Concussion - Film Yorumu

IMDB SAYFASI

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Concussion (Türkçe ismiyle Sarsıntı) Amerikan futbolu takımlarından Pittsburgh Steelers'ın sevilen eski oyuncusu Mike Webster'ın kamyonetinde ölü bulunmasıyla başlıyor. İdealist bir Doktor olan Bennet Omalu'nun (Will Smith) NFL (Ulusal Amerikan Futbol Ligi) oyuncularından görülen bir rahatsızlığı keşfetmesiyle Futbol Birliğine karşı verdiği mücadele anlatılıyor.Concussion - Film Yorumu

Bizler hangi amaca hizmet ediyoruz ? Yönetmen Peter Landesman bize film boyunca içten içe bu soruyu soruyor. Filmin senaryosunu da yazan Landesman sadece Will Smith'in oyunculuğuna ve ilgi çeken spor konulu başlığa güvenmeyip bize ayrıca ilgileneceğimiz başka konular da sunuyor. Örneğin Afrika'da yaşam, Amerika'daki göçmen meselesi, gittikçe sorun olmaya başlayan sağlık sistemi gibi.

(Dr. Bennet Omalu)

Sosyal Güvenlik Hizmetlerindeki kötüleşmeye yer yer gönderme yapan filmde paranın ve gücün karanlık tarafı da seyirciye açıkça gösteriliyor. Will Smith yıllardır evine bir Oscar ödülü götürmek istiyor. Will Smith özellikle The Fresh Prince Of Bel-Air, Bad Boys, Men In Black serilerinden beri sempatik ve fırlama karakteriyle sevilen bir oyuncu olmuştur. İlerleyen zamanlarda benim de çok sevdiğim The Legend Of Bagger Vance, The Pursuit Of Happiness, Seven Pounds gibi filmleriyle artık karakter oyuncusu olmaya çalıştığını gösterdi ama bunların yanında isimlerini hatırlamak bile istemediğimiz vasat filmleri de var.

Dolayısıyla her ne kadar 2 defa Oscar'a aday gösterilmiş olsa da bu film üçüncü adaylığı getirecek seviyede değil. Film fazlasıyla Will Smith'e odaklı. Zorlama bir şekilde onu ön plana çıkartıyor. Baş roldeki kadın oyuncu olan Gugu Mbatha-Raw'ın varlığı sadece Will Smith'e destek vermek içinmiş gibi duruyor. Alec Bladwin'in artık role girecek hali kalmamış. Albert Brooks gibi usta bir aktörün varlığı her ne kadar başarılı olsa da yeterli gelmiyor. Üstelik Will Smith aksan konusunda da sınıfta kalmış. Rolü elinden geldiğince canlandırmaya çalışsa da yeterince iyi değil.

Hikayenin uyarlanması ve seyirciye aktarılması makul. Ayrıca tıbbi konuları seyirciyi sıkmadan anlatılması da olumlu. Hikaye baştan sona kadar ilgiyle takip edilse bile çok daha iyisi yapılabilirdi. Kurgusunun da ölçülü olduğu söylenebilir. Fazla etliye sütlüye dokunulmadan direksiyon Will Smith'in oyunculuğuna bırakılarak 2 saat geçiriyor izleyiciler.

Boş vakitte seyredilmeye değer bir film ama daha fazlasını vaat etmiyor.

Filmden akılda kalan bir replik :

Dr. Omalu : Tell the truth ! (Doğruyu söyleyin !)

Notu : 10 Üzerinden 6


0|1
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Anladığım kadarıyla will smith için izlenecek yapıda bir film

  emeğinize sağlık

  0|1
  0|0
  • Şunu anlatmaya çalışmıştım. Will Smith büyük oyuncu. Bu doğru ama iyi bir film için bundan çok daha fazlası gerekir. Ne yazık ki sadece Will Smith'e güvenilmiş. Üstelik bu film Will Smith'in en iyi performanslarından birisi değil.

  • Hepsini Göster
  • sakın doktor anlatma :) sırf hikayesi için izleyeceğim

  • Yazdığım Bence'leri görüyorsunuz. Zaten filmlere çok farklı açıdan bakıyorum. Hikaye güzel diye film de güzel olacak diye bir zorunluluk yok.
   Hikayeyi filmi tanıtmak adına yüzeysel olarak özetliyorum.
   Yazdığım Bence'lere filmi seyrettikten sonra da yorum yapabilirsiniz.

Erkekler Ne Diyor 1

 • Yorumlarınızdan ve puanınızdan izlenmeye değer film olmadığını çıkardım. Belki Will Smith'in hatırı için izlenebilir.

  Bu arada The Revenant'ı izledim. Gerçekten izlenmesi gereken bir film. 4-5 dalda Oscar alabileceğini düşünüyorum. En başta da En İyi Erkek Oyuncu dalında. Dediğiniz gibi bazı sahnelerin nasıl çekildiği mantığı zorluyor.

  Emeğinize, kaleminize sağlık.

  0|0
  0|0
  • Yine de izlenir ama o özel filmlerden birisi değilmiş.

   The Revenant gerçekten çok farklıydı. DiCaprio döktürmüş resmen.

   Teşekkür ederim.

Yükleniyor... ;