Bir Acayip Enstrüman: Bağlama

Bu sitede bulunduğum iki yılı aşkın süre içerisinde yazdığım ilk bence olacak. Daha önce çalıp söylediğim şarkıları , türküleri soru olarak sordum , şimdi de bir bence ile sunmak istiyorum. Konuya pek alışkın olmamamdan ötürü bir kusurum olursa affola..

Bağlama dendiği zaman çağın zihin ve algı erezyonundan kaynaklı ön yargılar içinde görüyorum gençlerin bir çoğunu

Bu ön yargıların bir sonraki evresi yok olma durumu veya yok sayma durumu kadar ciddi bir durumdur. Ancak bu kültür emperyalizmi içinde kendi değerlerimizin yok oluşunu izlemek aslında fiilen kuşatma altında işgal edilmiş bir yurdu izlemekten farksızdır. Belkide bu benceyi yazmamda ve burada kendi çalıp söylediğim eserleri , türküleri paylaşmamda en etkin durumlardan biridir bu.

Bağlama insani tüm duygular ve yaşam içerisinde karşılaşılan durumlar ile alakalı tepkiler verebilen üstadların enstrümanıdır

Aslında bu üstadlar bir çok koyu ele almış , duygusal açıdan yoğrulmuş şairler ve zihinsel açıdan derinleşmiş filozoflardır. Bu nedenden dolayı bağlama da bir filozof enstrümanıdır doğal olarak.. Tarihsel siyasi hareketler , aşk , kadın hakları , başkaldırı , hayvan sevgisi ve doğa sevgisi gibi bir çok konuyu detaylandırarak bir derya şeklinde bize sunar.. Çok özendiğimiz o gevşek bağlı popüler kültürün ele adlığı konuların sığlığının ritmik eğlence anlayışından öte duyguların ve düşüncenin dimdik mavzeridir.

İlahi aşkın anlatımı yine bağlamanın en etkin olduğu alanlardandır

Bu bencede ilahi aşk ve inançsal odakları şiirin beşiğinde melodi ile sallanarak tarihin koynunda gelişip serpilen üstadların eserlerinden çalıp söylediğim örnekler vereceğim..

Ya Rab Bu Ne Derttir / Dinle

Yunus Emre

Ya Rab Bu Ne derttir benim açımdan etkileyici ve çok çarpıcı bir şiirdir..

Üryan Geldim / Dinle

Karcaoğlan

"Üryan geldim yine üryan giderim" girişi bile tüyler ürpertebilir

Geldim / Dinle

Pir Sultan Abdal

Pir Sultan Abdal belki de düşüncelerini hayata aktarırken en acı sonuçla karşılaşan ozan, şairlerden biridir.. Sonu recm edildikten sonra idam olmuştur.. Şah kelimesini kullanmaması durumunda recm ve idamdan vazgeçileceğini bildirilse bile Hızır Paşa'nın önünde eğilmemiş ve "Açılın kapılar Şah'a gidelim!!!" Demiştir..

Okuyan ve kulak veren herkese teşekkür ederim..


2|2
31

En İyi Kız Görüşü

 • öncelikle okurken hafiften bir ahmet kaya esintisi aldım bir kaç kelimende, adam gözümün önüne beliriverdi :):) bknz.;mavzeridir

  ve bir insan; bir enstrümanı bu denlice hissederek yazıyorsa gerçekten onunla bütünleşmiştir, anne-çocuk-aile gibi, ayrıca kulağa hoş gelen sesinede zeval gelmesin.

  0|1
  0|0
  • Ahmet Kaya ileticidir.. :)) Bahsedenler Orhan Kotan , Ahmed Arif olabilir :))

   Biraz boğuktur ama olduğu kadar işte.. teşekkür ederim güzel görüşün için.. :)

En İyi Erkek Görüşü

 • Öncelikle bahsi geçen herhangi bir topluluğa önyargım/art niyetim yoktur.
  Bağlama hakkındaki kişisel görüşüm ise şöyle:
  Ben doğma büyüme Ankaralıyım. Aslen Çankırılıyız. Hal böyle olunca iç anadolu kültürü ile yoğurulmuş bir mayaya sahibim. Bağlamanın sesini, müziğini, çeşitlerinin tınılarını çok seviyorum. Ayrıca Alevi ve Kürt kardeşlerim bağlamayı harika çalıyorlar. Sık sık müziklerini dinlerim. Linklerdeki müzikleri en kısa zamanda dinleyeceğim. saygılarımla.

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;