20 Aralık 2015 Aziz Nesin'in 100. Doğum Günü Anısına

Çok küçük yaşlarımda kitap okumanın değerini bilmediğim zamanlar Muzaffer İzgü okulumuza konferans vermeye gelmişti ve hazır gelmişken bir kitabını alıp imzalattım. Eve gidip kitabı okuduğumda gerçekten çok beğendim ve babamın yanına gidip hikayelerini anlatmaya başladım. Orada babamın sözü "oğlum sen asıl Aziz Nesin'in kitaplarıyla tanış o zaman mizahı anlarsın" olmuştu. Birkaç gün sonra elinde Aziz Nesin kitabıyla gelip "al hadi oku" demişti bana, okuduğu tek kitap Harry Potter olan benim için (o da yılda bir çıkardı) eski püskü kitabı okumak zor gelmişti ama ilk hikayesini bitirdiğim andan itibaren hayranlığım başladı. Ne izlediğim filmler ne de daha önce tecrübe ettiğim başka bir şey o mizahın tadını vermemişti bana. Tabi mizahın tadını bir kere alınca bırakamadım babama gidip hikayeleri ne kadar sevdiğimi söyledim babam da daha fazla kitap getirmeye başladı. Her gün kapıdan girerken eline bakardım acaba Aziz Nesin kitabı var mı diye. Çoğu günler işi dolayısıyla almaya zamanı kalmaz eli boş gelirdi ama zamanı varsa ... Elinde 2-3 tane her biri farklı renkte kapağı olan o kitaplardan getirdiği zaman benim için bayram olurdu.

20 Aralık 2015 Aziz Nesin'in 100. doğum günü anısınaBabamın elinden kitapları kapar teşekkür bile etmeden hemen gidip okumaya başlardım. Bazı hikayelerde "yok artık daha neler" derken bazı hikayelerde "bu adam bizim evde olanları nereden biliyor acaba" diye düşünürdüm. Hatırlıyorum kitapların arkasında Nesin Vakfında çocuklarla çekilmiş fotoğrafları olurdu. Hayatım boyunca hiç dedem olmadığı için o ak saçlı tontiş adamı dedem olarak görürdüm kitaplarına sarılıp yattığım zamanlar olurdu.

Yaşım büyüdükçe başka kitaplar okumaya başladım ama bana okumayı sevdiren kişiyi hiçbir zaman 2. plana atmadım. Gittikçe artan kitaplarını odamda koyacak yer bulamadım imdadıma yine babam yetişti bana bir kitaplık yaptı. Boyundan daha fazla kitap yazmış adamın kitaplarını o zamanlar boyumun 2 katı olan kitaplığa koydum ve hala aynı kitaplıkta dururlar, hala ailemin yanına gittikçe onun kitaplarını okurum küçükken anlamadığım şeyleri anlar bir kere daha hayran olurum. Bugünlerde yaşadıklarımızı düşünüp "üstat sen nasıl oldu da yıllar önce yaşadıklarımızı anladın bize moral vermeye, bizi güldürmeye çalıştın" derim.

Aziz Nesin'den de biraz bahsetmek istiyorum . Fakir bir ailenin çocuğu olarak zorluklar içinde yetişen bir insan (bu klasik zaten :D). Çok kişi bilmez ama Aziz Nesin'e göre yazdıkları komik değil "ben insanları ağlatmak için yazıyorum insanlar gülüyor" der kendisi. Yazılarından para kazanmak için gittiği ilk dergide okuyan kişinin ağlamasını beklerken kahkaha atması en büyük şaşkınlıklarından biri olmuş onun için. Her neyse ilk hikayesi kendi hayallerindeki gibi olmasa da yayınlanıyor ve daha fazla yazmaya başlıyor. Tabi Türkiye'de fikir belirtmenin suç olduğunu bildiği için yazılarında kendi adını kullanmıyor kafasından isim soyisim uydurup öyle veriyor dergilere ama işine yaramıyor. Yöneticilerin hoşuna giden yazılar olunca "senin adın farklı sen yazmadın" denirken bazılarını kendisinin bile yazmadığı eleştirici yazılar olunca "sen farklı isimlerle dergilere yazı veriyorsun bunu da sen yazdın" deniyor ve çok kere ceza alıyor. Yazılarında sürekli farklı isimler kullandığı için soyadı kanunu çıktığında kendine kim olduğunu hatırlatmaya yönelik "Nesin" soyadını alıyor yani "nusret sen nesin?" (bu hikayeyi farklı kitaplarında farklı şekillerde anlatıyor ben sadece birini seçtim). Bu arada gerçek adı "Mehmet Nusret Nesin" yine yazılarının birinde kullandığı "Aziz" ismiyle ünlendiği için "Aziz" ismiyle devam ediyor.

Cimri diyenler olsa da hayatında kazandığı her şeyi çocuklara, Nesin Vakfına bağışladı. 6 Temmuz 1995 Çeşme, İzmir'de hayatını kaybetti.

Hepimizin bildiği gibi dili sivri olsa da söylediklerinde haklı olduğunu birçok kere gördük..

 • Bahse girerim yarın bir yobaz çıkıp, tuvalete gitmek günah diye fetva verse, tuvalete gitmeyecek ve altına yapacak o kadar öküz var ki bu ülkede.
 • Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın, diyerek yaşattığınız yılanların bir sonraki hedefi siz olursunuz.
 • Türk erkeğinin dünyanın en kıskanç erkeklerinden biri olmasının sebebi; sevgililerine değil, kendilerine güvenmediklerindendir.
 • Korkmuyorum diyenler, ya başkalarına yalan söylüyorlar, ya kendilerine yalan söyleyip kendilerini kandırıyorlar ya da bilmeyerek insan olmadıklarını söylüyorlar.
 • Bir gün bu ülkenin başucuna bir not yanağına da bir öpücük kondurup gideceğim. Çok tatlı uyuyordun uyandırmaya kıyamadım diyeceğim. (benim favorim)
 • İşin zoruna gideceksin. Her zaman zoru dene. Zoru yapamasan bile, zoru yapmaya çalışarak hiç olmazsa kolayını yaparsın.
 • Hayatım süresince boyum kadar kitap yazdım ama beni sevmeyenler buna da mazeret bulup -onun zaten boyu kısaydı diyebilirler.

Bazen duygusal kimliğini konuşturdu...

 • Hayalim; küçük bir çocuğa ‘ne kadar seviyorsun' dediğinde, açıp elini iki yana ‘İşte bu kadar' derken ki o masum sevgiyi bulmaktı.
 • Aynı kağıdın arka ve ön yüzleri gibiyiz. Sonsuza dek beraber; ama hiçbir zaman birbirlerini görmeyen.
 • Ne kadar kalmak istesek de bazen gitmek zorunda kalırız. Ve ne kadar gitmek zorunda olsak da kalmaktan yanadır sol yanımız.
 • Hiç kimseye güvenmiyorum diye bir şey yoktur, "Zamanında o'na güvendiğim için, artık kimseye güvenmiyorum" diye bir şey vardır.
 • İçimde bir merak öyle bir merak ki ölümümden bir ay sonra bir güncük yaşamak ve dostu düşmanı suç üstü yakalamak.
 • Aşığım sana cümlesinin sonundaki a harfi terk etti seni. O da üzülmüyor gittiğine, sen hala aşığım san beni.
 • Belki sıkıca sarılabileceğimiz bir sevgilimiz olmadı, belki yalnızız. Ama bilinsin ki, adam gibi sevdiğimizdendir yalnızlığımız.
 • Nasıl bittiyse bundan öncekiler, bu da biter. Bite bite sonunda ben de biterim. Olur biter.

Şu kesin ki her zaman yüzümüzü güldürdü

En güzel şiir matematiktir. Yeryüzünde şimdiye kadar “İki kere iki dört eder”den daha güzel bir dize yazılmamıştır sanırım.

Keşke yaşasaydı da yüzüne karşı söyleseydim. "İyi ki doğdun üstat"


4|0
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Böyle güzel bir bencenin hiç yorum almamış olması şaşırttı beni. Keyif alarak okudum. Ben de çok severim Aziz Nesin'i, yaşamış en zeki, bu zekiliğini mizahla en iyi birleştiren insanlardan biridir. En son Şimdiki Çocuklar Harika isimli kitabını okudum, ince bir üslupla yazılmış düşündürücü bir kitap.
  Açık sözlü ve net bir insandı Türk toplumunda böyle olmanın faydadan çok zararını görmüştü. Güzel olmuş eline sağlık.

  0|0
  0|0
 • Harika olmuş eline sağlık

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Aziz Nesin harika bir insandır. Böyle insanlar 100 yılda bir gelir, umarım ileride Aziz Nesin gibi insanların sayısı artar.

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;