Zoraki Kral - 12 Dalda Oscar Adayı-

Zoraki Kral - 12 Dalda Oscar Adayı-

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Geoffrey Rush, Colin Firth, Helena Bonham Carter

Tür: Dram, Tarih

Yapım: 2010-Avustralya, İngiltere

Henüz çocukluk yıllarında gördüğü baskı ve şiddetten dolayı kekeme olan Kral IV. George'un İngiltere-Almanya savaşının yanında kendi ile savaşını konu edinen Zoraki Kral daha ilk sahnesinden film boyunca işlenecek dramı gözler önüne seriyor.

Filmin başında maruz kaldığımız başarısızlık ve utanma duygusu biraz anda merak duygusuna dönüşüyor. Öncelikle barındırdığı geleneksel yöntemleri kullanan ve fazlaca entelektüel birikimi olan doktorumuz ve kendi tedavisi için kültürünü hiçe sayamayan kralımız ile arada kalmışlığı belirgin bir şekilde hissettiriyor bize.

Dönemin siyasi işlerine girmeden yalnızca kral üzerinden anlatılan filmin İngiliz basını tarafından gerçeği yansıtmadığı söylenmiştir. Film türleri arasında biyografinin sayılmamasının temel sebebi belli ediyor böylelikle kendini. Yavaş ilerleyen filmden seyircinin kopması adına yapılan yegane aksiyon konuşma metinleri olmuş. Sahneler ilerledikçe kralımızın da konuşmasına dikkat etmemeye başlaması, şimdi nasıl bir gelişme gösterecek acaba? Gibi soruları aklımızdan çıkartmıyor. Özgüven eksikliği, güven, cesaret ve risk dörtlüsünde geçen film her ortamda sıkmadan izlenebilecek bir film haline gelmiş.

Yöneticiler de insandır diyerek yola çıkan Zoraki Kral yer yer ufak eleştirilerde getirilmek istenen monarşi üzerine yalnızca nükteli birkaç kelam ettikten sonra konuyu kapatan medeni batı! yapımı filmimizin sıra kendine gelince geleneklerine saygılı kalarak onların dışına çıkmamak için çabaladığını görüyoruz. Senaryo üzerine yapılacak eleştiriden biri de başrolümüzün filmin sonunda istediği yere gelmemesi yalnızca sisteme entegre olduğu için öyle görünüyor olması olabilir.

Tabi ki mutlu son olacaktı ama kime göre neye göre? Gerçek bir hikayeyi anlatan filmin sonu hüsran ile sonuçlansa bugüne kadar bize mutlaka tarih derslerimizde anlatılırdı. Filmin sonunda verilen yazı okunduğu takdirde sağlam bir arkadaşlık filmine dönüyor işler. Film dışı aktiviteler olarak, filmin sonunda kral konuşmasının orjinalini dinlenip film ile karşılaştırıldığı takdirde ne kadar başarılı bir film olduğu ortaya çıkıyor.

Ayrıca en iyi yönetmen, senaryo, film ve erkek oyuncu Oscarları bulunan filmi es geçmek olmazdı. İyi seyirler.


0|1
12

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Izleyecegim

  0|0
  0|0
 • İzlemem lazım madem sen izle diyorsun, izleriz elbet 8)

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

 • Mutlaka izleyeceğim.
  Teşekkürler

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;