Caz Müziğinin Kraliçesi, İnsan Hakları Savunucusu: Nina Simone

Caz Müziğinin Kraliçesi, İnsan Hakları Savunucusu : Nina Simone

Kendini müziği ve şarkılarıyla ifade edebilen ender isimlerden biri ve toplumu gerçekten anlayan ve yönlendirmeye çalışan gerçek bir sanatçı olarak tarihteki yerini aldı. Ancak her zaman güzel ve mükemmel bir hayatı olmadı. Onlar uğruna her şeyden vazgeçtiği milleti bile yeri geldi onu terk etti ancak o yine de söylemeye devam etti. O şarkıların hikayesini bilmeseniz bile size yine de hikayelerini ulaştırmayı başaracaklardır çünkü onlara kendi ruhunu katmıştı.

İki dünya arasındaki bir başlangıç

Nina Simone'un gerçek ismi Eunice Kathleen Waymon'dur. Fakir bir aile de dünyaya gelmiştir. Müzik bilgilerini annesinden almıştır ve kilisede piyano çalmaya başlamıştır. Bir gün annesinin patronu onu dinlemeye gelir ve onu beğenir. Onu eğitmeyi kabul eder. Eğitim aldığı süre içerisinde beyaz ve siyahın ne demek olduğunu öğrenir. Beyazların arasına gittiğinde herkes ona dışlayan gözler ile bakar ancak hepsi onu dinlemek ister. Siyahların arasına gittiğinde ise oraya da kabul edilmez ancak yine herkes onu dinlemek ister. Yeteneği onu iki dünya arasında bırakır.

Şeytan'ın müziğine başlaması

Okul hayatına devam etmesine ırkçı baskılar ve maddi sıkıntılar izin vermedi. O da ailesinin geçimini sağlamak için barlarda şarkı söylemeye ve piyano çalmaya karar verdi. Ailesi buna ''şeytan'ın müziği'' diyorlardı çünkü hem caz söyleyecek hem de barda sahne alacaktı. Ailesinin bunu öğrenmemesi için sahne ismini ''Nina Simone'' olarak seçti ve tüm hayatını bu isim ile yaşadı. Her ne kadar kariyerini bu şekilde planlamamış olsa da çok başarılı olmaya başladı ve ismi hızla yayılmaya başladı.

Hayatına büyük etkisi olacak depresyona girmesi

İsmi yayılmaya başlarken eşi ile tanıştı ve evlendikten sonra eşi menajeri haline geldi. İşinde çok iyi olan eşi onu hem kariyerinin zirvesine taşıdı hem de yok oluşunu hazırladı. Hiç durmadan gösterilere katılan Simone sürekli seyahat ediyordu. Eşi onu sürekli daha fazla çalışmaya ve daha fazla üretmeye zorluyordu. Nina Simone'nun eşine hayır diyememesinin sebebi her zaman ona şiddet uygulaması gösterilmiştir. Ayrıca kendisi eşi tarafından tecavüze uğradığını da söylemiştir. İçine girdiği derin depresyonda eşinin büyük katkısı olduğu bir gerçektir ancak.Belki de bu yüzden ''Four Women'' adlı şarkısında kadınların çektiği acıları anlatmıştır.


Irkçılığa karşı direnişinin başlaması

Bir siyahi kilisesi bombalanır ve dört çocuk hayatını kaybeder. Nina Simone bunu protesto etmek amacıyla ''Mississippi Goddam'' şarkısını yazar. Bu şarkı gerçekleri insanların yüzüne vurur. Beyazların hayranlıkla dinlediği Nina Simone onları eleştiriyordur artık. Pasif direniş lideri Martin Luther King ile yakınlaşır. Bu artık siyasi çizgisini net olarak gösterdiğinin kanıtıdır. Pasif direniş konusunda kendisine entellektüel bir çevre edinmeye başlar. Bir çok bilgi paylaşımına katılır. Şarkıları artık protesto eder tarzda ve siyahilerin haklarını savunur şekildedir. Gittikçe kendini bu düşüncelere kaptırır ve en sonunda aktif direnişe destek vermeye başlar. İnsanlara silahlanmalarını söylemeye başlar. Sanat camiası yavaş yavaş etrafından çekilmeye başlar ve Amerika'da ki desteğini ve yatırımcılarını kaybeder. Çünkü ona destek vermek artık siyasi bir anlam taşımaktadır. Martin Luther King öldürülür. Çevresindeki entellektüel çevre tek tek hedef haline gelir ve ölmeye başlar. Yine ağır bir depresyona yakalanan Nina Simone ülkeyi terk etme kararı alır.


Amerika'dan sonra pek çok ülkeye giden Simone en mutlu olduğu ülkenin Amerikan kölelerinin kurduğu Liberya olduğunu söylemiştir. Ancak Afrika da para kazanması mümkün olmadığı için Avrupa ya geçmiş beklediği ilgiyi görememiştir. Arkadaşlarının desteği ile yaşamının sonlarına doğru kendini toplasa da beklediği gibi geri dönememiştir. Toplum için kendini öne koymuş ve sonuçları ağır olmuştur. Ancak yine neyi savunursa savunsun neyi dile getirirse getirsin bıraktığı eserler yıllarca dinlenmiş hala daha dinlenmektedir.

Kendi ağzı ile biyografisini yazdırmış ve 2015 yılında ''What Happened, Miss Simone?'' adında belgeseli çekilmiştir. Kendi adıma en sevdiğim şarkısı şudur;


Günümüzde topluma böyle etki edebilen, gerektiğinde toplumu değiştirebilen bunun için mücadele edip her şeyi kaybetmeyi göze alabilen sanatçılar görmek zor... Bu hikayeyi okuduktan sonra günümüzdeki sanatçıların var olan savaşları, katliamları, haksızlıkları, insanları önemsediklerini gerçekten düşünüyor musunuz?

#Wimpy


6|0
41
Wimpy KizlarSoruyor'da Fenomen
Fenomen kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Cok duygulu ve guzel bir var oluş, ün, toplum, irkcilik, kölelik ve yok oluş hikayesi.
  Nina Simone - Feeling Good 👍

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Çok severim...

  0|1
  0|0
 • Çok beğendim emeğine sağlık.

  0|1
  0|0
 • Acıları gerçek ve derin olan kişiler toplumu etkileyip, yonlendirebiliyor.

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...