Türkiyenin Efsane Sanatçıları

1- Öncelikle hemşerim olarak Neşet ERTAŞ'la başlamak istedim benceye

Türkiyenin Efsane Sanatçıları (Bölüm 1)

Kendisi halk müziğinde ve saz çalış şekliyle çok farklı bir tarz oluşturmuş pop sanat müziği rock arabesk sanatçıları da başta olmak üzere herkesin büyük ilgisini kazanmıştır.

2-Orhan GENCEBAY

Hayranları tarafından baba,abi gibi ünvanları olan gencebay türk müziğinde çok farklı bir çığır amış müzikleri hiçbir müzik tarzına bağımlı kalmadığından 'serbest çalışmalar' ve 'gencebay tarzı' gibi isimlerle anılmış.

Diğer sanatçıların plak satış rekorunun en fazla 100 bin olduğu 1969-1970 yıllarında gencebayın bir teselli ver plağı 500 bin satmış daha sonraki plakları da 100 binlerce satmıştır.1000 civarı eserinin bir kısmını başka sanatçılara vermiştir ve 'sevemedim karagözlüm' adlı eserini 49 sanatçı plağında seslendirmiştir.

Orhan Gencebayın 1972de çıkan gazete haberi

Plakları özellikle 70'li yıllardaki çoğu plağı altın plak ödülü almış hatta yabancı ülkelerdeki bazı üniversitelerde hakkında doktora tezleri bile yazılmıştır.

3- Ferdi TAYFUR

Köy yaşantısından gelmiş Gencebay gibi müzik eğitimi almamış nota bilgisi olmayan anca şarkıları yanık sesiyle içten şarkılar söyleyen Ferdi Tayfur'un ilk plakları hüsranla sonuçlanmış şöhret olmasına yetmemiş ama 1975 çıkardığı çeşme plağıyla tüm Türkiye tarafından tanınmış ve Orhan Gencebay'ın en dişli rakibi olmuştur. Ancak birbirlerine düşman olmamışlar hep dost olarak kalmışlar. Hatta ortak kaset bile çıkarmışlardır.

Aralarında yıllarca süren çok büyük bir rekabet başlamış adeta birbirlerini yenmek için senede 2-3 plak ve kaset birden yayınlamışlar Orhan Gencebay plak ve kaset satışlarında Ferdiden öndeyken Ferdi de filmlerini izleyen sayısıyla Gencebay'dan öne geçmiştir. Ayrıca Gencebay canlı şarkı söylemezken Ferdi Tayfur canlı konserler vermiş.

1988 de Gülhane Parkında 190 bin seyirci toplayarak ulaşılması güç bir rekor kırmıştır. 1993te ise aynı alana 230 bin seyirci toplayarak kendi rekorunu gene kendi kırmıştır.

Bencem bu kadardı arkadaşlar elbette efsane sanatçılar bu 3ünden ibaret değil ama çok uzun olmaması için en sevdiğim sanatçıları koydum öbür sanatçıları diğer bencemde anlatacağım inşallah :)

Teşekkürler :)


1|0
13

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

  • Eksiği çok var. Zeki Müren, Barış Manço, Cem Karaca, Emel Sayın...

    0|1
    0|0
  • Ferdi sevmem

    0|1
    0|0
Yükleniyor...