Kadın - Erkek Eşitliğinin Olduğu Bazı Dinler

İslam'da kadın, erkek eşitliğiKadın - Erkek Eşitliğinin Olduğu Bazı Dinler

9/71 : İnanan erkekler ve inanan kadınlar birbirlerinin dostları ve yardımcılarıdır. İyiliği emrederler, kötülükten men ederler, namazı kılarlar, zekât verirler, Allah'a ve Elçisi'ne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir...
2/187 : ...Onlar (kadınlarınız) sizin için birer elbise, siz de onlar (erkekleriniz) için birer elbisesiniz...

Bu ayeti Allah katında kul olma sorumlulukları ile değer ve hak açısından durumları birbirine eşittir.

Yaratılıştan gelen farklılıklar dışında kadın ve erkek Allah katında ve birbirlerine karşı eşit oldukları açıkca anlatılıyor.

Hristiyanlıkta kadın, erkek eşitliği

“Artık ne Yahudi ne Grek, ne köle ne özgür, ne erkek ne dişi ayrımı var. Hepiniz Mesih İsa'da birsiniz.” Gal.3: 28

Burada cinsiyetin , Irkın önemsiz olduğu vurgulanıp İnsanların eşit olduğu vurgulanmış.

“Çünkü kadın erkekten yaratıldığı gibi erkekte kadından doğar.” İncil 1. Korintliler 11:12

Burada ise kadın ve erkeğin birbirine ihtiyacı olan iki varlık oldukları vurgulanmıştır.

Zerdüştilikte kadın, erkek eşitliği

Zerdüştlük inancına göre Tanrı kadın ve erkeği bir arada ve birbirine arkadaş olarak yaratmıştır. Bu inançta kadın ve erkek eşit olarak kabul edilmektedir. Zerdüşt inancının gelişip yayıldığı bölgelerde çok eşliliğin azaldığı ve tek eşliliğin arttığı görülmüştür.

Zerdüşlük kadın ve erkeği iki eşit arkadaş olarak görür ve eşitlik ilkesini bastıran bir dindir. Bu eşitlik anlayışı o kadar fazla gelişmiştir ki Azarmidokht ve Purandokht prensesler dönemin zerdüşt iranın da tahta kraliçe olarak çıkmışlardır.

Budizm'de kadın, erkek eşitliği

Budizm de, semavi dinlerin aksine teoride kadın–erkek eşitsizliği yoktur. Eskiden de, bugün de Budist tapınaklarında kadınlarla erkekler bir arada ibadet edebilmekte; manastırlarda erkeklerle birlikte kadın din görevlileri de yetiştirilmektedir.

Bir başka husus da Budist inanca göre Sakyamuni Budha’nın önceki doğumlarının tümünde erkek olmadığı savıdır. Hattâ kadın budha “Tara” budizmin en önemli figürlerindendir. Zaten Budha, kadınların da “budalık” düzeyine çıkabilmelerinin önünde hiçbir engelin bulunmadığını açıkça ve defalarca belirtmiştir.

İngiliz sömürge dönemi ve radikal eski mezhepler dönemi haricinde budizmde kadın ve erkek eşitsizliği görülmemiştir.

Sihizm'de kadın, erkek eşitliği

Sihler Tanrı'ya herhangi bir cinsiyet atfetmezler ve Tanrı'nın insan formu alabileceğine de inanmazlar. Ayrıca tüm insanlar da din, ırk veya cinsiyet ayrımı yapılmaksızın eşit görülürler. Herkes (Tanrı) Waheguru'nun kız ve erkek evlatlarıdı

Dünyayı güzel yaşamak adına felseleri kuralları an bir dindir , sıradan konulara pek takılmazlar ,kadın ve erkek mutlak olarak eşittir.

Bahailik'te kadın, erkek eşitliği

.[20] Bahâî dininde kadın yeryüzünde erkekle eşit haklara sahip, dinde ve toplumda önemli yeri olan bir varlıktır. Kadın erkek herkesin ödevi, Emri tebliğ etmek ve öğretmektir.

İslamın devamı olduklarını savunan Baullah tarafından kurulmuş bu dinde kadın ve erkek eşit görülmüş ve her iki cinsinde görevini maddelerle belirtmiştir.


3|0
22

En İyi Kız Görüşü

 • Guzel bir paylasim eline saglik

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Aslında hepsinin temelinde , bunlardan birisi olmasa insanlık devam etmez doğrusundan yola çıkılmış. O şekilde de eşit görülmüş. Sadece birbirlerine olan görev ve yükümlülükleri eşit değildir.

  0|0
  1|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

 • Güzel bence, emeğine sağlık. =)

  0|0
  0|0
Yükleniyor...