Evrim kuramı hakkında filmler ve kitaplar


Benim ilgi alanım, üzerinde çalıştığım saha olan biyolojiden bahsederek giriş yapmak istiyorum, birazda bilgi versem fena olmaz. Darwin'nin hikayesi Galapagos adalarında başlar ve uzun bir yolculuktur asla ama asla dini çürütmeye çalışmaz ek bilgi olarak bugun biyolojide "neden" sorusunu sorabiliyorsak, Darwin sayesindedir.

Peki nedir bu Evrim kuramı. İlk olarak Kuram ve Yasa'yı ayırt edelim Kuram bilimsel bir bilginin olabilir düşüncesidir ve heran biri tarafından çürütülebilir. (Temel olarak anlatmaya ve kısa tutmaya çalışıyorum) Yasa ise eskiden bilim insanlarını bu kesindir demesidir ki asla doğada böyle birşey yoktur örnek vermek gerekirse Newton çıkıp (birazda espirili bir anlatımla) bu elma düşüyor "neden" demek ki bir çekim kuvveti var tüm Türkiye liselerinde bahsedilen Yer çekimi yasası Einstein tarafından çürütülmüştür Not: tabiki tamamı değil bir düşme eylemi herzaman vardır.

Şimdi yasa ile kuram arasındaki farkı azda olsa anladıysak şimdi Evrim kuramına geçelim, Charles Darwin din eğitimi almış bir insandır ve çok uzun süre de kendi bulduğunu tanrıyı yok etmek veya bir inanç (dini inanç) olmasını istemedi ama tabii bulguları biraz farklıydı. Charles Darwin doğal seçilim yani Büyük balık küçük balığı yutar sözünün tam gerçek hayattaki yerini bularak bilim dünyasına, özellikle biyoloji bilimine, bilim özelliğini katan insandır.

Filmler

Not: Tüm filmler, belgeseller imdb'den link olarak atılmıştır.

Öğrenelim ve öğretelim ilk seri ile Evrim kuramı.

Ks halkının bazıları hatta Türkiyenin en çok tartıştığı konulardan biri olan (bence bilim öylece tartışalamaz birşeydir) Charles DARWİN ortaya koyduğu evrim hakkındaki belgeseller.

Charles Darwin'in zekası

Biliyorsunuz ki charles darwin doğal seçilimi ilk hissetmeye gözlem ile deneyimlemeye başladığı yer galapagos adalarıdır. Zorlu bir başlangıç ile bu yola çıktı, babasının zorlamalarıyla bir doktor olamadı ya da iyi bir teoloji öğrencisi olamadı ama dünyanın en güçlü ve yüzyıllardır çürütülemeyen bir fikri buldu.

Charles Darwin Tree of life

Sunuculuğunu David Attenborough'un yaptığı belgeselde evrimin izlerini taşıyan bir çok fosili inceleyerek ve (sanırım dinsel bilgiler öğreten bir okul) Öğrencilere bunu fosillerin izleriyle onlara anlatmaya çalıştığı bir belgesel temel olarak öğrenmek isteyen insanlara tavsiyem.

Tüm belgesleri alt yazı sitelerinden bulabilirsiniz ben sadece temel olarak fikrin doğuşunu konu alanları yazmak istedim. Buraya kadar tamam ise devam edelim şimdi bir kaç siteye ve youtube kanallına ve kitaplara göz atalım :


Evrim Ağacı Youtube Kanalı

Kitaplar:

Evrim kuramı ve Mekanizmaları (İstanbul: Evrensel Kültür Yayınları, 2014)

Çağrı mert bakırcı En alt seviyeden başlayarak, hikayelerle süslenmiş bir kitap aynı zamanda Çağrı Mert BAKIRCI texas'ta "evrimsel robotik" adı altında yeni bir bilim dalı olan sahada çalışmakta. Kısaca yapay zeka üzerinde çalışıyorlar Araştırmak isteyenler için Evrim ağacı sitesinde bir çok konuda makale vardır.


Evrimin Öyküsü, Vural YİĞİT (İstanbul: Evrim Yayınevi, 2008)

İnsanlığın karşılık aradığı gerçekler; felsefe, din ve bilimin de konusu olmuştur. Felsefe düşünce, din inanç, bilim ise olguları çözümleyerek kanıtlar yoluyla yanıtlar arar. Evrim bir olgu ise, onu ancak bilim yoluyla kavrayıp sorgulayabiliriz. Önemli olan bunların birbirine karıştırılmamasıdır.

Veee tabi, nice kitap var çok uzun tutarak kimseyi sıkmak istemiyorum, darwin'den sonra 300 yıldır bu konuda çalışmakta ve sadece evrim kuramı bir bilim olma yönünde gitmektedir. Fakat bilim bir inanç değildir, bunu unutmayalım insanlar, Müslüman olabilir Yahudi olabilir, siyahi veya beyaz bunlarının hiç birinin önemi yok, önemli olan insan olduğumuzu unutmamak ve sevmek, sevilebilmektir. Toprağı, Allahı(Tanrı'yı), Yağmuru herşeyi var olan tüm varlıkları sevmek, insan olduğumuzu unutturmayan yegane özelliklerimizden birtanesidir. Sevin ve sevilin. Yazım hataları imla hataları mutlaka olmuştur, sürçü lisan ettiysem affolur umarım. Kültür, sanat ve bilim ile ilgili bunun gibi makale kıvamında benceler istiyorsanız yorum atmayı unutmayın. Teşekkürler.


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

  • Çok faydalı bir paylaşım. Emeğine sağlık

    0|0
    0|0
Yükleniyor... ;