Evrim Nedir? Ne değildir?

Merhaba arkadaşlar,

Dün gördüğüm evrim ile ilgili bir paylaşım ve altına yapılan yorumlar beni hem üzdü hemde sinirlendirdi. Hiç araştırma yapmadan "Evrim yoktur!" diye haykıran insanları şaşkınlıkla izledim. Tamam evrim hakkında herkesin bilgi sahibi olmasını bekleyemem ama bilmediğiniz bir konu hakkında yorum yapmanız çok saçma.

Evrimi merak edenler için kısaca ve basitçe size bildiklerimi anlatıcam. Sen kimsinde evrimi anlatıyorsun diyenlere karşı ben evrim hakkında sayısız makaleler ve kitaplar okumuş sıradan birisiyim.

Evrimi sadece birilerinin ağzından duymuş veya capslerde görmüş kişilerin aklına takılan mantıksız bir soru oluşuyor ilk önce evrim nedir den önce bunu cevaplamak istiyorum çünkü bizim miletimiz uzun yazıları okumaz sonuna kadar.

"Biz maymundan geliyorsak, şimdiki maymunlar neden insan olmuyor ?"

Eh be kardeşim hiç mi google'de "İnsanların Evrimi" diye arama yapmadın ?
Hangi kaynakta yazıyor biz insanların maymundan geldiği, kim yazmış?
Evrimin hiç bir kaynağında maymundan geldiğimiz yazmaz. Sadece şuanki maymunlarla aynı atadan geldiğmiz yazar.

Evrim Nedir ? Ne değildir ?

Yukardada açık bir şekilde gördüğümüz resimde herşey anlatılmaktadır. Evrim Ağacı adı üstünte dallanarak türleşmeler oluyor. Peki neden biri maymun olurken biri insan oluyor diye merak edebilirsiniz. Onun içinde biraz evrimi detaylı bir şekilde anlamak gerekiyor. Ama basit bir şekilde anlatmam gerekirse: coğrafi koşullar, ortak atamızın farklı farklı bölgelerde yaşaması, iklim koşulları gibi çevresel faktörleri sayabileceğimiz gibi, sayısız eşeyli üreme sonucu oluşan farklı değişimler de görülebilir. Elbette insanların günümüzde “evrim” kelimesinden anladıkları, bir canlının pat diye başka bir canlıya “dönüşümü” olduğu için, bu ayrımı anlayamamaktadırlar. Fakat bu ayrım, son derece yavaş bir şekilde gerçekleşir ve yüzlerce, binlerce nesil alır.
Kısaca insanlar maymundan gelmiyor, şuanki maymunlarla kuzeniz böyle düşünün.

Şimdi gelelim asıl mevzuya kısaca evrim nedir ?

Canlı türlerinin, popülasyonlarının nesiller içerisindeki değişim sürecidir. Evrimin mekanizması çok zalimdir. Güçsüzler ölmek zorundadır. Bu fiziksel güç olarak algılamayın. Bazı türlerde güç güzellik, bazılarında zeka gibi olabiliyor. Daha bir çok faktörde bulunuyor. Evrimin bir çok mekanizması vardır;Doğal Seçilim, Yapay Seçilim, Cinsel Seçilim, Akraba Seçilimi, Gen Akışı (Göç), Genetik Sürüklenme, Mutasyonlar, Crossing-Over, Transpozonlar, Plazmidler, Yatay Gen Transferi ve Virüsler.
Ben bunlardan sadece bir kaçını anlatabilcem basit ve anlaşılması kolay olanları anlatıcam.
İlk olarak Doğal Seçilim nedir ?

Doğal seçilim, Yaşadıkları ortama en uyum sağlamış olanların hayatta kalması ve üremesi sonucu kendilerindeki avantajlı genlerin yavrularına aktarmasına doğal seçilim denir.
Basit bir örnekle anlatmam gerekirse; bir adada fareler yaşıyor diyelim karışık beyaz gri kahverengi fareler olsun bunlar. O adada bir felaket oldu diyelim ve hiç saklanıcak yer kalmadı her taraf toprak. Hiç yeşillik yok. Bu durumda avcılar beyaz ve gri fareleri daha kolay avlıyacak. Kahverengi fareler iste kamufule oldukları için okadar etkilenmeyecekler ve kahverengi fareler birbirleriyle çifleşerek ortaya kahverengi fareler ortaya çıkıcak. Ve adanın tüm fareleri kahverengi olucak.

İnsanın evrim sürecindeki doğal seçilim örneğinide veriyim; Düşünün atalarımız olan Hominini bir adada yine ve ağaçlarda besleniyor. Bir gün yine bir felaket olduğunu düşünün ve ağaçlarda meyve kalmıcak. Mecburen yicek bulmaya ağaçlardan aşşağıya inicekler. Yerdede otlar çok uzun avcıları göremiyorlar. Ayağa kalkıp etrafı kolaçan etmeleri lazım. Bu türden ayağa dikilip etrafı kolaçan edicek kadar zeki olanlar hayatta kalıcak ve devamı avcılara yem olucak. Bu şekilde ayakta daha iyi duranlar aralarında çifleşerek ayakta daha iyi duran bir yavru ortaya gelicek. Yüzyıllar sonra ayakta rahatlıkla duran yeni bir tür ortaya çıkmış olucak.

Peki Yapay Seçilim nedir ?

Doğal seçilimle benzerdir sadece bu seçilimde zeki canlıların diğer canlıları istedikleri yönde seçerek türleşmesini saglıyor.

Normalde doğada bu tür inekler bulunmamaktadır ve asla da bulunmamıştır. Fotoğraftaki Belçika Mavi İneği, bildiğimiz evcil ineklerin kas dağılımı, süt kapasitesi, vb. özelliklerine göre sürekli olarak bir yönde seçilmesiyle evrimleştirilmiştir. Yapay seçilim, evrimin en hızlı gözlenebildiği mekanizmadır.

Cinsel Seçilim Nedir ?

Rastgele olmayan çiftleşme,Doğada, pek çoğumuzun bildiği üzere, cinsel çift-biçimli (sexual dimorphism) olan canlıların hemen hemen tamamında çok ciddi bir cinsel seçilim vardır. Yani dişiler erkekleri, erkekler de dişileri belirli özellikleri dahilinde seçmektedirler. Örneğin kuşlarda, güzel ötüş, parlak renkler, en güzel yuva yapmak gibi özellikler seçici olmaktayken; insan türünde zeka, çalışkanlık, iyi huyluluk gibi faktörler seçim sebebi olabilmektedir.

Tavuskuşları, cinsel seçilimin en tipik örnekleridir. Darwin, Doğal Seçilim ile Yapay Seçilim'i tamamen anladıktan sonra, Cinsel Seçilim'e odaklanmıştır. Ancak bir süre cinselliğin türler için önemini, daha doğrusu evrimsel anlamını anlayamamıştır (genetiğin bilinmiyor oluşu da bunda çok etkilidir). Dolayısıyla tavuskuşlarının Doğal Seçilim'e aykırı gözüken kuyrukları onu uzun süre rahatsız etmiştir. Ancak sonradan, gerçeği anlamış ve evrimin yeni bir mekanizmasını ilan etmiştir.

Evet arkadaşlar size bilale anlatır gibi evrimi anlattım. Bu evrimin sadece küçük bir kısmı. Evrim öyle kahve köşelerinde birine evrim yokturr diye hönkürerek çürütülmez. Evrim bilimsel bir teoridir ve kim ne derse desin evrim apaçık ortadadır. Evrimin yanlış kısımları ilerde ortaya çıkabilir bir kaç tane bazı canlıların evrimi hakkında teoriler çürütüldü ama bu evrim teorisini çürüttükleri anlamına gelmez.
Sadece o canlının nasıl evrimleştiği konusundaki fikirler çürütülür.

Evrim bir mutasyon degildir. Evrim bir inanç degil bir bilimdir.

Buraya kadar okuyacak az insan olduğunu bildiğim halde yazdım belki merak ederde okurlar.

Daha detaylı bilgi edinmek için size önerceğim tek site; https://www.evrimagaci.org/sayfa/makale-arsivi

Kaynakça:Evrimagaci.org


1|2
1214

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Ne Desem
  Bulgular Reddedilemez hal alınca. Birileri Bir ayet gösterip, "Zaten varmış Biz görmemişiz, batılı kurandan almış" Diyecektir.
  Papa başladı bile.

  Vatikan’daki Papalık Bilim Akademisi’nde bir konuşma yapan Papa Francesco, “Bugün dünyanın kökeninin dayandırılıdığı Büyük Patlama (Big Bang), ilahi bir yaratıcının müdahalesi fikriyle çelişmiyor, aksine bunu gerekli kılıyor” dedi.
  Papa, “Doğanın evrimi, yaratılış kavramına ters düşmüyor, çünkü evrim teorisi de evrimleşen varlıkların yaratılmış olmaları ön koşulunu gerektiriyor” diye konuştu.
  Öte yandan bu Büyük Patlama ve evrimleşme süreçlerinin tesadüfi olmadığını, ilahi bir iradenin ürünü olduğunu söyleyen Papa şöyle devam etti:
  “Yaradılış hikayelerini okuduğumuzda Tanrı’yı elinde sihirli değneği olan ve her şeyi yapabilen bir büyücü gibi hayal etme yanılgısına düşebiliyoruz. Ama öyle değil. Tanrı varlıkları yarattı ve onları kendisi tarafından her birine bahşedilen kurallar çerçevesinde gelişmeye açık halde bıraktı, gelişmeleri ve kendi bütünlüklerine erişmeleri için. Yaratılış süreci bu şekilde yüzlerce, binlerce yıl içinde ilerledi ve sonunda bizim bugün bildiğimiz haline ulaştı.”
  Papa, bu bağlamda bilim adamlarına düşen görevin de doğanın evrimsel mekanizmalarını keşfederek “Yaratıcı’nın tasarımında var olan gelişmeyi sağlamak” olduğunu belirtti. Papa, doğaya zarar vermeninse “Tanrı’ya karşı işlenmiş büyük bir günah” olduğunu vurguladı.

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 11

 • Teşekkürler bilgi verici.

  1|1
  0|0
 • Dünyada o kadar farklı canlı çeşitlliği varken hepsinin genetik haritasını çıkartmadan haydii şu doğal seçilim, şu yapay seçilim demek oldukça komik, maymundan yola çıkmak yerine daha geriden başlasaydın keşke ayakta duruyor ve böylece evrimsel süreçte bir işleyiş oluyor diye ucuz bir manipülasyona kaçmasaydın keşke. düşünmeni tavsiye ederim.
  https://www.youtube.com/watch?v=68zSx5HF284

  2|0
  2|1
  • Ben evrimi tüm detaylarıyla anlaticak kisi degilim. ben burada sadece insanlara bir ön bilgi olsun yalan yanlis yorum yapmasinlar diye basitçe anlatmaya calistim. Ondandir basit örneklerim. Ben seni düsünmeye davet ederim en azindan beni yaratilis teorisne inanmami bekleme.

  • Hepsini Göster
  • tamam, herşeyi açık açık sen de yazdın ben de bu tarz tartışmalara çok girdim dostum ben daha da araştırırım gerçi hep okuyorum aynı şey :) hadi iyi akşamlar.

  • Bende senden daha çok bilgililerle tartıştım ve haklı bulanda oldu haksızda ateist olanda oldu deist olanda oldu :) tartısmanin sonunu kavgaya baglamadigin icin teşekür eder iyi akşamlar dilerim

 • Evrim Enteresan bir konudur.

  Lâkin ben bu makaleler ile pek memnun değilim.
  Aşağıda bir yorum okudum gayet yatkın düşünce.
  Bu evrimin oluşumu domino gibibiri tarafından kurulup sonradan vakti saati gelince düşme ile meydana gelmesidir

  Ama başta ki yazıma geri dönecek olursam, klasik maymundan insan oluşum resmi çoğu bilim adamları tarafından yalan olarak algilanmistir. Bunların arasında Dr. David Dewitt var.
  Araştırmani tavsiye ederim

  1|1
  0|0
  • Bu linki okuyabilirsin^^

   m.cbn.com/.../

  • İngilizce anlamıyorum malesef, anlayamadığım için bir yorum yapamıcam.

  • ben anlıyorum zaten ingilizim açıklıyım, bu adam doktor, bilimadamı değil. yani evrimle ilgili ortaya görüş atan görüşbildiren, kanıt gösteren, yeni bilgi ekleyen, ortaya çıkaran adamlar bilim adamıdır doktorlar değildir. yani 1 tane doktor evrim gerçek olmayabilir diyor çünkü araştırın onun ailesi çok dindar mesela, ama diğer 700 tane bilim adamı varsa 700 ü evet evrim gerçek diyor.

 • Endosimbiyoz kuramı nedir bilen bir insan zaten evrimin gerçek olduğunu anlar. 2 dakika düşünür. biraz daha araştırayım der. devam eder

  ama kuranı sorgulamak günah diyen insandan bilimci olması ya da evrimin ne olduğunu bilmesini bekleyemeyiz. lütfen sorumun altına kuran şöyle böyle yazmayın. 60 metre yazıda yazsanız ilgilenmiyorum.

  0|1
  0|0
 • Güzel bir yazı olmuş dediklerinize tamamen katılıyorum. 👍🏻

  0|1
  0|0
 • Tesekkurler bilgilendim

  0|1
  0|0
 • Evrim nedir biliyor musun b*ok yediginden basinin agrimasidir. Beyinsizlerin inanabilecegi birsey

  0|0
  4|6
  • Neye dayanarak bunu diyebiliyorsun?

  • Hepsini Göster
  • Ahshhs ya bir insan cahil olduğunu bu kadar mi komik bir şekilde belli eder beni güldürebilen nadir kişlerdensiniz tebrik ediyorum ahshh b*k yediginden basinin agirmasidir yazmis ya ulan ben buna 1 hafta gülerim erzak yaptim

  • Cahil gormek istiyorsan aynaya bak tatlim. Ayrica saygili ol kac yas buyugum senden. Gerci ergen kafasi ne olacak ki :/

 • Emeğine sağlık zevkle okudum.

  0|1
  0|0
 • Guzel sevdim

  0|1
  0|0
 • Güzel paylaşım.

  1|2
  1|0
 • Faydali bir paylaşim. Teşekkur ederim.

  1|1
  1|0

Erkekler Ne Diyor 13

 • Hata 1; "ben evrim hakkında sayısız makaleler ve kitaplar okumuş sıradan birisiyim." Kendinle çelişip komik görünmemeyi öğrenmen gerekiyor...
  Hata 2; "Kısaca insanlar maymundan gelmiyor, şuanki maymunlarla kuzeniz böyle düşünün." İçinden tekrar oku burayi; gülmezsen çok iyi rol yapıyorsun demektir 😂
  Hata 3; kaliteli bir dil, düzgün bir Türkçe kullanmazsan insanlara hitap gücün düşer ve üzerine eğilip zaman harcadığın emekler hiç olur...
  Son olarak şunu belirtmek istiyorum; evrim belki bir inanç değildir ama inançtan doğan bir akımdır; peki Rüştü sen neye inanıyorsun? Ben evrimleşmeye değil; ben zaman içerisinde canlıların çeşitli fizikî şartlar doğrultusunda ancak doğaya ayak uydurarak uyum sağlaması ve ufak değişiklikler yaşamasına inaniyorum;peki? Yani bence fillerin atası mamut olabilir ama insanın atası maymun olamaz; seninle aramızdaki fark, sen maymunlarla akraba olduğunu düşünebileceğin bir beyin yapısına sahipsin ben ise maymunların yüksek zeka sahibi olan bir hayvan olduğuna inanan bir beyne sahibim... Okusan da okumasan da eyvallah.

  0|0
  0|0
 • Evrim teorisi yoktur demek sacma olur zaten, tartisilacak sey evrim teorisinin dogrulugu😀
  Evrim teorisi olmasi dogru olmasi MUHTEMEL teorilerden yalnizca biridir, ancak bu kadar populer olmasi Ateistlerim kullanabilecekleri arguman olarak gormelerinden kaynaklanmaktadir..
  Dogal secilim, genetik mutasyonlar, verimli genlerin olusmasi icin cinsel secilim gibi hususlar bilimsel gerceklerdir ancak bunlardan hic birisi Evrim teorisinin dogrulugunu ve bilimselligini ispatlayamaz. Evril teorisinin bu konuda diger teorilere karsi hic bir ustunlugu yok yani.. Bu acidan bakildiginda Evrim teorisi bilinen gercekleri kullanmaya calisan ama diger teorilere bir ustunluk saglayamayan alelade ve eksik bir teoridir.. (Bence)

  1|0
  0|0
  • Diger teorileride okudugumda aklima en cok yatan ve en cok bilimsel kanitlari olan ve gözlemlenmis olan teorinin evrim teorisi oldugunu gördüm. Ve bence ve cogu bilim adamina göre bilimsel bir gerçektir.

  • Hepsini Göster
  • Evrim teorisini evrim teorisi yapan sey turler arasi gecis oldugunu iddia etmesidir. Ama me yapay secilimle ne dogal secilimle turler arasi gecis olmaz.. Afrika daki beyaz insanlar dogal secilimle olup yok olur mesela ama, afrika da ki beyaz insanlar deceye donusmezler yani bu kaba bir ornek tabi ki..

  • Mesela antibiyotik direnci ve bakterilerden gidelim. E. coli bakterisi bir sekilde bu direnci baska e. coli lere verebilir, direncli olmayanlar antibiyotik kullanildiginda yok olur giderler ama kalanlar hala e. coli turune aittir, biz onlar vibrio demeyiz ornegin

 • Ateistin sığındığı bir saçma teoridir evren. İnanmayan insanın kılıflarıdır ve tamamen bilim şebeklerinin dayatmasıdır ve ateistin cancazıdır.

  Allahı bildiren bir başka delil belki de en önemlisi bizim iç dünyamızda gerçekleşiyor. Her insan kendi yaratılışını ve kendisine her gün verilen nimetleri düşünerek Rabbini bulabilir. İnsanın kâinat içinde her bir şeyde gördüğü delillere afakî yani dışsal deliller; kendi şahsında gördüğü ve hissettiği delillere ise enfüsi yani içsel deliller denir. İçsel deliller anlaşılması daha kolaydır çünkü şahsi tecrübeye dayanır. Maalesef birçok insan kendi varlığı üzerinde düşünmediğinden bu delilleri görmekte zorluk çeker. Oysa Kuran birçok ayette insanın yaratılışındaki ibrete dikkatimizi çekiyor: Sizin yaratılışınızda ve (Allahın) yeryüzünde yaydığı canlılarda kesin olarak inanan bir toplum için ibret verici işaretler vardır (Casiye Suresi 4). Modern teknolojinin esamesinin olmadığı bir dönemde insanın yaratılışı ilahi ültrasonla gözlemlenmiş gibi Kuranda tarif ediliyor: Sonra nutfeyi alaka (aşılanmış yumurta) yaptık. Peşinden alakayı bir parçacık et haline soktuk; bu bir parçacık eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan haline getirdik. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir (Müminun Suresi 14). İnsanın ana rahmindeki bir damla sudan insan haline getirilişini ilk defa müşahede eden bilim adamı gördüklerini mucize olarak tabir etmiş. İlginçtir bu konuda seküler anlayışla hazırlanan belgeseller bile hayat mucizesi demek zorunda kalmışlar.

  Dün takibe almıştım telefondaydım gerekli yorumu telefondan yapamazdım.

  İnanölızlığa ve kafirliğe dayatılmış ve kendi içinde ruhunu rahatlatıcak evren teorisine dayanılacak kadar bir bağlacın yapısı vardır ama kalitesizdir.

  Evrim teorisi saçmalıktır ve gerçek değildir...

  1|0
  2|3
  • Hangi kanitlara dayanarak evrim teorisi sacmaliktir diyebiliyorsun sen kimsin? Hangi labda hangi deneyle evrimi cürüttün? Hangi fosili gördünde evrim sacmaliktir diyebiliyorsun? Yaratilis teoriside bence sacmaliktir.

  • Hepsini Göster
  • Yeryuzunde boburlenerek yuruyen o insan birgun toprak olacak ve acizligini gormeyip bir yaraticinin olduguna nasil inanmaz bu insanlar aklim almiyor. Hersey tesadufen gerceklesiyorsa her varlik kendinin ilahi olmasi gerekmez mi. Ya tek bir Allah a inanmalilar ya da bur cok ilah var demeliler bunlar tesadufu savunuyor ama tesadufleri yasayan ilahlara inanmiyorlar. Bu ne yaman bir celiskidir. Iman ne buyuk nimet imis Iyi ki bunlar gibi dusunmuyorum. Allah ayaklarimizi kaydirmasin

  • rumuzbulamiyorum

   Düşüncelerine aynen katılıyorum sağolasın görüş yazdığın için. İstedin kadar yaz konuş çiz delil yaz fark etmez bu kalbi kararmış mühürlenmiş insanlara

 • Twitterde bir tane andaval görmüştüm. adam şey yazmış sevdiğim kızı ailesinden istemeye gittim ateistim diye vermediler yazmış. yanıt olarakta müslonun biri şey yazmış evine bir tane şempanze al insan olunca evlen. bu müslümanlar fazla oruç tutmaktan kafayı bozmuş

  1|0
  1|0
 • Çok güzel bir yazı olmuş. Kesinlikle öyle. Birde evrimi inanç sananlar var ki bende onlara sinir oluyorum. Evrim bir teoridir ve inanılma ihtiyacı güdülmez.

  0|1
  0|0
 • ana detaylarıyla evrimi açıklamışsın bilgisi olmayanlar için gerçekten yararlı olmuş. evrimin inanç veya dini bir şey değil bilimsel olduğunu söylemen çok önemli bir detay. genel olarak harika bir çalışma olmuş eline sağlık

  0|1
  0|0
 • Evrim mutasyon değildir demişsin ama genomda değişiklik olmadan fenotipin değişimini bekliyorsun
  Evrimden yeni tür oluşturmasını beklemek yanlıştır. evrim tür içinde bir karakter için yeni özelliklerin oluşumunun ötesine gidemez.
  Evrimi senin anlattığın şekilde kabul etmek tuvale rastgele fırça vurarak mona Lisa oluşmasını beklemekle aynı.

  0|0
  0|0
  • Özür dilerim cümleyi yanlıs kurmusum. Mutasyon tek başına evrim degildir. Mutasyonun evrime katkisi cok azdir

  • Evrim teorisindeki değişikler mutasyonlar üzerinden devam etmiştir ancak yüzde 99 u zararlı olan bu olayı canlının adaptasyonuyla ilişkilendirmek mantıksız (bence)

 • sadece insan evrimleşti değilmi bir tek insan zekaya sahiplendi duygulara vs vs yemişim evriminizi neden insan gibi baska varliklar evrimleşmedi konusan uc kollu insanlar olsaydi belli evrime inanabilirdim ya da ara formlar

  0|0
  0|0
  • Sizi yazdiklarimi okumaya davet ediyorum efenim

  • Hepsini Göster
  • insandan da tek çeşit yok ki her yerde farklı insanlar var sadece sınıflandırmayı yaparken ayırmamışlar ayrıca daha genel sınıflandırmaya gidersek arkadaşın koyduğu tablo oldukça açıklayıcı olur senin için

  • ara formları basitçe açıklayacak olursam eline büyük tahta alan 2 usta var biri kapı biri masa yapıyor ikisinin de temeli tahta ama farklı şeyler çıkıyor ortaya ve farklı şeyler ortaya çıkarken hiçbir zaman yarı masa yarı kapı görülmez

 • Güzel olmuş, beğendim. Hele "bilale" kısmı tam olmuş :D

  0|1
  0|0
 • Darwin yok, Evrim yalan 😂😂 Tamam tamam kızma ben de evrimciyim :)

  0|0
  0|0
 • Ellerine sağlık

  0|0
  0|0
 • Dostum evrim din ile ilgisi yok diyorsunda atiyorum müslümanlıkta hava adem olayı var o zmn bu dine karşı gelmektir.

  0|0
  1|0
  • Kardeş din olgusu insanin hayata bakışındaki algısal zemini olusturur. evet dedigin sey doğru. madem insan evrimsel süreçler sonucu meydana geldi, o zaman Adem ve Havvayı bu düşünce sisteminin neresine koyacağız? Bu soru şu an için cevapsız, belki de mitolojik bir hikayedir, ama evrim konusu tartışmasız bir gerçek. bunun aynısını Avrupa coğrafi keşifler sonucu dünya algılarıyla gerçeklerin çatışması anladılar. çünkü Avrupa o zamanlar dünyanın düz olduğunu düşünüyordu. zaten Avrupa'da aydınlanma çağı bu gerçekle karşılaşınca başladı. Çünkü dinin dünya görüşü ile gerçek dünya çok farklıydı. O zaman gerçek neydi? Avrupa bu sorunun cevabını hala arıyor. Tıpkı evrim gerçeğiyle Adem ve Havva'nın çatışması gibi...

  • Tsk ederim gorusun için ama ben yukarda benceyi yapan kişi dinle bir ilgisi yok diyor halbuki dini karaliyor evrim.

  • Benim desteklemedigim bir teoridir bu ama yinede seni aydinlatmak icin yaziyim; homodan insana gecis yavas yavas olsada biryerde insan oldu dersek bunada adem ile havva diyebilirsiniz :) müslüman bir hocanin teorisidir ve tv programlarindada bunu anlatmaya calisiyor

 • Güzel

  1|0
  1|0
Yükleniyor...