Tarkan'ın Zirve Yolculuğu

Takmış takıştırmış
Sürmüş sürüştürmüş
Bir dağınıklık, bir rüküşlük
Kıl oldum abi...

1972 yılının ekim ayında, Almanya'nın küçük bir kasabasında altı çocuklu işçi bir babanın beşinci çocuğu dünyaya gelmiştir. Aslen Rize'li olan baba yıllar önce maddi imkansızlıklardan ötürü Almanya treninde bulmuştur kendisini, gelecek yıllar sonunda kim bilebilirdi ki bu çocuk birgün Türk müzik sektörünün zirvesine oturacak...

Tarkan'ın Zirve yolculuğu

1986 yılında henüz 13 yaşındayken, kesin dönüş yapan ailesi ile birlikte o çok merak ettiği ülkesine merhaba der, burası Almanya'da ki kasabasına hiç benzemektedir...

Mütevazi bir lise olan Karamürsel Lisesi'nde eğitimine devam etmektedir. Müziğe karşı çok ilgilidir, her ne kadar Pop müzik tutkunu olsa da kendini geliştirmek adına Karamürsel musiki cemiyetinde sanat müziği eğitimi alır. Aynı zamanda düğün salonlarında şarkı söylereyerek müzikten ilk parasını da bu dönemde kazanmıştır.

İlk albümünün çıkmış olmasından dolayı ertelemiş olduğu üniversite eğitimini, 1994 yılında New York’ta bulunan Baruch Koleji’nde 2 yıllık bir eğitim süreci sonunda tamamladı . Tarkan Tevetoğlu bu iki yıllık süre zarfında Türkiye‘ den ayrılarak yaşamına Amerika’da devam etmiştir . Bu eğitim sürecini tamamlayarak üniversite mezunu olmaya hak kazanan Tarkan

Tevetoğlu 2 yıl sürenin sonunda Türkiye' ye geri dönmüştür.

Müziğe olan konsantrasyonu yüzünden derslerine tam olarak odaklanamayan Tarkan üniversite sınavını kazanamamıştır. Bunun üzerine Almanya' ya dönüş kararı alan Tarkan'ın bu sırada Mehmet Söğütoğlu ile tanışması kaderinin kırılma anı olacaktır. Müzik dünyasına girişinin temellerini atan ilk albümü Yine Sensiz, 1993 yılında İstanbul Plak tarafından çıkarılmıştır. Show Tv Konserleriyle ilk olarak sevenleriyle buluşan Tarkan, çok kısa bir sürede 700 bin albüm satarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Tarkan ikinci albümünün hazırlıklarını yaparken, Türkiye'nin en önemli seslerinden Sezen Aksu ile tanışma imkanı buldu. Bu tanışmanın sonunda döneme damga vuracak olan 'Şıkıdım' şarkısı ikinci albüme dahil oldu.

Herkes bir anda ortaya çıkarak büyük beğeni toplatyan bu yakışıklı delikanlıyı konuşuyordu, şıkıdım şarkısı herkesin dilindeydi...

1995 yılında ikinci albümü 'Aacayipsin' çıkmasıyla beraber Türkiye ve Avrupa'da toplam 74 konser vererek büyük bir patlama yaptı. Hayran kitlesi günden güne bir çığ gibi büyükmekteydi. Bunun meyvesini 2.5 milyon albüm satarak toplamıştı, gerçekten inanılması zor bir rakamdı bu...

1994 ve 1997 yılları arasında İsviçre, Hollanda ve Almanya'da oniki büyük şehri kapsayan Avrupa turnesine çıktı. 1995 yılında New York Palladium'da verdiği konser, Türkiyede canlı yayınlanmıştı...

Sezen Aksu'nun Tarkan'ın üzerindeki emeği yadsınamazdı, üçüncü albümü 'Ölürüm Sana' ile müzik dünyasında yine bir Sezen Aksu parçasıyla müthiş bir çıkış yaptı. Üçüncü albümüyle tüm dünyada sesini duyuran Tarkan'ın bu albümü 3.5 milyon sattı.

Tarkan Küba Konseri

1999 yılında başlayan Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Portekiz, Ukrayna, Fas, Avustralya ve Tunus gibi pek çok farklı ülkeyi kapsayan turnesi onun uluslararası bir yıldız olma yolunda önünü açmıştı.

Dünya çapında bir sanatçı olmasıyla, sorumluluğunu daha da artan Tarkan, askerlik dönüşünde yeni albümünün çalışmalarına iyice hız verdi. 2 yıl süren titiz çalışmaların ürünü olan Karma albümü, Amerika, Fransa ve Mısırdaki stüdyolarda kaydedildi ve Mayıs 2001de Kuzu Kuzu single'ı 5 değişik versiyonuyla tüm müzik marketlere sunuldu.

Tarkan'ın Bilinmeyenleri;

 • Dedesi Fethi Tevetoğlu; 1944'te Turancılık suçlamasıyla itham edilip yargılanmıştır.
 • Tarkan, askerliğini bedelli olarak Malatya'da yapmış, bölük arkadaşı Mustafa Sandal'la birlikte İstanbul'a dönüşte kendilerini Eminönü'ndeki Örücüler Hamamı'na atmışlardı. İki saat boyunca sefa yapan ikiliye, kalabalık bir ekip de eşlik etmişti.
 • Tarkan, 2000 yılında Jennifer Lopez ve Britney Spears'ın da aralarında olduğu beş kişilik 'Yılın Uluslararası Gelecek Vâdedeni' listesinde yer almayı başarmıştı.
 • Bugüne kadar sattığı toplam albüm sayısı 15 milyon'dan fazladır.
 • Tarkan, dünyanın en etkili ünlüleri listesine sekizinci sıradan girmeyi başarmıştır.
 • Türk Dil Kurumu; Tarkan'ın 'Metamorfoz' adını verdiği son albümünde kullandığı atasözü ve deyimlerinden dolayı kendisine teşekkür edip plaket vermişti.
 • Her sabah meditasyon yapıyor.
 • The English Patient'ı (İngiliz Hasta) her izlediğinde göz yaşlarına boğuluyor.
 • 1997 yılında annesine nikah sahitliği yaptı.
 • Sahneye cıkmadan önce çok stresli oluyor.
 • Uzaylıların varlığına inanıyor.

10 yıl boyunca Tarkan’ın korumalığını yapan Talat Ditaban'ın onun için; Tarkan'ın odasından gelen seslerden uyuyamazdım, Tarkan sanıldığı gibi gay değildi, biz uzun zaman bir hayatı beraber geçirdik ve yani her türlü şeyimizi gördük. Bizim gibi çok erkekten çok daha iyi olduğuna inanıyorum bu konuda. Kadının ruhuna nasıl hitap edeceğini çok iyi biliyordu. Tarkan ile birlikte olan kadınların ondan ayrılması zordu. Hani kardeşimdir ama ayı evde kaldığımız dönemlerde zaman zaman uykusuz kalıyordum. Yani onun odasından gelen seslerden dolayı çok uykusuz kaldığım günler oldu. Sarışın esmer veya kumral fark etmiyordu. Özellikle iri kadınlardan çok hoşlanırdı. Aslan gibi adamdır Tarkan” diye konuştu.


0|0
21
iskoc_hakem KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Güzel olmuş. Tarkan'ı ilk kesfettigimde posterlerini eve doldurmuştum duvarimda ki , Justin Timberlake'ler falan kalkti Tarkan geldi. Ancak posterle yetinemezdim , hep hayalim Tarkan'la tanışmaktı. Kulisine kadar girdim ama tanişamadim. Ancak konserini ilk siradan izlemek nasip oldu böyle bir sahne boyle bir ışık yok. Ancak hala tanışmak için gönüllüyüm😂 bakalım artik☺.

  0|1
  0|0
 • Tarkan=Megastar.

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...