Türkçe Rap Müzik Hakkında Düşüncelerim

Merhaba bildiğiniz üzere Rap müzik 1970'li yıllarda Amerika da Afrikan kökenli siyahi insanların sistem karşıtı kayıtlar alarak yarattığı bir müzik dalı. Hip-hop kültürünün bir dalı olan Rap müzik, yıllar ilerledikçe tüm dünya genelinde çok büyük bir popülarite sahibi oldu. 1970'li yıllarda East Coast'da oluşan hip-hop akımından sonra, 1980'li yıllarda West Coast'ta bu akıma dahil oldu. Daha farklı bir müzik sistemi ile alışageldik normal old scool tarzından ve basit tek sıra kafiyelerin yanı sıra daha farklı tarzlarla müzikler yapıldı orada. Peki Türkçe Rap? 1980-90'lı yıllarda Boe B adlı mc Islamic force (Kan-Ak) isimli grubu kurarak Türkçe Rap'i getirmiştir Türkiyeye. Günümüzde ki bir çok mc'nin bu günlere gelmesinde ve itibar sahibi olmasında büyük payı vardır kendisinin.Peki Türkçe Rap'in şuanda belirli bir popülariteye sahip olması ve bunun gün geçtikce artması sizi rahatsız mı ediyor, aksine rahatlıyor mu? Sizce sistem karşıtı bir müziğin, ülkemizde ilgi görmesi iyi bir şey mi kötü bir şey mi? Bu sistem karşıtı müziklerden sonra Türkiye'de çok mc'nin problem yaşamışlığı, mahkemelik olmuşluğu vardır. Kimisi yeraltında kalsa da kimiside tv'lere ve magazinlere konu olmuştur. Türkçe Rap hakkında ki düşünceleriniz ve bu müziği beğeniyorsanız en sevdiğiniz parçayı bizimle paylaşırsanız sevinirim.Ceza Türkçe Rap'te önde gelen isimlerden ve sanırım liderliği sırtında taşıdığını düşünüyorum. Bu sene yaptığı albüm ile tüm Türkiye'de ve yurt dışında ki ülkelerde büyük ilgi buldu. Ve albüm gelirlerinden, oynadığı reklam filmlerinden yaptığı bu protest (sistem karşıtı müzik) gerçekten ne kadar saygı duyulması gereken bir insan olduğunu tekrardan gösterdi bana. Ülkenin durumunu bu şekilde eleştirip, mükemmel noktalara değinen Ceza için siz ne düşünüyorsunuz?.


Bu müziği tabir-i caizse bok edip kendi amaçsız hayatlarının emellerinde kullanan bazı kitleler ülkemizde mevcut ve en büyük örneğide tabii ki arabesk rap benim tabirimle vasat müzik.
Ritim, kafiye ve vokal konusunda tamamiyle bilgisiz bir toplumun oluşturduğu müzik diyelim.
Tüm bunlara rağmen gerçekten bu müziği çok ama çok iyi yapanlar ve yurt dışında çok iyi isimlerle projelerin olduğunu göz önünde bulundurursam..
Bence ülkemizde rap müziğin olması, gerçekten mükemmel bir duygu hissettiriyor bana.


0|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Emeğinize sağlık

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...