Türk Televizyon Tarihinin En Uzun, En Sıcakkanlı, En Harika Dizisi: Bizimkiler ve Karakterler Hakkında Bilgiler

Bu Apartmanda 13 Yıl Geçti

Türk Televizyon Tarihinin En Uzun, En Sıcakkanlı, En Harika Dizisi: Bizimkiler ve Karakterler Hakkında Bilgiler

Binanın şimdi ki ismi Emek Apartmanı

Apartmanda Yine Sıradan Bir Gün

1989 ve 2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz yayınlanan Türk dizisi. Kapıcılar Kralı filminin senaryosunu yazan Umur Bugay'ın bu filmdeki karakterleri geliştirip senaryoya dökmesiyle ortaya çıkmış harika bir dizidir. Bir apartmanda yaşayan bir kaç ailenin ve bir doktorun hayatını komik ve yeri geldiğinde siyasi dille anlatan bir dizidir. Her bölümün sonunda o bölümü ve son sahneyi Şükrü'nün oğlu Ali'nin anlatmasıyla biter. Dizi İstanbul Kadıköy'de Kozyatağı mahallesinde Şale Apartmanında çakilmiştir. Apartman şu an hala sağlamdır. Dizinin 459 bölümünü Yalçın Yelence son 6 bölümünü ise Erkavim Yıldırım çekmiştir.

Şimdi gelelim dizinin karakterlerine ve özelliklerine.

Şükrü Bey ve Ailesi

Dizideki Şükrü karakterini 1989 ve 1997 yılları arasında Erdal Özyağcılar canlandırmıştır. Daha sonra bu karakterle anılmak istemiyorum diyerek diziden ayrılmış ve yerine Savaş Dinçel gelmiştir. Ayrıca Erdal Özyağcılar dizide Tak Tak Sedat'ın eşi Serpil'i canlandıran Güzin Özyağcılar ile evlidir. Eşi Nazan karakterini Ayşe Kökcü, oğlu Ali karakterini Atılay Uluışık ve kızı Bilge karakterini Bensu Orhunöz canlandırmıştır.

Şükrü Bey abisi Şevket ile ortaklaşa bir ithalat sebze meyve şirketini işletirler. Sakin bir adamdır. Ama yeri geldiğinde çok sinirlenir.

Nazan Şükrü'nün eşidir. Şevket'in karısı Mine ile çok iyi anlaşır.

Ali ailenin en küçüğüdür. Çok zeki bir çocuktur. Sürekli ders çalışır ve babasından sürekli araba ister. Sık sık sevgili değiştirir. En meşhur sözü "Tamam sahip."

Bilge dizinin ilk zamanlarında yurtdışından gelir ve bir müddet sonra eşi ile ayrılır. Eşi ile ayrılma sebeplerinden birisi eşinden habersiz kürtaj yaptırmasıdır. Asıl işi tiyatroculuktur. Aydın diye birisiyle tanışır ve evlenirler.

Şükrü Bey Damadı Aydın'a Sinirleniyor

Şevket Bey ve Ailesi

Dizinin 1989 ve 1991 yılları arasında Şevket karakterini Tamer Cihat canlandırmıştır. Daha sonra ise yerine Engin Şenkan geçmiştir. Ayrıca Engin Şenkan aynı dizide Halil Pazarlamanın sahibi Halil Bey'in eşi Sultan'ı canlandıran Sıdıka Şenkan ile gerçek hayatta evlidir. Mine karakterini Müjgan Ağralı canlandırmıştır. Cem karakterini dizinin 1989 ve 1993 yılları arasında Akın Tunç daha sonraki yıllarda ise Eray Köseoğlu canlandırmıştır. Dizinin 1989 ve 1996 yılları arasında Özge karakterini Nesrin Akkoç daha sonraki yıllarda işe Başak Köklükaya canlandırmıştır.

Şevket sinirli ve asabi bir yapıya sahiptir. Kendine haber verilmeden bir iş yapılmasına kızar. Çabuk sinirlenir ve kardeşi Şükrü ile hep kavga eder. En meşhur sözü "Şükrü kızdırma beni patlatırım suratına bir tane"

Eşi Mine, kayınvalidesi ile hiç anlaşamaz. Yüzyüze kavga etmeselerde birbirlerini istemezler. Arkalarından sürekli laf söylerler birbirlerine. Nazan ile arası çok iyidir.

Cem Şevketin leylek oğludur. Boyu uzun olduğu için Şevket ona leylek oğlum der. Eşi Özge ile Amerika'da yaşamış ve Türkiye'ye dönmüştür. Daha sonra kayınvalidesinin ve babasının maddi yardımı ile Özgeyle birlikte mermer işine girmiştir.

Özge üvey babası Raşit ve annesi Nimet ile anlaşamaz. Raşit'e baba değil Raşit bey der. Onu sevmez. Annesi ile sürekli kavga eder.

Tahtakafa Raşit Bey ve Nimet Hanım

Nimet karakterini Güngör Erbayık canlandırmıştır. Tahtakafa Raşit karakterini canlandıran Erdoğan Tuncel aynı zamanda dizinin altıncı sezonunda dizinin genel koordinatörlüğünü yapmıştır. Dizideki lakabı Tahtakafadır. Dengesiz bir adamdır. Olur olmadık zamanda ortaya çıkar. Kimse sevmez kendinisi. Siyasi parti üyesidir ve sürekli beyefendi diye bahsettiği parti liderinden bahseder. Onun sağ kolu olduğunu söyler. Hatta bir gün mitingde beyefendi otobüsün üstünde konuşma yaparken ona mikrofon tutayım derken otobüsün üstünden düşüp hastanelik olmuştur. Kitap okumayı sever, Ne demiş şair diye başlar. Ama eşi Nimet bir türlü konuşturmaz. Şairin ne dediğini bir türlü öğrenemeyiz. Kılıbık birisidir ve eşi nimetten çok korkar. Yeri geldiğinde roller değişir ve tam bir ev reisi olur eşi Nimeti parmağında oynatır. En meşhur sözleri "Rahatsız olmayın efendim biz akrabayız." "Biz bir aileyiz. "

Nimet Hanım sinir hastası bir kadındır. Eşi Raşit beyi sürekli döver. Kızıylada kavga eder. Hatta tedavi için hastaneye bile yatırırlar. En meşhur sözleri "Göz mü kırptın sen?" "Sus. Paralarım seni vallahi tahtakafa."

Çekil başımdan tahta kafa.

Kapıcı Cafer ve Ailesi

Kapıcı Cafer karakterini Ercan Yazgan, eşi Gül karakterini Mine Teber, çocuklarını ise gerçek hayatta iki kardeş olan Sinem ve Simge Taşkan canlandırmıştır.

Türk televizyon tarihinin en meşhur karakterlerinden, kapıcıların medarı iftiharı, eşi ve iki kız çocuğuyla apartmanın bodrum katında yaşamaya çalışan Kapıcı Cafer. İşine ne gelirse onu konuşan, herkese farklı laf söyleyen, bakkal Bodur Yusuf'la uğraşmayı seven bir adam. Evini geçindirmek için bir ara limonata satmıştır. Ama apartman yöneticisi Sabri Bey'in kendisini limonata sattığı okulun müdürüne ve belediyeye şikayet etmesiyle bu işi son bulur. Çok sevdiği bir tripörtörü vardır. En meşhur sözleri "Anaaaamm." "Gülll." "Domuz n'olcak." "Buyruuuun."

Eşi Gül zaman zaman apartman işlerine yardım eder. Ama aşık işi apartmanda muayenehanesi bulunan kızıl lakaplı Doktor Türkan Hanım'ın temizlikcisidir.

Cafer Sabri Bey'le Yine Atışıyor

Doktor Türkan

Doktor Türkan karakterini Güler Ökten canlandırmıştır. Apartmanın girişinde sağ tarafında muayenehanesi bulunan dahiliye uzmanı doktordur. Cemil'i alkol tedavisi için sürekli hastaneye yatırır. İlerleyen bölümlerde kendisine aşık olan yaşlı bir adam çıkar. Apartmanda muayene ettiklerinden ücret almaz. Hatta bunu bilen apartman yöneticisi Sabri Bey kayınvalidesi rahatsızlandığı zaman hastaneye götürmek yerine Türkan Hanım'a getirir. Hatta utanmadan sizin şu numune ilaçlardan versek der.

Apartman Yöneticisi Sabri Bey ve Ailesi

Sabri karakterini Mehmet Akan, eşi Ayla karakterini Meral Çetinkaya, Ayla Hanım'ın annesi Sabri Bey'in kayınvalidesi büyükhanım lakaplı Suna Hanım'ı ise Latife Saruhan canlandırmıştır.

Meşhur apartman yöneticisi Sabri Bey. Emekli bando astsubayı. Kimseyle geçinemez. Yeri gelir eşi ve kayınvalidesiyle bile kavga eder. Herkesin yüzüne güzel laflar söyler, iltifatlar yağdırır. Arkalarından demediğini bırakmaz. Herkesle uğraşır. Çok pinti birisidir. Sürekli Caferle uğraşır. Katil lakaplı Yavuz Bey'den çok korkar. Alzheimer kelimesini bir türlü telafuz edemez. "Sapıttı efendim son günlerde. Alzemmer alzemmer." En meşhur sözleri "Şimdi tutuyorum zabtı" "Höst höst dağdan mı indin." "Pisst dolaşma sen de ayak altın da pis musibet." "Sefa ile efendim sefa ile." "Cafer koş yardım et."

Ayla Hanım apartmandaki şair ve yazar Cenap Beyden hoşlanmaktadır. Katil lakaplı Yavuz Bey'in karısını her gördüğünde hıçkırık tutar.

Şuna Hanım eşini kaybetmiş. Alzheimer hastasıdır. Sürekli evdeki eşyaları Hurdacı Hüseyin'e vermeye çalışır. En meşhur sözleri "Ah Nukrettinim ah." "Elleri kırılsın." "Hakkımı helal etmem." "Baban gelince söylemesem." "Hareket ordusu mu geldi Ayla"

Sabri Bey ve Ailesi

Sarhoş Cemil (Baykuş) ve Sevim Hanım

Sarhoş Cemil karakterini Uğurtan Sayıner, Sevim karakterini Sabriye Kara canlandırmıştır. Uğurtan Sayıner Ayrıca dizinin yapım yönetmenidir.

Baykuş Cemil sürekli bira içen, cam kenarında ayrılmayıp önünden geçene laf atan, apartmanın istihbarat şefidir. Bilmediği şey yoktur. Doktor Türkan Hanım'a Kızıl lakabını takmıştır. Roman yazmaya çalışır ama yazamaz. Bir kaç kere alkol tedavisi için hastaneye yatmıştır ama kaçmıştır hastanedenhastaneden. Eşi Sevim'e terzi işinde yardım eder. Çalışmaz işsizdir. En meşhur sözleri "Benim adım Cemil." "Koş Sevim koş." "Sevim koş kavga var." "Sevim koş katil geldi."

Sevim terzilik yaparak evi geçindirir. Tek derdi Cemil'dir. Terzilik dışında Cemil'le uğraşır. İşini çok iyi yapar. Sessiz sakin kendi halindedir. Her ne kadar Cemil'e kızıp bağırsada hayattaki tek dostunu çok sever. Ama belli etmez. En meşhur sözleri "Gir içeri Cemil üşüteceksin." "Yine bira mı içtin Cemil, tüh Allah cezanı versin senin"

Her 10 Kasımda İçerim Beyaz Leblebiyle

Yandan Çarklı Halil ve Ailesi

Yandan çarklı Halil karakterini Oktay Sözbir, Sultan Hanım karakterini Sıdıka Şenkan, Asım karakterini Sadık Türken, Nedim karakterini ise 1989 ve 1993 yukarı arasında Ömür Çelikbilek diğer yıllarda ise Hakan Haksun canlandırmıştır. Ayrıca Hakan Haksun dizinin senaryo ekibindedir. Yengeç Hüseyin karakterini Savaş Yurttaş canlandırmıştır.

Halil Bey oğullarıyla birlikte arabasıyla toptan gıda işi yaparken Bodur Yusuf'un marketine ortak olur. Oğullarına ve gelinlerine hiç para yedirmez. Ama ikinci evliliği olan Sultan Hanım'ın bir dediğini iki etmez. Aynı zamanda çok cimridir. Sürekli Yengeç Hüseyin'in oyunlarına gelip parasını kaptırır. En meşhur sözleri "Sus kırarım boynuzunu iblis." "Ne dedi." "Aile arasında fesatlık çıkarmayın."

Sultan Hanım ise Halil Bey ile parası için evlenmiş, para ve lüks hayat sevdalısı bir kadındır. Abisi Yengeç Hüseyin'den başka kimseyi sevmez. Üvey oğullarıyla anlaşamaz. Geliniyle sürekli kavga eder. Halil Bey'e sürekli birşeyler aldırma peşindedir.

Asım Nedim'in büyüğüdür. Sonradan Halil Bey onu da markete ortak yapmıştır.

Nedim ise marketin şoförlüğünü yapar. Filmde çok nadir sesi çıkar.

Yengeç Hüseyin hurdacılık yaparak ve Halil Bey'i dolandırarak geçimini sağlar. İşi gücü dalaveredir. Herkesi dolandırmaya çalışır. Halil Bey'i sürekli dolandırır. En meşhur sözleri "Enişte tam sana göre bir iş buldum." "Konuşmayın aslanım öyle babanızla." "Anaaam." "Hurda, bakır, demir, eskiler alıyor eskiciiii"

Halil Efendi ve Ailesi

Davut Usta ve Ailesi

Davut Usta karakterini Selcuk Uluergüven, Ulrike (Ulviye) karakterini Güzin Çorağan, Halis karakterini, Ali uyandıran, Galip karakterini Mehmet Gülerbaşlı, Hizmetçi Ayşe karakterini Zeynep Irgat canlandırmıştır. Mehmet Gülerbaşlı aynı zamanda dizinin halka ilişkiler uzmanıdır. Güzin Çorağan dizide Aydın karakterini canlandıran Tayfun Çorağan ile evlidir.

Davut Usta doğalgaz ustasıdır. Bir dükkanı vardır. Tam bir Türk milliyetçisidir. Ulrike ikinci eşidir. Oğlu ve yeğeni onun baş belasıdır. Şişman olduğu için sürekli diyet yaptırır Ulrike. Oğluna ve yeğenine sürekli çarpım tablosunu sorar. Ama kendide bilmez cevabı. En meşhur sözleri "Halt!(Alm. dur) Altı kere sekiz." "Türk çocuğu gibi mertçe." "Almanı Fransızı İtalyanı." "Patlatırım ensene. "

Ulrike Alman bir kadındır. Türkçeyi düzgün konuşamaz. Çok titizdir. Modern bir kadındır. Galibi temiz olmadığı için pek sevmez. Üvey oğlu Halis'e kendi öz evladı gibi sahip çıkar. En meşhur sözleri "Öyle olmaz ama yavrummmm." "Nayn Davutt!" "Patlatmak yok Davut." "Güzel konuş sende babanla yavrum."

Halis aslında yetişkin birisidir. Ama embesil olduğu için çocuk muamelesi görür. Zekası ufak yaştaki bir çocuğun zekasıyla aynıdır. Sapık bir çocuktur. Aklı fikri sürekli kadınlardadır. Önceleri yan dükkanda tuhafiyecide çalışan sonra Davut Ustanın yanında çalışmaya başlayan Dilek'e aşıktır. Sürekli bütün bayanları öpmeye çalışır. En meşhur sözleri "Öyle yumuşak yumuşak." "Ne tatlı pembe pembe."

Galip yetimdir. Davut Ustanın dükkanında yatıp kalkar. Orada yaşar. Arada sırada Davut Ustanın evine gelir. Halis gibi embesildir. Ama Halisten daha akıllı ve yaşça daha büyüktür. Askerliğini yapmıştır. Halis kadar olmasada buda sapıktır. En meşhur sözü "Amca bak ne diyor? "

Ayşe, Davut Ustanın köyden getirdiği akrabasıdır. Ulrike'ye ev işlerinde yardımcı olur. Evlenmemiştir, bekardır. En meşhur sözleri. "Tövbe yarabbi."

Halis ve Galip

Tak Tak Sedat ve Ailesi

Dizide Tak Tak Sedat karakterini Salih Kalyoncu, Serpil karakterini Güzin Özyağcılar, kızları Aslı karakterini Bilge Parlak canlandırmıştır.

Tak Tak Sedat Katil lakaplı Yavuz Bey'in işlettiği sebze halinde muhasebecilik yapar ve sürekli kasadan para çalar. Yavuz Bey durumu bilir ama ses çıkarmaz. Bazen fazla çalar ve dayalı yer Yavuz Bey'den. İşi gücü paradır. En meşhur sözleri "Tak abicim (ağabeyciğim) internetten cızzz." "Tak ağabeyciğim anında."

Bankadan emekli Serpil her zaman bir ev almak istesede Şükrü Bey'in kiracısı olmaktan kurtulamazlar. Eşi Sedat ne zaman Yavuz Bey'den kaçsa git gönlünü al diye ikna eder. Kocasına iltifatlar eder sürekli.

Kızları Bilge ise Ali gibi zekidir. Ama r harfini söyleyemez. Sonradan zengin birisi ile nişanlanır. Ama adam dolandırıcı çıkar.

Tak Tak Sedat Yine Döktürüyor. Paranın Sihirbazı

Katil Yavuz ve Şengül Hanım

Dizide Yavuz karakterini Aykut Oray, Şengül karakterini Selda Özbek canlandırmıştır.

Kazakistanda kavgadan dolayı hapis yatmıştır. Aslında katil değildir. İlk zamanlar pavyonlarda kadınlarla takılmış ve onlara eserim demiştir. Apartmanda herkes korkar kendisinden. Ama çok terbiyeli birisidir. Herkese saygılıdır. Sonradan evlenmiştir. Evinde beslediği ve yanından ayırmadığı prens adını verdiği bir tavuğu vardır. Her yere götürür onu. En meşhur sözleri "Vatandaşa cart curt yok." "Kaldır şu pislikleri koçum." "Oynatma şu elleri komşu."

Şengül ise şarkı söylemeyi seven bir şarkıcıdır. Sürekli açık giyinir. İyi kalpli birisidir. En meşhur sözleri "Kız katil." " Ne öyle got got got." Galata'dan at beni at beni in Haliç'e tut beni tut beni."

Cenap Bey ve İbrikci

Dizide Cenap Bey karakterini Rutkay Aziz, İbrikci Ressam Sıtkı karakterini ise Cezmi Baskın canlandırmıştır. Diziye sonradan gitmişlerdir ve dizi bittimeden çıkmışlardır. Sabri Bey'in kiracısıdırlar.

Cenap Bey şair ve yazardır. Ama hiç eseri yoktur. Kitap yazmaya çalışır ama bastıramaz. Sürekli hayaller kurar. Sabri Bey'in kiracısıdırlar. Sürekli şiirler okur. Her işini İbrikciye yaptırır. En meşhur sözleri "Bak ibrikçi çekicem kulaklarını ha." "Sana geldim İstanbul ." "Hoşgeldin canımın içi."

İbrikci yetenekli bir ressamdır. Cenap Bey'in her işini yapar.

Cenap Bey ve İbrikci Sıtkı Apartmana Geliyor

Sıfırcı Nazif ve Ailesi

Dizide Sıfırcı Nazif karakterini Halit Akçatepe, Muvaffak Hoca karakterini Zihni Göktay, Nazif'in karısı beden öğretmeni Aysel karakterini Hikmet Körmükcü canlandırmıştır. Bu ailenin sahnesi ne zaman gösterilse hep yolsuzluktan, geçim sıkıntısından ve öğretmenlerin çektiği dertlerden bahsedilir.

Sıfırcı Nazif geceleri taksicilik yapan, gündüzleri ise öğretmenlik yapan birisidir.

Muvaffak Hoca bir zamanlar apartmanda yöneticilik yapmış ama Sabri Bey yüzünden bırakmıştır. Sabri Bey apartmanın parasını yiyor diyerek iftira atmış Muvaffak Hoca ise Sabri Bey'i mahkemeye vermiştir.

Demet, Abbas, Sarı Kanarya Bülent ve Ergün Bey

Dizide Demet karakterini Buket Dereoğlu, Abbas karakterini Hikmet Karagöz, Bülent karakterini Erdoğan Bugay, Ergün karakterini ise Erdinç Dinçer canlandırmıştır. Ayrıca Buket Dereoğlu gerçek hayatta Ercan Yazganın üvey kızıdır.

Demet sonradan şirkete girip çalışmaya başlayan sekreter kızdır. Kimseye zararı olmayan sadece Ergün Bey ile anlaşamayan birisidir.

Abbas karakteri meşhur çaycıdır. Kendi halinde sessiz, Sakin, kimseye laf etmeyen birisidir. Sürekli beli bükük gezer. Karısının aksine dedikoduyu hiç sevmez. En meşhur sözleri "Buyur babam affedersin. "Cıvık bacım cıvık affedersin" "Cıvık cıvık konuşma müdürüm affedersin. Adamın asabını bozma. "

Bülent bir zamanlar Demet'in yanına misafir uğramaya başlamıştır. Daha sonra şirkette çalışmaya başlar. Daha sonra Demet'le evlenirler. Ayrıca dizinin yapım, genel ve teknik koordinatörüdür.

Ergün dedikoducu birisidir. Sürekli kapı dinler ve birşeyleri anlatırken sürekli abartır. Sürekli kalp kırar kimseyle anlaşamaz. En meşhur sözleri "Bak bakalım Abbas ne yapıyorlar içeride. "Çay getir bana Abbas." "Limonu nerede bunun."

Abbas ve Ergün Yine Kavga Ediyor

İşte O Meşhur Apartman

Biraz nostalji yapmak istedim. Umarım beğenirsiniz. Bir kaç karakter eksik. Kusura bakmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederim. :) :)


1|2
24

En İyi Kız Görüşü

 • Bne bu diziden tiksiniyorum, nefret ediyorum, yıllardır hergün bunu izliyoruz evde ve tekrar tekrar izlemekten imanim gevredi. Biktik kurtarın bizi bizde artık show, atv, kanald, fox istiyoruz bu dizinin oynadigi tum kanallar sirali biri bitiyor digeri digeri digeri biktik kisaca

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Duygulandım yeni bölümlerini yayınladığı yıllarda izleyen biri olarak eskiye gittim Diziden öbür tarafa göç edenlerde oldu mekanları cennet olsun o apartmanda neler döndü neler sahroş cemil 2 birayla kafa yapardı sevim hanımda terzilik yapardı hatırladığma göre öyle hatırlıyorum yazık üç kuruş ile evi geçindirirdi :)

  Alamancı bir o kadarda ülkücü vardı yayınladığı yıllara bakacak olursan bir rahat 30 yıl vardır eminim bir dönemin ekranlara kitleyen dizisiydi :)

  Sabri bey eşi kedisi minnoş vardı sabri bey huysuz çekilmez bir adam hep çıkarlarını düşünür ama bir o kadarda müzisyen ruhlu bir insan :)
  Bak birde bir şey diyeceğim o dönemde en lüks araba şu an beğenilmeyen şahinlerdi bak bölümlerde toroslarda vardır :): :)

  eline sağlık :)

  0|0
  0|0
  • Ben her gün izliyorum. En fazla bir saat sürüyor bir bölüm. O kedinin ismi tontoş. Birde maşuk var. Cafer'in karısı Gül'ün papağanı.

  • nette varda o zaman ki dönem de tv de izemek güzeldi

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Cogunu izlemedim eline sağlık baya uzundu

  0|0
  0|0
  • Daha yazacaktım ama Mobilde olduğun için aşırı sıkıntılı bence yazmak. Küfür ede ede yazdım. Teşekkür ederim. :)

Erkekler Ne Diyor 3

 • İzlemiştim. Güzeldi.

  0|1
  0|0
 • Simdiki ergenlerin yerinde olsam oturup bu diziyi izlerim her gun bir kac bolum. Ergenligide guzel sekilde atlatmis olurlar hem. Bu arada sosyal alkolik cemil adamdir 😀👍

  0|0
  0|0
  • Ben boş zamanlarımda bakıyorum. Televizyonda çıkıyor hep.

  • Cok sicak bir havaya burunduruyor insani degil mi 😊

  • Oooff hemde nasıl. :)

 • Cocuklugumuz gecti bununla yaa. Oynatma ellerini komsum, hasta etme vatandasi :)

  0|0
  0|0
  • Kusura bakmayın efendim alışkanlık. Sefa ile efendim sefa ile. :) :)

  • Haa ona gore, vatandas pilavini satacak. :)

  • Vatandaşa cart curt yok. :)

Yükleniyor...