Sizce evren sonsuz mudur?

Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
Bildiklerinizi değil, düşüncelerinizi anlatın.

• Evet. Çünkü;
    A seç
  • Hayır. Çünkü;
    B seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
Evren sonsuz mudur derken boyut olarak bahsediyorum, ömür olarak değil :) Bazı arkadaşlarımız yanlış anlamış sanırım :)

0|0
1043

En İyi Kız Görüşü

• Paralel evrenler matematiksel olarak kanıtlandı yani evren sonsuz olamaz
    Zaten sonsuz bir şeyin genişlemesi de mantıksız olurdu
    Sonsuz evren her yeri kapsar çünkü

0|0
    1|0
    • Bu bilgiye hangi kaynaktan ulaştın?
      Haklısın sanırım, sonsuz işte, daha nereye genişleyecek değil mi? :) Sonsuz bir şeyin genişlemesi gerekmez sanırım. Ama sonlu bir şey genişliyorsa, genişleyebileceği bir düzlem olması gerekmez mi sence? Yani sonlu bir şeyin ötesinde başka bir şeyler de olmalı.

• evet nereye genişliyor ve evrenin ötesinde neler var bilmiyoruz
      paralel evrenlerle ilgili youtubedan baya bir şeyler izlemiştim ordan
      :D İlk defa bu sitede böyle şeyler tartışıyorum çok ilginç

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 43

• Evrenin boyutunu algılamaya çalışırken baz aldığımız etken ışık. Işığın bize ulaştığı zaman dilimini hesaplayarak kaynağının bize olan uzaklığını dolaylıda olsa hacimsel olarak evrenin genişliğini öğreniyoruz. Fakat burada kısıtlı yaşam ömrüne sahip biz insanlar "ışık ufkuna" takılıyoruz. Buda ışık ufkunun ötesinde varolan fakat ışığını bize ulaştıramamış gezegen, yıldız gibi varlıklardan haberdar olamayacağımız fikrini doğurmakta. Böylelikle boyutsal olarak her zaman ışık ufkunun sınırı bizim evren olarak gördüğümüz alanın sınırını çizmekte. Evren sınırlıdır fikrini destekleyen diğer bir etken ise büyük patlama fikridir.

Eğer ki büyük patlama fikrini baz alırsak boşluğa saçılan evrene ait herşeyin bir dış sınırı olmalı fakat burada da patlamayla harekete geçen evrenin içinde hareket ettiği boşluğun bir sınırı varmıdır diye soru akla gelir.

Özetle bana göre evrenin sahip olduğu bir sınır var fakat hareket ettiği zemin için aynı şeyi söyleyebilmek için henüz erken..
    .

2|0
    0|0
    • Sence bütün yıldızların ışığı er ya da geç Dünya'ya ulaşmaz mı?

• Kuantum ayrı bir şey zaten. Ama galaksilerin ışık hızında hareket edebileceğini zannetmiyorum hiç. Bu bilgiyi edindiğin kaynak nedir?

• www.gokgunce.org/.../...lemesi-ve-evrenin-yas.html
      www.astro.ucla.edu/~wright/cosmology_faq.html#DN

https://www.uzmantv.com/karadelik-nasil-olusur Ayrıca karadelik ile ilgili video da görüleceği gibi karadeliğe yakalanmış galakside gezegenler ışık hızından hızlı bir şekilde kaçamıyor olduğundan içeri çekiliyorlar fakat bu kuralı çiğneyen bir etki var. Karadelikten alttan ve üsten dikey olarak uzaklaşabilen yani gezegenlerin yapamadığını yapan, ışık hızından daha hızlı bir şekilde hareket edip kurtulan nesnelerde mevcut. Sadece bu bile bize ışık hızının aşılabildiğini gösterir.

• İşte insan beyninin algılayamadığı iki soru.
    Biri zaman diğeri sonsuzluk.
    Zaman öyle bir şey ki düşündükçe sarhoş olurcasına kafa yapıyor.
    Başlangıç var mı, varsa öncesi ne?
    Başlangıç yok ve sonsuz ise bunu beyin neden algılayamıyor?
    Gelelim sonsuzluğa.
    Bu da en az zaman kadar çıkmaza sokup, sunuca ulaşılamayan.
    Evrenin bir ucu var mı, var ise oradan sonrası ne? ( Burada mutlak bir devam olmalı diyor beyin)
    Devamı var ise bu sonsuz gidişi neden algılayamıyoruz?

İşte bunlara bizim beynimiz yetmiyor.
    Ama merak ediyorum çok üstün düşünce yapısına sahip olsak da yine bulabilir miydik bu cevapları?
    Yine sanmıyorum.
    Başını kaldırma gökyüzüne, önüne ve çevrene bak hep
    İşte hayat burada, nefes aldığın yerde,
    Belki hepsi bir oyun ve birgün bu oyun bozulur
    Belki de hiçizdir cansız sonsuzlukta.

Bir şeyin başlangıcı varsa sonu da var derler.
    Mesele o değil mesele başlangıçtan öncesi ve sondan sonrası..
    Ne kadar nereye kadar.
    Her şey beynin yettiği kadar.

1|0
    0|0
    • Bence beynimiz yetmiyor diye bir şey yok. Bunlarla felsefe değil, bilim ilgilenebilir. Yani düşündükçe değil, araştırdıkça, mantığımızı kullanarak yorumladıkça cevabını bulabiliriz. Bilim insanları bu konuyu araştırmak için her gün yeni teoriler üretiyor, araştırmalar yürütüyor..
      Başlangıçtan öncesi yokluktur, hiçliktir. Eğer o noktadan önce bir şeyler olması gerekseydi, o noktaya başlangıç denmezdi zaten. Eğer son diye bir şey varsa da (evrenin sonu var bence (boyut olarak) fakat düşüncemi açıklamadım henüz), o sondan sonra da bir şey yoktur, hiçliktir. Yoksa o noktaya da son denmezdi zaten.

• Yoo. İnançsız insanlar da bunun tam tersini düşünüyorlar. Onlar da kendilerine göre cevap bulmuşlar. Evrenin biri tarafından var edilmiş olmadığı cevabını.. Bence kanıtı yok diye bir şey yok. Herkesin kendine göre cevapları var sadece. Kanıtlanacak ya da kanıtlanmayacak diye bir şey yok. Bilim bununla ilgilenmiyor, ilgilense bu kendisine katkı sağlamazdı. Felsefe de kesin cevaplar bulamaz.

• Kendilerine göre cevapları merak ettim ama neyse.

• Evren sınırlı ama sonsuzdur. Şöyle düşünün. Örneğin elimize bir top alalım. Topun içinde hareket etmeye başlayalım. Top küre şeklinde olduğu için ne kadar gidersek gidelim bir bitşe yani sona ulaşamayız. Küre şeklinden dolayı sürekli başladığımız yere geri döneriz. Bu açıdan evren sonsuzdur. Ama topun içinden atlayıp dışarıya çıkmayı başarabilirsek dışarıdan baktığımızda aslında topun bir sonunun olduğunu görürüz. Yani belirli bir sınırının olduğunu görürüz. Bu açıdan evren sınırlıdır. Bu şuna benzer. Biz evrenin içinde (örneğe göre alırsak topun içinde) olduğumuz için evreni sonsuz olarak algılıyoruz. Oysa ki evrenin dışından başka bir evrenden bir kişi bizim evrenimize baksa bizim evrenimizi sınırlı yani sonlu olarak görecek. Bu açıdan evrene sınınırlı diyoruz.

2|0
    0|0
  • Buna cevap çok sor
    Çünkü 3 boyutlu bir dünyada yasiyoru herşeyin siniri var bu yüzden sonsuzluğu düşünmekbilmek xçok çokzor

Sinir var ise evimize siniri koyan duvarlar o zaman eevrenin de siniri var dersek o siniri koyanin duvarin oteaide olmali

11 boyut lu evren teorisinebak ama insan beyni iiçin zor soru

1|0
    0|0
    • Peki hangi boyutta cisimlerin sınırları yoktur sence? Bunu hayal edebilmek çok çılgınca :)))

• :D Hayır ya. Öyle şey yok bence :) Dejavu vb. olaylar yaşamamızın sorumlusu beynimizdir. Paralel evrenleri falan kanıtlayamaz, onların var olduğuna dair bir ipucu bile veremez. :D Belki de çılgın teorisyenin biri, dejavu olunca paralel evrenler fikrini ortaya atmış olabilir :P

• Oda olabilir tabi inş ilerde öğreniriz gerçeği ama başka evrende ikizlerim olması mesela farklı cinsiyet te ya da farklı yete neklerle cilginca birşey birde onlarla tanisirsak

• Şimdilik bilinen; her galakside 1 saniye kalmak koşulu ile şuanki uzayda dolaşmak 10.000 ışık yılı zamanla mümkün olduğu , galaksiler arasındaki geçiş zamanı da buna dahil değil. Sonsuz kavramı değil de sonu henüz bilinmeyen demek daha doğru olur

0|0
    0|0
    • Verdiğiniz bilgiler doğru değil.
      Sadece samanyolu gökadası bile 100.000 ışık yılı boyundadır ve içinde bulunduğumuz samanyolu gökadası gibi 100 milyardan fazla gökada vardır.
      Daha ötesindeki gökadaları henüz tespit edemiyoruz. Teknolojimiz yeterli değil.
      Sonsuz olmadığı konusunda hemen hemen herkes hem fikir fakat evrenin sınırının ötesinde ne olduğu bilinmiyor.

• Orbit dizileri var, orijinalden izlerim. Hatta geçen ay kepler ile güneş sistemi dışında bir mega-earth keşfedilmiş , özellikleri dünyaya yakın ancak boyut inanılmaz büyük

• Ama konumuz o değil :)

• Aynştayn evren sürekli genişlediği öngörüsünde bulunmuş.

Ayrıca bir kitapta sonsuzluk kavramını bir daire düşünün diyerek öneride bulunyordu.

0|0
    1|0
    • Cahilliğin dibine falan mı vurdun naptın :D O dediğini Edwin Hubble keşfetti.
      Geçen bir soruda da Albert Einstein'ın matematikçi olduğunu öne sürüyorlardı :D

• Önerdiğim kitapları pdf olarak indirebilir.
      İçindeki bilgilerden faydalanabilirsin.

• O zaman bağlantı verir misin? Sen indirmişsin sanırım...

• Evren olgusu Yunanli filozof Akrides (adi tam hatrimda değil atmis olabilerim) ya da evren algisi sonsuzluğun bizim algi boyutumuz da ulastigimiz yere kadar olduğunu tasvir eder. Her ulasilan son sinir artik yeni bir sonsuzluğun giriş kapisidir. Yani bu tezle evrenimizin hem sonlu hem de sonsuzdur.

0|0
    0|0
  • Evren surekli genişliyor. Sonsuzluk yoktur aslinda.

1|1
    0|0
    • Biraz açıklar mısın? Güzel bir düşünce yakaladım gibi şu an :)

• İstediğin zaman yazabilirsin :))

• Şimdilik ben de yorum yapmıyorum, yazmak istediğin zaman tartışabiliriz :)

• Muazzam bir düzen var nasıl oluyorki trilyonlarca yıldız dünyaya çarpmıyor, torpilmi geçiyor yıldızlar, bü düzen Şüphesiz Yüce Allahın düzeni,

0|1
    0|0
    • Hayır Dünya'ya bir çok meteor çarptı. Tam hatırlamıyorum fakat bununla ilgili bir belgesel izlemiştim. Sen de biraz ararsan bununla ilgili bir şeyler bulabilirsin. Genelde Jüpiter'e veya Ay'a çarparlar. Bunların çekim gücü Dünya'ya çarpmalarını engelliyor sadece. Hiç bir şey mucize bilmem ne değil. Bunları açıklayan fizik kanunları var.

• Bu bir saçmalık, o zaman en büyük meteor çarpın bu aciz insanlara, kurtarırsın dünyayı, kara deliğe girip yok olalım.

• muhakkakki biz onu genişleticiyiz

1|0
    0|0
  • Sonlu olduğunu düşünürsem o zaman "evrenin sonundan sonra ne var" sorusu kafamı kurcalayacak..
    O yüzden "evren sonsuzdur" deyip gider çay koyarım..

0|0
    0|0
    • Sonludur dersen, zaten sondan sonra bir şey yok ki. :) Ama bunu kabul etmiyorsan iyisi mi sen bir çay iç :)

• gökyüzüne baktığında görmüş olduğun yıldızlar güneşler aylar meteorlar evren içerisinde ki sonlu kısımdır harici kalan o karanlık yokluk bilinmezlik sonsuzluktur varlıklar yokluk içerisinde var olurlar ve sonsuz olan o yokluktur

0|0
    0|0
    • Evrende yokluk, boş alan diye bir şey yoktur. Yokluk ne ya? Evrenin kendisi bir varlık zaten.

• Ne alaka senin varlik diye tabir ettigin hersey ayni zamanda bir yokluktur evren varlik ile yoklugun butun halidir

• Tamam, o zaman cevabını ve yorumunu açıklar mısın?

• bunun hakkında bir düşünceye sahip olabilecek kadar bilgiye bile sahip değilim.

1|0
    0|0
  • Sonsuzdur ama sonu vardır ve nasıl olacağına dair teoriler vardır

Paralel evrenler fizikçilerin herzaman yaptığı gibi başları sıkışınca yeni bir şey ortaya atmalarının bir sonucudur ki bu zamana kadar hep böyle olmuştur

0|0
    0|0
    • Senin gibi düşünen birisi nasıl sonsuz olduğundan emin peki?

• Edwin Hubble dan önce başkası bunu ciddi olmasa da ortaya atıyor tabi sonra Hubble buluyor, son yüzyılın en büyük buluşu , birçok şeyi değiştirdi.. Mesela Bing Bang meselesi de Fred Hoyle evrenin başlangıcı hakkında radyo programında ne yani büyük patlamayla mı oluştu diye espiri yapıyor :D Sonuç büyük patlama... Tanrı parçacığı ismini de Hoyle koyuyor.. Tanrının belası parçacık diyor ve ismi öyle kalıyor :D

Evren ölecek mi ölmeyecek mi konusunu araya ben koydum hata bende :D Herşey gönlüne göre olsun İyi akşamlar

• Sana da iyi akşamlar :)
      Tanrının belası parçacık güzelmiş D: :D

• bilimi bilmemektir. evrenin bir sınırı var kabul edersek evren sonsuz değildir, ama sınırsız olarak daima büyüdüğünü biliyorsak evren sonsuz değilde sonsuzluğa gidiyor diyebiliriz. kainata bir sınır çizip sen buraya kadar genişle sonra dur diyemeyeceğimize göre durmadan genişliyor efendim durduramıyoruz durumu ortaya çıkıyor.

0|0
    0|0
    • Bence sonsuzluğa gidiyor da diyemeyiz. Genişledikçe mesela büyüyecektir, her zaman sınırları olacaktır. Genişlemesi sınırlarına etki etmeyecektir yani. Genişleyerek sonsuzluğa ulaşamaz. Evreni bir arada tutan şey kara maddedir. onu genişleten şey de kara enerjidir. bilim adamları bu ismi vermiştir. Michio Kaku bir gün evrenin genişleme sınırının durabileceğini savunuyor..

• sonsuzluk izafidir. benim sonsuzlugum bana, senin sonsuzlugun sana :D

• Sınırı vardır ama hayellerimizinde ötesinde bu sınır ayrıca evren her an genişliyor.

0|0
    1|0
  • sonu var 7 kat gökten biridir ama olsa ne olur aşamayız o kadar aciziz:)

0|0
    2|0
  • evren sorunsuz mudur derken merak ettim sen hangi evrendensin?

0|0
    1|1
  • Evrenin sonsuzlugunu yildizlarin milyarca yil oncesinden kalma olduklarindan anlayabiliriz diyorum

0|0
    1|0
  • Genişleyen şey sonsuz olamaz. Ayrıca evren bildigim kadariyla bir tane olmaya bilir yani spiral şekilde iç içe geçmiş bir yapısıda olabilir. Günümüzde cevap vermek pek mümkün gözükmüyor. .

0|0
    0|0
    • Neden genişleyen şey sonsuz olamasın?

• Genisleyen bir seyin bir sonu olmali topu sisirdikce genişler ama sonsuz büyüklükte degildir.

• Erkekler Devam
    23

Kızlar Ne Diyor 9

• sonsuz değil bence. hayale dahi sığmayacak kadar büyük olduğu için sonsuz demişler

1|0
    0|0
  • bence sonsuzdur cunku burdan ucsuz bucaksiz gozukuyo sonunu gormeden bilemem:)

1|0
    1|0
  • sence sonun tanımı nedir evrenin sonu sence neresi? bence evrenin sonu diye bişey yok dünya ne kadar büyükse evren de okadar büyüktür

0|0
    1|0
  • bu sorunun cevabını ancak hak teala bilebilir :*

0|0
    1|0
  • Çok büyük boyutlarda olduğu tartışılanamaz bir gerçek ama bir sonu var bence

0|0
    0|0
  • Bizim algimizin cok ustunde ama sonsuz degil yine de.

0|0
    1|0
    • Ama bak algılamışsın. :) İnsanların öyle düşünmesinden nefret ediyorum. İnsan beyni bunların cevabını veremeyecek olsa zaten sormak aklına gelmezdi :)

• Bizim algimizin cok ustunde az bir miktarda uzaklasildi dunyadan henuz. Daha ilersine mikroskoplar vs. firlatildi ve o sekilde tespit edildi. Zaten big bangla olustuysa ve genisliyosa sonu da vardir elbet ve bir gun sonu gelecek.

• Hayir, cünkü kiyametten sonra artik varolmicak

0|0
    1|0
  • Dun belgeselini izledim evren sonsuzmus cunku kisitli olsaymis sonuna ulasabilirlermis ama sonsuzmus iste

0|0
    0|0
  • boyut olarak bence sonsuz değildir.. yemek içmek bişe değilki bu yemek ye büyü olgunlaş flan

0|0
    2|0
Yükleniyor... ;