Caz Müziğin Eşsiz Ruhuna Yolculuk Edin

Herkese merhaba. Bugün sizlere aslında çokta trend olmayan, fakat bir o kadar da kendine özgü, ışıltılı, parıltılı, cool ve benim de hayatımın bir parçası olan müzik türünü sizlere tanıtacağım. Tabii ki de caz müzikten bahsediyorum :D

Caz müzik nedir?

Asıl kökeni Afrikalı siyahiler tarafından temelleri atılmış olan caz müzik, 1880’de New Orleans’ta gelişip, dinlemekten keyif alınan harika bir müzik tarzıdır. Bu anlamda Afro-Amerikalı ve Batı müziği tekniklerinin harmanlanmasıdır. 20.yy'dan itibaren ise keşfedildiği topraklar olan Amerika'dan çıkıp hızlıca dünyaya yayılım göstermiştir. Ülkemizde her ne kadar yaygın bir müzik türü olarak bilinmese de, çeşitli caz festivalleri aracılığıyla Türk cazseverleri de caz müziğin muhteşem cazibesiyle buluşmaktadır. Caz yalnızca geçmişte değil, bugün dahi çok sevilen ve gün geçtikçe artan müzik türlerinden biridir.

Günümüze gelinceye kadar, New Orleans, swing, kansas, cool, avangart, serbest caz, latin caz, soul, füzyon, caz rock, smooth, caz funk, etno caz, asit caz gibi birçok alt türe ayrılmış olsa da benim favorim modern cazdır. Peki ama daha önce hiç caz müzik dinlemediysek? O zaman niçin caz müzik dinlemeliyiz gelin hep beraber göz atalım :)

Piyanonun caz müzik ile fevkalede uyumu

Kim ne derse desin ama, piyano dinlerken içinde caz ezgileri aramıyor değilim. Bu müzik türü piyanoya bu kadar mı yakışır? Cevabı aşağıda :)

Dans etmek için birebir

Dans etmek bundan 50 yıl önce nasıl büyük bir eğlence ise bugün dahi neşeli anlarımızda tercih ettiğimiz eğlence türüdür. Aslında dans etmeye sadece eğlence gözüyle bakmak yanlış olur. Psikolojik ve fiziksel olarakta önemli bir aktivite olan dans, caz müzik ile birleşince adeta görsel bir şölene dönüşüyor.

Saksafon ve trombonun buğulu yolculuğu

Caz müzikte saksafon ve trombon olmazsa olmazlar arasındadır. Bazen caz dinlerken bu entrümanlardan çıkan mavi notalara tanık olursunuz ve bir an ruh haliniz uzaklarda, buğulu bir şekilde anlam bulur.

En güzel aşk şarkılarını dinlemek istiyorsanız

Caz müzik olurda aşk olmaz mı? Caz köklerin, acının, hüznün, sevginin ve var olma çabasının müziğidir. Aşkta tüm bunları içinde barındırdığından, aşkın caz müzikten kopması pek mümkün değildir.

Mekanda caz müzik varsa

Eğer gittiğiniz bir mekanda caz müzik yapılıyorsa, bilin ki doğru bir mekana gelmişsinizdir. Cazın doğası gereği, insanlarda özgüven yaratır ve o anki ruh halinizle bulunduğunuz ortamla bütünleşirsiniz. Sürekli değişen ritmler ve armoniler, duygu yoğunluğunuzun artmasına neden olacaktır.

Neşeli anların vazgeçilmezi

Caz müzikten zevk alan bir insan, neşeli anlarında dahi dinleyecek müziğini bulur. Çünkü moodunu yükseltmek için aradığı şey caz müziğin içindedir...

Ve kendimizi caz müziğin enerjik ruhuna, muhteşem havasına ve fevkalade ritimlerine kaptırdığımıza göre artık caz müzik dinlemek için birçok sebebimiz var. E hadi ne duruyorsunuz... Cazlayın o zaman :D


1|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...