Türkan Şoray Göbeği, Clark Bakışı, Moonwalk'a dair

Ünlülerle Özdeşleyen Şeyler (1) - Türkan Şoray Göbeği, Clark Bakışı, Moonwalk'a dair

Bir döneme damgasını vurmuş ünlülerin efsane olmuş özellikleri ile karşınızdayım. Bu listede sayılanlar benim aklıma gelenler. Siz de aklınıza gelen varsa katkı sağlayabilirsiniz. Haydi başlayalım :)

1- Türkan Şoray Göbeği

Efsane gözleri ve bakışları ile Türk Sinemasına damga vuran Türkan Şoray, bu nesnede bakışları ile değil göbeği ile özdeşleşmiştir. Bunu biliyorsanız 90 lı yıllardan önce doğmuşunuz demektir. Yeni nesil Türkan Şoray'ın göbeği nedir belki bilmez.

Ünlülerle Özdeşleyen Şeyler (1) - Türkan Şoray Göbeği, Clark Bakışı, Moonwalk'a dair

Peki nedir bu göbek mevzuu? Efsun bakışlı sultanımızın göbeği bir şekere ismini vermiştir. Yani halk arasında markası ne olursa olsun bu tip şekerlere Türkan Şoray'ın göbeği ismi verilmiştir. Fotoğrafı görünce anımsadınız değil mi :) Sultanımızın göbeği gerçekten böyle midir bilinmez ama şekeri çok lezzetlidir, tatmayan yoktur.

2- Clark (Gable) Bakışı ya da Klark Çekmek

Yine bilmeyenler için Clark Gable kimdir biraz bilgi verelim. ABD'li Akademi Ödüllü aktör ve ilk dönem sesli sinemanın en büyük yıldızı olarak tanımlayabiliriz. İsmini duymamış olsanız bile, "Rüzgar Gibi Geçti" filmini duymuşunuzdur muhakkak. En ünlü filmi Vivien Leigh ile başrolleri paylaştığı 1939 yapımı işte bu filmdir.

Dilimize zatı muhteremin ismi ile geçen klark çekmek deyimi aktörün bakışlarından gelmektedir. Haşin bakmak, sert bakmak vs. değil Clark Gable gibi bakmaktır onun adı. Kendine has bakışları ile nice genç kızların (günümüzdeki ABD'li ninelerin) gönlünü fethetmiştir. Hani MFÖ'nün unutulmaz şarkısı Ali Desidero'da "Ali kıza bir Klark çekiyor, kahvedekiler ınının diyor" bölümü var ya, ha işte oradaki Klark bizzat Clark Gable abimizdir :)

3- Moonwalk

Tam adıyla Michael Joseph Jackson, bizim bildiğimiz adıyla "maykıl ceksın"ın mucidi olduğu dans türü. 1958 yılında doğan Michael Jackson ölüm tarihi olan 2009 yılına kadar birçok albüme, şarkı sözüne ve filme imza attı. Söylediği şarkılara kendine has dans figürleri ile eşlik eden Jackson'un Moonwalk (Ay yürüşü) ismi verilen dansı kendisi gibi efsane oldu.

Şimdi Moonwalk nedir ona bakalım. Efsanenin 16 Mayıs 1983 tarihinde bir ödül töreninde "Billie Jean" adlı şarkısını söylerken yapmış olduğu dans figürleri izleyenleri büyülemiştir. O ana kadar hiç görülmemiş olan bu harekete "moonwalk" adı verilmiş ve bu tarihten sonra birçok kişi tarafından taklit edilmeye çalışılmıştır. Ama bu hareketi kimse onun kadar güzel yapamamış, yapamayacaktır.

O öyle bir efsanedir ki; dansları, hareketleri, giyimi, kıyafetleri ile herkes onu taklit etmeye çalışmış, maykıl ceksın dansı diye bir dans dahi ortaya çıkmıştır. Sonsuza kadar herşeyiyle bir efsane olmaya devam edecektir. Şimdi ilk moonwalk hareketinin yapıldığı o anları izleyelim. Videonun tamamını izleyecek kadar sabrı olmayanlar için moonwalk 3.39-3.41 arasında :) O anda seyircinin tepkisine dikkat.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, canlar. Sizin de aklınıza gelenler varsa paylaşabilirsiniz. Sonuç olarak gazoz olmasan da efsane olmak öyle kolay bir iş değil.


0|0
01

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

  • Guzel bence olmus

    0|0
    0|0
Yükleniyor... ;