Türk Savaş Sanatı Sayokan

Merhaba arkadaşlar...

Öncelikle Türk Savaş Sanatı Sayokan, kökleri Orta Asya'ya dayanan, yaklaşık 16 bin yıllık Türk Tarihi'nde bulunan bilgiler derlenerek stratejileri oluşturulmuş bir Türk savaş sanatıdır. Nihat Yiğit tarafından gündeme getirilmiş ve Dünyada kabul edilerek resmi bir branş olarak dünyaya tanıtılmaya başlanmıştır. Sayokan Dünya Federasyonu, 7 Aralık, 2005 tarihinde Türkiye'de kurulmuştur.

Türk Savaş Sanatı Sayokan

Sayokan'ın anlamı nedir ?

“Kağanların ve Savaşçıların Yolu” cümlesindeki sözcüklerin baş harflerinden oluşturulan bir kelimedir. Nihat Yiğit bu sisteme “Savaşçı’nın Yolu ve Kan’ı" cümlesini uygun görmüş, bu cümledeki sözcüklerin baş hecelerini alarak kısaltmıştır.

“Kağanlar”dan Kast Edilenler Kimlerdir ?

İstemi kağan (M.Ö.879) başlangıçlı tarihten itibaren, İslam öncesi Kağanlar ile İslam sonrası hakanlar, padişahlar ve günümüze kadar gelen Türk tarihinde yerini almış devlet adamları, kahramanlar model alınmıştır.

“Savaşçılar” Kimlerdir ?

Kast edilen ise yukarıdaki tarihi şahsiyetlerin yanında savaşan, onlara hizmet eden savaşçılardır.

“Yol” Kimin Yoludur ?

Yol ise bu tarihi şahsiyetlerin yoludur.

Nihat Yiğit'in ifadesi ile

''Savaşçı'' Mete Han'dan Atatürk'e kadar gerek bedensel, gerekse ruhsal, zihinsel yetenek ve erdemliliğe sahip eşsiz devlet adamlarımızı, komutanlarımızı, kahramanlarımızı, ''Yol'' ise bu eşsiz insanların bu yetenek ve erdemliliğe giden yolunu, ''Kan'' ise yine bu eşsiz insanlarla olan bağımızı ifade etmektedir.''

Sayokan'ı temel özellikleri ile tanıtmaya çalışacağım. Bu temel özellikleri tekniksel olduğu kadar, tarihi, kültürel geleneksel unsurlarını da tanımak zorundayız ki sıradan bir savaş sanatı imajı ile tanınmasın. Bence her ne kadar dövüş teknikleri de olsa her bir hareket o milletin kültürünü de yansıtır.

Sayokan da diğer dövüş sanatlarında ki gibi öne eğilerek selam verme yoktur. Çünkü biz Türkler sadece Allah'ın önünde eğiliriz. Onun yerine elini yumruk yaparak göğsüne götürüp başınla selam vermen yeterlidir.

Sayokan'ın teknik ve eğitim yapısı

Sayokan'ın temel yapısı 4 bölge 4 hilale dayanır. Her bir hilal ayak hareketi büyük komutan Alparslan'ın Malazgirt savaşında kullandığı hilal stratejisini ifade eder. Rakip hilalin içine hapsedilir ve teknik uygulamaya geçilir. Yani Turan taktiğinin küçültülerek bireysel hale getirilmesi gibi düşünebilirsiniz.

Sayokan vuruşlu-yere serme sistemine sahiptir. Sayokan'ın öğreti ve teknik anlayışı zıtlıkların birliği kuramı üzerine kurulmuştur. Bu anlayış teknik alanda kişiyi sağ ve sol yeteneklerini aynı seviyede geliştirir. Öğreti boyutunda ise kainatın bu anlayış ile yaratıldığını bilir ve yaşamında eksi ve artı değerleri dengelemesini öğrenir. Bu anlayışın tekniksel alanda uygulanışı başka savaş sanatlarında yoktur.

Tüm temel tekniklerde uzuvlar araçtır, destekleyici, ivme kuvvetini artırıcı unsur gövdedir. Örneğin, yumruk tekniğinde kol ve el araçtır. Yumruğu destekleyen, itici güç ve ivme kazandıran gövdedeki başka kas guruplarıdır. Bu anlamda Sayokan’ın teknik hareket analizi ile diğer savaş sanatlarının teknik analizleri arasında çok ciddi farklılıklar vardır. Tekniklerde orak, kanca, tırpan, kalkan gibi tanımlamaların olması sadece isimlendirmeden ibaret değildir.

Uluç El İrtişleri: Ok yumruk - Orak yumruk - Kanca yumruk - Döner dirsek - Sağ ve sol sancak - Gökkuşağı - Kalkan - Burgu - Kılıç el - Sarmala at - Ters sarmala at - Osmanlı eli - Düz ok - Düz orak - Düz Osmanlı eli.

Uluç Ayak İrtişleri : Alt, orta ve üst tırpan - Omca - art bönge - Art orak bönge - ön bönge - yan bönge - Bagış bönge - Ters bagış bönge - Kımaça bönge.

Sayokan da 2 tane temel eğitim programı vardır. Biri Alagan Alplık programı diğeri ise Basagar Alplık programıdır.


Alagan Alplık programı kısaca şampiyona ve turnuvalara yarışmacıları hazırlayan bir programdır.

Basagar Alplık programı ise orta yaş ve üzeri insanların istifade edeceği ya da güvenlik personellerinin mesleki alanda kullanabileceği kısacası kendini müdafaa etmeye yarayan kişinin kendini korumasını sağlayan bir eğitim sistemidir.

Basagar Alplık diğer bir anlamda ise sokakta karşılaşabileceğimiz bazı olaylarda ( kapkaç, bıçak çekme vs) kendimizi korumamızı sağlayan bir eğitim sistemidir.

İzleyince daha iyi anlayabileceğiniz bir kaç video


Bunun gibi bir çok video daha vardır. Kısa ve yüzeysel bir şekilde anlatmaya çalıştım umarım güzel bir şekilde anlatmışımdır.

Bence mi okuduğunuz için teşekkürler... :)


0|1
26

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 5

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...