Yeşilçamın İsimsiz Kahramanları

Evet arkadaşlar hepinize merhaba. Bugün sizlerle özellikle Kemal Sunal filmlerinde kendilerini sıkça gösteren, sima olarak hepinizin hemen tanıyacağı ancak isim olarak bilinmeyen oyuncular hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Hadi başlayalım o halde...

1- Ahmet Kostarika

1 Ocak 1927 İstanbul doğumlu olan oyuncu 14 Haziran 1994 yılında vefat etti. Gerçek adı Ahmet Turgutlu olan oyuncunun " Kostarika Ahmet " lakabı zamanla sık kullanılmaya başlandı ve gerçek adı bile filmlerde yazmamaya başladı. Kemal Sunal filmlerinde sıkça gördüğümüz oyuncu, çeşitli manav, kasap gibi esnaf rollerinde yer aldı.

2- Celal Yonat

1922 yılında dünyaya gelen Celal Yonat, genel olarak " Arap Celal " olarak bilinmektedir. Özellikle Kemal Sunal bir filminde " Sen içme Arap, bokunu çıkartıyorsun " demiştir ve bu hala hafızamdan silinmeyen bir repliktir. Özellikle ömrünün son yıllarını büyük bir geçim sıkıntısı ile geçiren Yonat, 29 Aralık 1993 yılında hayata gözlerini yummuştur.

3- Dinçer Çekmez

Dinçer Çekmez 21 Ocak 1941 yılında doğmuştur. " Şiki şiki nazlı " ve " Mazlum'u getirin bana! " replikleri hala hafızamızdan silinmemiştir. İstanbul Şehir Tiyatrosunda da yıllarca görev alan Dinçer Çekmez, lösemi hastası olduğu için 12 Mart 2013'te vefat etmiştir. Cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

4- Engin Orbey

Engin Orbey 14 Ağustos 1936 doğumlu oyuncumuzdur. Ankara Devlet Tiyatrolarında uzun yıl yöneticilik yapmış ustamızı, Hababam Sınıfı filminde müfettiş, Süt Kardeşler filminden ise damat olarak tanıyabiliriz. Türk sinemasına birçok hizmeti dokunmuş oyuncu, 18 Temmuz 2012 yılında 76 yaşında vefat etti

5- Hakkı Kıvanç

Gerçek adı Hakkı Güvenç olan oyuncu, 18 Temmuz 1931 yılında Adana'da doğmuştur. Yardımcı oyuncu olarak birçok filmde karşımıza çıkan oyuncu, mide kanseri sebebi ile 30 Ocak 2015 tarihinde vefat etmiştir. Cenazesi Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığı'ndadır.

6- İhsan Yüce

23 Ocak 1929 Elazığ doğumlu oyuncu, İzmir Atatürk Lisesi ve İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde eğitimini tamamladı. Bunun ardından çeşitli yerlerde muhasebecilik yaparak hayatını sürdürürken, bir süre sonra, İzmir Halk ve Çocuk Tiyatrolarında görev aldı. Filmlerinin dışında resim, şiir, heykel gibi çalışmaları da bulunan İhsan Yüce, 15 Mayıs 1991 yılında ise vefat etmiştir.

7- Necdet Yakın

1 Ocak 1932 doğumlu olan oyuncu, İstanbul Şehir Tiyatrolarında yıllarca görev almıştır. Yeşilçamın vazgeçilmez yan rollerinden birisi olan Yakın, 1962 yılında beyaz perdede görev almaya başlamıştır. Sakar Şakir filminde koca çuvalı taşımasıyla hatırlayacağımız oyuncu, 20 Eylül 2006 yılında vefat etmiştir.

8-Nizam Ergüden

17 Eylül 1918 doğumlu Nizam Ergüden, özellikle yüzündeki sevimlilik sebebi ile yönetmenlerin ilgisini çekmiş ve birçok filmde yardımcı oyuncu olarak rol almıştır. Kemal Sunal'ın " Gözleri ömre bedel " repliği ile aklımız da kalan oyuncu, yeşilçamın karanlık yılları diye adlandırılan erotik film furyasında ise aktif bir şekilde rol almıştır. 21 Nisan 1991 yılında ise vefat etmiştir.

9- Reha Yurdakul

1 Nisan 1926 yılında dünyaya gelen Reha Yurdakul, birçok Kemal Sunal filminde karşımıza, polis, mafya, manav, kasap, bakkal gibi çeşitli esnaf rollerini başarıyla oynayarak hafızalarımıza kazınmıştır. 27 Aralık 1988 yılında Bolu'da film çekimleri sırasında kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur.

10- Turgut Özatay

30 Aralık 1927 tarihinde doğan Turgut Özatay, oynadığı 497 yan rol ile, en çok film çeviren 3. kişi olarak kayıtlara geçmiş. Genellikle kötü adamı canlandıran Özatay, özellikle Kemal Sunal filmlerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır. 26 Haziran 2002 yılında ise akciğer kanseri dolayısıyla hayatını kaybetmiştir.

11- Ünal Gürel

1935 yılında Sakarya'da dünyaya gelen Ünal Gürel, " Karbonat Erol " , " Gardırop Fuat " gibi birçok lakap ile hafızalarımızda yer etmiştir. Mahallenin muhtarları dizisinde berber olarakta karşımıza çıkan Gürel, 8 Nisan 2002 yılında ise kalp yetmezliği nedeniyle vefat etmiştir.

12- Yadigar Ejder

Gerçek ismi Adnan Ayberk'tir. 5 Ekim 1947 yılında Sivas'ta dünyaya gelmiştir. Kemal Sunal filmlerinde sıkça gördüğümüz oyuncu, " Mazlumu getirin bana! " repliğindeki Mazlum olarak akıllarımızdadır. Parkta donarak öldüğü şeklinde bilinen söylentilerin yalanlanması ile birlikte, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı yüzünden vefat ettiği söylentiler arasında, tabii bilemeyiz. 4 Mart 1991 yılında yani 43 yaşında vefat etmiştir.

13- Tuncay Gürel

7 Ağustos 1939 yılında dünyaya gelen Tuncay Gürel'in en bilindik karakteri 'Küçük Enişte'dir. Birçok Türk televizyon dizilerinde yer alsa da bu karakteri daha çok öne çıkmıştır. Kezban Yenge dizisinde de karşımıza çıkan Gürel, 29 Ağustos 2014 yılında, akciğerinde bulunan rahatsızlık sebebi ile vefat etmiştir.

"Bütün bu oyuncularımıza ve hatta burada paylaşamadığımız birçok isimsiz kahramanımıza, sinemamız için yaptıkları katkılardan dolayı çok teşekkür eder, okuyan arkadaşlarıma da sabırlarından dolayı şükranlarımı sunarım..."


2|1
33

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Emeğine sağlık yararlı paylaşım.

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 2

 • Helal olsun be böyle paylaşım bu devirde. Valla halal oslun.

  0|1
  0|0
 • Yeşilçam'ı Yeşilçam yapan en önemli unsurlardan birisi de zaten isimsiz kajramanlardır. Onların bu yetenekleri olmasaydı Türk sineması bu kadar gelişmezdi.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...