Rusya'nın Avrupa'ya Açılan Kapısı: St. Petersburg

Merhaba arkadaşlar. Rusya'nın Avrupaya açılan kapısı, Avrupa'nın dördüncü büyük şehri, annemin doğup büyüdüğü yer Petersburg hakkında bildiğim şeyleri sizinle paylaşmak istedim. Bence Türkiye kadar güzel olmasa da burası da çok güzel bir şehir. Dilerim ilginizi çeker. Başlayalım:

Petersburg, Rusya'nın ikinci büyük şehridir ve Çarlık Rusya'ya 200 yıl boyunca başkentlik etmiştir. ''Peter'' çarın ismi, ''burg'' ise Almanca ''şehir'' kelimesinden gelmektedir. Ekim Devrimi'nden sonra şehrin ismi ''Leningrad'' olarak değiştirilmiştir. Sovyetler çöktükten sonra yine eski ismini almıştır.

Şehir İkinci Dünya Savaşı sırasında çok büyük saldırılara uğramış. Leningrad Kuşatması'nda 900 gün boyunca direnmiştir. Hatta Hitler Leningrad'ı alacağından o kadar eminmiş ki Astoria Hotel'de kutlama planlamış, davetiyeleri bile hazırlatmıştır. Ancak işler onun planladığı gibi gitmemiştir.

Şehrin her yerinde tarihi yapıları görmeniz mümkün. Ruslar tarihi yapıları korumada gerçekten çok başarılı. Tarihi yapıların mimarisine bayıldım diyebilirim. Gezilecek yer çok. Ertimaj Müzesi, St Isaak Katedrali, Sıçranmış Kanlar Kilisesi, Tatar Camii, Peterhof Sarayı, Neva Nehri, Çarlık Köyü...

St Isaac Katedrali

Tatar Camii

Peterhof Sarayı

Neva Nehri

Dostoyevski, Puşkin gibi sanatçılara ev sahipliği yapan şehirde bu sanatçıların yaşadığı yerler müzeye dönüştürülmüş.

Dostoyevski Müzesi

Şehir, coğrafi konumundan dolayı mayıs ayının ortasından temmuz sonuna kadar 18 saat boyunca gündüzü yaşıyor. Bu sene ağustos gibi gelebildik ama geçen sene temmuzda gitmiştik. Sürekli aydınlığı yaşamak kesinlikle güzel bir şey. :) Bu olaya ''Beyaz Geceler'' adını vermişler.

Şehirde çok değişken bir hava var. Özellikle kışları çok soğuk. -10'a düştüğünü söylüyorlar. İlkbaharda bile kar yağıyormuş. Yazları ise bazen çok sıcak bazen de serin oluyor. Dediğim gibi çok değişken.

Saat, Türkiye saatine göre 1 saat ileri. Fazla zaman farkı yok yani. Ayrıca Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. :)

Sıkmamak için fazla bilgiyle doldurmadım benceyi. Daha çok görsellerle anlatmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. :)


0|3
15

En İyi Erkek Görüşü

  • Daha yeni Putin ile Erdoğan st. Petersburg da görüntüler. Gitmedim ama güzel ve büyük bir şehir olduğunu biliyordum. -görüştüler -

    1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

  • Benim sehrim leningraddan cok guzel. Chita ❤️

    2|0
    0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 4

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...