinde olunulsun. Bir sanatçıya, yapmış olduğu şeyin bir bakıma güzel sayılabileceğini ama "Sanat" olmadığını söyleyerek, onu yıkıma sürükleyebilirsiniz. Aynı biçimde, bir tabloyu güzel bulan herhangi bir kimseye, bu tabloda beğendiği şeyin Sanat değil de başka bir şey olduğunu söyleyerek, kafasını karışıtrabilirsiniz.
    Doğrusu bir tablo ya da heykelden tat almanın yanlış nedenleri olduğunu düşünemiyorum. Birisinin manzara resmi hoşuna gidebilir, çünkü ona evini anımsatabilir; bir başkası portreyi sevebilir, çünkü ona bir dostunu anımsatabilir. Bunda yanlış olan bir şey yoktur. Bir tablo gördüğümüzde, tepkilerimiz ietkileyebilecek yüzlerce şey gelir hepimizin aklına. Bu anımsamalar, gördüğümüzden tat almamıza katkıda bulunduğu sürece, endişelenmemize gerek yoktur. Ama ne ki, pek önemli olmayan bir anımsama bir önyargıya dönüşür, ne zaman ki dağı konu alan fevkalâde bir tablodan sırf dağcılığı sevmediğimiz için içgüdüsel olarak uzaklaşırz, işte o zaman tadabileceğimiz bir hazzı engelleyen bu karşı oluşun nedenlerini kafamızda araştırmamız gerekir. Çünkü bu durumda bir sanat yapıtından tat almayı önleyen yanlış nedenler var demektir.

0|0
    0|1
    • Birçokları, gerçek hayatta görmekten hoşlandıkları şeyleri tablolarda da görmekten hoşlanırlar. Elbette çok doğal bir tercihtir bu. Doğadaki güzelliği hepimiz severiz ve bunu yapıtlarında koruyan sanatçılardan daha çok hoşlanırız. Öte yandan, bu sanatçılar da bizimle aynı zevki paylaşırlar
      s-media-cache-ak0.pinimg.com/.../...9a691c6351.jpg

Büyük Felenemk resssamı Rubens, küçük oğlunun resmini yaparken, oğlunun güzelliğiyle mutlaka övünç duyuyordu ve ona bizim de hayran kalmamızı istiyordu. Ama, hoşa giden ve etkileyici konulara duyulan bu eğilim, eğer bizi, daha az çekici konuları reddetmeye sürüklerse, bu durum, gerçekten önümüzü kapatabilir.

• Dünyada 40 milyondan fazla satılan E. H Gombrich'in Sanatı öyküsü kitabında bunlar yazar. Herkesin okuması için yazarak paylaştım. Kısaca sanat kişiden kişiye, toplumdan topluma farklılık gösterir

• Gece gece görsel aramaktan okuyup yazmaktan yoruldum! Benim görüşüme göre sanat eğitimli bir insanın anlayabileceği onda duygu ya da fikir çağrışımı yapan birşey olmalı. Modern sanata karşıyım. Sanatçının kendi eserini açıklmamadığı sürece ne verilen duyguyu ne de ana fikri anlıyorum. Kısacası saçma buluyorum. Sadece sanat resim ya da heykel değil hayatımızın içinde olan mimariden müziğe kadar pek çok dalda var olmak zorundadır. Sanat belirli eğitim seviyesindeki insana hitap eder. Cahil ya da eğitimsiz insanlara açıklama yapmakla uğraşmaz düşüncesini söylüyor ve uyumaya gidiyorum. Güzel konu!

• Sanat yaşanan toplum içinde değer yaratmak için yapılır..

1|0
    0|0
  • Sanat kelimesinin tam. karsiligini bile. kafamda oturtmamis biri olarak sanat bence cam sikintisindan yapilir

1|0
    0|0
  • Sanatı yapan kendisi için yapar. Toplum için de yapsa , sanat için de yapsa , para için de yapsa sanatçı sanatını kendini tatmin için yapar. Sanat için yapanın kendisi sanat olmuştur , toplum için yapanın kendisi toplum olmuştur , para için yapanın da kendisi para olmuştur. Bunlar egosunu hoşnut eden değerlerdir. Her hâlükarda ego için yapılır😀 ben yapmıyorum ama yapsaydım alacağım haz için yapardım😀😀

1|0
    0|0
  • Sanat toplum için ama emeğe sağlık için para kazaniyorlar

1|0
    0|0
  • tabi ki D "Sanat sanatçı içindir sanat sanatçının yaşama şeklidir"...

1|0
    0|0
  • Ben birçok sanatı-resim, cam vb.- sıkıldığımda, üzüldüğümde, yalnızlık hissettiğimde yaparım ve yaparken o anki duygularımı da işlerim sanatıma

1|0
    0|0
  • Sanat birey içindir. Sanatçının kendini tatmin etmek için yaptığı üründür. Ancak dert ortakları anlar.

1|0
    0|0
  • Sanat eskiden gerçekten sanat içindi ama şimdi bu zamanda maesef bunu ticarete paraya dökenler bile var sözüm meclisten dışarı.

1|0
    0|0
  • Sanatı anlayabilen toplum olmadığı surece sanat anlamsızdır.

1|0
    0|0
  • İronininde bazen anlaşılır olduğunu göstermek için

1|0
    0|0
  • sanat kutsaldır..

2|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir.

1|0
    0|0
  • Sanat içindir bence

1|0
    0|0
  • Sanat para içindir.

1|0
    0|0
  • Gitar'da virtüöz olmama rağmen sanat sanat içindir anlayışını benimsemiş bir maviciyim :)

1|0
    0|0
  • Para için

1|0
    0|0
  • Hiçbirimiz kendimizi kandırmayalım Malesef Sanat artık sanat için yapılmaktan çıkıp Paraya, çıkara dönüştürüldü. Aramızda gercekten bu işi sanat için yapan insanlar var onlara hak veriyorum ama malesef durum bu :(

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    22

Kızlar Ne Diyor 10

• Sanat toplumu kültürel açıdan geliştirmek ileriki nesillere taşıyabilmek içindir.
    Ayrıca kişinin hayal gücünü ortaya çıkaran devasa öreneklerle de sanatın nedenli önemli olduğunun bir çok örneği vardır :)

2|0
    0|0
  • Para

1|0
    0|0
  • Soyunulmaz mesela

1|0
    0|0
  • Sanat, sanat içindir bence 🌺

1|0
    0|0
  • Sanat, sanattan anlayan toplum içindir

1|1
    0|0
  • Sanat için sanat

1|0
    0|0
  • toplum içindir

1|0
    0|0
  • recaizade mahmut ekremin yolundayız sanat sanat içindiiir :D :)

1|0
    0|0
  • Toplumm

1|0
    0|0
  • "Sanat, sanat içindir" mantığıyla yapılan sanatsal işler daha kaliteli olmuştur.

1|0
    0|0
Yükleniyor...