2. Dünya Savaşı ve Nazi Almanyası Hakkında İzlenmesi Gereken 5 Büyük Yapıt

Merhabalar beyler/bayanlar,

Siz de benim gibi 2. Dünya Savaşı dönemi Nazi Almanyası'na hayranlık duyuyorsanız doğru yerdesiniz. Öncelikle belirtmek isterimki şu zamana kadar çoğu izlediğim 2. Dünya Savaşı filmlerinde ya Rus ya da Amerikan propagandalarından başka birşey görmedim.

Tüm vücudu yandığı halde düşmanın üzerine hala koşabilen, top mermisini hurda olmuş bir tankın başlığından sektirip Almanları vuran Ruslar mı dersiniz, 400-500 kişilik SS birliğini paletleri kırılmış, hareketsiz Sherman tankını kullanarak yenen 5 Amerikan mı dersiniz... İzleyip keyif aldığım bu filmleri sizinle paylaşmak istedim, izninizle başlıyorum efendim.


1. Der Untergang (Çöküş)

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

IMDb Puanı: 8,3

Hitler ve yakın arkadaşları kendilerini sığınaklarda güvene almışlardır. Aralarında Führer'in özel sekreteri Traudi Junge de vardır. Berlin artık düşmüş bir kaledir fakat Hitler, şehirden çıkmayı ve teslim olmayı kabul etmemektedir. Halkının tüm fertleri dışarıda yok edilirken o, son yolculuğuna hazırlanmaktadır. Birlikte intihar etmeden birkaç saat önce Eva Braun ile evlenirler. Cesetleri düşman eline geçmemesi için yakılır. Führer'in peşinden yıllarca sadık bir şekilde gitmiş birçok insanın durumu da farklı değildir. Berlin düşerken herkesin ölümle yaşam arasında seçim yapma saati giderek yaklaşmaktadır.

2. Dünya Savaşı ve Nazi Almanyası Hakkında İzlenmesi Gereken 5 Büyük Yapıt


2. Unsere Mütter, unsere Väter (Annelerimiz, Babalarımız)

Tür: Drama, Tarih, Savaş

IMDb Puanı: 8,5

Alışılagelmiş savaş dizilerinin fazlasıyla kahramanlık içeren sahnelerinin aksine , korkudan altına kaçıran Alman askerine atılan soğuk bir bakış , henüz on , on iki yaşlarında son bir umut olarak cepheye savaşmaya gelen çocuklara savaşın gerçekte nasıl bir şey olduğumu göstermek için ölüme yürüyen Alman askerinin soğukkanlılığı kadar gerçekle karşılaşacağımız bir dizi.

Üç bölümden oluşan ve yüksek bütçesi sayesinde etkileyici efekt tasarımları ve kaliteli müzikleriyle her bölümü bir film tadında etkileyici bir dizi.

Almanların geçmişle yüzleşip ve yüzleşmenin vermiş olduğu cesaretle tarihe düştükleri önemli bir not sizlere dizi hakkında fikir verecektir.

“Biz yenilmez olduğumuzu zannediyorduk.”

“Çoğu insan savaşın genelde savaşarak geçtiğini düşünür.Bu doğru değil. Savaş beklemektir. Sıradaki saldırıyı… Sıradaki yemeği… Sıradaki sabahı…”3. Schindler's List (Schindler'in Listesi)

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

IMDb Puanı: 8,9

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler'in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.


4. The Book Thief (Kitap Hırsızı)

Tür: Drama, Savaş

IMDb Puanı: 7,6

2005′de yayınlanan Markus Zusak’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Liesel adındaki ufak bir kızın yaşadıklarını bilindik İkinci Dünya Savaşı filmleri çerçevesinin dışında aktarmış. Savaşın günlük yaşantılara etkilerinin dışında ufak bir kız çocuğunun üzerinden kurgulanıyor. Liesel savaşın başladığı sıralarda Almanya’da dokuzlu yaşlarındayken bir aile tarafından manevi kızları olarak alınır. Ailesini çok seven ve onların evlerine aldığı sığınmacı Max sayesinde okumayı öğrenir. Bu sayede ise kitaplarla arasında sıkı bir bağ kurar. Etraflarında her türlü trajedi, heyecan ve savaşın hayatlarına soktuğu bütün kötülükler, onların kelimeler ve kitaplarla oluşturduğu hayal dünyası sayesinde aşılabilir…


5. Das Boot (Mukaddes Vazife)

Türü: Macera, Drama, Savaş

IMDb Puanı: 8,4

1979 yılında çekilmiş 1981 yılında vizyona giren, İkinci Dünya Savaşı'nda U-96 adlı tip 7 sınıfı Alman U-boot mürettebatın konu alan film. Propaganda unsuru taşımaz. Savaşta Alman denizcilerin hayatlarını, içinde bulundukları psikolojik durumu görsel bir anlatış biçimiyle dile getirmektedir. 1980'deki galasında zamanın ünlü isimleri filmi sonunda Wolfgang Peterson'ı ayakta alkışlamıştır. Diğer savaş filmlerinde olmayan savaşın insancıl boyutunu ortaya çıkartmıştır.1|1
23

En İyi Kız Görüşü

 • Güzel bir paylaşım.

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

 • Peki sağol

  0|0
  0|0
 • Süper. Teşekkürler bu güzel paylaşım için.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...