Uzaktan da Uzak: Bir Çin Macerası

Uzun zamandır paylaşmayı düşündüğüm bir bence dalı aslında. Gezelim görelim tadında..

Gelin ilk durağımız Çin Halk Cumhuriyeti olsun.

Çin seyahatlerim 20 li yaşların başında başladı..

Çoğu insan için bir cazibe merkeziyken,piyasadaki tüm kötü malların sahibi olması sebebiyle sevilmeyen bir ülkedir medeniyeti çok geniş olan bu ülke.

HalkUzaktan da uzak.. Bir Çin macerası..

İnsanları üzerine sayfalarca yazı yazılabilir. Genel itibariyle japonlarda bulacağınız cana yakınlık bu millette yok. Biz Türklere ait içtenlik, yardımseverlik, misafirperverlik yok. Saygısız ve pis bir millet. Shanghai denilen doğunun parisi şehri bile eğitim seviyesi yerlerde olan, bir türlü standart yaşamayı çözememiş bir topluluk.İngilizce bilen sayısı esnafta olsa halkta olsa inanılmaz az. Ama biz Türküz her şekilde anlaşırız. Turistler ile ilgili tek problemleri daha fazla nasıl kazıklayabilirim düşüncesi. Dikkatlli olmazsanız bir anda içtiğiniz çaydan bile binlerce tl vermek zorunda kalabilirsiniz.

Ticaret

Ülkenin ekonomisi çok büyük. Her türlü ürünün her kalitesinde üretim yapabiliyorlar. Dışarıdan baktığında birebir aynı olan 6 parça karşınıza çıkarıyorlar. Tek farkları kaliteleri ve doğal olarak da fiyatları.. Bizim tabirimizle parana göre kalite anlayışı var.

Alışveriş

Kadınlar için düşünülen bu olgu çinde tam tersi. Erkeklerin egemen olduğu toplumda aslında her şey erkekler için tasarlanmış. Büyük alışveriş merkezlerinin kapanış saatleri yok. 24 saat açık alışveriş merkezleri mevcut. Her türlü ürünü bulabilirsiniz. Kozmatik konusunda dikkatli olmanızı dilerim. Gerçekten çok kötüler. Oyuncak, hediye konusunda Dünya'da tekler. Ne alırsanız alın pazarlık yapmayı unutmayın. Her ürünü beşte bir fiyatına almanız mümkün.

Ulaşım

Shanghai de iki tane devasa büyüklükte havalimanı vardır. İkiside merkezden ortalama 40-70 km uzaklıktadır.Türkiyeden yaklaşık 10 saat uçtuktan sonra varabiliyorsun. Saat farkı ise aşağı yukarı 7 saat. Jetlag olmama şansın yok yani =)) Türkiye ile kıyaslarsak taksi ücretleri çok uygun. Ben her çine gittiğimde taksileri kullanıyorum. Çünkü alışamayacağınız bir otobüs terminal sistemi var. Ülkenin tamamında metro sistemi olması onu kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. 13 sefer çine giden birisi olarak hala çözemediğim karmakarışık bir metro ağı var. Tüm ülkeyi kapsıyor, kapsıyor da bir müslüman çıksın anlatsın :)

Saatte 430 km hız yapan bir hızlı tren sistemi var. Onlarla her yer 5 dakika =))

Gece hayatı

Bir Bangkok bir tokyo kadar olmasa da Shanghai de geceler oldukça hızlı. Halkın %90 ı orta direğinde altında olduğu için gece hayatıda buna uyum sağlamış durumda. En kaliteli içkileri (onlara göre) 20-30 Türk lirasına içebilirsiniz. Her tarzda mekanlar var. Ama unutmadan geçmeyeceğim uzakdoğunun en tehlikeli gece hayatıda burası..Her kadınla / erkekle sohbet etme isteği size iyi sonuçlar getirmez ;))

Klasik bir Türk olarak insanları incelediğiniz de, fazla güzel kadın, fazla yakışıklı bir erkek görmeniz mümkün değil. Uzakdoğu kadınlarının / erkeklerinin çekiciliği bunlarda gram yok :)))

Gezilecek yerler

Sadece bu konu başlığında bile sayfalarca yazılabilir. Sadece iki bölgeyi anlatarak bu kısmı geçmek en kolayı. Aslına bakarsanız turistlerin daha çok ilgisini çeken pekin ve shanghai bölümleri. Pekin denilince akla tabiki Türklere karşı yapılan Çin seddi geliyor.. Antremansız olarak çıkmaya çalışırsanız muhakkak yarı yolda vazgeçecek, olsun görmüş olduk moduna geçeceksiniz.Muhteşem bir yapıt gerçekten.. Yine pekinde Yasak şehir ve Tiananmen Meydanı gittiğinizde olmazsa olmaz duraklarınız olmalı. Birçok hanedanlığa evsahipliği yapmış bu şehir ücret karşılığında karış karış gezebiliyorsunuz. Kendinizi bir anda bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz. Bahsi geçen medeniyet 4000 yıllık :))

Shanghai de ise modern tapınakların büyüsüne ve bahçelere kaptıracaksınız kendinizi. ben toplamda 9 tane tapınak gezdim ama en az bir o kadar daha vardır diye tahmin ediyorum. Burada Meşhur Tv kulesi büyük akvaryum -Yuyuan bahçesi - nanjing yolu gezilebilecekler arasında.. Tv kulesi uzay kapsülü de dahil olmak üzere yerden 468 metre yükseklikte. Yapılan camdan platform sayesinde aşağıya izleyerek yürümek mümkün =)) Tarihi binaların arasında vapur seyahati ise gerçekten mükemmel. Gölü çamur gibi olsa da eşsiz binaların arasında gezmek, yakından görmek paha biçilemez.

Sıkıldığınızı varsayarak kısa kesiyorum =))

Yemek

Gezdik, gördük artık yemek yeme zamanı dediğinizi duyar gibiyim.. Çin'e gidiyorsanız Türk çayına Türk yemeklerine hasret kalacaksınız demektir. Uygur mutfağı bize ne kadar yakın olsa da aynı tadı alamıyorsunuz. Çin mutfağında ise mideniz kaldırırsa eğer, maymun beyninden envai çeşit börtü böcek değişik tatları mevcut =)) Noodle yine aralarından yenilebilecek bir tad aslında. Bizdeki mantıyı anımsatıyor. Bir de buraya geldiyseniz Snake House da muhakkak bir yılan yiyin. Yiyin ki nasıl bir hata yaptığınızı anlayın =)) Tüm yemeklerde aşarı soya sosu kullanılmasından dolayı tüm şehir soya gibi kokuyor =)) Günlerce aç gezdiğimi biliyorum..=))

Son yıllarda açılan bir kaç Türk lokantası fazlasıyla rağbet görüyor çinde.. Özellikle Nanjing road taki Kervan Restaurant çayıyla çorbasıyla etiyle özlediğiniz lezzeti hatırlatıyor size =)) Biraz pahalı olması dışında herşey mükemmel ;)

Çay önemli bir kültürü temsil ediyor çinin her bölgesinde. Neredeyse her bitkinin çayı mevcut. Ama kim ne derse desin bizim tavşan kanının yerini tutmaz. Hepsini tadım derken midenizi bozmayın..

Masaj

Bu konuya girmeden çin ülkesini bitiremezsiniz. Özellikle son 5 yıllık periyotta her sokakta en az iki tane ayak mesajı yaptırabileceğiniz yer mevcut. 5 TL gibi bir ücrete 30 dakika boyunca ayaklarınıza masaj yapıyorlar. Aslında masaj yapmıyorlar, bildiğiniz hamur gibi yoğuruyorlar. Fazlası için size onlar soruyor.. Amacınız sadece masaj ise büyük otellerin spa merkezlerini seçmeniz sizin için daha başarılı sonuçlar doğuracaktır =))

Okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim..

Saygılarımla..


12|4
199
majestetuncay KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Ne ilginç bir ülkeymiş öyle ama görmek isterdim. Tek problem sanırım mutfağı olurdu ancak onu da bavuluma doldurcağım bisküvilerle çözmeyi düşünüyorum. :)
  Öyle yılan, börtü böcek falan kaldırmaz midem. :/
  Okuduğum 2 bence'niz de insanda seyahat isteği uyandıracak cinsten.
  Elinize, emeğinize ve ayaklarınıza sağlık :)

  0|0
  0|0
  • gerçekten motive eden yorumlarınız için teşekkür ederim..
   yeni ülke yeni insanlar ve kaybolmak..
   gerçekten en büyük zevklerim ;))

  • Hepsini Göster
  • popüler kültürü sevmem zaten..
   öyle düşünsem seks ile ilgili bir şeyler karalar, popüler olmasını beklerim..
   teşekkür ederim :))

  • Rica ederim. :) Aman lütfen o konular yeterince var baydı, ben değişik yazılar görmek istiyorum artık..

En İyi Erkek Görüşü

 • gerçekten güzel bir anlatım olmuş eline koluna sağlık emeğine sağlık şunu bilmeni isterim ki gitmiş kadar oldum sağlıcakla kal

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 18

 • Sitede bu yazı gibi kültürel benceleri görmenin imkansız olduğunu düşünüyorken sizin bencenizle karşılaşmak mutlu etti beni :) Çin kadar mükemmel bir yeri gidip görmeniz ve burada bize anlatmanız çok hoş olmuş. Bildiğim kadarıyla çok eskilere dayanan bir kültürel mirasa sahip. Merak ettim de orada bulunan Yeraltı Askerlerini ziyaret ettiniz mi? Çok ilginç bir şey çünkü :) Yemekleri konusuna gelirsek aç kalmanız beni şaşırtmadı pek =/ Gerçekten de o denli kötü mü yemekleri?
  Emeğinize sağlık. Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Umarım bu bencenin devamı gelir. Sitede bu tarz yazılar fazla popüler değil ama olsun. Biz nasiplenelim bu yazılarınızdan :)

  0|1
  0|0
  • teşekkür ederim ilk başta ilginize.
   evet kimi tarihçilere göre 4000 senelik kimi tarihçilere 7000 senelik bir tarihi var çinin.
   Xian kentinde bahsettiğiniz toprak askerler.. gerçekten görülmesi gereken bir mezar.. sanırım 2. gittiğimde görme şansım oldu.. inanılmaz :=)
   sos sevmeyen biri olarak yanında bir de çoğu yemeğin çiğ olduğunu düşünürsek, keyif vermedi yeme içme konusu..
   Popüler kültürde birşeyler paylaşmak haddimi aşmadan söylemek gerekirse ucuzluğa kaçmak gibi geliyor.. Eğer bunun peşinde olsaydım seks ile ilgili birkaç şey karalar, popüler olmasını izlerdim =))
   Bugün bir bence daha hazırladım, okur fikir verir, yorumlarsanız sevinirim.
   www.kizlarsoruyor.com/.../a58196-yalnizliklar-ulkesi-tanzanya

  • Gerçekten şanslısınız :) Aaaa devamı var mı bu bencenin 😄 Cok sevindim hemen okumaya gidiyorum ben

 • Harika anlatmışsın gezmiş kadar oldum ki ülke sınırlarının dışına çıkamamış bu fani için çok iyi oldu :-) ben de çok hoş şeyler duymadım açıkçası Çin için, hele de yemekleri facia bence, sanırım aç kalırdım gitmiş olsam. yalnız şu masaj olayı gayet hesaplıymış ama sondaki nüansı kaçırdım sanma :-) emeğine sağlık yine şahane olmuş maşallah

  0|0
  0|0
 • Çok hoş bir yazı olmuş. Detayları tam kararında ve doğru yerlerden secmissiniz.
  Devamının gelmesini umuyorum.
  Ellerinize sağlık. :)

  0|0
  0|0
 • Çin'e karşı feci bir ön yargım var nedendir bilinmez. Şu günlerde biraz kırmaya çalışıyorum. Bir o kadar da merak ettiğim bir yer asya bana çok ilgi çekici geliyor. Avrupa'ya oranla çok daha gizemli bir tarihe sahipler bence her ne kadar aşırı kalabalık olsa da mutlaka gezilip görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bencende harika olmuş bilgiler için teşekkürler.

  0|0
  0|0
  • On yargi olmasin kulturlerifarkli ama cok isicak insanlar

 • Ben Cine değilde başka yerleri gezmek istiyorum Kore olur Japonya olur

  0|0
  0|0
 • Çok güzel olmuş

  0|0
  0|0
 • Emeğine sağlık cin mutfagına karsi cok sogugum ben ya

  0|0
  0|0
 • 13 haa :o woaw :) emeğinize sağlık oldukça güzel yazmışsınız :) klasik bir gezi yazısından çok içten yazmışsınız neyle karşılaşıla bilineceği falan dile getirmişsiniz tekrar emeğinize sağlık :)

  0|0
  0|0
 • çok güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık...
  aç kalmak pahasına da olsa gidip görmek isterdim =))

  2|0
  0|0
 • çok güzel olmuş eline sağlık güzel anlatmışsın sadece yemek benim için önemli aç kalamam yanımda tabağında yılan olan birini görmek istemem ama çin seddi için bile gitmeye değer =)

  0|0
  0|0
 • Güzeldi beğendim keyifle okudum:)) çine sadece ve sadece çin seddi için giderim onun dışında durmam zaten gez gez bitmez o ülke o yüzden ona ayıracağım zamanı japonya ve güney koreye harcamak daha mantıklı bana göre...

  0|0
  0|0
  • japonya ve güney koreye de gittim..
   benceleri yakında..
   teşekkür ederim =))

  • O zaman bekliyorum kesinlikle okuyacağım ama mümkünse uzun olsun yine okurum:)^^

 • gezmek istediğim ülkeler arasında değil aydınlattığın için teşekkür

  0|0
  0|0
 • Bu bence de gayet güzeldi.

  0|0
  0|0
 • Harika olmuş emeğine sağlık

  0|0
  0|0
 • ben pek sevmemiştim ya çini

  0|0
  0|0
 • Hepsini okudum eline sağlık, farklı şeyler tatmayı seven biri olduğum için Çin mutfağına ilgim büyük

  0|0
  0|0
 • Benide götür KKK :-D :-D

  0|0
  0|0
 • Çini sevmem pek :)

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 8

Yükleniyor... ;